PALUBA
April 24, 2024, 04:56:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Sve što je dobro ili deblja ili je zabranjeno...  (Read 641319 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #135 on: July 27, 2010, 03:23:05 pm »

Kad smo već kod toga, u Pekingu živi Bica Valjevac. Ima svoj restoran sa SFRJ specijalitetima. On je iz Valjeva prije nekih dvadeset i više godina otišao u Peking i to na biciklu. Tamo je otvorio svoj restoran i pravi SFRJ spedijalitete. Tamo ima neko kinesko ime, jer kinezi teško govore naša imena. Normalno da sam večerao u njegovom restoranu, a koji je pun Jugovića. Sjećam se da sam tamo jeo sarmu. Mora se najaviti i čekati na mjesto. Sve je puno.

U Kuvajtu ima pekara koja pravi Jugoslovenski hljeb. Baš tako piše na kesi. Vlasnik je jedan goranac sa Kosova. Original naš, odličan je. Pekara je na Farfaniji.

LPV
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #136 on: July 27, 2010, 03:52:41 pm »

Kao što Boro kaže, nauči se za 3 minute. Kod nas skoro svi (sem žene) jedemo štapičima kada idemo u azijske restauracije.

Ima jedenje sa štapičima i svoje dobre strane. Hrana se jede sporije kao na viljušku, djeci je to zanimljivo, pa onda ne kompliciraju da ne mogu više i slično..
Једење са штапићима се брзо учи, али треба времена да се једе сигурно и без размишљања. Такође, треба знати поставити руку - ако је неправилан положај рука се брзо умори.

Најлакше иде са мекшом храном, са тврдом је мало теже, јер се деси да се штапићи уврну, комад хране испадне а сос заврши на кошуљи.
Али после мало вежбе лако се ухвати и половина кикирикија.

Што се тиче брзине, и то зависи од праксе.
Знао сам једног француза који је брже јео штапићима него ја са виљушком.
Кад се једу шпагети, сркање уз додавање штапићима је шампион брзине.

Иначе се сећам једне сцене из ресторана у Кини, на једном столу ми ”западњаци” једемо све са штапићима, укључујући и пиринач (штапићи се држе паралелно), а на суседном столу домаћини кркају пиринач са њиховим кашикама (имају равно дно и могу да стоје на њему).

Још једна занимљивост код штапићи су они за једнократну употребу од бамбуса (има их и код нас). Долазе у пару спојени на врху. Да би се користили треба да се поломи спој, а тако се зна да штапићи нису кориштени пре тога.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #137 on: July 27, 2010, 05:04:27 pm »

Jeo sam ja i sa tim kašikama sa ravnim dnom.
Dakle, prvo se jede nešto slatko, predjelo pošećereni paradajz ili posoljena lubenica. Vama je glupo, a bilo je i nama prvih dana, a kasnije smo se navikli i govorili da je to odlično. Meso koje se služi je isjeckano i prilagođeno sa de jede štapićima. Obično je bila neka slanina ili šunka kuvana u nekom gustom slatkom soku ili sosu, pa tanko izrezana, tako da je unutra slanina ili šunka, a okolo obrubljeno nekom šećerlemom. Glavno jelo je znalo biti rižine ili pšenične klice, zrna koja su rasla u vodi nekoliko dana, pa klice budu dugačke oko dvadesetak centimetara. Tu je riža prisutna na sve moguće načine. Hljeb je neslan, kuvan na pari. U kotlu na kojem je rešetka kuva voda i na tu se rešetku stavi tjesto i tako se napravi hljeb. Nema kore. Mi smo volili neki hljeb sa mljevenim orasima kuvan na pari.

A cijene.

Nas trideset cijelu noć jedemo i pijemo, sem našeg dežurnog koji pazi na red i tu veče na pije alkohol, lumpujemo, sve se prežderalo i napilo i račun je oko 15 do 20 eura.

Preskupo. Grin Grin Grin

To je kad smo mi išli u kafanu na naš trošak. A obično su nas vodili domaćini.

LPV
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #138 on: July 28, 2010, 07:20:51 am »

ĆEVAPI I ŠKEMBIĆI USRED VIJETNAMA!



27. Juli, 2010



ADI BABIĆ IZ DERVENTE OTVORIO BALKANSKI RESTORAN U HO ŠI MINU



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



BON - Grad Ho Ši Min - nekadašnji Sajgon - kulinarska metropola Vijetnama, dobio je restoran koji odskače pre svega nazivom - "Balkan's Restaurant", u kome se mogu dobiti pravi pravcati ćevapi u somunu i jagnjetina sa ražnja, ali i kobra na žaru.

U gradu sa više od osam miliona stanovnika, koji nikad ne spava, našao je svoje mesto nesuđeni pilot Adi Babić iz Dervente, u BiH, koji je iz Australije došao kod prijatelja u goste i tu ostao, preneo je Dojče vele. On je balkanski jelovnik, ražnjiće pljeskavice i škembiće upotpunio i jelima koja na Balkanu baš i ne spadaju u uobičajenu ponudu - kobra na žaru, kako bi udovoljio željama turista. Kobra u nekim delovima Vijetnama spada u tradicionalni jelovnik.

Adi svoje kobre nabavlja na farmama u obližnjoj delti Mekonga, gde ih uzgajaju specijalno za potrebe ugostiteljstva. Tako se kod Adija za predjelo može naručiti livanjski sir, za glavno jelo kobra, a obrok se može završiti poznatim urmašicama koje vijetnamski poslastičari pripremaju po receptu Adijeve strine.


