PALUBA
March 28, 2024, 04:56:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protupožarne namjenski organizirane snage OS RH (PP NOS OSRH)  (Read 141720 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #405 on: July 22, 2019, 09:45:23 am »



Tri aviona gasili požar kod Šibenika



Lokalizovan je požar na lokaciji Dobri Dolac nedaleko od Šibenika u kojem je opožareno deset hektara trave, niskog rastinja i borove šume, saopšteno je iz Županijskog centra za uzbunjivanje.

Požar je planuo u 15.55 časova, a lokalizovan je u 18.20 časova.

Na terenu su bila 33 vatrogasca i 13 vozila, a požar su gasili i kanader, te dva aviona "er traktor".

Od početka ovogodišnje protivpožarne sezone, 17. juna do juče hrvatske vazdušne protivpožarne snage bile su angažovane u gašenju 12 požara i to sedam u Šibensko-kninskoj županiji, te po jedan u Splitsko-dalmatinskoj, Zadarskoj, Ličko-senjskoj, Istarskoj i Primorsko-goranskoj, javili su hrvatski mediji.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #406 on: July 23, 2019, 07:45:17 am »


Kanader i vojni helikopter gase požare

 
U akciju gašenja požara na području Plano kod Trogira u Splitsko-dalmatinskoj županiji upućeni su po jedan kanader i helikopter Oružanih snaga Hrvatske.

Kako piše Dalmacija danas, požar na ovom području izbio je nakon udara munje, a još nekoliko požara zbog istog razloga izbilo je na Čiovu.

U Planom vatra gori na tri lokacije. Angažovani su vatrogasne snage sa šireg područja Trogira, kao i dobrovoljna vatrogasna udruženja.

Hrvatsko ministarstvo odbrane saopštilo je da od 17. juna do 21. juna vazdušne protivpožarne snage bile angažovane na gašenju 13 požara, prenosi Hina.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #407 on: July 23, 2019, 07:46:37 am »


Udar groma, veliki požar, kanaderi i konačno sanacija požarišta


Požar koji je danas popodne nakon udara groma buknuo kod dubrovačkog naselja Zatona stavljen je pod kontrolu, a gasilo ga je 30 vatrogasaca sa 12 vozila.

Zbog nepristupačnog terena u gašenju je učestvovao i protivpožarni avion-kanader, prenela je Hina.

Zamenik županijskog vatrogasnog komandanta Mario Dabelić rekao je da je požar buknuo visoko u brdu pa je kanader koji je gasio požar kod Trogira preusmeren na dubrovačko požarište.

"U toku je sanacija požarišta i do daljnjeg smo na dežurstvu", izjavio je Dabelić.

Po informaciji s terena, on je procenio da je požar zahvatio područje od 8.000 kvadratnih metara niskog rastinja i borove šume.

Istovremeno, udar groma izazvao je i požar niskog rastinja kod dubrovačkog naselja Rožat, koji je ugašen tokom večeri a u intervenciji je učestvovalo 18 vatrogasaca.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #408 on: July 27, 2019, 04:27:35 pm »


Kod Šibenika bukte dva požara, zatvorena deonica autoputa


Kod Šibenika bukte dva požara. Zatvorena je deonica autoputa od Šibenika do Vrpolja zbog opasnosti.

"U 13:38h primljena je dojava o požaru otvorenog prostora na području Južne Dubrave. Na intervenciju su izašli JVP Šibenik, DVD Šibenik, DVD Zablaće, DVD Bilice, DVD Brodarica - Krapanj, DVD Perković, DVD Zaton, DIP Šibenik sa 15 vozila i 38 vatrogasca, javlja Šibenik.in.

Gašenju su se pridružila dva kanadera, a intervencija je u toku", izvestili su iz Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije.

Drugi požar se širi prema autoputu. Sve snage su na terenu, rekao je za N1 komandant Javne vatrogasne jedinice Šibenik, Volimir Milošević, dodavši da veliki problem vatrogascima pravi jak vetar.

Kako saznaje N1 od vatrogasnog komandanta, ugrožen je saobraćaj na autoputu A1, pa su vatrogasci dali preporuku Hrvatskim autoputevima da zbog požara koji je izbio zaustave saobraćaj tim delom autoputa.

Sve snage angažovane su kako bi sprečile širenje vatre prema autoputu. Kako se saznaje s terena, kuće i objekti nisu ugroženi, javlja Šibenik.in.

Kako javlja HAK, od 16:01 za sav saobraćaj zatvorena je deonica autoputa A1 između čvorova Šibenik i Vrpolje u oba smera, zbog požara.

izvor


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #409 on: July 28, 2019, 05:02:07 pm »


Šibenik: Požar pod kontrolom


Požar koji je izbio na području Šibenika stavljen je pod kontrolu nakon višesatne borbe vatrogasaca sa vatrenom stihijom.

Komandir šibeničke Vatrogasne jedinice Volomir Milošević rekao je da je brojnim vatrogasnim snagama i vojnicima gašenje olakšala kiša koja je jutros pala.

- Vazdušne snage su povučene, a pomoć vatrogasaca iz unutrašnjosti nije potrebna - rekao je Milošević.

Evakuisani stanovnici i turisti, njih 48, jutros su vraćeni kućama, prenose hrvatski mediji.

Požarište je obišao i hrvatski ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović koji je pohvalio sve snage koje su učestvovale u gašenju vatre.

Načelnik šibensko-kninske Policijske uprave Ivica Kostanić rekao je da je policija noćas učestvovala u evakuaciji stanovništva, a da je jutros počela kriminalistička istraga uzroka požara.

- Ljudski faktor je kod požara na otvorenim prostorima itekako prisutan. Većim dijelom je nepažnja, ali uvijek postoji mogućnost namjernog podmetanja požara - upozorio je Kostanić.

