PALUBA
April 26, 2024, 08:50:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protupožarne namjenski organizirane snage OS RH (PP NOS OSRH)  (Read 143973 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #75 on: July 16, 2011, 01:50:23 pm »

I DALJE je u tijeku gašenje požara na otoku Braču koji je prema zadnjim procjenama zahvatio oko 4000 hektara guste borove šume, trave i niskog raslinja.

Ministar turizma Damir Bajs danas je posjetio Brač te rekao da se požar i dalje širi. Kako kaže, ugrožen je istočni dio otoka, no sva naselja su zaštićena, prenosi HRT. Također napominje da mjesta panici nema, kao ni potrebe za evakuacijom. Požar je osnažio vjetar koji je poslijepodne snažnije zapuhao.

Požar na Braču izazvali turisti koji su pekli meso?

Gašenje požara na otoku Braču i dalje je u tijeku te se očekuje dolazak vatrogasnih snaga s kontinenta. Tijekom dana bi trebalo stići preko 50 vatrogasaca s 19 vozila. U tijeku je priprema linije obrane prema istoku otoka na potezu Nerežišće – Vela Farska. Za sada nema otvorene vatre, a daljnji razvoj situacije ovisit će i o jačini vjetra u poslijepodnevnim satima. Tri kanadera, dva zračna traktora i dva helikoptera izmjenjuju se prema potrebi i pomažu vatrogascima u gašenju, priopćila je Državna uprava za zaštitu i spašavanje u 12,30.

Crveni križ će u dvorani brinuti za smještaj i prehranu vatrogasaca, stalno će dežurati ekipa hitne pomoći

U općini Nerežišće na otoku Braču danas prijepodne održana je sjednica Stožera zaštite i spašavanja općine Nerežišće kojoj su nazočili ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Damir Trut, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za priobalje Tomislav Vuko, pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Split Petar Škorić, načelnik općine Nerežišće Lovre Kuščević te predstavnici lokalnog vatrogastva, Crvenog križa, hitne medicinske pomoći i Doma zdravlja.

Donesena je odluka da se u Vijećnici općine Nerežišće osniva Operativni stožer zaštite i spašavanja za cijeli otok Brač sastavljen od predstavnika DUZS-a, lokalne zajednice, vatrogastva, hitne medicinske pomoći i Crvenog križa. To će biti glavni logistički centar koji će koordinirati sa svim aktivnostima u pružanju pomoći vatrogascima na cijelom požarištu te u saniranju posljedica požara.

Hrvatski Crveni križ će u sportskoj dvorani Hrvatskog doma u općini Nerežišće osigurati smještajne uvjete i prehranu za sve vatrogasce na ovom požarištu, a cijelo vrijeme će u Stožeru dežurati jedna ekipa hitne pomoći.

"Požar će trajati još barem nekoliko dana"

Trenutno su zaštićena sva naselja, a tijekom noći je u gašenju sudjelovalo preko 250 vatrogasaca s više od 60 vozila iz JVP Split, JVP Imotski, JVP Metković, JVP Ploče, JVP Dubrovačko Primorje, JVP Zadar, DIP Split, DIP Zadar, DIP Dubrovnik, SIVP Brač, DVD Split, Gomilica, Mladost, Solin, Seget Vranjica, Klis, Pučišća, Supetar, Bol, Milna, Selca, Makarska, Omiš, Muć, Trogir, Dugi Rat, Imotski, Žrnovnica, Podstrana, Vrgorac, Gata, Kaštela, Zagvozd i Lovreč.

"Požar će sigurno trajati još nekoliko dana. To je golemo požarište koje je potpuno užareno. Svakom promjenom smjera vjetra otvara se nova linija vatre", rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Mladen Jurin za HRT.

Iako su obranjena naselja, požar još nije lokaliziran niti pod kontrolom

Hrvatski autoklub javlja da je zbog požara zatvorena županijska cesta 6188 Ložišća-Dračevica. ŽC 112 Split jučer je primio informaciju da je u noći s četvrtka na petak zbog požara na Braču ukupno 89 osoba na vlastiti zahtjev brodom prevezeno iz Bobovišća, od čega 59 osoba u Supetar, a 30 u Milnu.

