PALUBA
April 25, 2024, 01:30:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Život jači od radijacije  (Read 14534 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: July 01, 2010, 11:42:56 pm »

Život jači od radijacije

27. 06. 2010

Četvrt veka nakon najveće nuklearne katastrofe na svetu priroda u Černobilju se budi. Javlja se jedan novi, neobični svet flore i faune, koji potvrđuje da priroda i u najgorim uslovima može da preživi. Pod uslovom, naravno, da se ljudi ne mešaju
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Katastrofa... Hiljade hektara gradova, sela i šuma označene su kao previše opasne po ljude)



U svojoj suptilnoj moći priroda nema premca. „Lada" se zaustavila pred znakom koji je označavao početak zatvorene zone Černobilj. Hiljade hektara gradova, sela i šuma označene su previše opasnim za boravak ljudi. Srećom, ne i za prirodu, koja je zagađenu teritoriju iza električnih žica uzela u svoje naručje. Kao uplašeno kuče, mazila ju je i lečila.

„Lenjin", kako se zvala nekadašnja elektrana u Černobilju, odletela je u vazduh. Nakon četvrt veka od najveće svetske nuklearne katastrofe, na teritoriji oko bivše elektrane pojavio se jedan novi, neobični svet flore i faune, bogatiji nego ikad pre! Život, očigledno, nije ustuknuo pred radijacijom. Makar se rađale i lisice sa tri glave i drveće sa dve krošnje, priroda je odlučila da živi. Istina je, međutim, poražavajuća: pokazalo se da je ljudska aktivnost za prirodu bila smrtonosnija čak i od černobiljske eksplozije. Sada, kada razarajuće ljudske aktivnosti više nema, priroda buja uprkos viševekovnom zagađenju. Ovaj park, pre bi se reklo zaštićena nego zabranjena zona, uskoro će biti jedan od najvećih prirodnih rezervata u Evropi.

Nedavno je Ukrajina dozvolila turistima da posećuju pojedina mesta unutar novonastalog parka, pa sam među njima pronašao i svoje mesto. Malo je reći da nova džungla izrasta na mestu nekadašnjih gradova. Ono što najviše začuđuje jeste činjenica da su dva od četiri reaktora nuklearne elektrane bila aktivna sve do decembra 2000. godine! Potreba za energijom je, očigledno, veća i od potrebe za hranom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ukrajina je posle Rusije najveća država u Evropi. To sam shvatio na teži način - ušao sam na njenoj istočnoj granici, da bih posle nedelju putovanja bio tek na polovini. Činilo mi se da do zapada nikada neću stići. U gradiću Uman posetio sam Sofijski park, jedno od ukrajinskih čuda. Kao i štošta drugo u dugoj rusko-ukrajinskoj istoriji, i ovaj park je nastao kao posledica ogromne ljubavi. Grof Stanislav Potočki potrošio je veći deo svog imetka da bi izgradio park u kome će slobodne dane u šetnji provoditi njegova žena Sofija. Danas je to jedna od najneobičnijih i najkompletnijih baštenskih celina iz 19. veka sačuvanih u potpunosti. Mlade Ruskinje i Ukrajinke marširaju dugim koracima između redova bilja i cveća donetih iz cele Evrope. Šum vodopada, jezera i potoka, kao i poluotvorena usta ukrasnih antičkih kipova kao da samo ulepšavaju modnu pistu ovim lepojkama. Ko ne zna da se divi lepoti žene, pomislio sam u jednom trenutku, nema razloga da živi.
U drugom delu Umana, malog grada bogate istorije, smestila se i jevrejska četvrt sa magilom - grobnicom njihovog sveca. U trenutku sam se našao u nekom drugom svetu, opkolili su me ljudi sa dugim bradama i prepoznatljivim jevrejskim kapicama. Hebrejski je odzvanjao ulicama grada, toliko da više nisam bio siguran u kojoj se državi nalazim. U čitaonici sinagoge dočekali su me kao starog prijatelja rekavši da su „Srbi spasli mnogo jevrejskih života od fašističke ruke smrti". U blizini Čečenije sam bio svedok antisemitizma, kada mi je grupa Čečena tvrdila da su za sve sukobe muslimana i hrišćana krivi Jevreji. Mržnju prema njima osetio sam i mnogo puta ranije, baš kao i njihovu rešenost da se ujedinjeni i složni protiv takve mržnje bore. Zbog toga su zaslužili moje divljenje, pa sam u „ladu", pored mongolskih budističkih molitvenika, muslimanskih Kurana i obilja pravoslavne literature, ubacio i jedan Talmud.

