PALUBA
April 26, 2024, 01:23:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 641971 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #2265 on: December 21, 2017, 08:53:41 pm »

Lovac, poruči kako voliš - sve kombinacije su moguće. Kajmak sam gledao kad sam pravio one fotke gore, perfektan je, veruj mi.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2266 on: December 21, 2017, 09:09:09 pm »

Će da probamo!   Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #2267 on: December 21, 2017, 09:15:33 pm »

Će da probamo!   Grin

Probaj pa javi ovde kako je bilo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2268 on: December 24, 2017, 05:23:45 pm »

Poznajem taj kraj, čudi me da mi Šuljagina pekara još nije zapala za oko.
Doduše, i nisam neki ljubitelj tih lepinja ''sa sve''. Ne prija mi onaj miris moče od jagnjetine - posebno kada je malo žešći. Osim toga, u te lepinje mažu stari kajmak .... ni njega baš ne obožavam previše.
Više volim kada se lepinja reš zapeče samo sa kajmakom (mladim) i jajima.

To je ipak dijetalnije!  angel

Nekada je u Užicu na prvom mestu bila Gudurićeva radnja, pokraj pijace. Tu se jelo najbolje pečenje, imali su najbolja peciva i bureke sa raznim punjenjem.
Sada su toliko degradirali da ih zaobilazim u širokom luku. Pečenje im je loše i preskupo a bureci ispod svake kritike.



Та пекара код пијаце је активна више десетина година. Имали су и одлично печење које сам радо јео. Предузеће које ју је држало звало се "Сретен Гудурић" па јој отуда име.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #2269 on: December 25, 2017, 11:29:53 am »

Ja svima preporučujem restoran Žubor na Vodicama. Nalazi se odmah uz put pre skretanja sa glavnog puta prema Vodicama. Definitivno najbolja komplet lepinja koju sam ikada jeo. Kada idem na Zlatibor sa sinom obavezno tamo svratim bar nekoliko puta sedmično. Za razliku od ostalih nikada ne stavljaju sir umesto kajmaka, a i pretop im nije prejak. Jagnjeće pečenje im je vrhunsko!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2270 on: December 25, 2017, 12:30:19 pm »

Poznajem taj kraj, čudi me da mi Šuljagina pekara još nije zapala za oko.
Doduše, i nisam neki ljubitelj tih lepinja ''sa sve''. Ne prija mi onaj miris moče od jagnjetine - posebno kada je malo žešći. Osim toga, u te lepinje mažu stari kajmak .... ni njega baš ne obožavam previše.
Više volim kada se lepinja reš zapeče samo sa kajmakom (mladim) i jajima.

To je ipak dijetalnije!  angel

Nekada je u Užicu na prvom mestu bila Gudurićeva radnja, pokraj pijace. Tu se jelo najbolje pečenje, imali su najbolja peciva i bureke sa raznim punjenjem.
Sada su toliko degradirali da ih zaobilazim u širokom luku. Pečenje im je loše i preskupo a bureci ispod svake kritike.



Та пекара код пијаце је активна више десетина година. Имали су и одлично печење које сам радо јео. Предузеће које ју је држало звало се "Сретен Гудурић" па јој отуда име.

Мислим да смо то помињали раније и лично сам доста везан за ту локацију. Тај продајни објекат пекаре Сретен Гудурић ,звао се "Здрављак"-млечни ресторан.Отворен је почетком 50-их и мој деда је био први управник-пословођа тог локала. Пре него што је отворен Здрављак,са друге стране улице поред некадашње кафане "Мали Париз" ,био је мањи продајни објекат који је само пресељен преко пута. Негде крајем 50-их ,кућа у којој се налазио Здрављак је реновирана. Наиме,на поткровљу куће ескплодирала је заостала мина из Другог св. рата. Клинци тумарали а међу њима мој отац ,многи су повређени а отац је пуким случајем преживео. Дечија игра која је била кобна и за Ђорђа Васића ,фронтмена старог чувеног ужичког бенда "Кило ипо" ,изгубио је шаку десне руке.Ђорђе нам је био комшија у згради на Доварју изнад стадиона ФК Слобода.

