PALUBA
March 29, 2024, 05:48:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 637050 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1185 on: February 23, 2013, 06:55:34 pm »

Jednostavno ali dobro jer bilo: skuša iz konzerve (al naturale - bez ulja), nariban koromač, malo soli, papra, limun i domaće maslinovo uje. Kacavit made in PRC za otvaranje konzerve, jer se otvarač prve konzerve odlomio. Falilo je samo deci biloga.

Danas za ručak smo imali ciple, friške, jednostavno pečene u pečnici. Odlični. A ono što mi se najviše svidjalo: uz šetnju na pomolu po divnom suncu i laganoj buri sreo sam klapu lokalnih ribara, na marendi....male frigane ribice, malo limuna i boca biloga aaaaa Tongue.   Onda sam razgovarao s mojim ribarom (uzimam često ribu kod njega), kaže zna jednog kapetana koji je probao ribu po svijetu i rekao nema je do jadranske ribe.

  Živjela nam jadranska riba, arija freška i bella vita.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AgKdBwl0vwU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe> 

Zasto nema komentara na ovu lepotu,Pozdrav Ivan.


Ivane, ovo ne triba komentirat, ova jela triba jest! A poslovica kaže: Kad ovca bleji, zalogaj gubi! Wink
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1186 on: February 26, 2013, 01:47:57 pm »

"kaže zna jednog kapetana koji je probao ribu po svijetu i rekao nema je do jadranske ribe"

Evo jos jednog kapetana koji isto tvrdi jedno desetljece najmanje
Logged
kazuk
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 0


« Reply #1187 on: February 26, 2013, 03:17:34 pm »

"kaže zna jednog kapetana koji je probao ribu po svijetu i rekao nema je do jadranske ribe"

Evo jos jednog kapetana koji isto tvrdi jedno desetljece najmanje


Ovde bi se i ukrcao ali bilo je vise trovaca.

Gajba piva i pasteta ponekad sardina.

Nepisem samo o odsluzenju vojnog roka nego i o ukrcaju na brodove trgovacke mornarice.

Volim ja i salpe ane samo ciple!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1188 on: March 04, 2013, 06:04:57 am »

Evo kako neki od nas zamišljaju da izgleda šaranče iz Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* šaranče.jpg (69.51 KB, 473x387 - viewed 272 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #1189 on: March 10, 2013, 01:30:04 am »

Pošto vidim da ima i stručnjaka kulinarike:

Gravče na tavče, šta znači ta reč? Koja je razlika do prebranca? U nekim receptima je u Gravče i paradajz, kakav je originalni recept.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1190 on: March 11, 2013, 12:52:01 pm »

U sustini to ti je kuvan pa zapecen pasulj. Znaci prvo se pasulj skuva malo gusce nego obicno. Onda se stavlja u zemljanu tavu, i pece se izvesno vreme. Obicno se u pasulj ubacuju sasusene crvene paprike pre pecenja (moze i drugi dodatci po ukusu).
Na kraju, kada se pecenje zavrsi (da se uhvati rumena kora iznad pasulja), pasulj prelije sa kombinacijom vrelog ulja, tucane aleve paprike i luka, i tako se posluzi.

Ako zelis dodatne informacije, samo javi. Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1191 on: March 11, 2013, 01:34:23 pm »

Moja žena ima svoju verziju:

skuva se pasulj sa suvim mesom, kao obično, ali da bude relativno gust. Koristi se krupan beli pasulj, a ne šareni.
Nakon toga, meso se očisti od kostiju i pomeša se sa kuvanim pasuljem. Zatim se sa time napune sušene paprike, koje se prethodno na kratko obare, da bi smekšale. Paprike mogu biti ljute, ili slatke, prema vlastitom ukusu - ima ih na pijacama posvuda po Srbiji.
Napunjene paprike se poslažu u zemljani sud (može i u običnu tepsiju), preliju se sa saftom koji je preostao od kuvanja pasulja i zapeku u rerni.

U principu ovaj recept ima iste sastojke kao i prethodni, koji je postovao Trpe, ali se priprema donekle razlikuje. 
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1192 on: March 11, 2013, 07:45:10 pm »

Pošto vidim da ima i stručnjaka kulinarike:

Gravče na tavče, šta znači ta reč? Koja je razlika do prebranca? U nekim receptima je u Gravče i paradajz, kakav je originalni recept.
Ja sam već pisao stručnjak sam za degustaciju a ne za kuvanje. A evo prevoda
gravče = grah (deminutiv gravče)
tavče (tava deminutiv)= zemljana posuda duguljastog oblika uglavnom gleđosana, odnosno iznutra glatka. Kako se postiže ta obrada ne znam.
O raznim zemljanim posudama mogla bi da se napiše knjiga.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1193 on: March 11, 2013, 07:51:23 pm »

Moja žena ima svoju verziju:

skuva se pasulj sa suvim mesom, kao obično, ali da bude relativno gust. Koristi se krupan beli pasulj, a ne šareni.
Nakon toga, meso se očisti od kostiju i pomeša se sa kuvanim pasuljem. Zatim se sa time napune sušene paprike, koje se prethodno na kratko obare, da bi smekšale. Paprike mogu biti ljute, ili slatke, prema vlastitom ukusu - ima ih na pijacama posvuda po Srbiji.
Napunjene paprike se poslažu u zemljani sud (može i u običnu tepsiju), preliju se sa saftom koji je preostao od kuvanja pasulja i zapeku u rerni.