Požar je na području Šibenika izbio juče oko 13.30 časova, a tokom noći sa vatrom se borilo oko 200 vatrogasaca, od kojih su četvorica lakše povrijeđena.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #410 on: August 22, 2019, 08:09:08 am »


Požar kod Knina gase dva aviona


Dva aviona Ertraktora iz sastava Protivpožarnih snaga OS Hrvatske upućena su u akciju gašenja požara kod Knina, saopšteno je iz hrvatskog Ministarstva odbrane.

Od početka ovogodišnje protivpožarne sezone, 17. juna, vazdušne protivpožarne snage bile su angažovane u gašenju 29 požara, dok su kopnene snage Hrvatske vojske bile angažovane dva dana na požarištu Južna Dubrava kod Šibenika sa ukupno 102 pripadnika, prenela je Hina.

Vazdušne snage ostvarile su ukupno oko 240 sati naleta pri čemu je izbačeno oko 6.700 tona vode, dok je helikopterima Mi-8 MTV1 prevezeno 14 vatrogasaca i osam tona vode i opreme do požarišta.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #411 on: August 28, 2019, 08:55:20 am »


Požar kod Knina se ne smiruje: Poslata još tri aviona

 
U akciju gašenja požara na području Mokrog Polja kod Knina tokom poslepodneva dodatno su upućena još tri aviona.

Požar sada gasi sedam protivpožarnih aviona, saopštilo je hrvatsko ministarstvo odbrane.

Kapetan posade kanadera i zamenik zapovednika Protivpožarne eskadrile Darko Kučej kaže da je reč o požaru koji je još aktivan u zapadnom delu brda Kom, prenosi Hina.

"Vetar ceo dan razbuktava pojedine delove vatrene fronte koja je dugačka oko kilometar i po, a zbog nepristupačnosti terena kopnene snage ne uspevaju doći do svake vatrene tačke", rekao je on.

Osim toga, kako je dodao, površina je zagrejanija nego jutros te je učinak gašenja manji, a to znači umesto jedne vodene bombe za bolju efikasnost sada su potrebne dve.

izvor
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #412 on: September 01, 2019, 01:41:28 pm »

Broj 584 | 08.08.2019

Kapetani Canadaira s više od 3000 sati naleta

“Gašenje požara uvijek je timski rad, zajednička borba. I naši zemaljski kolege vatrogasci znaju da je, kad se pojave Canadairi, to za njih veliko olakšanje,” kaže najstariji pilot HRZ-a, veteran s više od tri tisuće sati naleta na Canadairu, pukovnik Damir Jurišić


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: M. Karačić

S piste 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku već godinama, pogotovo u ljetnoj sezoni, Canadairi i Air Tractori neprestano polijeću i slijeću. Među onim pilotima koji su tom stazom najveći broj puta prošli i koji su dosad ostvarili više od tri tisuće sati naleta kapetani su Canadaira CL-415: pukovnik Damir Jurišić, bojnik Ivica Markač te bojnik Željko Maljak. Piloti veterani, prekaljeni u nebrojenim vatrama u koje su srčano ulijetali i koje su gasili, o poslu, karijeri i dostignućima pričaju samozatajno i skromno.

Oni su kapetani Canadaira, i nastavnici letenja, i instruktori, i probni piloti. “Mi ovaj posao volimo. Da ga toliko ne volimo, već se odavno ne bismo njim bavili. Lijep i human posao. Teško je objasniti koliko je dobar osjećaj, koliko si na kraju dana sretan kad se vratiš nakon teškog požara, nakon sati i sati leta, nakon dana provedenih iznad požarišta i stotina izbačenih vodenih bombi, i umoran si ali znaš da si spasio nečiju kuću, da si spasio nečije živote,” govore gotovo jednoglasno na početku našeg razgovora.

Bojnici Maljak i Markač svoju su letačku karijeru na Canadairima počeli među prvima. Krenuli su u Pilotsku školu, letjeli na Pilatusima, a onda se javila potreba za pilotima Air Tractora. Javili su se, prošli obuku, godinu dana letjeli na Air Tractorima, a nakon toga preusmjereni su na Canadaire. Za razliku od njih, pukovnik Jurišić s Pilatusa je odmah prešao na Canadaire jer tad, 1997. godine, Hrvatska vojska još nije imala Air Tractore. O svojim počecima na Canadairima kaže: “Bio sam instruktor u školi letenja, zamjenik zapovjednika Eskadrile i radio sam s kadetima. Potreba za pilotima Canadaira bila je velika i ja sam došao na Canadair, najprije na preobuku, a onda sam vrlo brzo shvatio kako je to pravi posao za mene. Sad su 22 godine da sam na Canadairu. Nas trojica jedini smo u Hrvatskoj vojsci koji su upravljali još onim starim, klipnim avionima Canadair CL-215, koji su bili prije sadašnjih, turbomlaznih,” kaže pukovnik Damir Jurišić pa otkriva: “Da biste bili dobar pilot Canadaira, morate imati letačko iskustvo, morate sazreti, morate znati gdje su vam granice – a onda je to vrlo lijep posao. Za mene to je najljepši posao u HRZ-u.”

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Važan je dio posla ovog veteranskog pilotskog trojca i osposobljavanje koje provode s novopridošlim pilotima. Bojnik Željko Maljak kaže: “Ovamo dolaze piloti koji imaju iskustva u letenju, ali kad dođu na Canadaire, za njih počinje novi oblik rada. Iskustva se, naravno, uvijek nadograđuju, ali i već formirani piloti dolaskom ovamo puno novog trebaju naučiti. Tu smo da im u tome pomognemo,” kaže bojnik Maljak pa nastavlja: “Mi svoj posao radimo non-stop, 365 dana u godini imamo protupožarna dežurstva. Požara ima uvijek: i oko Nove godine, i oko Božića, i u rano proljeće. Oni možda nisu toliko vidljivi kao ljetni požari, možda su za javnost manje interesantni, ali nas zovu i mi smo cijelu godinu spremni i gasimo ih.”