Занимљиво је и то да је бенд комбијем возио на наступе мој рођени стриц,у шали су их звали "76 ипо кила" јер је он тада имао 75кг  Wink

Ово је незванична химна града Ужица.....Ђорђе-Ђоко стоји са десне стране на насловници сингла који чувам као реликвију са потписима аутора.Прву електричну гитару купио сам од гитаристе овог бенда и то у мјузик шопу Ђене бубњара у чијој кући је рођена моја сестра. На тој гитари је снимљен и први албум групе Тина из Ужица....итд...распричах се... Smiley

Вероватно сам прву комплет лепињу пробао у том Здрављаку или код Шуљаге...ко ће га знати...на тим лепињама сам одрастао...




« Last Edit: December 25, 2017, 12:50:26 pm by Milan (longtrip) » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2271 on: December 25, 2017, 01:00:19 pm »

Један детаљ везан за комплетуше. Оне се могу наручити као и кафа...горка,средња или слађа. Дакле лепиње могу бити живље,средње печене или запечене. Међутим права је посластица пробати комплетаре у четри сата ујутру ,када пекар из фуруне тек извади печене лепиње. Тада онако врелу, једва успи да је пресече и скине "поклопац". Замути једно јаје и кашику зрелог златиборског кајмака и намаже доњи део лепиње и тај поклопац. Остави мало да одстоји и од врелине лепиње оно јаје са кајмаком се мало запече само од себе...Прелије се врелим претопом који је по правилу мешавина прасећег и јагњећег у односу 70/30 %. То су праве "живље" комплет лепиње.Уз то хладан јогурт или кисело млеко....
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2272 on: December 25, 2017, 06:20:12 pm »

Kako bih vam to predstavio do kraja...U četri ujutru ili si se tek probudio ili pijan ideš iz grada posle terevenke neke. Takva "življa" komplet lepinja curi na sve strane od pretopa i ne zapečenog jajeta i kajmaka. Prava je umetnost ne uflekati se...Jedina dobra stvar je što majka tog jutra ipak zna po garderobi ,sine doručkovao si.... Grin

To po onoj staroj narodnoj kad te nema kod kuće i kasniš: Daj mi Bože šta mi žena misli, ne daj Bože šta mi majka misli. Majci je važno da si sit i živ a misli na najgore. Žena misli da si pijan i sa kurvama  laugh
« Last Edit: December 25, 2017, 06:31:42 pm by Milan (longtrip) » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2273 on: December 25, 2017, 08:52:23 pm »

Milane opis je vrhunski

      

Jedino se Gudurić (Zdravljak) pokvario - i to načisto!
(LOš gazda ili loš luvar, ili oboje - ko će ga znati)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2274 on: December 25, 2017, 09:07:01 pm »

@lovac...da sedimo u nekoj kafani i potegne se priča o tome...bilo bi nešto kao... vi meni pričate o komplet lepinji (zamisli Radovana III, ti mene pitaš šta sam čit`o)  Grin
« Last Edit: December 25, 2017, 09:14:01 pm by Milan (longtrip) » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2275 on: January 09, 2018, 11:14:56 am »

Iz teme o CG i Nato

Prerada se obavlja na tradicionalan način koji zadovoljava sve evropske standarde.

Sveži pršut je iz Holandije i Španije, dok se prerada obavlja uz mašinsko soljenje, a sve to kako bi proizvod zadovoljio salinitet od četiri odsto.

Ako se prerada obavlja na tradicionalan nacin da li to znaci da je i pre 50 ili 100 godina taj nacin zadovoljavao danasnje evropske standarde?
Ali ako se masinski soli kako je to onda tradicionalna prerada? I sta je tu njegusko ako je meso od holandskih i spanskih svinja a so je morska?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2276 on: January 09, 2018, 11:48:40 am »

Trebalo bi da je u pitanju način ,uslovi i trajanje sušenja mesa i dozrevanje pršuta.Mešanje morskog i planinskog vazduha u Njegušima i korišćenje bukovine u sušarama..Za njeguški pršut se jedino koristi čista morska so,to im je i bilo najdostupnije ranije.Sve je to slično svuda,ali ima razlike u ukusu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2277 on: January 09, 2018, 12:42:26 pm »

Evo sta kazu na sajtu Zavoda za intelektualnu svojinu:

Quote
Име порекла је назив одређеног места, региона или, у ређим случајевима, земље, којим се обележава одређени пољопривредни, прехрамбени или други сличан производ. На пример, “Лесковачки домаћи ајвар”. Производ је ајвар, а “име његовог порекла” је “Лесковачки домаћи ајвар”.
Да би одређени производ могао да буде обележен именом порекла, потребно је да испуњава одређене услове. Узмимо опет као пример ајвар.

