PALUBA
April 26, 2024, 02:32:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1131891 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #315 on: July 29, 2010, 08:23:55 pm »

Džamija u Logu pod Mangartom
je prva i jedina džamija izgrađena na tlu Slovenije.
Izgradili su je bošnjački pripadnici  A-U vojske, koji su poslani na sošku frontu. Izgrađena je novembra 1916.
U blizini je bilo vojno groblje gdje su pokopavali poginule svih vjeroispovjesti.
Po prvom svjetskom ratu džamija počinje propadati da bi je Italija koja je okupirala to područje porušila.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Oko slike je bilo dosta polemika oko avtorskih prava, ali je zaključeno da su avtorska prava potekla
izvor http://sl.wikipedia.org/wiki/Slika:Mo%C5%A1eja-Log_pod_Mangartom4.jpg


* MOEJA-~1.JPG (133.1 KB, 600x389 - viewed 223 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #316 on: July 30, 2010, 12:39:19 pm »

Ruska crkvica

Iznad ceste koja se diže preko planinskog prelaza Vršič(na 1611m), stoji neobičan spomenik iz vremena prvog svjetskog rata.Postavljena je u sječanje na mučenje i mučeničku smrt više stotina ruskih vojnika. Pored nje je manje groblje.umrli rusi su večinom sahranjeni u grobnici iznad koje se diže kamena piramida sa natpisom Sinovima Rusije.

Radi teškoča sa snabdjevanjem soškog zaleđa, austrijska vojska se odlučila da sagradi preko Vršiča gorsku cestu.Sa radovima se počelo 1915 godine.Za gradnju su večinom koristili ruske zarobljenike.Zimi 12 marca 1916 se je sa strmina Mojstrovke otkinuo ogroman snježni plaz i pod sobom pokopao oko 170-300 ruskih zarobljenika i oko 40 avstrijskih vojnika.
Kod sahrane vojnika se porodila ideja o izgradnji crkvice.

Postavili su je ruski zarobljenici dobrovoljnim radom do 1.novembra 1916g

Pored kapelice se svake godine uz prisustvo ruskih sveštenika organizira pomen. Kapelica je prosto dostupna. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dfq-RUSKA-.jpg (123.01 KB, 800x600 - viewed 188 times.)

* untitled.jpg (187.43 KB, 800x479 - viewed 184 times.)
« Last Edit: July 30, 2010, 12:49:08 pm by ML » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #317 on: July 30, 2010, 10:35:20 pm »

Hitler i Lenjin igraju šah

Autor ove grafike je Hitlerova profesorka crtanja, jevrejka Ema Lovenstram koja je posmatrala igru.
Slika, koja na poleđini ima potpise dvojice diktatora, nastala je 1909. godine u Beču gde je mladi Hitler učio slikarstvo, a Lenjin bio u izgnanstvu



* hitler i lenjin original.jpg (74.94 KB, 634x442 - viewed 173 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #318 on: July 30, 2010, 10:58:33 pm »

Još kad bi to bilo zaista tako...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #319 on: August 10, 2010, 07:06:23 am »

I mala Vespa moze biti ubojita

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vespa.jpg (185.71 KB, 800x367 - viewed 169 times.)

* Vespa i 75 mm M-20.jpg (32.61 KB, 400x292 - viewed 103 times.)

* Vespa2.jpg (234.67 KB, 727x527 - viewed 84 times.)

* Vespa3.jpg (44.54 KB, 400x286 - viewed 86 times.)

* Vespa4.jpg (69.08 KB, 500x341 - viewed 83 times.)
Logged
Akademija
mornar
*
Offline Offline

Posts: 37



« Reply #320 on: August 10, 2010, 11:35:28 am »

motorče  Smiley


* motorce.jpg (171.62 KB, 1003x717 - viewed 82 times.)
Logged
Akademija
mornar
*
Offline Offline

Posts: 37



« Reply #321 on: August 10, 2010, 11:41:16 am »

Najveća vojna podzemna baza na svetu



* brod.jpg (56.58 KB, 454x457 - viewed 87 times.)

* brod02.jpg (52.82 KB, 454x302 - viewed 93 times.)

* brod03.jpg (23.75 KB, 399x262 - viewed 93 times.)

