PALUBA
March 28, 2024, 06:45:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 299   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1122266 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #540 on: January 04, 2011, 07:58:58 pm »


  Zar Rusi nisu formirali neko preduzeće za transport robe Severnim putevima gde su ledolomci potrebni ko leb?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #541 on: January 05, 2011, 09:13:21 pm »

Napravili eko - svinju koja ne smrdi

Izgleda kao svinja, zvuči kao svinja, a njeni tvorci, kanadski naučnici, tvrde da joj je i ukus takav. Pa ipak, nije u pitanju obično svinjče, već specijalna, genetski modifikovana varijanta vrste jorkšir, s nadimkom “ekosvinja”, čije je gajenje jeftinije i manje opterećuje prirodnu sredinu.

Tajna je u tome što izmet, odnosno đubrivo ove vrste svinja sadrži manje fosfora, pa stoga nema uobičajeni intenzivni smrad svinjca, a i manje opterećuje potoke, reke i jezera u koja se izlivaju otpadne vode sa farmi.
 
Istraživači koji su na njenom razvoju radili čitavih desetak godina veruju da bi ova svinja mogla postati prva genetski modeifikovana životinja koja će biti uključena u ljudski lanac ishrane, i da bi u njenim kobasicama, mesu i slanini jednoga dana mogao da uživa čitav svet. Kanadska vlada je odobrila eksperimentalno gajenje i razmnožavanje ovih životinja, ali do zvaničnog odobrenja za uključivanje u lanac ishrane sigurno će proteći još nekoliko godina.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/227602/Napravili-eko--svinju-koja-ne-smrdi
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #542 on: January 06, 2011, 03:50:55 pm »

Tim Srba pravi čudo od aviona!


06. 01. 2011




Naši stručnjaci nezamenjivi šraf u „Erbasovom" projektu „A 350", koji će izradom potpuno nove „porodice" aviona doneti pravu revoluciju u vazdušnom saobraćaju



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(VELIKO PRIZNANJE... Andrija, Nebojša, Snežana, Nenad i Jovanka  u „Erbasu")



Srpski stručnjaci su deo trenutno najvećeg projekta u vazduhoplovnoj industriji - izrade potpuno nove porodice „Erbasovih" aviona, tipa „A 350", koji će doneti pravu revoluciju u vazdušnom saobraćaju.
Andrija, Jovanka, Nenad, Snežana i Nebojša došli su u Bristol, nadomak Londona, vođeni različitim idejama i jednom željom: da rade, zarade i napreduju. Svoja iskustva podeli su sa čitaocima Pressa.




                                      Pitanja Pressa za naše stručnjake u „Erbasu"

1. Koja je vaša uloga u „Erbasu" i u velikom projektu „A 350"?
2. Zašto ste otišli iz Srbije i kako ste se priključili „Erbasu"?
3. Kako je raditi u jednoj tako velikoj kompaniji?
4. Šta ljudi u „Erbasu" znaju o Srbiji?
5. Kako se osećate dok letite „Erbasovim" avionom, a i sami ste učestvovali u njegovom stvaranju?
6. Koliko često posećujete Srbiju i kako se informišete o zbivanjima u zemlji?
7. Kakvi su vam dalji planovi?
8. Postoji li šansa da se za 10 ili 20 godina i u Srbiji proizvode avioni?



                                                     Andrija Ekmedžić

1. Imam 36 godina i u „Erbasu" sam vodeći projektant na čelu tima od dvadesetak inženjera. Projektujemo najvažniju sekciju krila na avionu „A 350".

2. Iz Srbije nisam otišao zato što sam bio nezadovoljan. Jednostavno, dobio sam ponudu „Erbasa" koju nisam mogao da odbijem.

3. U sektoru inženjeringa svi imaju fleksibilno radno vreme, tako da mogu sami da podešavaju kada će da dođu i odu sa posla. Svi treba da su na poslu od 9.30 do 14.30, a pre i posle toga svako podešava sebi radno vreme, uz obavezu da popuni nedeljni fond sati.