Izvor:Kurir


* vijetnam.jpg (69.59 KB, 632x474 - viewed 247 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #139 on: July 30, 2010, 12:59:10 pm »

Jeo sam ja i sa tim kašikama sa ravnim dnom.
Dakle, prvo se jede nešto slatko, predjelo pošećereni paradajz ili posoljena lubenica. Vama je glupo, a bilo je i nama prvih dana, a kasnije smo se navikli i govorili da je to odlično. Meso koje se služi je isjeckano i prilagođeno sa de jede štapićima. Obično je bila neka slanina ili šunka kuvana u nekom gustom slatkom soku ili sosu, pa tanko izrezana, tako da je unutra slanina ili šunka, a okolo obrubljeno nekom šećerlemom. Glavno jelo je znalo biti rižine ili pšenične klice, zrna koja su rasla u vodi nekoliko dana, pa klice budu dugačke oko dvadesetak centimetara. Tu je riža prisutna na sve moguće načine. Hljeb je neslan, kuvan na pari. U kotlu na kojem je rešetka kuva voda i na tu se rešetku stavi tjesto i tako se napravi hljeb. Nema kore. Mi smo volili neki hljeb sa mljevenim orasima kuvan na pari.
Ја сам имао потпуно другачија искуства са њиховом клопом.
Што и не чуди, кад се узме у обзир колика је Кина, те да су код нас ћевапи прилично другачији у Лесковцу и у Бањалуци.
Хлеб нисам пробао, ако га и има више је као колач него као наш хлеб.
Замена је пиринач куван на пари.
Купио сам и машину за кување на пари. Стави се пиринач и вода, укључи тајмер и по повратку са посла чека свеж пиринач. Код нас су се сад појавиле машине за прављење хлеба, које чак и подсећају споља на ове за пиринач. Нисам их пробао, али верујем да је згодно за оне који воле свеж хлеб, чак и у по ноћи.

Омиљено јело ми је пилетина са кикирикијем (као и већини западњака).
Углавном, нисам нашао 2 ресторана које га спремају исто.
Прилично добра кинеска храна је била она коју сам пробао у Холандији, због другачијих зачина. Разлог: кинези су дошли у Холандију углавном из холандских колонија (Индонезија и околина), те су у своју храну убацили и локалне зачине.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #140 on: August 03, 2010, 08:43:17 am »

Slike za Dobar dan  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika218.jpg (281.84 KB, 1440x1080 - viewed 216 times.)

* Slika219.jpg (352.23 KB, 1200x1600 - viewed 213 times.)

* Slika220.jpg (281.18 KB, 1440x1080 - viewed 226 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #141 on: August 03, 2010, 01:36:27 pm »

Trifko, pa mogao si pozvati. Znaš moj broj.

Puno pozdrava

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #142 on: August 03, 2010, 01:54:31 pm »

Vlado nije problem kad ja budem organizovao ovako nešto, ali ovde sam bio samo OFR (Obični fizički radnik) prilikom likvidacije i naražnjivanja Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #143 on: August 03, 2010, 02:10:02 pm »

Ništa, mogli bi se mi organizovati da ubijemo kojeg klempu. Ono druženja Palubaraca se nešto oteglo, pa dok se to ne organizuje mogli bi mi vršiti pripreme. Kondicioni trening, vježbanje, proučavanje ražnja i slično.


Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #144 on: August 03, 2010, 02:11:30 pm »

Uvjek sam za kad mi vrijeme dozvoljava.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #145 on: August 03, 2010, 02:14:36 pm »

Ražanj i učvršćivanje odojka riješeni su u skladu s dobrom bravarijom. Napredak u usporedbi sa vinogradarskom žicom za vezivanje.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #146 on: August 03, 2010, 02:26:25 pm »

Brodarski,

vidim da si proučavao gornji slučaj, te si dao mišljenje sa kojim se apsolutno slažem. Volim i ja proučavati ovakve slučajeve i davati rješenja, naročito ako su se slučajevi puno puta okretali oko svoje uzdužne ose. Gornji slučaj je bio na početku rješavanja, te nisam u mogućnosti dati dodatna mišljenja oko bravarije i predmetu koji se rotira.

LPV
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #147 on: August 03, 2010, 02:55:17 pm »

Vlado,
nisam nikakav meštar za ražnjeve. Ponajmanje  sam vješt u pečenju janjaca i odojaka. Ja to prepuštam ljudima koji znaju. Jedino mogu reći kakvo je pečenje. Znam nešto skuhati i ispeći. Recimo instant čaj, maništru, šug od pomidora, bakalar na brudet, crne riže i tome slično. Do sad se još nisam otrovao, a ni moji u kući. Dokle će to tako ići, ne zna se.
LP
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #148 on: August 03, 2010, 04:26:53 pm »

Ništa, mogli bi se mi organizovati da ubijemo kojeg klempu. Ono druženja Palubaraca se nešto oteglo, pa dok se to ne organizuje mogli bi mi vršiti pripreme. Kondicioni trening, vježbanje, proučavanje ražnja i slično.


Vlado

Nije se oteglo, bas veceras planiram napraviti presijek i proslijediti ga palubarcima. Biti ce najbolje krajem 8. ili pocetkom 9. mjeseca.

Ali trening prije druzenja plaubaraca je svakako pozeljan..

pozdrav i prijatno
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #149 on: August 03, 2010, 07:37:33 pm »

Netko je spomenuo trening?
Može li ova ilustracija dočarati što je pravi trening za Palubarce?


* masnoće.jpg (30.1 KB, 490x314 - viewed 149 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.