PALUBA
March 28, 2024, 02:24:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 429988 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #585 on: June 06, 2016, 06:50:10 pm »

Sad sam pokušao da pronađem te tekstove u kojima se spominju vojne pošte ali nažalost nisam uspio. Siguran sam da je na jednom od foruma sličnom ovom našem ali nema veze, znam da je jedan tekst bio vezan za 89. godinu kada sam i ja otprilike otišao u vojsku i u njemu se spominje vojna pošta 4795/8-3 vojna policija garde i obezbjeđivanje SSNO-a i slično, a u jednom drugom tekstu također se spominje vojna policija garde iz neke 83. - 84. godine ali ako me sjećanje dobro služi vojna pošta 1703 ili 1702, opet naglašavam da nisam tekstove mogao pronaći nego isključivo koristim internu memoriju :-) tako ta greške su moguće. Gardijska vojna policija JNA je znači postojala svega nekoliko godina, od neke 1984. do 1992/3 kada je JNA i prestala zvanično da postoji. Spomeniti ću da se sjećam također da je jedan od tih forumaša koji je služio u toj jedinici spominjao nekog oficira kojeg su zvali Piirno ili slično (čin mu ne znam) i spominjan se također čini mi se neki kapetan Makedonac kojeg je se moglo vidjeti na snimkama televizije kada je vojna policije garde bila u Vukovaru i sprovodila Vukovarske stanovnike nekom cestom pa su se ti snimci kasnije koristili u RH da se pokaže kako je taj oficir koji je sada u vrhu Makedonske vojske ustvari mogao biti osumnjičen za ratne zločine zbog svega toga, imena se ne sjećam tog oficira Makedonca ali siguran sam da onaj ko je upućen u temu i dešavanja znati će o kome je riječ.

Suma sumarum : Do neke 1983/4. godine u gardi je vojna policija znači bila bez gardijskih šapki i grudne gardijske oznake nego sa titovkom kao i sve ostale jedinice vojne policije u JNA a onda do tranformacije JNA je imala šapke i grudne značke odnosno bila sastavni dio Gardijske brigade JNA !?

Jesam položio :-) ?

P.S. : Ne znam je li off tpc ali me zanima ima li kakvu rolu u vojnoj policiji Garde JNA tadašnji Major V. Šljivančanin ?

Не, него си пао. Одакле ли си само то закључио што си написао. Лепо сам написао да је Гардијска бригада, пре Титове смрти, дакле пре 1980. године имала војну полицију и то једну "самосталну" ("обичну" у смислу да се није разликовала од других бригадних чета, а не по шапкама) и једну чету подофицира у саставу "официрског" батаљона. Након Титове смрти Гардијској бригади је придат 282.бВП при чему он губи тај формацијски број и постаје "само" гардијски батаљон ВП. Касније, негде 1983 (или 4.) тај батаљон ВП (јер је био велики) се дели на два, па од тада постоје два (мања) батаљона ВП у гардијској бригади. И сви су носили, од када су уведене гардијске шапке и значке. Дакле, војна полиција у Гарди је постојала најмање 20 година пре Титове смрти,а након тога је повећан број јер јој је придружен 282.бВП који је обезбеђивао ССНО. Пре тога је расформиран "официрски" батаљон и чета ВП "подофицира" у њему.

Батаљон ВП у саставу 1. армије (при команди 1. армије) је био ВП 1703. Он нема никакве везе са напред помињаним батаљонима и четама ВП у Гарди, осим што су de facto били у истој касарни ( de iure нису јер су касарне "Дедиње" и "Топчидер" вођене посебно икао чине један комплекс, дели их заједничка ограда).

ЈНА је и d iure престала да постоји маја 1992. године а не 1993.

Шљиванчанин је био у војној полицији Гарде и то прво у тој војничкој чети па потом у једном од батаљона (једно време је био командант једног од тих батаљона). После (пре тачке 11.) је прешао у безбедност. Сво о њему имаш на транскриптима суђења у Хагу.