4. Ovde malo znaju o Srbiji, ali se oni koji prate sport brzo sete kada se pomenu teniseri ili Nemanja Vidić... Do mene sedi Kineskinja Songlin Han, stručnjak za zamor materijala. Seća se da je u Kini, kada je bila mala, gledala film „Valter brani Sarajevo" i da im je bilo žao kada se raspala Jugoslavija. Ljudi koji dolaze izvan Evrope ponekad Srbiju mešaju sa Sibirom. Inače, nas nekoliko Srba iz „Erbasa" i Bristola ima tim u malom fudbalu, koji smo nazvali „Nemanja Vidić". Takmičimo se u lokalnoj ligi malog fudbala i uspeli smo iz četvrte lige da se popnemo u treću.

5. Imao sam prilike da više puta putujem avionom u čijem sam projektovanju učestvovao, ali najjači utisak mi je bio put avionom „A340-600" u Abu Dabi. To je najduži avion na svetu, a tako je tih i elegantan da je utisak bio kao da klizi po nebu.

6. Sa porodicom, suprugom Jelenom i decom Dimitrijem (7) i Natalijom (6) dolazim u Srbiju obično dva puta godišnje. Nedostaju mi prijatelji i šira porodica, jezik, Beograd, Kalemegdan, Partizan, košarka. Nedostaje mi i da se rukujem i pozdravim svakog jutra sa ljudima sa kojima radim i koje poznajem, jer to ovde nije uobičajeno.

7. Planovi su mi vezani za projekat „A 350". Posle toga ne znam, videću šta će mi biti izazovno. Zbog porodice razmišljam i o povratku u Srbiju.

8. U Srbiji već postoji proizvodnja aviona i to od 1910. godine. Izradom aviona sada se bavi „Utva" iz Pančeva, gde sam i ja radio. „Utva" ima veliku šansu da postane dobavljač „Erbasa" i da pravi delove i sklopove za „Erbasove" avione, ali uslov za to je da „Jat" kupi „Erbasove" letelice

                                                    Jovanka Mirković


1. Radim kao inženjer za proračun čvrstoće struktura. Pokrivam različite komponente u okviru složenog sklopa, često nazivanog „dragulj u kruni", koji predstavlja vezu glavnog stajnog trapa sa trupom i krilom aviona.

2. U Englesku sam došla 2000. godine na doktorske studije. Pre tri godine dobila sam mogućnost da se priključim „Erbasovom" projektu „A 350".

3. Na nivou užeg tima ima nas oko 30, a ja sam trenutno jedina žena inženjer. Zaista uživam u poslu koji radim, moja deviza je „sve je moguće", tako da u tim unosim beskonačni optimizam, svojstven samo ženama.

4. Prva asocijacija je još Jugoslavija. Sve što je potom usledilo bilo je ljudima vrlo komplikovano da bi mogli da razumeju i pamte.

5. Do sada sam radila na „Erbas" projektima „A 380" i „A 350", pa se nadam da ću imati prilike da letim nekim od tih aviona u budućnosti.

6. Da budem iskrena: nisam nostalgična, možda i zbog činjenice da u svakom supermarketu ovde možemo da kupimo kore za pitu. Ovo će možda zvučati smešno, ali gotovo deset godina nemamo TV aparat u kući, tako da nas dnevne vesti minimalno dotiču putem radija i interneta. O Srbiji najviše saznajemo od prijatelja.

7. Ne pravim dugoročne planove. Pretpostavljam da ću nastaviti usavršavanje u vazduhoplovstvu, sve dok ima zanimljivih i izazovnih projekata.

8. Pre verujem da prirodna bogatstva, uključujući i stanovništvo, daju šansu Srbiji da se oporavi i postane jaka. Ne verujem da je proizvodnja aviona ključ za uspeh.


                                              Nenad Jemuović

1. Ja sam vodeći inženjer za zamor na krilu „A 320 šarklet aviona". Moj posao obuhvata proračun zamora i životnog veka metalnih i kompozitnih struktura.

2. Otišao sam zbog profesionalnog napredovanja i usavršavanja.

3. Pristup poslu je znatno fleksibilniji nego u prosečnoj srpskoj firmi.

4. Većina ljudi obično Srbiju svrstava negde među zemlje bivšeg istočnog bloka ili čak među države nastale raspadom SSSR.

5. Struktura aviona, iako to nije vidljivo spolja, znatno je unapređena u odnosu na letelice projektovane pre 30 ili 40 godina. Sve to smanjuje rizik prilikom leta na minimum.

