PALUBA
March 28, 2024, 08:29:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162 163 164 165 166 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 636955 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2355 on: June 05, 2019, 03:35:36 pm »

Lovac, one orade su bile divlje. Što se uzgoja tiče, trebali biste probati brancine Fonda, Slovenačka ribogojnica. Često ih jedem i razlikuju se mnogo od ostalih iz uzgoja, mada sam jedanput (samo 1 do sad, a više puta probao) jeo dobre i od Cromarisa. Fonda sami propagiraju da su vrhunskog kvaliteta, jer im daju i vrhunsku hranu (ribama u uzgoju), najbolju što se može. I očito je to istina. Brancini Fonda imaju ukus ko divlji, ako je sve normalno (uvijek odaberem najsvježije, lako je svježu, odnosno staru ribu prepoznati). I još više: jeo sam već više puta divlje brancine, a da su bili lošiji od Fondinih ! Ne znam zašto, jer kupljeni isto potpuno friški. I baš bih voleo znati od čega sve zavisi.....isto sam primjetio kod listova npr. Uvijek friške kupovao a jednom su bili odlični, drugi put ništa posebno. Zavisi od lune, hrane što su jeli, gdje su bili ulovljeni, što Huh?
  I da se vratim na orade iz slike: krasne na pogled ali nisu bilo baš kako bi trebale. I orada sam pojeo dosta u životu i dobro znam kakva može orada biti ; a desi se i kod divljih, da nemaju onaj izrazito odličan ukus. Koliko vidim - barem na sjevernom Jadranu je tako - najbolje su u jesen, tamo negde oktobra, možda početak novembra, kad more posle ljeta zahladi. U to doba ih ribari ovdje i najviše ulove. 2-3 sedmice traje bum orada i onda gotovo. Ove na sliki su bile kupljene (i ulovljene) mnogo kasnije, ne sećam se više ali mislim da pre neka 2 ili 3 mjeseca.
  Najveće orade što sam video i jeo, su bile na gradelama (ugljen ili drvo, ne sećam se više dobro )napravljene na otoku Kaprije. Trebao bih imat još sliku negdje. Ali razočaranje je bilo potpuno: meso suvo i tvrdo. Ili ih nije majstor dobro ispekao, ili zbog veličine riba ? Mislim ono, svelika riba, stvarno mnogo velika. I meso od starog goveda je tvrdo  Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2356 on: June 05, 2019, 07:34:17 pm »

Krupnije orade su najbolje na lešo.

Kada meso izvadiš iz supe, preliješ marinadom (maslinovo ulje, limunov sok, dosta peršnovog lista, presovani češnjak, malo bibera, i malo tečnosti od supe ...), da u tome odstoji kuvano meso - i posle pet, šet minuta....... udriii po ribi prstima, a u marinadu umačeš hleb. 

(ne valja, ako se ne izmastiš do lakata!)
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2357 on: June 05, 2019, 08:11:53 pm »

ribe iz uzgoja se poste (ne primaju hrane) dva ili tri dana pred ulov i pripremu za prodaju, da se malo razmirišu i da prođe karenca lekova, koje primaju. E sada, ako su narudžbe iznenadne i povećane....ko če čekati ta dva ili tri dana? U demokuratiji je kupac sve i ne može biti, da nema.
Ja sam ribom iz uzgoja nekako solidno zadovoljan, jer je kvaliteta konstantna. Jedino mi smeta drobovina ili ono kaj ostaje posle čiščenja ribe. Divje ribe imaju neki specifičan miris po ribi (meni ne smrdi) a one iz uzgoja su čisto druga priča (smrde), zato ih uvek dobro isperem vodom (ostatke od čiščenja, jer su one več očiščene)
Zna se desit i obrnuto, da sam bio ulovljenom ribom razočaran. Retko, ali desi se. Znalo mi se i desit jedanput, da je jedna riba iz par njih ulovljenih bila, ko da je stara, posušena, a ostale dobre. E sad znaj ga zašto je sve tako!
A lešo.......
uf!
Nekada sam čuo, da je lešo samo za prvoklasnu ribu, jer je to najmanje agresivan postupak, koji najviše očuva okus i miris ribe. Ja se sada, posle svega slažem!
Dobro pamtim glavu od lice, s kojom smo pravili župu od ribe. Ja sam bio tad mlad i uzeo sam tu glavu posle kuhanja, da se ne baca i pojeo sa maslinovim uljem i kruhom........vrhunski! Još danas pamtim a biće nekih 20 i više godina od tad!


Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2358 on: June 08, 2019, 03:07:33 pm »

Evo današnjih iz uzgoja Cromaris. Očekivao sam, da budu dobri ali dok nismo jeli, bio sam skeptičan. I onda prijatno iznenadjenje: odlični (10) do vrhunski (10+). Ovako je glasala nas petorica koje je ovih 3 kom / 3,9 kg pojela. Nije ostalo ni za mačku  . Ovo je drugi put, da su bili Cromarisovi dobri, kao Fondini  . Ili su poboljšali kvalitet uzgoja ili su oni manji, koje sam kupovao pakovane po 2 kom u kutiji, nižeg kvaliteta. Ovi današnji veliki sasvim se mogu usporedjivat s najboljim divljim. Čak i više: pre neke 2-3 sedmice jeli smo velikog divljeg u jednom od boljih restorana na našoj obali. I ovi iz uzgoja su bolji bili ! Trebali smo im sekat repove, jer nije stalo u rernu. Kakvi bi li bili, ako bi ih neko ko dobro ovlada roštilj, ispekao, kad su već u el. rerni bili toliko nezaboravivo dobri ?!


* brancini 080619.jpg (515.8 KB, 1613x907 - viewed 32 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2359 on: August 01, 2019, 10:35:45 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 67402208_2297774416957468_6408685461602041856_n.jpg (13.36 KB, 534x378 - viewed 28 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2360 on: August 02, 2019, 02:41:31 pm »

galeb, prvi i osnovni uslov da bi jelo bilo dobro, i da legne kako treba, jeste da je čovek dobrano gladan.

Čak i najbolje jelo kod sitog čoveka može izazvati negativne reakcije, i obratno: obično, svakodnevno jelo, može delovati carski, kada je čovek gladan.

Vas trojica ste sigurno bili jako gladni kada ste smazali preko 3 kg ribe. 
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2361 on: August 02, 2019, 04:51:30 pm »

petorica lovac. bili su petoro njih, ne trojica!
petorica gladnih protiv tri ribe. brancini bez ikakve šanse!

inače veliki plus za ono o gladnima i jelu. 100% istina!

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2362 on: August 02, 2019, 04:54:13 pm »



Нормалан, чак и врло гладан човек не може појести кило меса, али може кило рибе. Доказао лично.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2363 on: August 02, 2019, 06:19:20 pm »



Нормалан, чак и врло гладан човек не може појести кило меса, али може кило рибе. Доказао лично.

Sa ovim me podsjetište na jedan detalj od prije par mjeseci, odem u jedan "fensi" novootvoreni restoran sa prijeteljima, kad tamo daju nagradu onom ko pojede palačnku od od 1.5 kg(ali prilikom konzumacije nema ništa piti) i gle čuda ima tu neki momak poslije borbe od cca 20 minuta pojede palčinku, a sa njega znoj lije... Svi se tu zalete šta je palačinka od 1.5 kg, ali ti u stvari trebaš pojesti palačinak od cca 100 gr i 1400 gr nutele ili nekog drugog krema e tu nastaje proble...
Kad čovjek malo porazmisli 1.5 kg mesa je mnogo lakše pojesti nego ovu gore pomenutu palačinku...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2364 on: August 02, 2019, 06:36:12 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Grin Grin Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2365 on: August 02, 2019, 07:12:14 pm »

Sa ovim me podsjetište na jedan detalj od prije par mjeseci, odem u jedan "fensi" novootvoreni restoran sa prijeteljima, kad tamo daju nagradu onom ko pojede palačnku od od 1.5 kg(ali prilikom konzumacije nema ništa piti) i gle čuda ima tu neki momak poslije borbe od cca 20 minuta pojede palčinku, a sa njega znoj lije... Svi se tu zalete šta je palačinka od 1.5 kg, ali ti u stvari trebaš pojesti palačinak od cca 100 gr i 1400 gr nutele ili nekog drugog krema e tu nastaje proble...
Kad čovjek malo porazmisli 1.5 kg mesa je mnogo lakše pojesti nego ovu gore pomenutu palačinku...

1,4 kg krema? Dobro te nije riknuo od te količine šećera. Roll Eyes
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2366 on: August 02, 2019, 09:38:29 pm »

galeb, prvi i osnovni uslov da bi jelo bilo dobro, i da legne kako treba, jeste da je čovek dobrano gladan.

Čak i najbolje jelo kod sitog čoveka može izazvati negativne reakcije, i obratno: obično, svakodnevno jelo, može delovati carski, kada je čovek gladan.

Vas trojica ste sigurno bili jako gladni kada ste smazali preko 3 kg ribe.  

