PALUBA
April 24, 2024, 01:05:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 641289 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #975 on: April 08, 2012, 07:17:00 pm »

Znači - skontali smo razliku: u obe salate (ruska i francuska) osnovni sastojci su povrće u raznoraznim varijacijama i kombinacijama, umešani u majonezu i senf.

U francusku salatu ne ide meso, a u rusku salatu se moraju utrpati (umešati) raznorazni sitno iseckani mesni ostaci od gozbi prethodnih dana!

Kod nas je ustaljena praksa da se dodaju sitne kockice šunkarice.... ja dodajem i sitno iseckani kačkavalj.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #976 on: April 09, 2012, 08:44:22 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* velika noc.jpg (515.45 KB, 1936x2592 - viewed 345 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #977 on: April 09, 2012, 08:46:34 pm »

Božo, šta je ovo poređano u sredini, a šta ovo sa leve strane?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #978 on: April 09, 2012, 09:43:05 pm »

Na levoj strani je "nadevanka" bar tako kažu u mom kraju. Kockice kruha, kockice šunke, surova jaja, pa se umota u crevo i ispeče. Klasično uskrsno jelo.
A to sivo su ajdovi štrukli sa kockicama šunke (koja se raspala) i kuhano u slanoj vodi. Ako se ne varam (po google) ajda je heljda. Inače obožavam ajdove štruklje i ajdove žgance.

Kad navratiš,javi da te dočeka Wink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #979 on: April 10, 2012, 10:09:46 am »

Kad navratiš,javi da te dočeka Wink

Naravno.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #980 on: April 10, 2012, 08:52:25 pm »

Ima više varianti toga "nadeva-nadevanke". Po jednom receptu masa, koja vrlo slići na filu, kojom filujemo pile, pečemo. Po drugoj varianti ta se fila kuva zamotana u stolnjak. Kod toga nastane i blaga supa, koja isto tako može da se jede. U svakom slućaju ne fale nit kalorije nit holesterol.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #981 on: April 29, 2012, 09:17:03 am »

Nekidan, šugavo trulo vrjeme, nemožeš upaliti roštilj, pa sam morao aktivirati špaher.
Pošto ima dosta gladnih usta morao sam tempirati stavljanje mesa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kad je ovo bilo otprilike na pola pečeno dodao sam malo pljeskavica i čevapa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I to je to.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* pečenje1.jpg (249.14 KB, 1024x768 - viewed 266 times.)

* pečenje2.jpg (239.01 KB, 768x1024 - viewed 265 times.)

* pečenje3.jpg (248.15 KB, 768x1024 - viewed 270 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #982 on: May 01, 2012, 10:48:10 pm »



   Pokušao sam da postavim par slika s prvomajskog uranka ali nešto neće. Izgleda da su slike prevelike. Uglavnom sve je počelo paljenjem vatre kao simbola radničke borbe...


    [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


    Sasvim neobavezno, spontano organizovano počinje druženje...


    [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* IMG_2808_resize.JPG (237.52 KB, 800x600 - viewed 239 times.)

* IMG_2809_resize.JPG (218.56 KB, 800x600 - viewed 128 times.)
« Last Edit: May 01, 2012, 11:00:27 pm by micha » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #983 on: May 01, 2012, 11:06:33 pm »




   U nastavku se priključuju i ostali učesnici prvomajskog uranka...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


   Tek da žar radničke borbe ne gori uzalud, nakon leskovačkih predstavnika priključuju se i sremski proizvodi...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


   Možda radnički pokret ima problema u svetu ali za sada, kod nas radnici još uvek ne gladuju. Bar ne za 1. maj...


* IMG_2821_resize.JPG (150.67 KB, 800x600 - viewed 139 times.)

* IMG_2828_resize.JPG (198.5 KB, 800x600 - viewed 124 times.)
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #984 on: May 04, 2012, 07:09:50 am »

"ajmo opet na more"....bi rekli na kvizu
juče posle posla direkt kod "najboljeg susjeda" na dve klasike orade + par kalamarčiča za probu
reko mi prodavač, da su kalamarčiči aktivna hrana, jer ih je potrebno stalno mešati, a aktivan život mi paše
veče je bilo mirno bez sapice.
daske suve i vatra stabilna, sve kako treba....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tihozitje.JPG (90.72 KB, 640x480 - viewed 148 times.)

