PALUBA
June 05, 2024, 03:02:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBA.Info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Avganistan leži na rudnom bogatstvu od 300 milijardi dolara  (Read 3878 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 209


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: June 22, 2010, 02:10:22 pm »

Avganistan leži na rudnom bogatstvu od 300 milijardi dolara

22.06.2010

Avganistan leži na rudnom bogatstvu „teškom" najmanje 300 milijardi dolara, najnovija je procena američkih istraživača. Kako javlja „Njujork tajms", američki geolozi u Avganistanu otkrili su velike rezerve bakra, litijuma, gvožđa, kobalta i zlata.
Procena avganistanskih stručnjaka o vrednosti avganistanskog nalazišta tri puta je veća od one koju su objavili Amerikanci.

Ove nedelje avganistanski visoki državni zvaničnici otputovaće u Veliku Britaniju, gde će pokušati da privuku ulagače u jedno od najvećih nalazišta gvožđa. Avganistanski ministar rudarstva Vidulah Šahlani objavio je da njegova zemlja ima „netaknute izvore energije i minerala koji imaju ogroman potencijal za razvoj avganistanske privrede".

Avganistan bi, ukoliko počne da iskorišćava svoja rudna bogatstva, već za nekoliko godina mogao da postane bogata zemlja i jedan od vodećih svetskih izvoznika ruda. „Njujork tajms" piše da se rezerve litijuma koje su pronađene u Avganistanu mogu uporediti sa onima u Boliviji, koje su najveće na svetu.

Upravo na litijum ukazuje i Pentagon u svojim beleškama, u kojima stoji da bi „Avganistan mogao postati Saudijska Arabija litijuma", ali i jedan od vodećih svetskih izvoznika bakra i gvožđa.

Velike zalihe minerala u Avganistanu su pronađene osamdesetih godina, ali su avganistanski geolozi dokumente otkrili tek 2001. godine, nakon svrgavanja talibanskog režima. Prvu analizu vrednosti nalazišta učinili su Pentagon i američki geolozi, koji su otkrili da Avganistan leži na enormnom bogatstvu.


Izvor: Press
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #1 on: June 22, 2010, 03:21:34 pm »

Ako su ove informacije o enormnom rudnom bogatstvu Avganistana zaista tacne onda iskreno sumnjam da ce to mnogo doprinjeti privrednom razvoju same zemlje.Za tako nesto zemlja bi trebala bar do odredjene mjere da bude nezavisna a Avganistan to sigurno nije. Njegovom rudnom bogatstvu ce se najvise osmjehnuti SAD koje ce naci jos jedan razlog vise da glume "izvor stabilnosti" ili nesto slicno iz njihovog bogatog rjecnika fraza kojim oznacavaju svoje tutorstvo u ovoj zemlji i drugim dijelovima svijeta. 
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2 on: June 22, 2010, 03:36:11 pm »

Kao da prije 10 godina nisu znali da Avganistan ima rudna bogatstva, sad je bar pala maska amerima i zna se zbog čega su napali avganistan.
Logged
herrnoj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


WWW
« Reply #3 on: June 22, 2010, 07:58:44 pm »

Rat u Afganistanu je dostigao mrtvu tačku i niko ne vjeruje u "pobjedu" zapada. Juni 2010 je bio najkrvaviji mjesec od početka rata, sa 66 žrtava na savezničkoj strani (http://icasualties.org/OEF/ByMonth.aspx). U ovoj godini je poginulo više zapadnih vojnika nego u prve tri godine rata zajedno. Za kućnu upotrebu treba pod hitno proizvesti pozitivne vijesti, ali odakle ih uzeti? Svaki Spin-Doctor zna da su najbolje vijesti one koje sam izmisli. Hajmo narodu servirati vijest da je ovaj rat dobar za našu privredu, naše bogatsvo. To je ono što pokreće prosječnog zapadnjaka. U Afganistanu nema nafte, siromašni su da bi ih Ameri koristili kao tržište. Tako su se Spin-Doctori sjetili starih analiza još iz ruskih istraživanja, dodali im zube i cijeli PR-Gag objavili u New York Timesu.

