PALUBA
March 28, 2024, 04:42:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija  (Read 430000 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #660 on: February 06, 2019, 07:01:15 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ban_5244_1549281492.JPG (1073.6 KB, 1920x1280 - viewed 137 times.)

* VODECA ban_5183_1549281490.JPG (549.59 KB, 1920x1280 - viewed 142 times.)
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #661 on: February 06, 2019, 07:09:49 am »

Dakle riječ je o BMW R 1250 RT
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #662 on: February 06, 2019, 07:30:35 am »

Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #663 on: March 11, 2019, 07:59:03 pm »

Zna li netko organizaciju VP u JNA za vrime od 1987. do 1991.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #664 on: March 11, 2019, 09:04:56 pm »

Имаш то у овој теми . Ја сам негде постави шему организације.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #665 on: March 11, 2019, 09:10:21 pm »

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10989.msg122723.html#msg122723
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10989.msg119706.html#msg119706
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #666 on: March 11, 2019, 11:27:31 pm »

Hvala
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #667 on: April 07, 2019, 08:37:23 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1858.55 KB, 1543x2201 - viewed 477 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #668 on: November 01, 2020, 12:43:31 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1903.7 KB, 1524x2174 - viewed 51 times.)
Logged
sarajovasi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #669 on: February 26, 2021, 10:18:15 am »

Pozdrav svima!!
Novi sam na Forumu. Ovo sam nasao na ovom sajtu“ https://jna-sfrj.forumbo.net/t1116-specijalci-u-jna“.Interesuje me je li postajala ova jedinica???

Postojale su takve jedinice, ja sam bio pripadnik takozvane "jedinice za posebna dejstva"ili JPD. Kasnije je formiran vod koji je nosio naziv "protiv teroristički" ili skraćeno PT vod.
Nekako je bilo ustrojeno da nismo mogli da se mešamo i da smo hteli sa ostalom vojskom, večito pod punom ratnom opremom. Interesantno je da nam je municija uvek bila pri ruci. Naoružanje nije bilo formacijsko, nosili smo Ingrame M-11 sa prigušivačima, teške pancire, to što je nekom izgledalo kao "klizavo platno".
Upotrbljavani smo prilikom hapšenja vojnika, u obezbeđivanju pojedinaca i nekih važnih mesta u potražnim patrolama, kad neko lice izvrši krivično delo u zoni naše odgovornosti, u komandama smo isključivo mi bili prisutni. Tako je i prva žrtva u sukobu koji će preći u rat bila iz naše jedinice, ako ste čuli za ubistvo Saška Gešovskog, radili smo po istražnim vojnim zatvorima, kao odeljenja slata na Kosovo 81 godine
Dobijala činove što je isto bilo neobično. Po napuštanju vojske vidim da je većina se zapošljavala kao vodnici u ondašnjoj miliciji. Ja sam otišao u vojnograđevinsko preduzeće.

U vojnopomorskoj oblasti, grad Split, 290 bataljon vojne policije, jedinica za posebna dejstva.
U okviru bataljona postojale su službe, pa su imale različite specijalnosti od kerovođa, medicinskog osoblja, vezista, vozača oklopnih transportera, interventnog voda, rada po prijavnicama, rada u zatvoru, sprovođenja lica lišenih slobode(od mesta hapšenja, do istražnog zatvora, od zatvora do suda), obezbeđenje važnih vojnih objekata, patrole po gradu, e u okviru obezbeđenja visokih vojnih ličnosti imali smo vod koji je nosio civilna odela. Obično bi imali jednu sportsku torbu u nju bi stavili najčešće škorpion, jedan TT, baterijsku lampu , šok bombu, nož, obavezno SDO i vodu i još neke sitnice. Oni su se smenjivali ispred zgrada i kuća komandanta VPO, načelnika bezbednosti VPO, i nekih važnih generala i admirala. Naravno postojalo je i vojničko obezbeđenje u uniformama i u zavisnosti iz kog bi roda bilo lice koje obezbeđujemo tu bi uniformu dužili u servisu. Pa tako nas ima u mornaričkim uniformama, pešadijskim , plavim, kasnije i u planinskim sa kačketima. U sastavu je bila i četa saobraćajnih policajaca, nije bila namenjena za borbena dejstva već za kontrolu i regulisanje saobraćaja, vozikali se po ceo dan na motorima po poligonu. Posebnu grupu činili su snajperisti, i radaristi na takozvanim radarima za osluškivanje bojišta i praćenju zvukova sa geofona. Svi smo morali da prođemo i osnovu u protivpožarnoj obuci naravno čak i obuku u ukrcavanje u transportna sredstva. To izgleda najvno, ali tako je to bilo sinhronizovano da kad uskačete u transporter ili pizgauer ili helikopter ili čamac, svako je znao gde i kako ima da sedne i zauzme položaj. Jednom nedeljno se išlo na gađanje.Uz sve to postojala je služba, to su bili vojnici raspoređeni za rad po kancelarijama koji su nam davali logistiku. U okviru svake čete postojao je priručni borbeni magacin, uvek krcat municijom, oružjem i opremom, vreće za spavanje, šatorska krila, zaštitne maske sredstva za vezu, PRC i RUP uređaji, tromblonske i protivpešadijske mineitd.. tako spakovane da se sa lakoćom nosilo u slučaju potrebe. Ćata je bio zadužen da isprazni kasu komandira čete i da po potrebi uništi dokumentaciju.
Jedinica je imala hotelski smeštaj kao i hranu.
Većina je bila regrutovana po liniji tata oficir, zatim škola unutrašnjih poslova Zemun, džudisti iz Novog Sada svi do jednog od Obadova koji je radio u policiji i pitomci fakulteta državne bezbednosti iz Skoplja. Vezisti oni najbolji radio amateri u civilstvu, vozači iz Čapljine pa na obuku policijsku. Kerovođe odlazili za Niš uzimali kerove i dolazili sa njima u jedinicu.
Ja sam zakačio klasu kad su završili srednju školu upisali fakultete i došli da služe. Ljubičić je bio general armije i po njegovom naređenju jedinicu smo zbog posebnih okolnosti napustili posle 10 meseci što je tada to bio presedan, to je 81 godina. Ponuđeno je da se raspodelimo po civilnoj miliciji. Ja sam najpre otišao u okružni zatvor ali posle tri nedelje sam napustio i otišao u vojnograđevinsku. Komandant mi bio viceadmiral Letica.
Nisu postojali nikakvi tuneli u Lori. Imali smo zatvor u Lori, kasnije u ratu su ga Hrvati koristili za zarobljene pripadnike JNA. Tu je more bilo bogato jer niko nije smeo da priđe pa sam išao uzimao opremu od ronilaca i ronio i svaki kutak sam poznavao.
Jedinica je u suštini ipak imala nešto specijalno. Kad se zaratilo u jedinici je bilo Muslimana, Hrvata, Srba, Makedonaca, Slovenaca...i niko nije hteo da napusti jedinicu. Hrvatima je ponuđeno da izađu ali su odbili dok se ne reši pitanje svih pripadnika. Metak nismo ispalili, jer naši metkovi sigurno pogađaju, što znači da bi jedno 5000 ljudi bilo pobijeno da je jedinica krenula u dejstvo. Jedinica je rasformirana i Srbi su dovezeni na aerodrom u Ćilipe i prevezeni u Skoplje, ja sam ostao kratko u Splitu i prešao u jednu stranu zemlju. Posle rata smo se pronašli, uglavnom su svi zapošljeni u organima unutrašnjih poslova svojih zemalja. Iz razgovora se zaključilo da su više pomagali slabima i nemoćnima, nego što su ratovali.
Jednostavo, takve jedinice su činile tim i ispostavilo se da kao pojedinci nismo baš nešto efikasni za razliku od izviđača ili graničara. Nas je održavala disciplina i povezanost, saborac u slučaju ranjavana ili pogibije, nije smeo da se ostavi po cenu da celo odeljenje strada.