* namizi.JPG (97.97 KB, 640x480 - viewed 132 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #985 on: May 04, 2012, 07:30:44 pm »

kukador - potrebno je objašnjenje! Vidim  da ribu pečeš na vatri, a ne na žaru! Taj sistem mi liči na USA barbecue - oni peku meso na plamenu ....

Objasni kako regulišeš toplotu da ti površina ne izgori, a da pri kičmi ne ostane krvavo.

Ja volim kada je ujednačeno ispečeno po celoj dubini, a za to ne sme biti prejaka vatra.  
A što se tiče orada - glava im je najbolja, nema ništa lepše, nego ih znalački poćućati. 
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #986 on: May 04, 2012, 10:54:22 pm »

pečem na živi vatri, pošto nemam gradele, nego lito željeznu ploču. vatra ne prolazi, nego samo udara u ploču i grije.
ložim samo daske izseckane na cca 2 x 3 cm
brzo gore, ali zato omogučuju regulaciju vatre
to su u glavnom ostaci dasaka za gradnju, pokoja stara stolica, polomljena držka motke ili istrošene metle....samo da nije ofarbano
pre pečenja obavezno dobro ugrijati ploču i očistiti
kada se nauljenim papirom prođe po ploči i papir ne pocrni, nego ostaje barve ulja - čisto je.
riba se obavezno pre pečenja osuši papirom, izdatno posoli i prelije uljem, da kapi od nje i stavlja na dobro ugrijanu ploču. upotrebljam samo ulje za pečenje. (Maslinovo ulje se prelije po ribi na tanjiru pre jela) Mora fino zacvrčati. Posle pola minute se malo "šutne" (laganim udarcem jo malo pomakneš). Ako se riba odvoji od ploče, onda je koža fino zapečena i riba se više neče zalijepiti na ploču. vatra se smiruje, da se meso "toplinski obradi" u dubinu. Pred samo okretanje ribe, postupak ponoviti:
- pojačati vatru (naložiti više dasaka)
- nauljiti ribu i odmah okrenuti preko leđa! Kako prije, posle kratkog vremena proveriti micanjem (ponovo lagano šutnuti ili malo uzdignuti), da se koža zapekla.
odmah posle pečenja sipam po ploči vodu. ta odvoji masti od ploče pa se može lako počistiti.
od paljenja papira za vatru do ribe na tanjiru manje od 30 min
umjetnost je toliko dobro zagrijati ploču, da se riba "toplinski obradi" do kosti, prije nego izvana izgori
- na premaloj vatri traje predugo i izsuši se
- na prejakoj vatri izgori izvanka, prije nego je pečena do kosti
orada je dobra za pečenje zbog plosnatog oblika a i meso je odlično. za mene je ona kraljica jadrana (ili kralj - orada prođe kroz oba spola)
meni najbolje meso je na kraju rebara. Dođe kao malo masno i mekano, naročito od gojenih riba, koje nisu stradali (očistili) pre izlova i prodaje......
roštilj je privremeno složen od betonske cigle pre cca 5 godina....privremeno Grin
neke stvari skrpiš na brzaka, a traju i rade, ko da su napravljeni za večno....
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #987 on: May 05, 2012, 11:24:38 am »

Odlučio sam se da ovde postavim ovj tekst jer je veoma autentičan i nesvakidašnji.....


Kuvar moga tate: Dnevnik jednog logoraša

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada je na dan udaje od svog oca Jovana Smiljanića dobila rukom ispisanu sveščicu sa receptima, njegova ćerka Gordana nije ni slutila o kakvom je blagu reč. Za Novi magazin Gordana otkriva da je kuvar zapravo bio jedno potresno svedočenje o tome kako je njen otac provodio dane u zarobljeništvu u Nemačkoj tokom Drugog svetskog rata


“Očupa se golub (jarebica), raspori se malo preko grudi, očisti iznutra i opere. Izreže se na parčad, noge se bace. Skuva se sa zelenišem, posoli, a zatim napravi zaprška sa mašću i lukom. Ocedi se čorba, zaprži, zatim se doda kuvani krompir, meso i zelen. Služi se kao čorba”.

Bio je ovo samo jedan od recepata koje je u rukom ispisanoj sveščici ostavio učitelj Jovan Smiljanić i poklonio je na dan udaje svojoj ćerki Gordani.