* brod04.jpg (54.18 KB, 600x400 - viewed 69 times.)
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #322 on: August 10, 2010, 11:42:05 am »

Jučer veli malo stariji kolega da ga hvata kriza srednjih godina te da će kupiti motor. Preporučit ću mu ovu skalameriju ...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #323 on: August 10, 2010, 12:02:08 pm »

Dugo sam se mislio dali da ovo stavim u artiljeriju ili ovde.
Zbog dimenzija ipak sam se odlucio da postavim ovde.  Grin Grin

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Wi4g_U0hoOg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #324 on: August 10, 2010, 02:18:29 pm »

velika efikasnost, mali trzaj.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #325 on: August 10, 2010, 03:50:10 pm »

Dugo sam se mislio dali da ovo stavim u artiljeriju ili ovde.
Zbog dimenzija ipak sam se odlucio da postavim ovde.
Мени није јасно како је нанишанио да би погодио сијалицу са неколико метара (нити да ли то чудо уопште има такву прецизност). Можда је пуцао десетинама пута...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #326 on: August 10, 2010, 11:44:41 pm »

Ispovest srpskog turiste: Sam na pučini 24 sata!


10. 08. 2010



Turista Dušan Kekić (23), student medicine iz Beograda, proveo je dan i noć sam u vodi jer su ga jake struje odvukle sa Ade Bojane na pučinu Kekića u poslednji čas spasli ribari u blizini mesta Lež u Albaniji


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Čudom preživeo... Dušan Kekić u društvu Maje Stopalov, pokazuje loptu koja ga je spasila)



Dušan Kekić (23), student medicine iz Beograda, koji letuje na Crnogorskom primorju, proveo je 24 sata sam u moru jer su ga jake struje odvukle sa Ade Bojane na pučinu! Srbina koji je dan i noć proveo u vodi spasli su u poslednji čas ribari iz Albanije! Kekić kaže da je preživeo zahvaljujući lopti koja ga je održavala na površini i da je sve vreme pevušio omiljene pesme!

Drama se odigrala proteklog vikenda na Adi Bojani kod Ulcinja. Dušan Kekić i njegovi prijatelji koji ovih dana letuju u Sutomoru otišli su u subotu na Adu. Nikola Popadić (16), Dušanov drug, kaže da su njih dvojica ušli oko 13 časova u vodu.


                                             Igrali odbojku u plićaku

- Igrali smo odbojku u plićaku, a onda su nas zahvatile jake morske struje i brzo odvukle daleko od obale. Imali smo loptu i nekako se održavali na površini. Dušan me je držao za nogu, ali nas je jedan talas razdvojio. Video sam da neki momci plivaju prema nama pa sam, pošto sam bio bliži obali, bacio loptu Dušanu. Od tada ga nisam video - ispričao je Nikola Popadić za podgoričke „Vijesti". Njega su u subotu oko 14 časova iz uzburkanog mora spasli članovi posade broda „Sveti Sava", koji su bili na krstarenju do Ade!
Dušana Kekića spasli su u nedelju oko 13 časova ribari u blizini Leža u albanskim vodama. Kekić je rekao da je izvučen iz mora bukvalno u poslednji čas!

- Ne znam da li bih preživeo da nije bilo lopte! Zahvaljujući njoj održavao sam se na površini! Sve vreme bio sam priseban. Znao sam da mi je slana voda najveći neprijatelj. Pokušavao sam da se domognem obale i nekoliko puta bio blizu, ali struje su bile jače. Onda sam promenio taktiku, pa sam odlučio da ostanem na pučini i da čekam da naiđe neki brod - priča Dušan, i dodaje:


                         Dušan juče bio na plaži!

Ni sam ne znam kako sam izdržao 24 sata na pučini. More je bilo uzburkano, struje jake. Izgubio sam orijentaciju! Nadao sam se da ću videti obalu ili neki brod. Kada je pao mrak, mislio sam da neću dočekati jutro! Ipak, nisam paničio, mislio sam samo kako da preživim! Dok sam bio u vodi razmišljao sam o nekim mojim omiljenim pesmama i pevušio ih. Zamišljao sam šta bi mi prijalo da pojedem. Mislio sam o nekim sasvim neobičnim stvarima. Ipak, kako je vreme prolazilo, osećao sam da gubim snagu, bio sam i žedan. Da su ribari stigli malo kasnije, verovatno bi bilo kasno. Bio sam mnogo iscrpljen. Pamtiću ovaj dan do kraja života - rekao je Kekić, i zahvalio ribarima. On je dodao da će nastaviti letovanje i juče je odmarao na Velikoj plaži kod Ulcinja.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dušanova najbolja prijateljica Maja Stopalov ljubila je loptu koja je njenom drugu iz detinjstva spasla život.