Тај мајор "македонац" кога спомињеш је каснији генерал македонске Армије (сада у пензији) Стојановски Драган. Био је Начелник Генералштаба и био је у посети РХ када се дигла та "бука". Да ли се он види на снимцима које помињеш не знам. Он је био у војној полицији 1. армије, не у Гарди.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #586 on: June 06, 2016, 06:56:44 pm »

Miroslav Stojanovski.

poz.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #587 on: June 06, 2016, 09:16:13 pm »

Hbg, sam pao sam se ubio  Huh?, srećom pa u osnovnom obrazovanju postoji dopunska nastavka i popravni ispiti  Grin.

Uglavnom sada mi je sve jasno i to...kristalno  Cheesy. Što se tiče vojne policije garde koja je bila kako je predstavljeno na vojnoj ošti 1702 ili 3 sada ću prebaciti izvorni tekst u kom se sve u detalje objašnjava. Također se u postu i spominje Miroslav Stojanovski koji je tada bio kapetan 1. kl u vojnoj anti terorističkoj policiji e sad je li gardijska ili ne ne mogu se više oko toga bakćati.

Hvala na detaljnom objašnjenju i (ne)prolaznoj ocjeni  

Citat :

Evo mojih sječanja. U novembru 1989 dobijo sam poziv, da odem 17.12.1989 na odsluženje vojnog roka u Kasarnu Moša Pijade-Bileča ŠRO. I tako se oprostim od roditelja i avijonom od Ljubljane do Dubrovnika 17.12.1989 godine sletim na aerodrom Čilipi od tamo do avtobusne stanice taxijem pa ulazim za avtobus Dubrovnik-Bileča. Kad izlazim iz autobusa u gradu Bileča, pitam ja sam sebe jel sam ja pogrešio ili me neko gadno zajebo, pa dobro gde to mene šalju u taj jebeni krš. E od tog dana pa do danas sam drug ćovjek drugok kova tesovan po PS-JNA. Tako počinje ta obuka u ŠRO, kažem ja sam sebi "pa nisu nas ni pokolebali a kamo li slomili" 6 mjeseci trči gore dole stavi ZM u zaštitni položaj,...poručnik Milan Božič komadir voda krasan čovjek (baš sam ga sada pronašao preko facebook-a), nakon toga evo ti prekomanda PANČEVO kasarna VP3000, na doobuku za VOJNU POLICIJU nakon mjesec dana, evo opet prekomanda, od nas 30 pitomaca samo ja dobijem prekomanda kasarna Maršala TITA VP 1703/2 TOPČIDER, nikad neču zaboravit vozi me u prekomandu kap.1.klase Miroslav Stojanovski, posli je bio načelnik general štaba u Makedoniji. Evo mene posladnjih 5 meseci vojnog roka na Topčideru komandir čet bijo je Poručnik KIŠ ATILA 15.12.1990 godine skidam uniformu JNA. Kad sam došao kuči sledeči dan javim se u obštinskom organu SSNO, ljepo me primu i kažu, da oni trebaju takve ljude i, da imaju za mene več spreman doček šalju me u magacin in kažu, sad obuci uniformu, da vidimo kako ti pristoji in kažu, da od ovog časa pa narednih 30 dana imam vojne vežbe, da ne zaboravim kako se puca sa puške, kako se puzai td...E tad sam ja prvi put razmišljam ili, da pobegnem i vratim se na Topčider ili, da nekog odmah ubijem u tom magacinu... ah jebi ga i do danas sam ostao u vojski...
Samo mi je jedna želja u životu, da posjetim in uđem u tu kasarnu.




« Last Edit: June 07, 2016, 09:24:43 am by MOTORISTA, Reason: Izbačeni delovi koji su u vezi T.11 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #588 on: June 08, 2016, 08:25:05 pm »

Miroslav Stojanovski.

poz.