U principu kad pogledate biti pripadnik neke JPD podrazumevao je samo strogu disciplinu i ponavljanje određenih radnji dok ne postanu rutina. Meni nikad nije bilo jasno zašto se toliko "lomatamo" kad nećemo to nikad imati prilike da stvarno i primenimo. Kasnije se ispostavilo eto da nisam u pravu.Jedinica je imala borbeno dejstvo i zahvaljujući obuci nije imala poginule, imala je tri ranjenika. Ali neko je morao da čuva na primer ovakve objekte: http://tangosix.rs/2013/01/06/letacke-price-suada-hamzica-zeljava/

Jedinca i pripadnici moje jedinice nikad nisu nosili naziv "specijalna" ili "specijalci", mi smo bili pripadnici JPD odnosno jedinice za posebna dejstva.
Dok su ostali vojnici slavili 22. XII kao svoj dan i praznik kod nas se slavio 13.V a 22 je simbolično samo obeležavan. Već sam napomenuo da su postojale službe i da je postojao najpre vod, koji je bio izdvojen od ostale vojske i fizički a i rasporedom. Kasnije je formirana četa.
Ja lično nisam bio operativac  u vodu jer sam  bio zadužen za obuku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #670 on: February 26, 2021, 07:35:00 pm »

Која јединица?  Ако мислиш на ово што аутор прилога описује (додуше прилично "ловачки" или "роболовачки" angel, мада у суштини тачно) постојало је прво одељење (мислим од 1981.), потом вод (неку годину касније) и на крају чета за противтерористичка дејества (крајем 80-тих година прошлог века) у батаљонима ВП, па и у 290.бВП/ЈРМ.
Logged
pitomac_84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #671 on: April 02, 2021, 06:12:30 pm »

Grob Branka Blečića, pripadnika čVP iz Sarajeva koji je poginuo zajedno sa k-dirom kap. Popovićem na Raduši u sukobu sa DTG. U prethodnim objavama džumba je pisao o tome.


* Blečić.jpg (3245.71 KB, 4608x3456 - viewed 25 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #672 on: April 03, 2021, 06:02:02 pm »

Хвала за фотографију!
Logged
pitomac_84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #673 on: April 12, 2021, 07:06:46 pm »

Zajednička vežba 5.čVP sa pripadnicima SUP Pula, april 1985. g., iz lista Front. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* VP_1.jpg (113.55 KB, 732x960 - viewed 29 times.)

* VP_2.jpg (120.8 KB, 684x960 - viewed 19 times.)
Logged
pitomac_84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #674 on: April 12, 2021, 07:33:07 pm »

Još jedna vežba iste jedinice, 5.čVP je bila u sastavu 5. VPS Pula (Vojnopomorski sektor). Inače je VPO (Vojnopomorska oblast) u svom sastavu imala tri vojnopomorska sektora, pored Pule i 9. VPS (Kumbor) i 8. VPS (Šibenik).  Komanda VPO je bila u Splitu, u čijem sastavu je bio 290. bVP, dok su jedinice VP u VPS bile jačine čete. Na Brionima je bila stacionirana još jedna čVP sa zadatkom zaštite objekata na tom otoku. Pomenuta vežba je izvedena aprila / maja 1985. g., reportaža je iz lista Front.


* VP_1.jpg (48.05 KB, 320x436 - viewed 10 times.)

* VP_2.jpg (682.93 KB, 1362x1838 - viewed 24 times.)
Logged
Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.