PALUBA
March 28, 2024, 11:25:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 429941 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #525 on: January 10, 2016, 09:28:47 am »

Mene recimo zanima organiziranost i disciplina VP u VRS, naravno iznešeno sve u skladu s pravilnikom.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #526 on: January 10, 2016, 01:23:13 pm »

To o paklenoj nedelji ja procitah na ovom forum negdje......u moje vrijeme se to nije nazivalo tako .......ali ajd nije to ni bitno toliko......
E sto se tice organizacije 1kk je zvanicno imao dva bataljona vp ; 1.bvp je bio stacioniran u BL a 9.bvp u Doboju. Razlika je bila u popuni ljudstvom prvi je po broju vojnika i oficira bio jaci od bataljona a 9. po istom principu bio je slabiji od bataljona.
Za ostale korpuse VRS nisam upucen mogu da samo nagadjam mada sam se na terenu sretao sa vp 2kk i vp ibk.
Posto sam bio pripadnik 1bvp mogu da opisem organizaciju istog
Prva ceta sa pt vodom druga ceta treca ceta saobracajna ceta i dezurna sluzba.
Cete su po broju ljudi bile ojacane i pretezno su zajedno dejstvovale u ofanzivnim dejstvima jer je bilo dosta nepovjerenja prema ostalim jedinicama(i tu ima izuzetaka ali necu da navodim koje su to jedinice) jer nam se desavalo da mi uradimo svoj zadatak ali krila ne i budemo u gabuli.....
Oficirski kadar je bio dosta mlad i gro njih je dosao iz slovenije iz ljubljane kao i prvi nacelnik bezbjednosti 1kk....
Neki od tih oficira i mladjih oficira je ucestvovao u zauzimanju skladista to slovenije.......o tom dogadjaju neznam  nista i nigdje se ne moze procitati o tome a ovi koji su to uradili o tome cute.....
Vojnici su bili dobro obuceni i gro ih je bio od 67 do 73 godista......
Moje skromno misljenje da su najjaci bili ml.of. od vodnika ka navise i da su oni podnijeli najveci teret.....
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #527 on: January 10, 2016, 04:59:28 pm »

Neki od tih oficira i mladjih oficira je ucestvovao u zauzimanju skladista to slovenije.......

Mislim da je to iz T.11. Pa kad se već piše, moram reči  da JNA nije zauzela nijedno skladište SLO TO, več joj je manji dio TO u Sloveniji  predao oružje,  skladno naređenju...., a veći dio se tome suprostavio i oružje je ostalo u Sloveniji.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #528 on: January 10, 2016, 05:11:50 pm »

I ovim ce diskusija koja se tica tacke 11 Pravilnika foruma biti okoncana.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #529 on: January 10, 2016, 08:35:58 pm »

Ja se izvinjavam samo sam naveo odredjeni podatak o dogadjaju koji se desio nista vise.......nisam bio ucesnik istog i mogu samo da nagadjam sta se stvarno desilo......samo toliko
O tehnici neki drugi put ......moze???
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #530 on: January 11, 2016, 10:00:15 am »

Kada je rec o osetljivim temama koje potpadaju pod t.11 Pravilnika foruma osim sto ne bi trebalo uopste pisati  tim dogadjajima isto tako ne bi trebalo ni pominjati (ako je rec o tehnici i naoruzanju) ono sto se culo iz druge, trece ili neke n-te ruke.
Previse u takvim pricama ima preterivanja, hvalisanja, izmisljanja, a sve u zelji da se sagovornici impresioniraju. Zato je bolje fokusirati se na svoje licno iskustvo uz pridrzavanje pravila foruma.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #531 on: January 11, 2016, 02:48:10 pm »

Ne bih da ulazim u polemiku jer nisam bio ucesnik.........
Evo pitanje da li je iko od forumasa imao priliku da se obucava ili duzi sa ingramom cal. 9mm short.
Ili drugi primjer vp u Bl nije imala bovove da povlacenja jna.....T11
Kako da opisem tehniku u BL kad je skoro sve sto valja doslo iz T11
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #532 on: January 11, 2016, 03:47:01 pm »

Zasto je bitna prica odakle je dosla tehnika da bi se pisalo o tome kojom tehnikom je raspolagala vojna policija?

Imali smo pre par godina jednu temu (pokusacu da je pronadjem i da ti postavim link) gde smo raspravljali sta je otkinulo kupolu na tenku M-84. Rec je o periodu sukoba na prostorima ex-YU. Na elegantan nacin su svi ucesnici u diskusiji napisali svoje misljenje i niko nije pomenuo da je to tenk pripadao toj vojsci, da ga je unistio tamo neki pripadnik one vojske, da se dogodilo na tom i tom mestu... Dakle nista od toga vec cisto se tehnicki raspravljalo o mogucim opcijama koje dovedu do kidanja kupole tenka.
Dakle sam tehnicki aspekt nije zabranjen ostalo jeste.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #533 on: January 11, 2016, 04:33:50 pm »