Bojnik Ivica Markač pilot je s najvećim brojem sati naleta kao probni pilot. Sva su trojica, uz ostalo što rade, i probni piloti – no bojnik Markač u tome je dulje od deset godina. Objašnjava nam pojedinosti tog aspekta letenja. “Ja imam najduži staž kao probni pilot, a taj posao zna biti pun iznenađenja. Uglavnom, jednom godišnje svaki Canadair ide na redoviti remont u Veliku Goricu, a nakon toga potrebno je utvrditi radi li sve u avionu besprijekorno. Cilj je dovesti u bazu potpuno ispravan avion kako bi mogao pouzdano gasiti požare.”

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bojnik Ivica Markač, kapetan Canadaira

“Ovaj posao postane stil života. Mi smo naučili boriti se s vatrom i ići na nju. Često puta što je jači požar to spremnije i odlučnije ulaziš u njega. Mi razlikujemo takozvane sportske požare – to su oni koje riješiš za par sati i s 10-15 vodenih bombi, i one u koje uđeš, a borba može trajati po cijeli dan, više dana i kad se stvarno moraš dobro namučiti da ga ugasiš. Poslije takvih, velikih požara, kad se vratimo u bazu, e onda smo stvarno ponosni na sebe, umorni i puni zadovoljstva što smo ga uspjeli ugasiti, što smo pobjednici.”

Pukovnik Damir Jurišić, kapetan Canadaira

“Evo, 57 mi je godina, najstariji sam pilot u HRZ-u, letim na Canadairu već 22 godine i volim ovo raditi. Bukne požar, odletiš, 3-4 sata gasiš i vraćaš se zadovoljan onim što si postigao. Gašenje požara uvijek je timski rad, zajednička borba. I naši zemaljski kolege vatrogasci znaju da je, kad se pojave Canadairi, to za njih veliko olakšanje.”

Bojnik Željko Maljak, kapetan Canadaira

“Ovaj posao radimo više od 20 godina. Kad čovjek ovo počne raditi, onda obično ovdje ostaje do mirovine ili kraja letačke karijere. To je dugotrajan posao i, zapravo, pilot se do kraja radnog vijeka osposobljava i stječe nova iskustva. Nikad nije kraj učenju. Najstariji smo ovdje i bez obzira na naše golemo letačko iskustvo još je uvijek svaki let prilika za učenje nečeg novog. Pogrešna je percepcija javnosti da Canadairi i njihove posade rade samo ljeti. Na Canadairima se radi cijelu godinu. Ono što se ne vidi u drugom, zimskom dijelu godine je da mi stvaramo nove pilote, osposobljavamo ih i to je iznimno bitno da bi se ovaj posao mogao uspješno raditi.”

Lada Puljizević, Foto: Mladen Čobanović, Hrvatski vojnik


* canadiar_24072019_1-870x600.jpg (37.12 KB, 870x600 - viewed 55 times.)

* 584-piloti-1.jpg (391.04 KB, 750x501 - viewed 51 times.)

* 584-piloti-2.jpg (278.5 KB, 750x501 - viewed 55 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #413 on: September 03, 2019, 12:09:51 pm »

Quote
Evo, 57 mi je godina, najstariji sam pilot u HRZ-u, letim na Canadairu već 22 godine i volim ovo raditi.

Па сигурно један од најстаријих активних војних пилота у окружењу.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #414 on: September 15, 2019, 09:33:55 pm »

Broj 584 | 08.08.2019

Abeceda protupožarnih snaga Hrvatske vojske


Air Tractor AT-802

Hrvatska ima šest protupožarnih aviona Air Tractor AT-802 u dvjema inačicama: Air Tractor AT-802A Fire Boss (na plovcima), koji vodu uzima slijetanjem na vodene površine ili punjenjem iz cisterni ili hidranata, te Air Tractor AT-802 A/F (na kotačima), koji vodu puni iz cisterni ili hidranata.

Avion je američke proizvodnje, izbacuje tri tone vode, koju na vodenoj površini prikupi za 15-ak sekundi, a punjenje na zemlji traje jednu do tri minute. Namijenjen je za gašenje požara, protupožarno izviđanje i prvi udar na požarištu. Koristi se i za školovanje vojnih pilota protupožarnih aviona.

Air Tractor AT-802A Fire Boss koristi se u Hrvatskoj od 2008. godine. Namijenjen je za gašenje požara, a najbolje ga je koristiti u požarima manjeg opsega koji se ne mogu naglo širiti. Kod većih požarišta najveću učinkovitost postiže kad štiti i gasi rubna područja gdje je iznimno koristan u kombinaciji s Canadairima.

Air Tractor AT-802 A/F najveći je jednomotorni avion na svijetu opremljen turboelisnim motorom snage 1350 KS. U Hrvatskoj se koristi od 2001. godine. Može poletjeti sa zemljane, travnate ili betonske staze duge najmanje 800 metara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Brzina zračnih protupožarnih snaga

    Brzina Canadaira CL-415: najveća 346 km/h, krstareća 346 km/h.
    Brzina Air Tractora AT-802 A/F: najveća 360 km/h, krstareća 270 km/h.
    Brzina Air Tractora AT-802A Fire Boss: najveća 280 km/h, krstareća 225 km/h.
    Brzina helikoptera Mi-8MTV-1: najveća 250 km/h, krstareća 230 km/h.