Prošavši predelima Galicije, više bogatih istorijom nego ljudima, stigao sam u podnožje Karpata. Moje oči, naviknute na pustinje i stepu, kao gladne su upijale zelenilo rajskih planina. Najveće čudo Karpata, ipak, nije sama priroda, koja se retko sreće, čak ni reke bogate ribom i planinski vazduh. Najveće čudo ovih predela su, zapravo, stare drvene crkve. Nekada i više vekova stare, najčešće su pod upravom pravoslavne crkve, koja odavno priznaje papu za vrhovnog poglavara?! Njihovi ukrasi daju drvetu novu snagu i značenje, a sam izgled je spoj arhitekture istoka i zapada, pa čak i sa uticajem srpske raške škole. Njihovi tornjevi krase šumska prostranstva kao najlepša ptičja gnezda i ljudska srca ispunjavaju toplinom. Najlepša mesta planete nalaze se razbacana svuda oko nas. Kao Sanbalu, tajno budističko carstvo, njih mogu videti samo odabrani. Samo oni čija srca mogu da prepoznaju vrednost i lepotu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Doček u sinagogi... U čitaonici sinagoge Jevreji su me dočekali kao starog prijatelja, uz reči da su im Srbi veliki prijatelji, narod koji je od fašističke ruke smrti spasao mnoge jevrejske živote)



Izvor:Press


* 2001-Reuter.jpg (23.15 KB, 400x274 - viewed 231 times.)

* 2001-AP.jpg (37.23 KB, 400x256 - viewed 239 times.)

* 2002-Reuter.jpg (22.73 KB, 200x281 - viewed 216 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #1 on: July 02, 2010, 07:35:18 pm »

Nakon četvrt veka od najveće svetske nuklearne katastrofe, na teritoriji oko bivše elektrane pojavio se jedan novi, neobični svet flore i faune, bogatiji nego ikad pre! Život, očigledno, nije ustuknuo pred radijacijom. Makar se rađale i lisice sa tri glave i drveće sa dve krošnje, priroda je odlučila da živi.

Šteta što autor nije posvetio koji red više "neobičnom svetu flore i faune" - bilo bi interesantno saznati iz prve ruke i bez državne cenzure koliki je obim degenerativnih promena na vrstama koje nastavljaju život na ozračenom području.

Ovako se stiče veoma pogrešan utisak da je ljudska uobičajena delatnost za prirodu pogubnija čak i od radijacije - 20-ak godina nakon havarije nuklearne elektrane priroda je obnovila samu sebe, što sigurno nije u potpunosti tačno. Trebalo bi ući u opasno područje, boraviti u njemu izvesno vreme i sa naučnog aspekta posmatrati promene na biljnim i životinjskim vrstama, kojih zasigurno ima.

Tek onda bi se mogli izvući kvalifikovani zaključci... o tome koliko "NIJE OPASNO" igrati se ili neobazrivo postupati sa atomima.
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #2 on: January 27, 2013, 11:13:06 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/5ocKW9KaUEI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: February 13, 2013, 06:40:04 pm »

Srušio se krov reaktora u kojem je došlo do nuklearne katastrofe 1986. godine.

ZAGREB/KIJEV - Dio krova ukrajinske nuklearne elektrane u Černobilu srušio se u utorak kasno navečer zbog težine snijega, ali nema nikakve opasnosti od radijacije, javljaju u srijedu ukrajinski i ruski mediji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zidni betonski paneli i dijelovi krova srušili su se u dijelu četvrtog reaktora, gdje je došlo do nuklearne katastrofe 1986. godine. Oštećeno je područje od oko 600 četvornih metara.

U incidentu nitko nije ozlijeđen, a razina radijacije u takozvanoj zoni isključenja oko nuklearke nije se promijenila, priopćila je uprava nuklearne elektrane.

Također se oglasilo rusko ministarstvo za izvanredne situacije koje je potvrdilo navode uprave u srijedu ujutro i priopćilo da nije ugroženo zdravlje stanovništva.

U četvrtom reaktoru centrale u Černobilu, u noći između 25. i 26. travnja 1986. godine, došlo je do eksplozije koja je prouzročila radijaciju u zoni od 160.000 četvornih kilometara na sjeveru Ukrajine, zapadu Rusije i jugoistoku Bjelorusije.

