PALUBA
March 28, 2024, 11:38:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Čitanje pomorskih karata  (Read 30061 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #15 on: September 22, 2009, 06:53:48 pm »

Ja u svemu tome nisam nikakav stručnjak ali J..bi ga čovek vozi auto gde se sve vidi pa napravi karambol. Ne bih ja te ljude mnogo osuđivao.
Milanče

Jeste za osudu ako takav manevar radiš sa neispravnim dubinomerom, brzinomerom...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #16 on: September 24, 2009, 11:44:26 am »

Ma nije za osudu nego za izbacivanje kroz torpednu cev na dubini po zelji posade  Grin
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #17 on: September 24, 2009, 02:06:35 pm »

Ma nije za osudu nego za izbacivanje kroz torpednu cev na dubini po zelji posade  Grin


Unapred sam se ogradio da nisam informisan ali ovo što sam pročita dovoljno mi je da shvatim poruku.
Milanče
Logged
C4ISR
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #18 on: March 23, 2011, 03:02:04 am »

Ja u svemu tome nisam nikakav stručnjak ali J..bi ga čovek vozi auto gde se sve vidi pa napravi karambol. Ne bih ja te ljude mnogo osuđivao.
Milanče
Jeste za osudu ako takav manevar radiš sa neispravnim dubinomerom, brzinomerom...
Obzirom da sam imao "sreću" da prisustvujem pomenutom dogadjaju  Cheesy ... mogu da kažem da su i žiro-kompas i brzinomer bili ispravni ... i da je radjeno sravnjivanje pozicije pre ulaza ... ali avaj ... bez akcelerometra, uz struju koja je u to doba godine bila malo jača i sa nedovoljno iskusnim osobama koje su se zadesile za navigacionim stolom (a radili su "sve po knjizi" ... ali uz zanemarivanje pomeraja izazvanog strujom) desilo se da smo "otkrili" plićinu (a da su je "gadjali" ne bi je našli) ... nisu baš tol'ko omašili da "overe" Kobilu.
marinero
No šalu na stranu, sve je prošlo dobro, momci su za ceo život naučili "pravilo palca" (tj. da kakva god razmera karte bila, staviš palac preko plićine i ucrtaš kurs levo ili desno od njega) a ja koji sam u toku te vožnje testirao Orku 2000 (ne, ne ... nije se radila navigacija po njoj ... Orka je uvek bila samo pomoćni sistem za navigaciju a osnovna namena joj je bila torpedni računar) ... elem ja sam shvatio da me interesuje i pomorska kartografija i kasnije završio u Hidrografskom Institutu  Smiley
« Last Edit: March 23, 2011, 03:07:20 am by C4ISR » Logged
C4ISR
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #19 on: March 23, 2011, 03:23:43 am »

Samo čitanje pomorskih karata je na istom principu kao i kod topografskih karata... Postoji knjižica, zove se "Znaci i skraćenice na pomorskim kartama" gde su detaljno objašnjeni svi znaci koji se koriste.
____________________________________________________________________________

Mozes li mi reci gdje se moze kupiti knjiga?

Većina hidrografskih službi izdaju ovakve publikacije (zvanična oznaka je INT 1). Evo on-line verzije jedne od njih (englesko-francuska verzija)

http://www.charts.gc.ca/publications/chart1-carte1/chart1-carte1.pdf

Inače, oznake na starijim kartama mogu malo da se razlikuju od države do države (zato svaka služba i štampa svoju publikaciju) ali obzirom da sve one koje već nisu prešle imaju u planu prelazak na INT standard, verujem da će uskoro svaka pomorska karta koju budeš imao u rukama biti po standardu (ako na marginama vidiš negde oznaku INT ... onda je u potpunosti po standardu IHO)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.