6. -

7. Kompanije zaposlenima pruža više različitih puteva za usavršavanje i napredovanje. Ovo je i transnacionalna firma, tako da postoji mogućnost promene ne samo projekta i discipline, već i zemlje u kojoj radite.

8. Razvoj i proizvodnja aviona postali su veoma skupi i malo koja zemlja može to sebi da priušti. Međutim, postoji realna mogućnost da se srpske firme uključe u globalnu mrežu kooperanata.


                                                      Nebojša Šakota

1. Ja sam vodeći inženjer za integraciju strukture krila.

2. Došao sam u London u martu 1992. godine. Brzo sam uspeo da dobijem posao kao inženjer, onda sam otišao u Ameriku, a 2001. sam se zaposlio u „Erbasu".

3. Kada sam počinjao ovde 1993. godine, u vazduhoplovnoj industriji Engleske stranci su bili retkost. Sada je situacija potpuno promenjena.

4. -

5. -

6. Retko dolazim u Srbiju, jer potičem iz Hercegovine, a imam i vikend-kuću u Herceg Novom, pa tamo provodim veći deo odmora. Samo ponekad odem do Beograda i Novog Sada, gde imam rodbinu.

7. Nemam neke čvrste planove. Imam troje dece, svi su rođeni u Engleskoj, pa bilo kakva razmišljanja o povratku nisu realna.

8. -


                                                        Snežana Milanović-Nouls


1. Ja sam menadžer za fizičku integraciju aviona „A 350", što podrazumeva upravljanje i koordinaciju rada međunarodnih timova u Madridu, Tuluzu, Hamburgu i Filtonu.

2. Otišla sam pre dvadesetak godina. Posle rođenja drugog deteta odlučila sam da tadašnji posao zamenim novim u civilnoj avijaciji. Zahvaljujući kampanji za novi avion „A 380" zaposlila sam se u „Erbasu".

3. Bilo je zanimljivo kada sam jedan mejl potpisala svojim imenom Snežana. Spel-ček sistem mi je ponudio opciju da se potpišem kao „Sneezy" i pošto nisam obratila pažnju, taj važan mejl je otišao tako potpisan... „Sneezy" mi je potom godinama bio nadimak.

4. Mislim da ljudi vide to što vide, ne postoje predrasude.

5. Fenomenalno i ponosno. Nezaboravne uspomene su mi poslednji let „konkorda" u novembru 2003. i prvi let avionom „A 380" u aprilu 2005. godine.

6. Najmanje jednom godišnje. Ove godine sam dva puta bila u Beogradu i jednom u Crnoj Gori. Najviše mi nedostaju jezik, porodica, prijatelji... Kada mladi diplomirate, ne razmišljate o tim stvarima, ali posle desetak godina u inostranstvu malo se zabrinete da biste zauvek mogli ostati tamo i pitate se šta onda.

7. Mi radimo u kompaniji koja je najveći evropski proizvođač vazduhoplova. „Boing" me ne privlači jer je američki sistem rada mnogo teži nego ovaj ovde.

8. O tome sam razmišljala pre 20 godina, ništa me ne bi više obradovalo. To bi verovatno bio neki mali VIP avion, ali za taj projekat bi bilo potrebno da se pridruže i neki od nas. Zbog finansijske situacije to se verovatno neće dogoditi, ali ako postoji dobar plan, sve je moguće...



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(NIŠTA VIŠE NEĆE BITI ISTO... Prvi avioni tipa „A 350" poleteće 2013. godine)

 

                                                 Šta je  projekat „A 350"

A 350 XWB" je potpuno nova porodica aviona srednje veličine i širokog trupa, koji će putovanje da učine prijatnijim, udobnijim, bezbednijim i jeftinijim. Najveća novina je korišćenje jake, izdržljive i lake, ojačane plastike, takozvanog kompozitnog materijala.

Porodica „A 350 XWB" se sastoji od tri putničke verzije. „A 350-800" ponudiće 270 mesta (plan je da se sa letovima počne 2013. godine), dok će „A 350-900" i „A 350-1000" ponuditi 314, odnosno 350 mesta i počeće da lete 2014. odnosno 2015.


Izvor:Press



* AVION-EKIPA.jpg (44.07 KB, 400x302 - viewed 258 times.)