„Ništa mi to tada nije značilo. U to vreme nije bilo kuvara i tek kasnije se pojavila Praktična žena sa receptima. Pošto sam se udala za lovca otac mi je svesku dao jer je mislio da bi mogla da mi koristi. Nikada ništa nije govorio o tome kako je sveska nastala”, priča Gordana.

Tek kada je pre nekog vremena među starim knjigama u biblioteci bivšeg supruga pronašla svesku sa receptima koju je dobila od oca Jovana, shvatila je kakvo neprocenjivo blago drži u ruci. Mnogo je više to od običnog kuvara – bilo je to jedno potresno svedočenja o tome kako je njen otac provodio dane u zarobljeništvu u Nemačkoj tokom Drugog svetskog rata.

Otac Gordane Smiljanić bio je rezervni oficir u kraljevoj vojsci i zarobljen je tokom aprilskog rata 1941. godine. U zarobljeništvu u oficirskim logorima u Nirnbergu i Hamburgu proveo je četiri godine. Sveščica koju danas Gordana prebira po rukama na svojevrstan način svedoči o logoraškim danima njenog oca i ostalih zarobljenika.

 

“Bio je učitelj koji je celog života opismenjavao decu. Bio je ovo verovatno način da se spasi i da se izdigne iznad svega toga. Oni ništa od toga nisu mogli da jedu. Verovatno su bili toliko gladni da su stalno razmišljali o tome šta bi hteli da jedu i do detalja se prisećali kako se koje jelo priprema”, priča njegova ćerka Gordana. Među receptima je mnogo i onih koji nisu karakteristični za naše podneblje i koji se ovde nikada nisu pripremali.

Knjiga recepata nastala je tokom prve godine zarobljeništva. Jovan Smiljanić bio je iz vojničke i svešteničke porodice i bilo mu je namenjeno da bude vojnik. Ipak, odlučio je da ode iz Beograda, daleko od porodice, i da završi školu za učitelja. Stare fotografije pokazuju da je on nešto pre rata odlazio na obuku jer je bio rezervni oficir kraljeve vojske. Tokom aprilskog rata obukao je uniformu i praktično bez borbe zarobljen je 14. aprila. I u tome Gordana vidi razlog zbog kojeg od oca nikada nije slušala priče o zarobljeništvu.

“Tog sudbonosnog 27. marta zajedno sa ostalim rezervnim oficirima obukao je uniformu, izglancao čizme. Lepo su se doterali, marširali. Tada su Nemci došli i pokupili ih. Ne znam kako bih se ja osećala da me tako porobe bez ikakvog otpora. Ipak su oni bili vojnici koji su držali puške, a zarobljeni su i odvedeni bez ikakvog otpora. Verujem da je to razlog što o tome nikada nije pričao”.

Umesto užasnih priča o logoraškim danima, sveska starog učitelja prepuna je detaljnih opisa jela. Više od stotinu recepata brižno je zapisano jasno čitljivim rukopisom. Sačuvao je od zaborava jela iz svih podneblja, načine pripreme, čuvanja za zimu bez konzervansa. U svesci je sve opisano, od pripreme kiselog mleka, svinjetine, do ribe i divljači.

“Verovatno je zapisivao sve čega su se mogli setiti. Moj otac se prijavio da radi u kuhinji, a teča koji je s njim bio u logoru pričao mi je da je tata svima pomogao da prežive tu prvu najtežu godinu. Donosio je iz kuhinje u baraku sve presno što je moglo da se jede.”

Stare fotografije pokazuju da oficirski logori nisu bili radni. Obučeni u uniforme kraljeve vojske mogli su da nose sva obeležja, pa i da primaju pakete koje su im najbliži slali. Tako su i preživeli rat.

Jovan Smiljanić vratio se iz zarobljeništva 1945. godine. S porodicom se preselio u Kragujevac, gde je ponovo dobio posao učitelja. Kuvar je poneo sa sobom i njegova ćerka priča da su ti recepti korišćeni u njihovom domu.

“Voleo je da kuva, ali retko je imao priliku za to jer je u kući bilo mnogo žena. To su jednostavni recepti za pripremu i čuvanje hrane jer tada nije bilo zamrzivača ili frižidera”

Recepti u maloj svesci jednostavni su i laki, za razliku od vremena o kojem svedoče.

Riba sa kimom

Očišćena i oprana riba malo se proprži na masti, a zatim se doda jedna kašika kima. Doliva se pomalo vode i dinsta sa mlekom ili kajmakom. Služi se sa svim pireima i salatama, a najbolje sa ajvar salatom.