Тако је, Мирослав. Моја грешка.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #589 on: August 16, 2016, 08:13:29 am »


Која ће бригада добити чету "А" формације зависило је пре свега од објективних потреба: да ли послове ВП на тој територији може обављати армијски или корпусни бВП или нека друга јединица ВП. Узимало се у обзир  колико на тој територији има активне војске, да ли је простор удаљен и да ли је рационалније имати тамо јединицу ВП или ангажовати суседне јединице.


Možda je malo izvan teme, ali ima veze.

Po nekoj vojno-administrativnoj podjeli teritorije SFRJ teritorija korpusa se poklapala sa teritorijom vojnog okruga?
Da li je korpus svu teritoriju vojnog okruga pokrivao (u miru) nekom jedinicom vojne policije? Korpusnom u garnizunu gdje je bila komanda korpusa, a brigadnim van tog garnizona?
Postojale su opštine u kojim nije bilo vojske, ali mislim da je neka jedinica vojne policije morala biti zadužena i za njih, ako ništa drugo radi privođenja bjegunaca iz vojske.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #590 on: August 16, 2016, 06:38:48 pm »

Војна полиција је у миру имала територијалну надлежност по општинама (наравно према војним лицима и за кривична дела из надлежности војних судова). Све општине и СФРЈ су биле покривене, односно знало се чија су надлежност у војнополицијском смислу. Начелно се та надлежност поклапала са зоном одговорности корпуса (када их је било), односно армије, али се ипак гледало да то буде рационално (коме је шта ближе и лакше да уради). Зоне одговорности је одређивала Управа безбедности по овлашћењу савезног секретара за НО.

Јединице РВ и ПВО нису имале зону одговорности изван војних објеката. Изузетак су 99.чВП (имала је зону Нови Београд, Земун, Инђија, Стара Пазова и Пећинци) и Вод ВП ваздухопловне базе у Жељави (имао је зону одговорности оптшуну Бихаћ и још једни ли две општине око аеродрома у тадашњој СРХ).

Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #591 on: August 17, 2016, 01:42:06 pm »

Начелно се та надлежност поклапала са зоном одговорности корпуса (када их је било),
Mali OFF
Kad nije bilo korpusa u JNA?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #592 on: August 17, 2016, 02:01:02 pm »

Sad ih nemas...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #593 on: August 17, 2016, 05:49:28 pm »

Корпусна организација је уведена крајем 80-тих. Пре тога је било "понеког" корпуса, али то није био начин организовања целе војске.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #594 on: September 12, 2016, 09:11:26 am »

08.09.2016
Izvor:  Sajt VS

ТАКМИЧЕЊЕ ЈЕДИНИЦА ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ У СТРЕЉАШТВУ

На стрелишту „Бубањ Поток” поред Београда одржано је 14. Спортско првенство јединица Војне полиције Војске Србије у стрељаштву у дисциплинама пиштољ ЦЗ-99 9 мм и аутоматска пушка М70 7.62 мм. Такмичење је реализовано у оквиру обележавања 14. септембра – Дана војне полиције,  а организатор је Управа војне полиције.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

На првенству су учествовале екипе батаљона војне полиције специјалне намене "Кобре" , криминалистичко-истражне групе (КИГ), Петог и Трећег батаљона Војне полиције из састава Копнене војске, 25. батаљона војне полиције из састава Гарде и батаљона за противтерористичка дејства Специјалне бригаде "Соколови".