Canadair CL-415

Hrvatska raspolaže sa šest protupožarnih aviona Canadair CL-415 kanadske proizvodnje. Udarna su i nezamjenjiva snaga za gašenje požara. Vodu s mora, jezera i rijeka, kapaciteta šest tona, avion prosječno skupi za 12 sekundi na oko 800 metara duljine (400 m za skupljanje vode i 400 m za polijetanje s vodene površine), i to kroz crpke presjeka veličine dvaju dlanova. Može se puniti i na zemlji, iz cisterne ili hidranta. Ima površinu dvosobnog stana (60 m²), i masu 20 tona. Iznimno je okretan i na požarima manevrira u uskom krugu djelovanja do najviše četiri sata.

U operativnoj je uporabi Protupožarne eskadrile od 1996. godine.

 
Čuvari Hrvatske od požara

Hrvatska je vojska zajedno s vatrogascima na terenu i uz potporu ostalih sastavnica domovinske sigurnosti cijelu godinu u spremnosti za djelovanja u obrani Hrvatske od požara. Najveći je angažman u ljetnim mjesecima (lipanj – rujan), kad je i glavni napor protupožarne sezone.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Divulje su sjedište Operativnog vatrogasnog zapovjedništva

Operativno vatrogasno zapovjedništvo (OVZ) smješteno je u prostorijama Državne vatrogasne intervencijske postrojbe u Divuljama kod Trogira, a aktivira se u vrijeme glavnog napora protupožarne sezone. Uz vojni dio, Hrvatsku vatrogasnu zajednicu, Ministarstvo unutarnjih poslova, čine ga i sve druge sastavnice domovinske sigurnosti, a zapovjednik OVZ-a glavni je vatrogasni zapovjednik RH.

OVZ je opremljen opremom za prihvat i prijenos slike i svih najvažnijih informacija o događajima s terena u realnom vremenu, što omogućava donošenje najučinkovitijih odluka za djelovanje snaga kao i upravljanje kriznim situacijama.

 
Eskadrila transportnih helikoptera

Eskadrila transportnih helikoptera (ETH) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) smještena je u vojarni “Knez Trpimir” u Divuljama kod Trogira.

Uz tipične vojničke zadaće, među kojima se ističe sudjelovanje u mirovnim misijama u Afganistanu i na Kosovu, prepoznatljiva je i po humanitarnim misijama. Eskadrila tako provodi hitne medicinske letove u suradnji s medicinskim timovima Ministarstva zdravstva, akcije traganja i spašavanja za nestalim osobama zajedno s Hrvatskom gorskom službom spašavanja te pruža potporu u prevoženju stradalih s nepristupačnih terena. S helikopterima Mi-8MTV-1 sudjeluje i u akcijama gašenja požara iz zraka kao i prevoženja vatrogasaca i opreme do požarišta.


Flota hrvatskih zračnih snaga

Flota hrvatskih protupožarnih zračnih snaga opremana je postupno, a sve je počelo 1994., kad su unajmljena dva aviona Canadair CL-215 koja su djelovala s mješovitim hrvatsko-kanadskim posadama. Iste je godine šest helikoptera Mi-8MTV-1 osposobljeno za gašenje požara uređajima Pelikan 2000

– 1995. u Italiji su kupljena dva rabljena aviona Canadair CL-215, a na sve postojeće helikoptere Mi-8MTV-1 ugrađene su instalacije za nošenje Pelikana 2000

– 1996. kupljen je prvi Canadair CL-415, tri godine poslije i drugi, a u uporabu je uveden uređaj za gašenje Flory 2600 na helikopterima Mi-8MTV-1

– 2000. nabavljen je treći Canadair CL-415 i prva dva aviona Air Tractor AT-802 A/F

– 2002. Flota se oprema četvrtim Canadairom CL-415, a dva Canadaira CL-215 vraćena su proizvođaču kao kompenzacija za nove

– 2007. kupljena su prva dva Air Tractora AT-802A Fire Boss, a iduće godine još tri

– 2009. nabavljen je peti, a iduće godine i šesti Canadair CL-415

– 2014. PPE oprema se šestim avionom Air Tractor AT-802A Fire Boss (dvosjed).

 
Gradovi prebaziranja zračnih snaga

Tijekom protupožarne sezone zračne snage zbog bržeg i učinkovitijeg djelovanja prakticiraju prebaziranje dijela snaga u zračne luke u Dubrovniku, Splitu i Puli sukladno požarnoj situaciji na terenu.

Let Canadaira od Zemunika do Dubrovnika traje sat vremena, do Splita 15 minuta, a do Pule pola sata.

 
Helikopter Mi-8MTV-1

Mi-8MTV-1 srednji je transportni helikopter ruske proizvodnje namijenjen za prijevoz tereta, ljudstva i desantiranje padobranaca.

U operativnoj su uporabi Eskadrile transportnih helikoptera 93. zb od 1992. godine, a smješteni su u vojarni “Knez Trpimir” u Divuljama. Letačke posade Mi-8MTV-1 imale su značajnu ulogu u Domovinskom ratu, sudjelujući u prijevozu branitelja, naoružanja i opreme do položaja, kao i spašavanju ranjenika i civila.

Hrvatska ima devet helikoptera Mi-8MTV-1, tri Mi-8T i jedan Mi-17-1VA, a posadu čine četiri člana (kapetan, kopilot i dva tehničara letača).

Tijekom protupožarne sezone koriste se za gašenje požara te prijevoz vatrogasca i opreme do požarišta na nepristupačnim terenima.