- Kupali smo se u subotu na ušću Ade Bojane u more. Moja prijateljica i ja smo posle izvesnog vremena izašle na obalu, a Dušan i Nikola ostali su da igraju odbojku. Posle smo čule da se neko davi. Uspaničile smo se kada smo saznale da je reč o našim prijateljima, a onda smirile nakon informacije da ih je „pokupio" neki brod. Našoj sreći nije bilo kraja kada smo videle Nikolu, ali je šok nastao nakon saznanja da na brodu nema Dušana. Tada je počela potraga, koja je, hvala Bogu, uspešno okončana - ispričala je Maja.
Zahvaljujući Dušanu Kekiću, na Adi Bojani u subotu je spaseno još dvoje turista iz Srbije! Tragajući za Kekićem, pripadnici granične pomorske policije Bara i Ulcinja iz  mora su izvukli turiste Igora Miloševića (35) iz Sremske Mitrovice i Miloša Bogdanovića (46) iz Beograda, koje su struje takođe odvukle daleko od obale!   

Izvor:Press


* TURISTA-1.jpg (44.17 KB, 400x352 - viewed 82 times.)

* TURISTA-3.jpg (24.69 KB, 400x205 - viewed 96 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #327 on: August 11, 2010, 01:55:50 pm »

Slobodnjak iz neke grcke lige
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/UtVP3RFS7ek?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #328 on: August 11, 2010, 02:23:47 pm »

Snimak udara groma
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/3lO4fSuzE-I?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #329 on: August 11, 2010, 02:27:28 pm »

Pre neki dan je u s.Sarcijevo Stip bio srusen svetski rekord u kolicini pripremljenog pasulja u jednom kazanu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Покрај осветувањето на манастирот Света Петка, во штипското село Сарчиево денеска (08.08.) ќе се постави нов рекорд: пред илјадници гости се подготвува три тони грав со сланина. Досегашниот рекорд изнесува 1.2 тони.

Во Сарчиево денеска е празник. Илјадници луѓе од цела Македонија присуствуваат на осветувањето на манастирскиот комплекс Света Петка, на ктиторот Стојан Давчев, а воедно и на соборувањето на гинисовиот рекорд во приготвување грав од 3 тони и 300 иколграми.

Досегашниот рекорд го држат американски студенти кои имаат подготвено грав во сад од 1,2 тони .

Претставничка на меѓународното гинисово жири од Лондон пристигна во Сарчиево за да го верификува новиот рекорд, поточно волуменот на приготвеното јадење, за што подготовките траат повеќе од два месеца.

Идејниот творец на оваа несекојдневна манифестација на соборување Гинисов рекорд во Македонија е скопскиот бизнисмен во сферата на електрониката Стојан Давчев од фирмата „Дасто“, кој потекнува од ова село. За тоа од каде дојде идејата за натпревеварот, тој вели:

„Гравчето е како додаток на осветувањето на манасторт и нормално се дава ручек, а ако даваме ручек, ние сме економични луѓе, и рековме ајде да го собориме гиснисовиот рекорд“, вели Давчев и додава дека договорањата со претставниците на организацијата Гинисов рекорд траеле три месеци.

Гравот ќе биде прсти да излижеш

Чорбестиот грав од над три тони го приготви еден од најпознатите македонски готвачи Љупчо Гиевски, заедно со својата шестчлена екипа од хотелот „Александар Палас“. Тие прво неколку недели ги усогласуваа количеството и видот на намирниците што ќе ги ставаат во котелот.

Неговото полнење со намирниците почна рано утринава, во 6,30 часот, кога гравот сланината и останатите намирнции ги ставија во огромниот котел набавен специјално од Босна и Херцеговина. Во 7 часот веќе почна подготвувањето на јадењето.
Станува збор на огромно количество храна што, според планот треба да нахрани над 5.000 гости на денешното осветување на манастирот.

За тоа што се` стави во котелот, готвачот Гиевски за Дојче веле изјави: „Грав е некаде 400 килограми, 200 кг сланина, има кромид, брашно 20 кг, нане, црвен пипер, магдонос...“

Но, за кулинарите ова не е само надминување на бројка или соборување на рекордот. „Јас сум убеден дека не само што ќе го направиме гравот, туку тој ќе биде и вкусен, затоа што е тоа тетовски грав со сланина“, вели Гиевски

Автор: Сашко Димевски

08.08.2010 pripremljeno je 3.300 kilograma pasulja, i sa time je srusen stari rekord koji su drzali americki studenti sa pripremanjem 1,2 tona pasulja od jednom.
Upotrebljeno je oko 400 filograma pasulja, 200 kilograma slanine, 20kgilograma brasna, crni luk, crvena paprika, nane, magdonos i ostalo.


* gravce.jpg (47.25 KB, 455x304 - viewed 81 times.)
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.058 seconds with 23 queries.