PALUBA
March 28, 2024, 01:12:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 429980 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #540 on: January 16, 2016, 07:16:54 pm »

Tema malo ozivi a to je dobro. Povodom ovih nisana nisu oni neispravni i odrzavani su u ispravnom stanju koliko toliko.....samo nisu korisceni .......
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #541 on: January 16, 2016, 07:19:14 pm »

Морам да се похвалим колеге из тадашњег одељења ВП Управе безедности ВЈ. Управо у то "ратно" време (90-тих) су значајно преокренули ситуацију по питању ових уређаја. Након "кукњаве" из јединица како немају уређаје утврђено је да уствари не знају шта имају. Контролом смо натерали све да ове уређаје доведу у функцију или пошаљу на ремонт. Такође, уведено је контролно гађање са овим уређајима (кад се дође у контролу обавезно се гађало овим уређајима у ноћним условима), тако да је степен исправности уређаја и обученост људства између 93. и 99. била доста добра. Током контроле наилазило се на свашта. На пример, да у једној јединици уређаји никад нису извађени из кутија (дакле, ни коришћени) и сви су били неисправни јер годинама нису оживљавани. Управо из те јединице су били најгласнији како немају "савремену опрему". како су неки одговарали због тога, то се прочуло, па су уређаје и њихово коришћење довели у ред.

То исто је урађено са уређајима веза ("РУП-овима") и крипто-заштите. Као не ваљају. А у ствари не знају да их користе.

Дакле, код нас мало шта иде без "мотке".
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #542 on: January 16, 2016, 07:54:23 pm »

Rupovka 12 sa kripto zastitom bog da te vidi........nosao je na granici sa albanijom 91.....
I solidno se pokazala dok ju je vojni pogon Rudi Cajevca u BL vrsio servise i odrzavao.....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #543 on: February 04, 2016, 07:05:01 pm »

Ruska vojna policija u Siriji, baza Hmemjmin, provincija latakija:

Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #544 on: February 05, 2016, 04:52:37 am »

Kasarna Masline Titograd.....velika kasarna....Brat od strica je tu sluzio 76/77god vojna policija...sa slika koje mi je tad poslao imao je obuku na motociklu(foto je crno bijeli ) nikako da provalim koja je marka.....obuka u skijanju je bila na Kopaoniku u zimu 77god ( bijelo kamuflazno odijelo) i skije......kao najbolji prekomandovan je u Beograd i do kraja vojnog roka je vozio motor......nazalost neznam gdje je boravio u Bg!!!
Брат од тетке је служио у саобраћајној ВП негде почетком седамдесетих. Сећам се да је у прекоманду отишао у Љубљану, али се не сећам да ли је на обуци био у Титограду или није. Мотоцикли које су возили су били Moto Guzzi. Из војске је дошао са возачком дозволом за камионе, тако да је касније постао професионални возач.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #545 on: February 05, 2016, 10:49:05 pm »

Саобраћајни наставни центар, где су се обучавали и припадници саобраћајне војне полиције је једно време био у Титограду (Подгорици). Не знам када је центра пребачен у Краљево, вероватно у првој половини 70-тих.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #546 on: February 06, 2016, 07:17:19 pm »

Dzumba ja napisah da mi je buraz sluzio 76 na 77 u Titogradu.......obuku na motociklu je imao na Radovce polju gdje sam i ja 90 imao pjesadijsku i dio policijske obuke.........mozda su poslije saobrac.centar za obuku prebacili za Kraljevo.....medjutim dok sam ja bio u jna 90-91 vozaci motornih vozila su isli na (do)obuku u Kicevo u Makedoniju.....
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #547 on: February 06, 2016, 07:22:31 pm »

Vec sam pitao ali evo da ponovim pitanje da li je neko imao obuku na ingramu 9mm short Huh?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #548 on: February 07, 2016, 06:25:44 am »

Vec sam pitao ali evo da ponovim pitanje da li je neko imao obuku na ingramu 9mm short Huh?