Helikopter može prevesti četiri tone vanjskog ili unutarnjeg tereta, odnosno 24 vojnika ili vatrogasca pod opremom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Izviđanja iz zraka

Protupožarna izviđanja provode se u područjima povećanog požarnog rizika, i to u prvom redu avionima Air Tractor AT-802, koji osim uočavanja požara mogu inicijalnim djelovanjem spriječiti širenje požara, odnosno inicirati slanje potrebnog broja protupožarnih aviona na požarište. Iskustva su pokazala kako su se protupožarna izviđanja pokazala iznimno učinkovitim upravo zbog brze reakcije i djelovanja dok su požari u samom početku.

Za izviđanje se može koristiti i avion Pilatus PC-9M te besposadni zrakoplovni sustav Orbiter 3.

 
Jezera u Hrvatskoj na kojima protupožarni avioni mogu uzimati vodu

Vransko jezero (kod Pakoštana), Prokljansko jezero, Visovačko jezero, Perućko jezero, jezero Ričice (RHE Velebit), Varaždinsko jezero (HE Čakovec) i jezero Dubrava (HE Dubrava).

Vransko jezero redovito se koristi i za ispiranja protupožarnih aviona od slane vode nakon gašenja požara ili uzimanja vode za trening posada.

 
Kopnene snage Hrvatske vojske u protupožarnoj sezoni

Kopnene snage Hrvatske vojske sudjeluju s 200 pripadnika u spremnosti za intervencije na požarištima, kao i dodatnim snagama za ojačanje. U strukturi snaga Hrvatska kopnena vojska osigurava šest protupožarnih vodova u vojarnama u Kninu, Sinju, Benkovcu i Divuljama, dok Hrvatska ratna mornarica osigurava protupožarni vod u vojarni u Pločama.

 
Letačke posade

Canadair CL-415 → tri člana (kapetan, kopilot i tehničar letač)

Air Tractor AT-802 → jedan (pilot)

Mi-8MTV-1 → četiri člana (kapetan, kopilot i dva tehničara letača)

 
LJetni požarni maksimum

Analizom broja požara u RH po mjesecima mogu se uočiti dva požarna maksimuma. Prvi je proljetni, tijekom ožujka i travnja, kad veći broj požara izbija u dalmatinskom zaleđu, a vezan je uz početak poljoprivrednih radova. Drugi je ljetni, tijekom srpnja i kolovoza. Vezan je u prvom redu uz priobalje i otoke i u to se vrijeme bilježi i najveći broj požara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mornaričke snage Hrvatske vojske u protupožarnoj sezoni

Hrvatska ratna mornarica osigurava desantni brod minopolagač (DBM), desantni jurišni brod (DJB) te dvije gumene brodice.

 
Namjenski organizirane snage Hrvatske vojske

Za provedbu protupožarnih zadaća iz svih se triju grana Hrvatske vojske (Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, Hrvatske kopnene vojske i Hrvatske ratne mornarice) ustrojavaju Protupožarne namjenski organizirane snage – PP NOS OSRH.

Zadaća je Hrvatske vojske tijekom PP sezone pružanje pomoći i potpore lokalnoj zajednici i vatrogasnim postrojbama RH u gašenju požara otvorenog prostora, izviđanje iz zraka, prevoženje vatrogasnih i snaga kopnene vojske te materijalno-tehničkih sredstava zrakom, opskrba vodom pripadnika vatrogasnih snaga i kopnene vojske i stanovništva ugroženog požarom te spašavanje i evakuacija svih sudionika u gašenju požara, kao i stanovništva ugroženog požarom.

 
Orbiter 3B, besposadni zrakoplovni sustav

Besposadni sustav Orbiter 3B ima brojne civilne i vojne mogućnosti korištenja unutar sustava domovinske sigurnosti. Može se koristiti u ranom otkrivanju požara uz mogućnost uočavanja detalja s velikih udaljenosti, nadzoru plovnih i cestovnih putova, učinkovit je u procesima potpore tijekom kriznih situacija i nadzora državne granice.

Najveća brzina: 92,6 km/h

krstareća brzina: 74,1 km/h

brzina penjanja: 120 m/min

najveća masa pri polijetanju: 32 kg.

 
Protupožarna eskadrila

Protupožarna eskadrila dom je svih 12 protupožarnih aviona (šest Canadaira CL-415 i šest Air Tractora AT-802), a djeluje u 93. zrakoplovnoj bazi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku. Udarna je snaga i čuvar Hrvatske od požara. Ima veliko iskustvo u gašenju požara te razvijene sposobnosti pružanja pomoći u gašenju požara u drugim zemljama. U javnosti je jedna od najpopularnijih eskadrila i uvijek izaziva velik interes i simpatije zbog humanosti i hrabrosti koje nesebično iskazuje prilikom gašenja požara.

 
RescEU, Hrvatska sudjeluje s dvama Canadairima

Republika Hrvatska deklarirala je ove godine spremnost sudjelovanja s dvama protupožarnim avionima Canadair CL-415 u Europskom mehanizmu civilne zaštite (RescEU).

Tim projektom EU uspostavlja dodatne kapacitete u cilju jačanja postojećih snaga za odgovor na nesreće i katastrofe, a koji bi se koristili nakon što se iskoriste svi nacionalni kapaciteti zemlje koja traži pomoć. Tako je pet članica EU-a svoje zrakoplove stavilo na raspolaganje prijelaznoj floti RescEU-u za 2019. (po dva aviona iz Hrvatske, Italije i Španjolske, jedan iz Francuske te šest helikoptera iz Švedske).

 
Statistika sudjelovanja zračnih protupožarnih snaga u gašenju požara 2016.-2018.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Štete od požara

Požari otvorenog prostora u RH u ukupnim štetama prouzročenim prirodnim nepogodama sudjeluju sa šest do osam posto, ali zbog potencijalne razornosti, sezonskog karaktera te područja priobalja požarima se pridaje posebna pozornost zbog sigurnosti ljudi i imovine te sigurnog odvijanja turističke sezone.