Vatrogasci se protiv golemog i vrlo složenog požara bore već treći dan. Neki od njih procjenjuju da se radi o najvećem požaru otvorenog prostora u posljednjih nekoliko desetljeća. Iako su obranjena naselja, požar još nije lokaliziran niti pod kontrolom. Uzrok još nije poznat, ali neslužbeno se doznaje kako policija istražuje mogućnost da su požar izazvali turisti koji su pekli meso na roštilju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Foto: Boran Krančević, Ivo Ravlić, Božo Vukičević, Duje Klarić/Cropix

Izvor: http://www.index.hr/


* pozar1.JPG (77.09 KB, 895x597 - viewed 97 times.)

* pozar2.JPG (66.84 KB, 902x597 - viewed 61 times.)

* pozar3.JPG (92.06 KB, 898x596 - viewed 60 times.)

* pozar4.JPG (65.95 KB, 900x596 - viewed 54 times.)

* pozar5.JPG (44.55 KB, 526x800 - viewed 86 times.)
« Last Edit: July 16, 2011, 03:11:38 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #76 on: July 16, 2011, 03:25:06 pm »

Malo pojašnjenje kratica

JVP - Javna vatrogasna postrojba
DIP - Državna intervencijska postrojba
SIVP - Sezonska intervencijska vatrogasna postrojba
DVD - Dobrovoljno vatrogasno društvo

Sezonska intervencijska vatrogasna postrojba je profesionalna postrojba ustrojena od ljudstva i tehnike s kontinenta. Ustojava se kao ispomoć u ljetnim mjesecima na većim i ugroženijim otocima.

Može li netko od naših Bračana iznijeti osobne dojmove o požaru, kako sve to izgleda iznutra?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #77 on: July 16, 2011, 05:53:47 pm »

Ha,kako to izgleda , a izgleda-strah,lagana panika,nesigurnost ,teško je te osjećaje opisat.
Naročito stariji ljudi koji žive sami su dosta ugroženi ,ali vatrogasci su dali sve od sebe i zbilja koliko znam niti jedna kuća nije bila niti blizu ugroženosti.

Jedino primjetio sam da se po TV-u priča da gori istočna strana Brača ,a to su novinari loše prenjeli vatrogasne izjave
o ugroženosti istočne strane požarišta ali u toj zbrci dolazi i do takvih zabuna.

poz.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #78 on: July 16, 2011, 08:14:41 pm »

bio sam na požaru,maslinik mi je na opožarenom području,no ja i otac smo ga spasili zahvaljujući vodospremi koju koristimo za navodnjavanje inače.evo nekoliko slika,imam i dosta atraktivnijih na fotoaparatu,no njih ću staviti za koji dan kad se dobro naspavam:) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (118.87 KB, 528x720 - viewed 92 times.)

* 2.jpg (40.59 KB, 720x540 - viewed 50 times.)

* 3.jpg (64.02 KB, 720x540 - viewed 73 times.)

* 4.jpg (52.59 KB, 720x540 - viewed 62 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #79 on: July 16, 2011, 08:16:18 pm »

Uspio sam snimiti jedan zrakoplov u letu prema bazi. Polako je zapadalo Sunce i velika udaljenost od obale učinili su snimku lošijom. Nisam bio siguran o kakvom se tipu zrakoplova radi i jedan palubarac s kojim sam bio na piću mi je sve objasnio. Sad polako razlikujem Galeba od Orla.


* P7160073.JPG (93.94 KB, 820x631 - viewed 37 times.)

* P7160074.JPG (101.08 KB, 872x671 - viewed 68 times.)

* P7160075.JPG (91.07 KB, 872x671 - viewed 66 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #80 on: July 16, 2011, 09:19:46 pm »

Najveće su štete na parcelama koje se obrađuju. One su često okružene zaraslom šikarom i makijom, kao i borovom šumom. Vlasnici obradivih parcela pretpjeli su znatnu štetu. Oni kojima je požar poharao makiju dobili su djelomice raščišćen teren. Glavni uzročnik ovih požara je električna energija, benzin i dizel uz neizostavni piromanski čimbenik. Kad su bili špakeri na drva sjekla se makija. Borova nije bilo. Trave nije bilo. Blago je paslo travu. Kako smo duboko zagazili u doba informatike iluzorno je očekivati povratak na staro. U zakonu ima član da vlasništvo obvezuje i vlasnik je dužan voditi brigu o njemu. Jedini je spas uvesti opći kuluk ili naplaćivati uređenje protupožarnih prosjeka kroz šikare. Kad bi se trošak gašenja naplatio od piromana do vlasnika zapuštenih terena digla bi se u državi bura. Jednog dana će se i to uvesti. Prije ili kasnije. U životu nije ništa besplatno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #81 on: July 16, 2011, 09:56:21 pm »

Не знам шта је главни узрочник пожара на отоцима, али на континенталном делу то су углавном сами власници  парцела који по старом, лошем обичају пале стрњику, шибље и траву уместо да је косе, чупају, обрађују и сл.