U principu ovaj recept ima iste sastojke kao i prethodni, koji je postovao Trpe, ali se priprema donekle razlikuje. 
Odličan recept. Moram ovo provati. Je da je jačina ravna atomskoj bombi ali jednom se gine.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1194 on: March 11, 2013, 07:59:11 pm »

U sustini to ti je kuvan pa zapecen pasulj. Znaci prvo se pasulj skuva malo gusce nego obicno. Onda se stavlja u zemljanu tavu, i pece se izvesno vreme. Obicno se u pasulj ubacuju sasusene crvene paprike pre pecenja (moze i drugi dodatci po ukusu).
Na kraju, kada se pecenje zavrsi (da se uhvati rumena kora iznad pasulja), pasulj prelije sa kombinacijom vrelog ulja, tucane aleve paprike i luka, i tako se posluzi.

Ako zelis dodatne informacije, samo javi. Wink
Ovaj je malo jednostavniji recept i prihvatljiviji za  pripremu u kućnim uvjetima. Ja bih ga zapekao u špakeru na drva tipa Plamen. Fažol je već danas skuvan ugusto. Ostalo slijedi sutra. Nek bude što mora biti!
kako vam ukućani podnose topničku vatru i zagušljivce? Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1195 on: March 11, 2013, 08:02:37 pm »

brodarski - uz ovaj specijalitet, najbolje ide salata od kiselog kupusa, začinjena sa tucanom ljutom paprikom. Mada, može i dobra domaća turšija od mešanog povrća (mrkva, krastavčići, karfiol, zeleni paradajz, sitne zelene lubenice, paprika).

Prijatno!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1196 on: March 11, 2013, 08:05:32 pm »

Kad smo kod pasulja da vidimo šta kažu nutricionisti.
Pasulj je sa nutritivnog stanovišta super hrana. Smeđi, beli ili crveni, jedan je od najboljih biljnih izvora proteina. Siromašan je energijom, mastima i natrijumom, a ujedno odličan izvor gvožđa, bakra, mangana i fosfora. Sušenjem zrno ne gubi svoje hranljive sastojke.

Inače na pomen ovog meni se zubi već znoje.

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1197 on: March 11, 2013, 08:10:38 pm »

brodarski - uz ovaj specijalitet, najbolje ide salata od kiselog kupusa, začinjena sa tucanom ljutom paprikom. Mada, može i dobra domaća turšija od mešanog povrća (mrkva, krastavčići, karfiol, zeleni paradajz, sitne zelene lubenice, paprika).

Prijatno!
Hvala ti lipa.  Volim provati nešto novog i dobrog od narodne spize. Svaka kužina ima lipih jela. Imam ljute paprike iz Županje i domaćeg kiselog kupusa. Paprika je mlivena ko aleva. Iz nosa i ušiju para pišti.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1198 on: March 11, 2013, 08:16:43 pm »

Evo kako neki od nas zamišljaju da izgleda šaranče iz Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pravo sarance - ko ga ne bi prob'o, ko ga ne bi vol'o.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1199 on: March 11, 2013, 10:13:15 pm »


Ovaj je malo jednostavniji recept i prihvatljiviji za  pripremu u kućnim uvjetima. Ja bih ga zapekao u špakeru na drva tipa Plamen. Fažol je već danas skuvan ugusto. Ostalo slijedi sutra. Nek bude što mora biti!
kako vam ukućani podnose topničku vatru i zagušljivce? Grin

Stiglo prolece, pa su prozori otvoreni, a u zimi, daj sta das, samo da se zagrejemo. Grin Grin

Inace, zaboravio sam da objasnim ime, imeno "tavce na gravce" je totalno pogresan naziv, pravi naziv je "tavce gravce" u pezorativnom izgovoru, ili "tava grav" kao standardno ime.
Do duse, ime zavisi i od velicine tave, tako da ovo je "Tavce Gravce" (obicno porcija za jednu osobu):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A ovo je bogami "Tava Grav", familijarno pakovanje.  Grin Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gravche-tavche.jpg (57.78 KB, 600x402 - viewed 154 times.)

* tavcegravce.jpg (147.2 KB, 395x258 - viewed 181 times.)

* tava grav.jpg (139.86 KB, 831x631 - viewed 185 times.)

* tava grav01.jpg (168.28 KB, 831x631 - viewed 170 times.)
Logged
Pages:  1 ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.