 
Taktika hrvatskih zračnih snaga u gašenju požara

Letačke su posade tijekom višegodišnjeg uspješnog suprotstavljanja požarima pronalazile što učinkovitija i uspješnija rješenja izgrađujući pritom specifičnu hrvatsku taktiku gašenja požara. Riječ je o svojevrsnom trostrukom udaru:

    odmah intervenirati
    na samom početku uključiti maksimalan broj snaga
    napasti čelo požara, odnosno što brže eliminirati najaktivniji dio požara.

Posebnost djelovanja hrvatskih zračnih protupožarnih snaga ogleda se i u velikom broju izbačenih vodenih bombi na požarišta zbog blizine mora. Time se postiže brzo neposredno djelovanje te potrebna učinkovitost u gašenju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uspješni i u gašenju požara u drugim zemljama

Hrvatske zračne protupožarne snage razvile su sposobnost pružanja humanitarne pomoći u gašenju požara u drugim zemljama. Dosad su ukupno sudjelovale u 19 međunarodnih misija gašenja požara. Pregled angažiranosti:

Bosna i Hercegovina sedam misija: 2011. (1 x Canadair CL-415); 2012. (1 x Canadair CL-415, 2 x Canadair CL-415, 1 x Canadair CL-415); 2013. (2 x Canadair CL-415, 2 x Canadair CL-415); 2017. (2 x Canadair CL-415)

Izrael četiri misije: 2010. (1 x Canadair CL-415); 2016. i 2017. (2 x Canadair CL-415); 2019. (1 x Canadair CL-415)

Crna Gora tri misije: 2003. (1 x Canadair CL-415.); 2012. (2 x helikopter Mi-8MTV; 2017. 2 x Canadair CL-415)

Grčka dvije misije: 2007. i 2012. (1 x Canadair CL-415)

Italija jedna misija: 2017. (2 x Canadair CL-415)

Portugal jedna misija: 2013. (2 x Canadair CL-415)

Sjeverna Makedonija jedna misija: 2007. (1 x Canadair CL-415).

 
Vodena bomba

Vodena bomba izbačena iz Canadaira ima zapremninu šest tona i okvirno “pokriva” pola nogometnog igrališta.

Vodena bomba izbačena iz Air Tractora ima zapremninu tri tone i okvirno “pokriva” četvrtinu nogometnog igrališta.

Vodena bomba iz PP vjedra Flory 2600 izbačena iz helikoptera Mi-8MTV-1 ima zapremninu dvije tone.

 
Zrakoplovni tehničari

Zahvaljujući stručnosti, iskustvu, iznimnom naporu i angažmanu zrakoplovnih tehničara svih specijalnosti ostvaruje su visok stupanj ispravnosti i spremnosti zračnih snaga u gašenju požara, što posebno dolazi do izražaja u najintenzivnijem djelovanju tijekom ljetnih mjeseci.

 
Županije s najviše požara

Tri dalmatinske županije: Splitsko-dalmatinska, Šibensko-kninska i Zadarska bilježe najveći broj požara na kojima se angažiraju zračne protupožarne snage.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Marinko Karačić, Foto: Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik


* 584-abeceda-9.jpg (215.18 KB, 750x500 - viewed 46 times.)

* 584-abeceda-6.jpg (324.82 KB, 750x500 - viewed 46 times.)

* 584-abeceda-8.jpg (608.61 KB, 750x1118 - viewed 46 times.)

* 584-abeceda-7.jpg (429.31 KB, 750x524 - viewed 47 times.)

* tablica-abeceda-2.jpg (90.36 KB, 750x184 - viewed 33 times.)

* 584-abeceda-2.jpg (533.5 KB, 750x500 - viewed 44 times.)

* tablica-abeceda-1.jpg (109.14 KB, 750x258 - viewed 50 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #415 on: September 16, 2019, 07:37:09 pm »

Занимљиво осмишљен текст. Ипaк, нека слова су прескочена (ć, dž, đ, nj)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #416 on: September 25, 2019, 08:32:02 pm »

25.09.2019.

Završetak Protupožarne sezone 2019.

Od 48 požara na kojima su djelovale protupožarne snage Hrvatske vojske, polovica od njih zabilježena je u Šibensko-kninskoj županiji


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Odlukom glavnog vatrogasnog zapovjednika Republike Hrvatske Slavka Tucakovića, a temeljem situacije na terenu i uz konzultacije s nadležnim županijskim zapovjednicima i zapovjednikom vojnih snaga, a vezano za klimatske značajke i vremenske prilike tijekom cijelog priobalja u srijedu, 25. rujna 2019. završena je ovogodišnja Protupožarna sezona te je s radom prestalo i Operativno vatrogasno zapovjedništvo RH u Divuljama.

Kasniji početak (17. lipnja) i raniji završetak Protupožarne sezone uvjetovan je prvenstveno vremenskim prilikama s dužim razdobljima sa značajnijim padalinama te vrlo malom opasnosti od izbijanja šumskih požara.

Ovogodišnju protupožarnu sezonu koja je trajala ukupno 101 dan, od 17. lipnja do 25. rujna 2019. obilježio je najveći požar koji je izbio na području Južne Dubrave u zaleđu Šibenika i u čijem su gašenju sudjelovale i zračne i kopnene snage Hrvatske vojske. Tako je u dva dana djelovanja zračnih snaga (27.-28. srpnja 2019.) izbačeno oko 260 vodenih bombi odnosno oko 1400 tona vode, pri čemu su ostvarena 32 sata naleta na požarištu, a u gašenju su sudjelovali Canadairi CL-415 i Airtractori AT-802. Ovo je ujedno i jedino požarište na kojem su bile angažirane i kopnene snage Hrvatske vojske s ukupno 102 pripadnika.