 Bilo nas je 5 ljudi i 3 kom riba (vidi se na sliki) - ukupne težine 3,9 kg. Ovo oko gladi može biti tako ali kod ovog ručka nije bio slučaj.  Nismo bili naročito gladni, a pored toga - važan podatak ! - dvojica od nas 5 ne voli naročito ribe, a kad su ove jeli, bili su oduševljeni. Kod mene i retko da se desi da sam izuzetno gladan, jer ako može, držim se pravila, da jedem na 3-4 sata (što ne znači da jedem puno, može samo voće ili neki drugi mali obrok), tako preporučuje medicina i nutricionistička struka (i vidim na sebi, da je korisno). Mogu da kažem i, da
se prilično dobro upoznam u ribu. Pojeo sam svakojake ribe u mom više od pola stoljeća dugom životu baš puno, bilo kući, bilo u raznim restoranima po cijelom Jadranu, Italiji, Austriji i Nemačkoj.  I znam kakva je dobra riba.  Pomenuo sam Austriju. Reći će neko, koja je to riba bila usred Austrijskih planina ? E pa odlična, čak i bolja od ponekad na Jadranu !  Jer je bila dovezena sviježa sa Jadrana s avionom u jednom od najboljih hotela u Klagenfurtu, davno je to bilo, još za vreme SFRJ ; mnoge sam stvari zaboravio ali kako ovo pamtim živo, moralo je biti stvarno dobro.
  Pored toga barem jedanput mjesečno imam poslovni ručak u boljim restoranima, po pravilu biram ribu. Iznimka je decembar, kad sam na tim ručkovima i po 4 puta sedmično + koja večera, da mi kraj mjeseca dodje dobra hrana preko glave i zaželim si samo jednostavnih stvari (kiseli kupus je zakon ....).
       Ko me dobro pozna, taj će verovat da su brancini na sliki gore bili odlični, i bez da sam proba. Naš direktor, kad mu treba savjet gdje da idemo na poslovni ručak, pita mene...
  Usput: mnogo dobre brancine i druge ribe i gambere sam jeo u Rozafa sea food u Albaniji - Shkodër. Parkirali smo kraj restorana na ulici bez asfalta ali je ručak bio prva liga. Zna to i naš generalni direktor, stranac, koji je jedno vreme išao nekoliko puta poslovno za Albaniju. Čovjek, koji me je vodio na taj ručak mi je nekoliko puta rekao "vidjet ćeš kakvi gambori" i nije mi bilo jasno što to ima tamo, nekakvi specialni gambori ?? dok se nisam sam ubedio.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2367 on: August 02, 2019, 10:23:26 pm »

Malo drukčiji ukusi: najeo se baltičkih riba prošle sedmice. Riba za doručak, marendu, ručak i večeru, skoro svakog dana. Bilo kad, riba sad.

1. dimljenje riba na jednom od više takvih mjesta
2. dimljen bakalar (Vitt, Kap Arkona) ; obično ne pijem pivo uz ribu ali ovaj put iznimka sa "Rostocker".
3. riblja kantina na ribarskom brodu u Stralsundu
4. i 5. dimljenje riba i mala plažna konoba kod ribarskoga sela Vitt (Kap Arkona) na otoku Rügen
6. matjes (sleđ ili haringa) sa krumpirom i pancetom - toplo jelo (Ostseebad Wustrow).
7. doručak u Potsdamu
8. dimljenje riba. Jeo sam neke od tih riba, a ne znam ni šta sam jeo. Osim što smrdi po dimu, dobro je bilo.


* dimljenje riba sa Baltika.jpg (441.88 KB, 1474x830 - viewed 25 times.)

* dimljen bakalar.jpg (450.67 KB, 1659x933 - viewed 30 times.)

* fishboat.JPG (467.02 KB, 1291x967 - viewed 28 times.)

* Fishraucherei Vitt .JPG (533.88 KB, 1382x1037 - viewed 32 times.)

* Fishraucherei Vitt - www.jpg (500.25 KB, 1000x560 - viewed 29 times.)

* matjes mit kartoffel.jpg (449.09 KB, 1474x830 - viewed 28 times.)

* ribe Potsdam.jpg (449.46 KB, 1175x881 - viewed 29 times.)

* Ostseefisch.jpg (369.8 KB, 1200x675 - viewed 29 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #2368 on: August 03, 2019, 12:04:24 am »




   Toliko o normativu za gladnog/sitog čoveka
   
   https://www.espreso.rs/svet/bosna/81161/ovog-politicara-zovu-sampras-ali-ne-zato-sto-lici-na-tenisera-vec-zato-sto-sam-moze-da-pojede-celo-prase-foto-video


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2369 on: August 06, 2019, 06:14:27 am »

Мит о месном нареску
Аутор: Александра Мијалковић понедељак, 05.08.2019.