Ja sam imao obuku i obučavao ali za vrijeme T.11 Pravilnika...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #549 on: February 07, 2016, 06:13:06 pm »

Kartum7193@ Jedno su (kao VES) vozači vojnici , a drugo su saobraćajci vojnici. Saobraćajci su pripadnici saobraćajne vojne policije, odnosno imali su posebnu obuku koja je sadržavalo i obuku voženje motorcikala i elmentranu obuku saobraćajne vojne policije. Zato im je obuka duže trajala od obuke vozača. Saobraćajnci za potrebe cele JNA su se obučavali u jednom saobraćajnom centru (prvo u Pogorici, potom u Kraljevu). Vozači su obučavani u više auto-nastavnih centara: Rijeka, Slavonska Požega, Bela Crkva, Kičevo, Čapljina, Kovin (za potreve RV i PVO) i možda još neki.

Quote
Vec sam pitao ali evo da ponovim pitanje da li je neko imao obuku na ingramu 9mm short Huh?

Pa nije postojala neka posebna obuka. Ne sećam se ni da je postojao poseban program gađanja za ovaj pištolj osim u Vodu VP specjalne namene u 282.bVP. U tom vodu su bile strešine i imali su obuku i gađanja. Dakle, ja sam gađao i izvodio obuku sa "Ingramom" u tom vodu. Već sam negde postavio fotografiju sa jednog gađanja. U bataljonima i četama VP je postojao po jedan do dva komada ovog pištolja i više je bio za prikaz nego za upotrebu. Kada su stigli automatski pištolju "Škorpion" praktično je izbačen iz upotrebe iako je ostao u jedinicama (nije rashodovan ni varćen u magacine).
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #550 on: February 07, 2016, 06:48:30 pm »

U pravu si sto se tice obuke vozaca .......jedno je saobrac.vp a drugo vozac mv.......

A za ingram mi smo to dobili u BL sa sjevera Juge T11 i malo ih je ostalo kod nas u vp.....podjeljeni su dalje nekim jedinicama
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #551 on: February 11, 2016, 03:58:16 pm »

Evo jos da pitam i ovo .......da li je u jna postojala neka unifikacija nabavki za suzavac u spreju......isti sam samo jednom zaduzio i razduzio u jna jer sam isao na zadatak u zg 1991god.
Taj suzavac je koliko se sjecam plave boje sa bijelom strcaljkom i nije se rasipao kao ovi danasnji koji se mogu nabaviti.....
Ako neko zna i sjeca se .....volio bih znati ko je proizvodjac
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #552 on: February 11, 2016, 04:29:15 pm »

U pravu si sto se tice obuke vozaca .......jedno je saobrac.vp a drugo vozac mv.......

A za ingram mi smo to dobili u BL sa sjevera Juge T11 i malo ih je ostalo kod nas u vp.....podjeljeni su dalje nekim jedinicama

Te Ingrame sto ste dobili to bi trebalo da je sve stiglo iz Rijeke ali nisam siguran.
Da li su uz Ingrame stizali i prigusivaci ?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #553 on: February 11, 2016, 11:27:50 pm »

Evo jos da pitam i ovo .......da li je u jna postojala neka unifikacija nabavki za suzavac u spreju......isti sam samo jednom zaduzio i razduzio u jna jer sam isao na zadatak u zg 1991god.
Taj suzavac je koliko se sjecam plave boje sa bijelom strcaljkom i nije se rasipao kao ovi danasnji koji se mogu nabaviti.....
Ako neko zna i sjeca se .....volio bih znati ko je proizvodjac

Произвођач тог спреја који си имао прилике да видиш у ЈНА је био Институт безбедности. То није било формацијско средство већ је набављено као комерцијално, са тржишта. Имао је ограничено рок употребе, не сећам се тачно, мислим 1 или 2 године.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #554 on: February 12, 2016, 02:28:46 pm »

Dzumba imas li sta konkretnije .......naime meni je ostao u sjecanju da se nije rasipao prilikom upotrebe i da je mlaz iz spreja letio bar 3m.....a ne ko ovi danasnji.....koji institut bezbjednosti......

Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.