Na požarištu Dubravice kod Skradina zračne protupožarne snage zabilježile su najveći broj bacanja vodenih bombi u ovogodišnjoj protupožarnoj sezoni. Tako je kroz tri dana djelovanja (8.-10 kolovoza 2019.) iz Canadaira i Airtractora ukupno izbačeno 390 vodenih bombi, odnosno oko 2000 tona vode na požarištu, što je više i od najvećeg požarišta Južna Dubrava. Prvog dana djelovanja na požarištu su bila angažirana četiri protupožarna aviona, a idućeg njih šest, dok je završnog dana u natapanju požarišta sudjelovao Airtractor AT-802. Tako veliki broj izbačenih vodenih bombi ostvaren je zbog blizine uzimanja vode, ali i zbog karaktera samog požarišta jer voda u gustoj borovoj šumi nije uspijevala prodrijeti do tla te se nije postizao učinak gašenja u odnosu na neka druga požarišta zbog čega je bilo potrebno najprije zaustaviti širenje, a kasnije nastaviti sa što intenzivnijim natapanjem jer se radilo o nepristupačnom terenu za rad zemaljskih snaga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zapovjednik vojnih snaga Protupožarnih namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga RH ujedno zapovjednik Zapovjednog-operativnog središta Glavnog stožera OS RH brigadni general Krešo Tuškan ocijenio je ovogodišnju Protupožarnu sezonu iznimno uspješnom.
„Mogu istaknuti kako sam izrazito zadovoljan suradnjom svih sastavnica domovinske sigurnosti. Hrvatska vojska, vatrogasci, policajci, naši piloti i zrakoplovni tehničari još jednom su uložili sve svoje napore kako bi i ove godine očuvali sigurnost svih hrvatskih građana. Važno je napomenuti kako je i za vrijeme turističke sezone sigurnost očuvana na najvišoj razini“, rekao je general Tuškan i u ovoj prigodi zahvalio i svim građanima na suradnji tijekom ove protupožarne sezone.

„U ranom otkrivanju požara značajan doprinos imao je besposadni zrakoplovni sustav „Orbiter 3“ za protupožarna izviđanja koji se prvi puta koristio za vrijeme Protupožarne sezone, zatim pjenila za gašenje koja su povećala učinkovitost gašenja i smanjila potrebnu količinu vode i aplikacija Raptor iz protupožarnog zrakoplova koja je omogućila prijenos slike i videa u realnom vremenu u Operativno vatrogasno zapovjedništvo što je omogućilo brže donošenje odluka i upućivanje snaga na teren“, izjavio je general Tuškan poručivši kako sada slijedi raščamba ovogodišnje Protupožarne sezone i početak novog ciklusa planiranja i preme snaga za PP sezonu 20120.

Zapovjednik Protupožarne eskadrile pukovnik Tomioslav Vacenovski istaknuo je kako je angažman zračnih snaga u ovogodišnjoj protupožarnoj sezoni bio ispodprosječan, a najvažnijim je ocijenio visoku učinkovitost djelovanja zračnih snaga na svim požarištima te iznimno dobru suradnju s vatrogascima, kao i svim sastavnicama koje su bile uključene u organizaciju i provedbu protupožarne sezone.
„Posebno bih izdvojio korisnost većeg broja protupožarnih izviđanja koja su rezultirala brzim izlaskom snaga na požarišta, a jedan dio su piloti uspjeli ugasiti preusmjeravanjem s izviđanja, naročito kroz mjesec rujan. Također, važna je i slika koju su naše posade koristeći aplikaciju Raptor slale u Operativno vatrogasno zapovjedništvo“, istaknuo je pukovnik Vacenovski te dodao kako se kroz cijelo vrijeme Protupožarne sezone odvijala i obuka novih snaga čime Protupožarna eskadrila jača ljudske potencijale u protupožarnoj zaštiti Hrvatske.

Sveukupno su od početka ovogodišnje protupožarne sezone (17. lipnja) do zaključno, 25. rujna 2019. zračne protupožarne snage bile angažirane u gašenju 48 požara (24 u Šibensko-kninskoj, 10 u Zadarskoj, osam u Splitsko-dalmatinskoj, tri u Dubrovačko-neretvanskoj te po jedan u Ličko-senjskoj, Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji).

Uz gašenje požara, provedeno je i 59 protupožarnih izviđanja s avionima Airtractor AT-802, a sveukupno su zračne PP snage na tim zadaćama ostvarile oko 420 sati naleta, pri čemu je izbačeno oko 9500 tona vode te je helikopterima Mi-8 MTV1 prevezeno 14 vatrogasaca i 14 tona vode i opreme do požarišta.

U izviđanju područja procijenjenih kao visokorizičnih za izbijanje požara tim besposadnog zrakoplovnog sustava “Orbiter 3B” bio je angažiran 44 puta.

Protupožarna eskadrila nastavlja aktivnosti kroz dežurstva potrebitog broja posada i aviona kroz cijelu godinu, a do kraja listopada posade su u spremnosti i za angažman u sklopu Europskog mehanizma civilne zaštite (RescEU).

Foto: HRZ / M. Karačić, morh.hr


* zavrsetak_pp_sezone_25092019_2.jpg (109.47 KB, 1200x800 - viewed 32 times.)

* zavrsetak_pp_sezone_25092019_3.jpg (225.48 KB, 1200x800 - viewed 65 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #417 on: October 25, 2019, 10:46:50 am »


Dva kanadera gase požar na Braču


Na ostrvu Braču izbio je požar koji gase dva kanadera, saopštilo je danas hrvatsko ministarstvo odbrane.

Ovo je treći požar u oktobru zbog kojeg su angažovanje vazduhoplovne protivpožarne snage, naveli su iz hrvatskog ministarstva.