Nad oštećenim reaktorom izgrađen je sarkofag, a između njega i zgrada koje su ostale u upotrebi izgrađena je betonska barijera.

Ukrajina je 26. travnja prošle godine počela graditi novi betonski sarkofag koji će pokriti četvrti reaktor nuklearne elektrane.

  JL


* cernobil_554299S1.jpg (164.98 KB, 652x326 - viewed 159 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #4 on: December 06, 2013, 09:03:15 am »

Malo radijacije za dobro jutro

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/gI-LFUpu7BI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #5 on: December 07, 2013, 02:01:28 pm »




   Možda je za većinu ovaj film strašan, ali za nas koji smo svojevremeno igrali igru Stalker ovo je veoma poznato. U do sada objavljena 3 nastavka ove igre ( Shadows of Tchernobil, Clear Sky i Call of Pripyat ) uspeo sam da virtuelno obiđem sva ova mesta o kojima govori dokumentarni film, pa i mnoga druga. U igri su sve lokacije verno prikazane do najsitnijih detalja tako da sam sa oduševljenjem pregledao ovaj film prepoznajući svako mesto koje akteri posećuju. U igri koja je SF avantura ima dosta horor scena tako da je mnogo morbidnije od samog filma.
   
    U svakom slučaju još jednom su ljudi podigli veliki spomenik svojoj gluposti, što Černobil u stvari predstavlja. Viši partijski rukovodilac je na svoju ruku želeći da pridobije poene kod pretpostavljenih, tokom prvomajskih praznika naredio dežurnom rukovodiocu ispitivanja reaktora da ubrza testiranja operećenja ne bi li reaktor 4. bloka bio pušten u pogon za Dan Pobede 9. maja kada već nisu mogli da stignu za Praznik Rada. Glavni nuklearni fizičar i većina zaposlenih na gradilištu su otišli kući za praznike a dežurni je imao zadatak da postepeno opterećuje reaktor prateći njegov rad do povratka glavnih rukovodioca posle praznika koji bi na kraju opteretili reaktor sa 150% instalirane snage, čime bi se proverila njegova pouzdanost u kontrolisanim uslovima. Pomenuti partijski činovnik koji je takođe bio dežurni preko praznika u CK Ukrajine, a koga su rukovodioci gradilišta morali redovno da izveštavaju o napredovanju radova zbog važnosti projekta za celu zemlju, je pozivajući se na funkciju koju je trenutno vršio dao sebi za pravo da naredi ubrzano ispitivanje bez ikakvog stručnog znanja o nuklearnoj fizici što je dežurni gradilišta primoran pretnjama morao da izvrši. U jednom trenutku pokvarila se pumpa za hlađenje reaktora koji je počeo ubrzano da se pregreva, voda u sistemu za hlađenje je proključala i oblak radioaktivne pare je obavio postrojenje aktivirajući alarm za nuklearnu havariju. Sve nakon toga je dobro poznato široj javnosti. Samo nuklearno jezgro, koje je usijano potonulo nekoliko spratova niže su nekoliko godina bezuspešno pokušavali da precizno lociraju i postave ga u zaštitni betonski sarkofag koji je godinama potom zidan uz velike žrtve i dosta obolelih od kontaminacije. Bilans se sada zna a to su stotine preminulih i desetine hiljada obolelih od radijacije a cela oblast je momentalno iseljena i ostavljena onako kako sada vidimo na ovom filmu. Nuklearna centrala je do nedavno radila, osim havarisanog bloka, iako je u okolini veoma povišena radijacija zato što je potreba za energijom i vrednost investicije veća od brige za zdravlje zaposlenih.

    Tipičan primer postavljanja nesposobnih poslušnika na odgovorne dužnosti bez ikakve stručne selekcije i dodeljivanje prekomernih ovlašćenja samo na osnovu partijske privrženosti bez posledica po one koji to dozvoljavaju i sprovode rezultirao je ovom katastrofom. Imena krivaca su poznata tadašnjoj sovjetskoj javnosti i izrečene su im kazne, kako krivične tako i partijske ali do sada nije poznato ko je vinovnika postavio na tako visoku poziciju u CK i ko ga je tih godina protežirao pa da zato snosi odgovornost.





Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6 on: December 07, 2013, 09:07:53 pm »

Nisam znao, da je centrala i dalje radila, stvarno ??  A tko je tek prihvatio, da radi tamo ?! Ako su pare u pitanju, pa nema tih para na svijetu da se isplati uništiti zdravlje.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #7 on: December 07, 2013, 09:23:52 pm »

Ovo bih vam preporucio,jedan od najboljih dokumentaraca u vezi Cernobila!


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/p5GTvaW34O0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #8 on: December 07, 2013, 09:28:41 pm »

1991. godine reaktor br. 2 je pretrpio veliki požar nakon koga je ugašen, dalje u novembru 1996. je zatvoren reaktor br. 1, te je 15. decembra 2000. zatvoren i preostali reaktor br. 3, negovim gašenjem je konačno zatvoren kompletna nuklearna centrala.


P.S.
I u Fukušimi poslije eksplozije su nastavili da rade preostali reaktori sve dok i oni nisu počeli da imaju probleme sa pregrijavanjem te su naknadno "ugašeni".
« Last Edit: December 07, 2013, 09:36:54 pm by Trifko » Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #9 on: December 09, 2013, 03:41:51 am »




   Možda je za većinu ovaj film strašan, ali za nas koji smo svojevremeno igrali igru Stalker ovo je veoma poznato. U do sada objavljena 3 nastavka ove igre ( Shadows of Tchernobil, Clear Sky i Call of Pripyat ) uspeo sam da virtuelno obiđem sva ova mesta o kojima govori dokumentarni film, pa i mnoga druga. U igri su sve lokacije verno prikazane do najsitnijih detalja tako da sam sa oduševljenjem pregledao ovaj film prepoznajući svako mesto koje akteri posećuju. U igri koja je SF avantura ima dosta horor scena tako da je mnogo morbidnije od samog filma.
   
    U svakom slučaju još jednom su ljudi podigli veliki spomenik svojoj gluposti, što Černobil u stvari predstavlja. Viši partijski rukovodilac je na svoju ruku želeći da pridobije poene kod pretpostavljenih, tokom prvomajskih praznika naredio dežurnom rukovodiocu ispitivanja reaktora da ubrza testiranja operećenja ne bi li reaktor 4. bloka bio pušten u pogon za Dan Pobede 9. maja kada već nisu mogli da stignu za Praznik Rada. Glavni nuklearni fizičar i većina zaposlenih na gradilištu su otišli kući za praznike a dežurni je imao zadatak da postepeno opterećuje reaktor prateći njegov rad do povratka glavnih rukovodioca posle praznika koji bi na kraju opteretili reaktor sa 150% instalirane snage, čime bi se proverila njegova pouzdanost u kontrolisanim uslovima. Pomenuti partijski činovnik koji je takođe bio dežurni preko praznika u CK Ukrajine, a koga su rukovodioci gradilišta morali redovno da izveštavaju o napredovanju radova zbog važnosti projekta za celu zemlju, je pozivajući se na funkciju koju je trenutno vršio dao sebi za pravo da naredi ubrzano ispitivanje bez ikakvog stručnog znanja o nuklearnoj fizici što je dežurni gradilišta primoran pretnjama morao da izvrši. U jednom trenutku pokvarila se pumpa za hlađenje reaktora koji je počeo ubrzano da se pregreva, voda u sistemu za hlađenje je proključala i oblak radioaktivne pare je obavio postrojenje aktivirajući alarm za nuklearnu havariju. Sve nakon toga je dobro poznato široj javnosti. Samo nuklearno jezgro, koje je usijano potonulo nekoliko spratova niže su nekoliko godina bezuspešno pokušavali da precizno lociraju i postave ga u zaštitni betonski sarkofag koji je godinama potom zidan uz velike žrtve i dosta obolelih od kontaminacije. Bilans se sada zna a to su stotine preminulih i desetine hiljada obolelih od radijacije a cela oblast je momentalno iseljena i ostavljena onako kako sada vidimo na ovom filmu. Nuklearna centrala je do nedavno radila, osim havarisanog bloka, iako je u okolini veoma povišena radijacija zato što je potreba za energijom i vrednost investicije veća od brige za zdravlje zaposlenih.