Dobro kuzma nije mi cilj da me banujete.........vjerovao ili ne imao sam desetara u jna koji se prezivao Kuzma......najbolji desetar kojeg sam imao nije maltretirao vojsku i volio je sisters of mercy......
Maloprije sam se cuo sa kolegom koji je bio u 1bvp od sredine 91 cisto da usaglasim koliko toliko kolicine da ne lupam ako nisam siguran. Pa da krenemo vp bov 2kom+ 2kom koji su kasnije dati na upotrebu vp 2kk u Drvaru,  4kom ceradna (kabrio)produzena pucha, 2 kom klasicna produzena pucha, 8kom tam 110,  8kom tam 150, nepoznat broj pinc gauera(ja znam za 2kom) a vjerujem da ih je bilo vise, kampanjola se uopste ne sjecam da smo ih imali.
Bilo je popune vozila iz tadasnjih radnih organizacija 4 kom kombija mercedes, 2kom kombija tam, 1 kom pajero i 2 kom kratkih vitara. Problem je u tome sto je 1bvp bio smjesten u dve kasarne u BL. Naoruzanje standardno jna ap i njeni derivati pancirni prsluci point blank i  borovo. Uniforme klasicna jna smb ali kasnije pred kraj 91 maskirna m88 ili 89 jumko vranje ili ineks ukus bg i neke varijante tadasnjih nato uniformi. Tek u 93 dobili jedinstvene uniforme tamno smedje maskirne proizvodnje 22 decembar BL a koristila se slicna maskirna sara Svila Celinac u manjem broju.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #534 on: January 15, 2016, 07:53:00 pm »

Evo da dodam jos nesto sto se tice 1.bvp 1KK VRS.......
Malo cudno ali tako je bilo u sklopu saobracajne cete bila je pozadina i odjeljenje specijalista. Ti specijalisti su baratali sa mb60 i mb82mm(2+2kom). Bilo je tu i nekih ap sa nocnim nisanima ( smijesno teskim ) montirao se nisan bocnu sinu ap.
Mislim da to nismo uopste koristili.
Klasicna boljka je bio sistem veze. U pocetku su tu bile stanice motorola medjutim lako nam se upadalo u komunikaciju,medjutim pocetkom 93 smo dobili novije uredjaje tipa kenvud koje su bile kud i kamo bolje od motorola.
Sifarnik krece od nektar 1 pa nadalje......zasto nektar pa ko nije probao nektar banjalucko pivo taj i nije probao pivo.......
O disciplini necu zasto pa evo NIJEDAN pripadnik 1.bvp 1KK VRS nije privodjen,saslusavan,pritvoren i nedaj boze osudjen za ratni zlocin.
Jedinica je odlikovana ordenom Nemanjica i medaljom Petra Mrkonjica.
Pozdrav svim buducim,sadasnjim i bivsim vojnim policajcima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #535 on: January 15, 2016, 11:31:03 pm »

Quote
Bilo je tu i nekih ap sa nocnim nisanima ( smijesno teskim ) montirao se nisan bocnu sinu ap.

Па нису то били ни тако лоши нишани. Најчешћи проблем је било лоше одржавање (када стоје у магацину морају се "побуђивати" периодично јер страда оптоелектронска цве) и недостатк акумулатора. Јесу били незграпни, али и данас да су исправни били би врло корисни.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #536 on: January 16, 2016, 02:22:32 pm »

Dzumba slazem se sa tobom da su ti nisani dobri ali su nezgrapni i od mojih ih nije niko koristio pa cak ni kad se izvidjao  protivnik a kamoli da se koristio u akciji.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #537 on: January 16, 2016, 03:53:45 pm »

Dzumba slazem se sa tobom da su ti nisani dobri ali su nezgrapni i od mojih ih nije niko koristio pa cak ni kad se izvidjao  protivnik a kamoli da se koristio u akciji.
To samo govori o tehničkoj pismenosti našeg naroda.
Jedan inženjer u Sovi je imao ideju da za vojsku i policiju izvrši remont PN 5x80, tako što bi ugradio pojačivač druge plus ili treće generacije. Kućište bi bilo kraće, baterije drugačije a elektronika nova. Po meni odlična ideja. Pretpostavljam da to nije zaživelo, barem ja nisam video tako nešto.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #538 on: January 16, 2016, 06:35:26 pm »

Тако је Водниче.

Техничка култура је врло, врло ниска јер већина наивно мисли да то и не треба одржавати, пазити, чувати или да то треба да чини неко, тамо други. Други проблем је комбиновано незнање и технике и тактике. Већина има наивну представу да кад стави ноћни нишан на око види као по дану. То уопште није тако, чак ни са овим најсавременијим уређајима. Најлакше је нешто прогласити да не ваља, сакрити своје незнање или пропусте и крај приче. Уместо да науче (поправе) и користе, они то баце и кукају како немају. При том ја не кривим војнике, већ старешине. Такође, овде не мислим ни а "Картум7191" (он само преносу доживљено) већ говорим генерално и из искуства.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #539 on: January 16, 2016, 06:59:42 pm »

Dzumba, taj uređaj ima trostepenu cev prve generacije, tako da mu je kvalitet slike u rangu uređaja koji imaju ranije verzije cevi druge generacije. Tada nije ni postojalo nešto što je bilo znatno bolje. Sami nišani su bili dosta novi.
Znači počela borbena dejstva, raspolažeš novom i modernom opremem, i naravno da je ne koristiš. Oslanjaš se na dobar sluh  Grin. Inače ovde se radi o elitnom delu vojske.
I ja vec podugo svakodnevno gledam slične budalaštine, tako da sam već otupeo na to.
Logged
Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.