* AVION-AVION.jpg (11.1 KB, 400x192 - viewed 237 times.)
« Last Edit: January 06, 2011, 03:58:27 pm by zeljko011 » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #543 on: January 06, 2011, 08:08:32 pm »

Brod za prevoz zatvorenika"13. Maj" (na Goli otok) če ponovo zaploviti. Kako prenosi i Slobodna Dalmacija, zatvorenike su prevozili i brodovi: "Izvor", "Cer", "Zavižan" i Jurjevo"

Quote
Brod za prijevoz robijaša na Goli otok uskoro će ponovo zaploviti

Nakon što je vlasnik marine 'Vinici' na Murteru kupio brod '13. maj', namjerava ga obnoviti i koristiti za prijevoz turista ali i bivših robijaša na Goli otok.
Autor: D.G. Photo: Pixsell Četvrtak | 6.01.2011 11:12

Marko Bašić Bačvar, vlasnik Marine Vinici kupio je za jednu kunu brod '13. maj' koji je punih 40 godina prevozio kažnjenike i opskrbljivao zloglasnu kaznionicu na Golom otoku, piše Slobodna Dalmacija.

26 metara dugačak i 6,5 metara širok drveni brod Bačvar namjerava obnoviti i koristiti za prijevoz turista.

Nije isključeno da će '13.maj' nakon restauracije ponovno zaploviti za Goli otok.

- Namjera mi je do otoka prevoziti znatiželjne turiste, a zašto ne i bivše kažnjenike koji požele još jedanput zaviriti u napušteni kazamat u kojemu je u bivšoj državi robijalo na tisuće žrtava političkog progona, najavljuje Bačvar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

izvor: http://www.dnevno.hr


* 24908.jpg (79.57 KB, 600x399 - viewed 215 times.)
« Last Edit: January 06, 2011, 09:23:51 pm by Bozo13 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #544 on: January 06, 2011, 08:24:54 pm »

Nisam siguran da je to taj brod. 13. maj bio je motorni jedrenjak kapaciteta najmanje 200 tona. Ovo je stara jola na slici.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #545 on: January 06, 2011, 08:30:04 pm »

Nisam siguran da je to taj brod. 13. maj bio je motorni jedrenjak kapaciteta najmanje 200 tona. Ovo je stara jola na slici.

Nisam ni ja siguran, da slika odgovara temi, no članak to objavljuje. Pokušavam nači sliku iz "onih" vremena, Pomoč bi  svakako koristila.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #546 on: January 06, 2011, 08:35:50 pm »

Ima u Šibenskom tjedniku, slika i članak. Kako se sada ta novina nalazi na tajnom mjestu ne mogu do nje. Brod je inače trenutno u 3-4 komada.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #547 on: January 06, 2011, 10:06:58 pm »

ova slika je već na forumu,pogledat

http://www.Paluba.info/smf/trgovacka-mornarica/drveni-brodovi-iz-nasih-krajeva/

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #548 on: January 06, 2011, 10:29:56 pm »

slike iz jučerašnje Slobodne i malo teksta

poz.


* go1.jpeg (74.36 KB, 800x534 - viewed 151 times.)

* go2.jpeg (87.25 KB, 779x768 - viewed 163 times.)

* go3.jpeg (178.26 KB, 980x768 - viewed 143 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #549 on: January 06, 2011, 11:15:02 pm »

Animirani film "Američki san".....Hmm,poučno

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/j69Ap4lndl0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: January 07, 2011, 05:22:14 pm by Bozo13 » Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #550 on: January 07, 2011, 12:23:00 am »

Animirani film "Američki san".....Hmm,poučno

ako je nekome zanimljivo, neka pogleda zeitgeist...  

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/_dmPchuXIXQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

... o novcu, o religiji, o 9/11...
« Last Edit: January 07, 2011, 12:57:12 am by leut, Reason: sređeni citat i youtube link/tag » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #551 on: January 09, 2011, 06:04:39 pm »

zanimljiv članak iz SD

08.01.2011. | 23:05

u lovreću živi jedini čovjek na svijetu koji je kupio ‘vojni otpad’ i dopremio ga u vrt obiteljske kuće
Marijan Šimundić: Uvezao bunker iz Njemačke i u njemu napravio vinoteku

Marijan Šimundić iz lovrećkog zaselka Šimundića zasigurno je jedini Hrvat na kugli zemaljskoj koji je u vrt obiteljske katnice “zasadio” ni više ni manje nego uvezeni vojni bunker. Metalno čudo teško tri tone, ostavštinu iz Drugog svjetskog rata, Marijan je prije sedam godina otkupio u Njemačkoj, gdje je dugo živio, pažljivo ga prevezao u svoj rodni kraj, stvorivši pravu lovrećku atrakciju.