Такмичење, на којем су учествовали припадници јединица Војне полиције који су у својим јединицама у оквиру редовне обуке показали најбоље резултате на гађањима,  отворио је Рајко Миловановић начелник Управе Војне полиције.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

У укупном плану најуспешнији су били припадници "Кобри", испред "Соколова" и екипе КИГ. У дисциплини пиштољ првопласирана је екипа батаљона за противтерористичка дејства Специјалне бригаде "Соколови", друге "Кобре" а трећепласирана екипа Трећег батаљона војне полиције. У гађању пушком М70 најбоље су биле "Кобре", друга екипа КИГ а трећепласирана екипа Петог батаљона војне полиције.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

У појединачној конкуренцији у гађању пиштољем најбољи је био заставник прве класе Јовица Бубало, а у гађању пушком старији водник прве класе Славољуб Алексић, док је у дисциплини пиштољ од припадница војне полиције најбоља била старији водник прве класе Сања Ђурић из екипе КИГ


* D201609080374LR.jpg (407.05 KB, 1024x680 - viewed 199 times.)

* D201609080463LR.jpg (548.45 KB, 1024x680 - viewed 195 times.)

* D201609080588LR.jpg (308.44 KB, 1024x680 - viewed 273 times.)
« Last Edit: September 12, 2016, 09:12:51 am by pvanja » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #595 on: September 12, 2016, 09:13:51 am »

Bas nam se nesto prolepsala Vojna policija Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #596 on: September 12, 2016, 05:59:29 pm »

Па ред је Cheesy.
Logged
acad
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #597 on: October 06, 2016, 01:25:40 am »

Obuka i nije bila nesto bar meni jer smo vec bili razdvojeni od stare vojske. Citao sam ovdje o paklenoj  nedelji a moja se sastojala od pokretnog logorovanja koje smo priveli kraju na Glavi Zete na nekom stadionu visoko iznad nas je manastir Ostrog. Na logorovanju je radjena vp obuka .....tad se sretoh prvi put sa Borovo prslucima,sljemovima sa vizirom i onim providnim stitovima.....koliko smo bili slabo opremljeni imali smo samo 12 kompleta prsluka.....naravno bilo je suzavca , gumenih metaka.....kraj paklene nedelje je bio mars pjesice natovareni sa transportnom torbom i rancem pod maskom uzbrdo preko serpentina putem prema manastiru Ostrog. Obuka u skijanju je bila na Zabljaku gdje smo izmedju ostalog naucili kako se pravi iglo i to nocu pod debelim minusom.
Od policijskih poslova zapala me je jedna patrola po Titogradu i jedno sprovodjene odbjeglog vojnika za Suboticu. Sto se tice obezbjedjivanja objekata vp je obezbjedjivala komandu Tg korpusa koja je bila vrlo blizu tacnije preko rijeke Morace.
Prvi put kad je podignut rezervni sastav(91god) odziv je bio 117% i ceta je prerasla u bataljon.
Lada karavan nije bila Žiguli već 1200. Stigla je u čVP 1986. Koristili su je zastavnici Fatić i Golubović iz krim službe. Ja sam je vozio.Golf I je bio 1300 benzinac 1980. godište a najverovatnije jedan plavo-beli kec iz 1985. godine. Davno je to bilo. Da li je tada Orović bio komandir čete?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #598 on: October 06, 2016, 02:27:28 pm »

Acad, nemoj više da šalješ reporte kada hoćeš nekom da repliciraš i ako imaš neke činjenice koje se ne slažu sa tvojim saznanjima a ovde ih je neko izneo, već ovde repliciraj.
Report (Report to moderator) služi više za neku tehničku grešku ili pak za grubo kršenje pravilnika, a ne služi za dijalog.
Konkretno na ovo mislim
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A ako nije za širu javnost, onda se možeš dopisivati preko privatnih poruka sa članom, naravno ako je on voljan da ti odgovori.


* snapshot13.jpg (254.16 KB, 1430x530 - viewed 201 times.)
Logged
Milosss
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #599 on: October 10, 2016, 11:50:27 pm »

Major Stevan Stevanović, instruktor specijalne fizičke obuke:
https://www.youtube.com/watch?v=TVg2zcvYo70&app=desktop
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.