Amerikanci znaju za ove "sirovine" od 2004. - http://www.bgs.ac.uk/downloads/browse.cfm?sec=7&cat=83, od Afganistanskog instituta za geologiju. U ovim dokumentima su kartirana nalazišta sirovina. Autori dokumenata su ruski stručnjaci za geologiju, koji su 60.-tih godina pretražili Afg. u potrazi za sirovinama. Ova istraživanja nisu bila posebno ubjedljiva, te Ameri i Britanci nisu ni pokušali sami da buše nego su poslali avion sa specijalnom kamerom, koja navodno vrši 3-D analizu podzemnih nalazišta minerala. 5. aprila 2009 je stručni portal http://paguntaka.org/2009/04/05/afghanistan-looking-mining-companies-to-exploration-iron-ore-mine/ već pisao o nalazištima minerala, ali nijedan koncern nije pokazao interes za eksploataciju ruda u Afganistanu: navedena količina nije ni kvalitativno ni kvantitavno osigurana, nego bazira na vrlo smjelim procjenama. Sigurno je da imaju tek 11 miliona tona željezne rude, što je polovina od procijenjene količine.

Ostali eventualni minerali i rude se nalaze duboko u regionima koji su neprohodni, ispresijecani planinama, rijekama, dolinama i prije svega - nesigurni. Do ovih eventualnih nalazišta nema puteva i željeznica, da ne pričamo u pogonima za preradu. Kako pod tim uslovima izvaditi, preraditi i transportovati sirovine - riječ je o milionima tona - do krajnjeg korisnika? Koliko je novca potrebno za izgradnju infrastrukture i koliko to povećava krajnju cijenu ovih sirovina? Jesu li onda sirovine konkuretne na svjetskom tržištu?
Eventualna eksploatacija bi se isplatila jedino komšijama  - Rusima i Kinezima, koji su već aktivni u Afganistanu. Rusi traže gas, Kinezi već uveliko eksploatišu bakar, koji kopnenim putem prevoze u Kinu.
Da bi cijela priča bila malo zanimljivija, dodan je litium. On je rijedak, skup i u sva nalazišta su u rukama "neprijatelja", u Boliviji i Čileu. Ova procjena se zasniva na par probnih bušenja "kućnog" geologa, koji je potvrdio da se tu nalazi litium, ali u kojim količinama - niko ne zna. Fantaziju hladi i činjenica da Bolivija, u kojoj je najveće potvrđeno nalazište litijuma na svijetu, još uvijek nije počela eksploataciju iako ima daleko bolje infrastrukturne, tehničke i bezbjednosne uslove nego Afganistan.

ZLATNA GROZNICA JE IPAK SAMO GROZNICA.

Kako nastaju ovakvi članci? Primjer iz Njemačke, gdje živim: štampani mediji su prisiljeni otpustiti novinare zbog smanjenih reklamnih prihoda, rade sa nekoliko ljudi u redakciji koji istovremeno aktualiziraju online-portale svojih novina. Pretplate se na http://pressetext.de/ i onda nekritički objavljuju tekstove (COPY-PASTE) koje im servira ova grupa propagandista. Radio-stanice često dobijaju čitave gotove radio-emisije, njihovo je samo da otpakuju zip i puste u eter.
Zanimljivo je bilo prošle godine sa svinjskom gripom: Presetext je objavio jedan članak gdje pisalo "Schweinegerippe" (svinjska rebra) umjesto "Schweinegrippe.
Naveče sam ukucao "Schweinegerippe" u Google - oko 200 pogodaka na isto toliko news-portala Wink    
« Last Edit: June 22, 2010, 08:05:53 pm by herrnoj » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.