    Tipičan primer postavljanja nesposobnih poslušnika na odgovorne dužnosti bez ikakve stručne selekcije i dodeljivanje prekomernih ovlašćenja samo na osnovu partijske privrženosti bez posledica po one koji to dozvoljavaju i sprovode rezultirao je ovom katastrofom. Imena krivaca su poznata tadašnjoj sovjetskoj javnosti i izrečene su im kazne, kako krivične tako i partijske ali do sada nije poznato ko je vinovnika postavio na tako visoku poziciju u CK i ko ga je tih godina protežirao pa da zato snosi odgovornost.
Ovaj gore opis nema veze sa černobilskom nesrećom.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: December 09, 2013, 02:44:57 pm »

@someone9871
Ne ide da samo tako ostaviš komentar "Ovaj gore opis nema veze sa černobilskom nesrećom", bez jednog argumenta ili iznošenja nekog tvog viđenja.
To se uglavnom bez opomene briše, ali evo ti prilike da obrazložiš tvoju tvrdnju.
Niko ne kaže da nisi u pravu, ili da je @micha u pravu, ali sa obrazloženjem već možemo svi da imamo neko svoje viđenje i da ga iznesmo.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #11 on: December 09, 2013, 11:38:19 pm »




 Ja se izvinjavam ako sam u nečemu pogrešio ali ako pogledate drugi dok. film videćete da je veći deo mojih tvrdnji u njemu potvrđen. Ostalo sam tokom godina saznao prateći agencijske vesti ili gledajući emeisije kojih je bilo dosta pa je moguće da sam nešto i prevideo ali suština je da do nesreće nije trebalo doći da se nisu umešali nekompetentni političari koji su potom izazvali još veću štetu pokušavajući da sakriju katastrofu od svoje i inostrane javnosti. I u filmu se kaže da je predsednik CK Ukrajine izvršio samoubistvo zbog odgovornosti.


Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #12 on: December 10, 2013, 06:27:39 am »




 Ja se izvinjavam ako sam u nečemu pogrešio ali ako pogledate drugi dok. film videćete da je veći deo mojih tvrdnji u njemu potvrđen. Ostalo sam tokom godina saznao prateći agencijske vesti ili gledajući emeisije kojih je bilo dosta pa je moguće da sam nešto i prevideo ali suština je da do nesreće nije trebalo doći da se nisu umešali nekompetentni političari koji su potom izazvali još veću štetu pokušavajući da sakriju katastrofu od svoje i inostrane javnosti. I u filmu se kaže da je predsednik CK Ukrajine izvršio samoubistvo zbog odgovornosti.



Novinari ni onda ni danas nisu bili kredibilan izvor informacija. Političare se ne može direktno okrivljavati za černobilsku havariju, niti je netko od njih pojedinačno ili skupno kriv za nesreću, niti su imali direktan utjecaj na samu situaciju. Eventualno se može filozofski nametati krivnja - zapovjedna odgovornost što je dijelom sustav koji su uredili kriv za neke nedostatke. Ali kako su i ostali ideološko-politički sustavi pokazali ozbiljne nedostatke u sličnim situacijama, ne može se reći da je političar X.Y. kriv.

To što vani nisu objavili, a u samom CCCPu na kapaljke davali informacije što se stvarno zbiva je bio ondašnji modus operandi Kremlja. Ali ne znači da bi potpuno otkrivanje situacije, a ne čekanje da Šveđani proglase alarm, uopće pomogao - vjerojatno bi panika i neznanje pridonijela i još većoj šteti. Kad pogledaš ukupnu reakciju sovjeta na sveukupno sranje, zapanjujuće su brzo i učinkovito djelovali. Evakuacija je relativno brzo obavljena, "smanjenje i ograničavanje" štete vrlo slično, dekontaminacija i zatvaranje područja oko Pripjata, a nije se štedjelo na troškovima iako je to pridonijelo slomu SSSRa. Iskreno, uspoređujući sa "uspjesima" mnogih zapadnih zemljama u raznim nepogodama, nisam siguran da bi se uopće mogli uspoređivati.
Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #13 on: December 10, 2013, 06:57:15 am »