Некадашње јело за сиромашне, и оне „на терену”, однедавно се појавило на јеловницима познатих светских ресторана

Одслужење војног рока, боравак у летњем кампу, радне акције, школске ужине... за многе припаднике старијих генерација биле су прва прилика да се упознају са месним нареском. Био је то један од најпрезренијих, а истовремено и најпопуларнијих облика индустријске хране. Прерађевина смештена у малу округласту конзерву, касније у алуминијумску амбалажу која се нешто лакше отвара, садржала је остатке говеђег, свињског, пилећег и, ређе, ћурећег меса, добро зачињене и „оплемењене” појачивачима укуса, емулгаторима...

Месни нарезак је био јефтин, у понуди чак и у најмањим провинцијским и сеоским радњама, могао се чувати месецима, чак годинама, носити са собом у руксаку по возовима, бродовима и планинским врлетима...

Искусним домаћицама са плићим кућним буџетом већи је изазов био како од месног нареска направити озбиљно јело. Неке су га транжирале на танке шницле и поховале, друге самлеле и користиле за мусаку, пуњене паприке или „шпагете болоњезе”, посуте ситним сиром и першуном, а могао се ставити уместо шунке или саламе у сендвич или исећи на коцкице и додати салати, као оброк. Обиље могућности!

Нездрав, али популаран

Нутриционисти су и тада упозоравали да је ово веома нездрава храна, са доста соли и хемикалија, произвођачи су тврдили да месни нарезак није ништа гори од осталих месних прерађевина, а потрошачи су се делили на оне који га обожавају и оне који га не би окусили па макар скапавали од глади.

Истраживања су показала да се и данас на подручју бивше Југославије месни нарезак највише купује у летњим месецима, зато што је згодан за излете и путовања, што људе мрзи да кувају по врућини, и што се тад обавља највећи број грађевинских и пољопривредних радова – а „физикалци” су доказано највећи потрошачи овог производа.

Такође је утврђено да је месни нарезак редовно на јеловнику више од трећине становништва; да га радије једу мушкарци него жене, да су најпопуларнија паковања од 100 и 150 грама, док најслабије иду она од пола килограма; да се чешће купује у бакалницама него у супермаркетима, и да су у Србији најтраженији они од свињског меса (изнад 53,6 одсто), а рецимо у БиХ од говедине и пилетине. Најзначајнији купци су војска, полиција, болнице и друге јавне установе које месни нарезак набављају преко тендера.

Занимљиво је да домаћа месна индустрија, односно фирме које производе месни нарезак, а у Србији их има неколико, последњих година бележе раст извоза овог производа на светско, а посебно на тржиште Европске уније.

Од америчке војске до отмене клијентеле

Објашњење је можда у новом гастрономском тренду, који су запазили и светски медији, да се и у елитним ресторанима користе јела са месним нареском. Како је недавно објавио „Тајм магазин”, ова намирница, коју су измислили амерички произвођачи како би за време Другог светском рата снабдевали „некварљивом” храном своје трупе у Гуаму, Јапану, на Филипинима и у Јужној Кореји (и у каснијим ратовима је месни нарезак уредно „пратио” војску САД на њеним походима по свету), однедавно се појавила и на јеловницима угледних кулинара. Некадашње „јело за сиромашне”, пише „Тајм”, сад се нуди и богатој, избирљивој клијентели познатих њујоршких локала.

Наравно, не онако једноставно истресено на тањир из конзерве. Додају се ту фини зачини и преливи, динста у сосу, меша са поврћем и житарицама...

Месни нарезак се прво проширио по Азији – локално становништво га је брзо прихватило и уклопило у националну кухињу тамо одакле су се повукли амерички војници, а остале неке њихове навике. Корејци су почели да га једу са кимчијем (киселим купусом) и пиринчем, становници пацифичких острва да га прже са јајима или поврћем (тако је настао сад већ традиционални „мусуби”), да га додају у кромпир-салату, да га уместо рибе увијају у ролнице од алги („кимбап”) или мешају са прженим пиринчем.

Рави Капур, шеф кухиње чувеног „Лихолихо” јахт клуба у Сан Франциску, признаје да је као дете често и са задовољством код куће јео месни нарезак, и није знао колико је он „на лошем гласу” све док није напустио родни град на Хавајима. Одскора је решио да га стави на свој мени.

„Није то најомиљеније, нити најважније јело које нудим, али, ето, пожелео сам да га ипак имам у понуди, да ме подсећа на дом и детињство”, рекао је Капур новинару „Тајма”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162 163 164 165 166 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.