Бродарски је по ко зна који пут дебело управо, посебно за будуће таксе и обавезе власника.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #82 on: July 16, 2011, 11:10:19 pm »

Šumski požari najčeše nastaju ljudskom nepažnjom ili djelovanjem piromana koji su najčešči uzročnici takvih požara,a manjim djelom nastaju prirodnim uzrocima(udar groma).Imao sam bezbroj vatrogasnih intervencija sa mojim DVD-om i kolegom sa foruma KapoST u gašenju šumskih požara,ali rijetko smo doznali tko je zapalio šumu.
« Last Edit: July 17, 2011, 10:51:20 am by Rade » Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #83 on: July 18, 2011, 02:30:58 pm »

evo još par slika sa lica mjesta.uglavnom,ja sam iz bobovišća na moru,mjesta koje je potpuno poharano.za vrijeme pošara sam se probio do maslinika s gorivom(u masliniku imam veliki bazen s vodom za navodnjavanje)gdje me je čekao otac,spojili smo pumpe,pripremili agregat i čekali.vatra nas je okružila sa gotovo svih strana(imali smo uzmak kroz maslinike,jer tamo požar nije toliko intenzivan),no nije ušla u maslinik.moram pokuditi dežurne službe koje nam nisu dopustile ulazak automobilom u opožareno područje na našu odgovornost,tako da sam gorivo morao nositi nekliko kilometara na svojim leđima,a za to vrijeme su tv kuće slobodno ulazile sa svojim automobilima. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* po1.jpg (32.95 KB, 800x600 - viewed 244 times.)

* po2.jpg (71.2 KB, 800x600 - viewed 248 times.)

* po3.jpg (100.41 KB, 800x600 - viewed 199 times.)

* po4.jpg (104.57 KB, 800x1066 - viewed 240 times.)

* po5.jpg (111.39 KB, 800x600 - viewed 203 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #84 on: July 18, 2011, 02:33:17 pm »

evo još par [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* po6.jpg (113.81 KB, 800x1066 - viewed 66 times.)

* po7.jpg (106.87 KB, 800x600 - viewed 88 times.)

* po8.jpg (55.96 KB, 800x1066 - viewed 76 times.)

* po9.jpg (54.22 KB, 800x600 - viewed 39 times.)

* po10.jpg (38.07 KB, 800x600 - viewed 46 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #85 on: July 18, 2011, 04:45:10 pm »

Svaka čast, Gazda. Hrabro i požrtvovano. Tako o imovini brine pravi domaćin.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #86 on: July 18, 2011, 07:10:22 pm »

Svaka čast, Gazda. Hrabro i požrtvovano. Tako o imovini brine pravi domaćin.
ne smatram svoj potez nešto posebno hrabrim,ali zato me čudi potez mnogih koji se nisu niti pojavljivali u masliniku,nego su iz okolnih sela gledali kako im gore imanja,a bili su u mogućnosti obraniti ih...
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #87 on: July 18, 2011, 07:36:33 pm »

Svaka čast Gazda za svaku pohvalu a drugi kao im bila volja njihovo je , ako si uspeo i bilo sta spasiti dobro je nadam se da nisi imao stete prevelike     
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #88 on: July 19, 2011, 04:31:13 am »

nije mi ni vlat izgorila.doduše,jako puno maslina je stradalo.po mojoj slobodnoj procjeni sigurno tridesetak posto maslinika u blizini mjesta je izgorjelo(čekat ćemo neko vrijeme da to neko pobroji),a radi se o općini sa najvećim brojem maslina po glavi stanovnika u hrvatskoj,dakle ljudi većinom žive od maslina.kompletan krajolik je dosta narušen,ali najbitnije je da nitko nije stradao.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #89 on: July 19, 2011, 10:04:51 pm »

Unutrašnjost i cockpit kanadera [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* can1.jpg (46.78 KB, 650x432 - viewed 59 times.)

* can2.jpg (39.63 KB, 650x432 - viewed 63 times.)

* can3.jpg (42.91 KB, 650x432 - viewed 56 times.)

* Can 4.jpg (51.88 KB, 650x491 - viewed 75 times.)

* Can 5.jpg (47.13 KB, 650x491 - viewed 54 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.