Ratluk od šljiva

Očišćene šljive kuvati dok se ne ukuvaju do pola. Dodati vanilu, cimet i oraščić, 200-300 grama šećera, pola kilograma mlevenih oraha i sok od jednog limuna. Pošto se skuva, razlije se u tepsije i pospe sitnim šećerom. Tepsije se stave u rernu, drže se 2-3 minuta na srednje jakoj vatri, posle čega se istrese na dasku, pospe prosejanim šećerom i seče na parčad.

Sirup od malina (ili malina i višanja)

Zrele maline izmuljati i sok ocediti pa na svaki litar dobijenog soka dodati 2 kilograma šećera. Zagrejati do ključanja, za to vreme stalno mešati i skidati penu. Čim smesa proključa skida se sa vatre i prohlađeni sirup sipa se u boce koje se zatvaraju plutom. Ne kvari se i može se čuvati na svakom mestu. Sok se može mešati sa sokom od višanja 1:10 malina

Pelinkovac

Obere se zeleni pelin i ostavi na suncu da uvene ili osuši. Zatim se prelije vodom, razblaženom komovicom i stavi u zatvoreni sud da prokuva. Ocedi se i nalije u boce po 5-10 centimetra. Stavi se na sunce 3-4 sata. U drugi sud spremi se komovica jačine 20 gradi sa dodatkom šećera u kristalu jedna četvrtina na litar. Posle ovoga boce sa spremljenim pelinom preliju se, odnosno dopune ovom rakijom. Dobro promućkati, zatvoriti i ostaviti.

Konzerviranje zelenog graška

U ovu svrhu dolazi u obzir samo “šećerac”. Grašak se bere u mahunama, kada su se zrna formirala tako da se lako odvajaju od mahune. Odvojena zrna se stave u cedilo i odleže pet minuta u kipućoj vodi. Izvadi se i stavlja u patent tegle. Naliti prokuvanom slanom vodom (litar vode, kašičica soli). Vodu sipati kada je mlaka. Ostaviti prazan prostor do nivoa vode, a zrna da su ispod nivoa 1-2 centimetra. Staviti gumu, poklopac i oprugu, zatim tegle staviti u kazan sa hladnim vodom tako da voda bude ispod poklopca za jednu šaku. Vodu zagrejati i držati tegle na sto stepeni 10-25 minuta. Skinuti sa vatre i ostaviti da se postepeno hladi u samoj vodi ili ih izvaditi i uviti u lepre da se hlade. Čuvati na hladnom i promračnom mestu.

Zečetina

Ceo zec se stavi na paru na sledeći način: Skuva se vinsko sirće (litar vode na litar sirćeta) sa peršunom, zelenom, biberom u zrnu, sitno sečenom zelenom paprikom, 2-3 krompira, lorbera, pečenog crnog luka oljuštenog na čenove, soli. Sve se prokuva, rashladi, pa se u to stavi očišćeni zec da potpuno ogrezne. U toj tečnosti stoji 24-48 sati. Potom se izvadi i odvoji prednji od zadnjeg dela. Odvoji se sitna kožica, stražnji deo se opere, špinuje se sa slaninom i belim lukom i stavi da se peče. Kada malo porumeni, prelije se sokom od paradajza, jedna velika kašika i doda se sveža zelen. Zatim se peče dok ne omekne dolivajući pacom. Prilikom pečenja prekrije se listom čistog papira. Kada je već gotovo umuti se jedna kašika brašna sa kajmakom ili mlekom, s tim se prelije pečenje i ostavi da još malo peče. Služi se sa noklicama ili pireom od graška, krompira ili pasulja. Prednji deo zeca može se spremiti kao čorba, gulaš ili paprikaš.

autor: Senka Vlatković Odavić
izvor: http://www.novimagazin.rs/


* 255x160_16425-logorski_kuvar_foto_ras.jpg (13.25 KB, 255x160 - viewed 171 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #988 on: May 05, 2012, 02:06:01 pm »

kukador - pozdravljam, pokušaću da tvoja iskustva i znanja implementiram u praksu!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #989 on: May 05, 2012, 05:32:08 pm »

@Kukador

Kako čistiš lito-železnu ploču? Ja je posle pečenja, držim kleštama i opererem mlazom hladne vode. Odlično očisti bez drgnjenja.

LPB
Logged
Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 23 queries.