 Bunker je bio nekadašnje vlasništvo kanadske vojske, koja je nakon Drugog svjetskog rata na njemačko-francuskoj granici, pokraj Offenburga, imala veliku bazu. Netom prije odlaska počeli su s rasprodajom imovine, objavivši to na javnom natječaju. To je Marijana ponukalo na obilazak i kupnju bunkera, za koji je izdvojio tadašnjih 300 njemačkih maraka.

– Bunker je građen od čeličnih ploča koje se spajaju vijcima, a izvorno je u bazi služio za čuvanje streljiva. Kanađani su ga držali pod zemljom, bio je doslovce zakopan, a s obzirom da nije propuštao vlagu, u njemu se moglo štošta toga čuvati. Kupio sam ga, prevezao u komadima, tim njegovim odvojenim pločama, i u mojim Šimundićima sastavio za pola sata. Carinici su se na granici smijali, pitali me što ću s tom gomilom otpada, starog željeza, smeća. Isto me dočekalo i u mom Lovreću. Ljudi nisu mogli vjerovati da sam se upustio u takvu pustolovinu, sve dok bunker nije stao na noge – kaže Marijan.

Nije se njegov posebni vojni suvenir samo osovio na noge, malo pomalo on je dobio i svečano ruho. Marijan je na njega bagerom nasuo kamenje, zatim zemlju, a onda zasadio travu pretvorivši ga u pravi umjetni polukružni zeleni humak. Vrata je pokrio kamenim “vacadama”, a oko njega zasadio voćke i grmove ljekovitog bilja.

– Sada više nema čovjeka koji ne stane kada prođe pokraj kuće i iznenađeno priupita što se skriva ispod moga zelenog brdašca. Isplatilo se. S obzirom da je u bunkeru stalna temperatura od 16 do 18 stupnjeva, odlučio sam kako ću u njemu napraviti vinoteku ili malu vrtnu kužinu. Za sada mi se tu još uvijek nalazi mala spremica i kamin – kaže Marijan.



 I kolekcionar...

Poznati Lovrećanin, koji je u Njemačkoj godinama vodio restoran, ima još jednu veliku strast – sakupljanje oldtimer vozila i malih šivaćih strojeva. S šivačim mašinama je počeo nakon što je jednu vidio na internetu, a toliko se razgalio da je došao do zbirke od 60-ak komada. S vremenom se sprijateljio i s poznatim njemačkim kolekcionarom prof. Peterom Wilhelmom, od kojeg je otkupio pola njegove kolekcije. Postali su toliko dobri prijatelji da je Wilhelm oporučno obitelji ostavio naputak da ako žele prodati ostali dio njegove kolekcije šivaćih mašina, tada kao jedini kupac, i to po povlaštenoj cijeni, u obzir može doći jedino Marijan Šimundić.

– Volim sve te lipe stvari. Tako je počelo od mašina kojih imam sa svih strana svijeta. Riječ je o kolekcionarskim primjercima iz 1850. godine pa naovamo. Rade na nožni ili ručni pogon, sve su u funkciji, a na sebi imaju slike ili intarzije. Volim i oldtimere pa u lovrećkoj garaži čuvam traktor iz 1939. godine. Riječ je o primjerku iz serije koja je nastala nakon što je Hitler od kuće Porsche zatražio izradu novog tipa traktora. Tu je i Mercedesov kabriolet 280 SL iz 1958. godine, kompletno restauriran u Glavici Donjoj, kod Čede Gudelja Velade. Kod njega mi se restaurira još jedan oldtimer – kaže Marijan.

piše Tanja ŠIMUNDIĆ BENDIĆ
Snimio Joško ŠUPIĆ

http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tabid/80/articleType/ArticleView/articleId/126217/Default.aspx

poz.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #552 on: January 09, 2011, 09:30:08 pm »

Izazvali kišne oluje u pustinji



06. 01. 2011


Naučnici su uspeli da stvore više od 50 kišnih oluja u pustinji u Abu Dabiju, što je dobra polazna osnova za stvaranje stalnog izvora vode za piće



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Munje i gromovi... Stanovnici Abu Dabija bili zapanjeni kišom koja je pala)

Naučnici švajcarskog preduzeća „Metro sistems internešenel" tokom leta prošle godine u pustinji u Abu Dabiju izazvali su više od 50 veštačkih kišnih oluja. To su uradili specijalnim uređajima u sklopu projekta „Vedertek" i tako se približili ostvarenju vekovnog sna stanovnika na Bliskom istoku - stalnog izvora vode za piće.