Požar je izbio na području Bobovišća-Ložišća, prenela je Hina.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #418 on: June 02, 2020, 08:01:41 am »



Vazdušne snage gase požar na Braču i tragaju za jednim licem na Šolti


Vazdušne snage Hrvatske vojske gase požar na ostrvu Brač i tragaju za nestalim licem na ostrvu Šolta, saopšteno je iz hrvatskog Ministarstva odbrane.

U gašenju vatre na lokaciji Milna-Rt Ražanj na ostrvu Brač danas popodne uključili su se jedan kanader i jedan ertraktor u vlasništvu Hrvatske vojske.

U isto vrijeme helikoptera Hrvatske vojske poslat je u akciju potrage i spašavanja nestale osobe na ostrvu Šolta, a u potrazi u širem području naselja Srednje Selo učestvuju i pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja.

Od početka godine pripadnici vazdušnih protivpožarnih snaga su, zaključno sa 31. majem, učestvovali u gašenju 71 požara i to po 23 u Šibensko-kninskoj i Splitsko-dalmatinskoj, 18 u Zadarskoj, šest u Dubrovačko-neretvanskoj i jednog u Primorsko-goranskoj županiji, prenose hrvatski mediji.

izvor
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #419 on: June 27, 2020, 01:54:29 pm »

15.06.2020.

Započela Protupožarna sezona 2020.

U ovogodišnjoj PP sezoni sudjelovat će Protupožarne namjenski organizirane snage OS RH iz sve tri grane Hrvatske vojske


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Temeljem Programa aktivnosti Vlade RH u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za RH u 2020. i odluke glavnog vatrogasnog zapovjednika RH u ponedjeljak, 15. lipnja 2020. godine označen je početak ovogodišnje protupožarne sezone.

Zbog klimatoloških značajki i vremenskih uvjeta u priobalju te male opasnosti za izbijanje požara početak PP sezone i puni angažman svih sastavnica domovinske sigurnosti pomaknut je s 1. na 15. lipnja.

Prvog dana ovogodišnje Protupožarne sezone u večernjim satima bit će aktivirano i Operativno vatrogasno zapovjedništvo RH (OVZ) u Situacijskom operativnom središtu u Divuljama.

Za vrijeme trajanja glavnog napora PP sezone 2020. (od 15. lipnja do 30. rujna) Hrvatska vojska angažira se temeljem zahtjeva zapovjednika OVZ-a. Za vrijeme pomoćnog napora požarne sezone (od 1. siječnja do 14. lipnja i od 1. listopada do 31. prosinca) zračne snage djeluju temeljem zahtjeva Vatrogasnog operativnog središta Hrvatske vatrogasne zajednice, a ostale snage temeljem zahtjeva glavnog vatrogasnog zapovjednika RH. Hrvatska vojska u spremnosti je tijekom cijele godine.

Zadaća Hrvatske vojske kroz trajanje PP sezone je pružanje pomoći i potpore lokalnoj zajednici i vatrogasnim postrojbama RH u gašenju požara otvorenog prostora, izviđanje iz zraka, prevoženje vatrogasnih i snaga kopnene vojske i materijalno-tehničkih sredstava zrakom, opskrbljivanje vodom pripadnika vatrogasnih snaga i kopnene vojske i stanovništva ugroženog požarom te spašavanje i evakuacija svih sudionika u gašenju požara, kao i stanovništva ugroženog požarom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za provedbu ovih zadaća iz sve tri grane Hrvatske vojske (Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, Hrvatske kopnene vojske i Hrvatske ratne mornarice) ustrojavaju se Protupožarne namjenski organizirane snage – PP NOS OS RH.
Tako će i ove godine Hrvatska vojska sudjelovati u PP sezoni sa zračnim protupožarnim snagama s ukupno 12 protupožarnih aviona (šest Canadaira CL-415 i šest Airtractora AT-802), te s još dva helikoptera Mi-8 MTV1 za gašenje požara i prijevoz vatrogasaca i opreme do požarišta. Za potrebe protupožarnih izviđanja na raspolaganju je i avion Pilatus PC-9M.

Kopnene snage sudjelovat će s 200 pripadnika u spremnosti za brzu intervenciju djelovanja u roku od sat vremena od dojave do izlaska na teren, a bit će razmještene u vojarnama u Kninu, Sinju, Benkovcu, Divuljama i Pločama.

Mornaričke snage sudjelovat će s jednim desantnim brodom minopolagačem (DBM) za prijevoz opreme i ljudi na otoke s velikim rezervoarom za vodu, te s jednim desantnim jurišnim brodom (DJB) za traganje i spašavanje i dvije gumene brodice.

Značajnu ulogu imat će i besposadni zrakoplovni sustavom „Orbiter 3“ koji će se koristiti za rano otkrivanje požara i omogućiti prijenos podataka u realnom vremenu u Situacijsko operativno središte u Divuljama.

Od početka godine, pripadnici zračnih protupožarnih snaga su, zaključno s 14. lipnja 2020. godine, sudjelovali u gašenju 73 požara (25 u Šibensko-kninskoj, 22 u Splitsko-dalmatinskoj, 19 u Zadarskoj, šest u Dubrovačko-neretvanskoj i jednog u Primorsko-goranskoj županiji). U ovogodišnjim akcijama gašenja požara sveukupno su zračne protupožarne snage ostvarile više od 210 sati naleta, pri čemu je izbačeno oko 9500 tona vode.

Foto: HRZ/ M. Karačić, morh.hr


* at_802-870x600.jpg (159.32 KB, 870x600 - viewed 15 times.)

* hkov.jpg (328.75 KB, 1600x1200 - viewed 16 times.)
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 25 queries.