 
    U svakom slučaju još jednom su ljudi podigli veliki spomenik svojoj gluposti, što Černobil u stvari predstavlja. Viši partijski rukovodilac je na svoju ruku želeći da pridobije poene kod pretpostavljenih, tokom prvomajskih praznika naredio dežurnom rukovodiocu ispitivanja reaktora da ubrza testiranja operećenja ne bi li reaktor 4. bloka bio pušten u pogon za Dan Pobede 9. maja kada već nisu mogli da stignu za Praznik Rada. Glavni nuklearni fizičar i većina zaposlenih na gradilištu su otišli kući za praznike a dežurni je imao zadatak da postepeno opterećuje reaktor prateći njegov rad do povratka glavnih rukovodioca posle praznika koji bi na kraju opteretili reaktor sa 150% instalirane snage, čime bi se proverila njegova pouzdanost u kontrolisanim uslovima. Pomenuti partijski činovnik koji je takođe bio dežurni preko praznika u CK Ukrajine, a koga su rukovodioci gradilišta morali redovno da izveštavaju o napredovanju radova zbog važnosti projekta za celu zemlju, je pozivajući se na funkciju koju je trenutno vršio dao sebi za pravo da naredi ubrzano ispitivanje bez ikakvog stručnog znanja o nuklearnoj fizici što je dežurni gradilišta primoran pretnjama morao da izvrši. U jednom trenutku pokvarila se pumpa za hlađenje reaktora koji je počeo ubrzano da se pregreva, voda u sistemu za hlađenje je proključala i oblak radioaktivne pare je obavio postrojenje aktivirajući alarm za nuklearnu havariju. Sve nakon toga je dobro poznato široj javnosti. Samo nuklearno jezgro, koje je usijano potonulo nekoliko spratova niže su nekoliko godina bezuspešno pokušavali da precizno lociraju i postave ga u zaštitni betonski sarkofag koji je godinama potom zidan uz velike žrtve i dosta obolelih od kontaminacije. Bilans se sada zna a to su stotine preminulih i desetine hiljada obolelih od radijacije a cela oblast je momentalno iseljena i ostavljena onako kako sada vidimo na ovom filmu. Nuklearna centrala je do nedavno radila, osim havarisanog bloka, iako je u okolini veoma povišena radijacija zato što je potreba za energijom i vrednost investicije veća od brige za zdravlje zaposlenih.

    Tipičan primer postavljanja nesposobnih poslušnika na odgovorne dužnosti bez ikakve stručne selekcije i dodeljivanje prekomernih ovlašćenja samo na osnovu partijske privrženosti bez posledica po one koji to dozvoljavaju i sprovode rezultirao je ovom katastrofom. Imena krivaca su poznata tadašnjoj sovjetskoj javnosti i izrečene su im kazne, kako krivične tako i partijske ali do sada nije poznato ko je vinovnika postavio na tako visoku poziciju u CK i ko ga je tih godina protežirao pa da zato snosi odgovornost.
Da zadovoljim admina:  
- reaktor br 4 je bio u pogonu par godina prije same nesreće, radio je i na sam dan nesreće (to je i pridonijelo slijedu događaja koji je izazvao nesreću). Uostalom i domaće firme sudjelovale u izgradnji tako da je to lako provjeriti (Jugoturbina dizelske generatore za slučaj ispada, Đuro Đaković razne cjevovode, ...)
- gradilište je bilo,  ali na reaktrima broj 5 i 6 koji nikad nisu završeni - nikakvi građevinari nisu sudjelovali u nesreći
- sama nesreća se dogodila u četvrtom mjesecu (26.), ali se u ostatku svijeta saznalo danima poslije kad su počeli alarmi zviždati - nikakvi prvomajski praznici nisu uzrok
- nikakvi činovnici CK SK i slično nisu bili prisutni niti zapovijedali nešto nekome
- test kojim su htjeli provjeriti određene mogućnosti reaktora su zamislili fizičari i inženjeri, ne političari
- test u principu nije mogao dovesti do eksplozije reaktora, ali se poklopilo puno toga
- test je trebao početi tokom dana, ali da se EES ne bi raspao zbog povećane potrošnje odgođen je i započeo između izmjene dvije smjene
- nije u pitanju bilo povećanje na 150% nazivne snage, već simulacija gašenja, tj. smanjenje izlazne snage (ali se pretjeralo i došlo na samo nekoliko postotaka nazivne snage)
- nije pumpa otkazala, već je testom bilo predviđeno zatvaranje dovoda pare na parnu turbinu
- pogreške radnika koji su upravljali, skupa sa nedostatcima dizajna samog reaktora su onda samo završili slijed događaja
- direktno je od ionizirajućeg zračenja preminulo tridesetak radnika i vatrogasaca - sve brojke iznad toga su spekulacije
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #14 on: December 10, 2013, 10:13:39 am »

 
  

- direktno je od ionizirajućeg zračenja preminulo tridesetak radnika i vatrogasaca - sve brojke iznad toga su spekulacije

Ovo mi bode oci,jel si mislio tridesetak u trenutku same nesrece ili kao ukupan broj zrtava i posle nesrece??
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.