Prema pisanju lista „Arapski biznis", kišne oluje deo su tajnog visokotehnološkog klimatskog projekta „Vedertek", vrednog 11 miliona dolara. Zahtev za izradu sistema došao je od šeika Kalifa bin Zajeda Al Nahjana, predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata i vođe Abu Dabija. Al Nahjen stvaranjem veštačke kiše želi da uštedi ogromne sume novca koje troši za dobijanje pitke vode - desalanizacijom morske. Naime, računica je prosta. Sistemom „Vedertek", koji košta 11 miliona dolara, moguće je dobiti količinu vode koja se napravi u specijalnim postrojenjima za desalinizaciju morske vode, a čija izgradnja košta oko milijardu dolara. Takođe, revolucionarnim sistemom, stanovništvo u pustinjama na Bliskom istoku bi svoju surovu okolinu pretvorilo u samoodrživu oazu u kojoj je moguće uzgajati i biljke.

Sam sistem funkcioniše tako što koristi jonizatore, uređaje za generisanje i oslobađanje negativnih jona, koji liče na ogromne abažure za lampe. Pomoću jonizatora, sistem stvara negativno naelektrisane čestice koje zatim privlače sićušne čestice prašine, uvek prisutne u atmosferi iznad pustinje. Nakon što tako spojene čestice dostignu određenu visinu, one počinju da privlače i molekule vode, koji su prisutni u atmosferi ukoliko je vlažnost vazduha veća od 30 odsto. Na određenoj visini molekuli vode počinju da se kondenzuju i tako se, na kraju, stvaraju kišni oblaci.

Osnivač „Metro sistems internešenela" Helmut Flurer tvrdi da je njegova firma tokom juna, jula i avgusta prošle godine, u 52 navrata uspela da proizvede kišu u pustinji.

- Projekat trenutno funkcioniše na području regije Al-ain - kaže Flurer.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
On je dodao da su tokom 122 dana, tokom letnjih meseci, jonizatori bili uključeni 74 puta kada je vlaga vazduha dosegla potrebnih 30 odsto, a da je kiša pala 52 puta.

Veštački izazvane oluje često su bile praćene gradom, jakim udarima vetra, grmljavinom i munjama ostavljajući lokalno stanovništvo u neverici.

                                            Revolucionarni projekat

Profesor Hartmut Grasl, bivši direktor Instituta za tehnologiju „Maks Plank", vodećeg u proučavanju fizike atmosfere, kaže da ova tehnologija može imati mnoge primene.

- Sigurno je da će projekat „Vedertek" izazvati pravu revoluciju. Ipak, njegova najvažnija uloga jeste snabdevanje sušnih predela vodom. To je od ogromnog značaja za stanovništvo u tim područjima, ali i za celokupno čovečanstvo - kaže Grasl.

Sa profesorom Graslom saglasan je i profesor sa Univerziteta u Minhenu Peter Vilderer.

- Napravljen je veliki korak ka budućnosti. Blizu smo tačke kada možemo da kažemo da smo povećali dostupnost sveže vode u vremenima dramatičnih globalnih promena - kaže Vilderer.


Izvor:Press


Danas kisa ,sutra nesto drugo....


* KISE-1.jpg (17.16 KB, 400x263 - viewed 143 times.)

* KISE.jpg (33.9 KB, 400x218 - viewed 149 times.)
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #553 on: January 12, 2011, 08:57:32 am »

... ljudi, sta mislite o ovome ... ima li ovde istine?

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.najnovijitracevi.net%2F2011%2F01%2Fukida-se-facebook-15-marta-fejsbuk-se-ukida%2F&h=8ec96
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #554 on: January 12, 2011, 09:01:52 am »

... a pro po ovog ispod ...

http://weeklyworldnews.com/headlines/27321/facebook-will-end-on-march-15th/
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 299   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.