Да би одређени ајвар могао да буде обележен именом порекла “Лесковачки домаћи ајвар”, неопходно је да испуни одређене услове:

1)мора да потиче из Лесковца, односно из региона Лесковца.

2)његов квалитет или његове карактеристике морају битно или искључиво да буду последица те чињенице. Другим речима, “Лесковачки домаћи ајвар” дугује своје особине свом географском пореклу - природним факторима који тамо владају (паприци која се тамо гаји, макро и микро климатским условима који у том подручју постоје, итд.) или вештини, односно, посебним знањима или поступцима обраде људи који тамо живе и који га праве.

3)производња, прерада и припрема се у целини одвијају у региону Лесковца.

Да би одређени производ могао да буде означен именом порекла, потребно је да постоји јасна веза између његових особина и његовог географског порекла. Особине датог производа, морају да буду искључиво или битно условљене његовим географским пореклом. Поред тога, потребно је да се све његове производне фазе – припрема, прерада и производња - одвијају на датом географском подручју.

i

Quote
Географском ознаком се обележава роба пореклом са територије одређене земље, региона или локалитета, где се одређени квалитет, репутација или друге карактеристике робе суштински могу приписати њеном географском пореклу.На пример,географска ознака заштићена на територији Републике Србије је “Вода Врњци”, а односи се на робу: минерална вода, чије извориште је у Врњачкој бањи.Производња и/или прерада и/или припрема те робе мора да се одвија одређеном ограниченом подручју, у овом случају одвија се у Врњачкој бањи.

Да би одређена вода могла да буде обележена географском ознаком“Вода Врњци”, потребно је било да испуни одређене услове.

1)Мора да потиче са одређеног подручја, подручја Врњачке бање.

2)Њен квалитет, репутација и/или друге карактеристике приписују се њеном географском пореклу.

3)Најмање једна фаза у њеном производном процесу мора да се одвија на томгеографском подручју.

Tako da verovatno ispunjava ovaj treci uslov u drugom citatu -  da se najmanje jedna faza u proizvodnom procesu odvija na tom podrucju.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2278 on: January 10, 2018, 04:34:45 am »

Otkriveno kako sprečiti nastanak "pivskog stomaka"   


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Korisna informacija za sve strastvene pivopije: ako imate problema s nadutošću, ili vam se već formirao famozni pivski stomak, verovatno svoj omiljeni napitak od hmelja nepravilno sipate.

Naime, stručnjaci su došli do zaljučka da je opšteprihvaćeni način sipanja piva u čašu - onaj da se čaša malo nakrivi, pa polako sipa kako bi se izbeglo stvaranje pene – pogrešan.

"Pivski ekspert" Maks Bejker tvrdi da na taj način, to jest izbegavanjem stvaranja pene na vrhu čaše, zapravo "zarobljavamo" ugljen dioksid u pivu. Na taj način gas dospeva u naš stomak, a ako uz ispijanje piva konzumiramo grickalice, efekat se pojačava, poručio je Bejker.

Hrana, naime, provocira pivo, koje u našem stomak otpušta gas, jer nije izbačen pravovremeno, u čaši.

izvor


* pivo.jpg (165.13 KB, 700x394 - viewed 33 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2279 on: January 10, 2018, 03:21:41 pm »

Prema ovom prethodnom tekstu ispada, da oni koji vole piti pivo direktno iz flaše ili limenke, neminovno moraju imati pivski stomak, nadutost posle konzumacije piva i još kojekakve tegobe zbog zarobljenog CO2 .... 
A verujem da je takvih jak puno. Većina pravih pivopija pije direktno iz flaše, jer to predstavlja poseban gušt.
Prave pivopije piju točeno pivo iz krigli.
Iz čaše piju samo ''gospoda'', ili žene, koje preferijaju pivo bez pene.
Logged
Pages:  1 ... 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.