PALUBA
March 29, 2024, 04:06:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Bugarska bez podmornica!  (Read 30089 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« on: July 25, 2010, 08:15:31 pm »

Bugrski ministar odbrane Anju Angelov je izajvio da ce njihova RM ostati bez"podvodne"komponente!Njihova jedina preostala podmornica "SLAVA" vec duze vreme ne plovi jer su joj istekli svi moguci tehnicki resursi.Para za njenu obnovu nisu predvideli jer neisplatljivo je modernizirati "staro gvozdje",a  obnova podvodnih snaga-najmanje 2 podmornice -nije im prioritet zbog velikih troskova.Za ilustraciju,isti ministar je najavio da ce uskoro nabaviti jos 3 helikoptera!
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #1 on: August 09, 2010, 03:35:00 pm »

                   Pa dobro mislim da je velika razlika izmedju nabavke tri helikoptera i nabavke recimo jedne podmornice. Mislim da cifra i u jednom i drugom slucaju nije bas najprikladnija za poredjenje. Bugarske podmornice nisu nista drugo do zaostavstina iz nekih drugih vremena. Bugarska je danas clanica evropske unije kao i clanica nato saveza, gde joj je vrlo verovatno dodeljena neka strateska uloga, isto naravno vazi i za njenu vojsku, a samim tim i za njenu mornaricu. Vremena kada je svaka drzava imala sve su odavno iza nas.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #2 on: August 09, 2010, 05:35:47 pm »

Bugarska je danas clanica evropske unije kao i clanica nato saveza, gde joj je vrlo verovatno dodeljena neka strateska uloga, isto naravno vazi i za njenu vojsku, a samim tim i za njenu mornaricu. Vremena kada je svaka drzava imala sve su odavno iza nas.

Langsdorff, možeš li molim te, da nam daš neki primer strateške uloge Bugarske i njene vojske i mornarice u okvirima EU i NATO?

Ako nisam zaboravio šta znači reč strategija, vrlo teško mogu da smislim i jedan jedini primer.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3 on: August 09, 2010, 05:49:57 pm »

Ovo je kao u prici-hoces li prvo dobru ili losu vest!Naravno,losa vest je da Bugarska nema para za nove podmornice(ako kupe,trebalo bi da kupe na jmanje 2 sto bi kostalo 500-600 miliona $)a dobra vest je da ipak nisu toliko siromasni da kupe jos 3 helikoptera.A ministar kao svaki politicar vesto manipulise  izjavama,umesto da da neki drugi podatak-kao na primer o strategiskim prioritetime svoje RM!Zato i na kraju sam stavio takav znak interpukcije,a mozda sam trebao da stavim i znak pitanja odmah iza prvog!  
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #4 on: August 09, 2010, 06:40:12 pm »

Strategija sve nove i iduce clanice NATO pakta je vise nego jasna: gde veliki okom (citaj US)-oni skokom. U vatru-u vatru...
Strateska pozicija Bugarske: pa ako vise treba da nagagjam (zato sto stvarno ne znam nesto vise o ome) onda ja mislim da oni treba da bude deo protivteze prema Rusiju na Crnom Moru (zajedno za Rumunijom). Nisto posebno, samo da caskaju sa 2nd hand NATO ships , neka logistika za ne daj boze marinero ili sr..ja poput o nog sa Gruzijom u 2008   .
Eto, toliko
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #5 on: August 09, 2010, 07:50:34 pm »

Bilo bi mi draže da je Langsdorff pojasnio svoj stav, ali možda i hoće.

Hvala SHOOTER, to o čemu pričaš je najverovatnije tačno, ali tu nem ni "s" od strategije...
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #6 on: August 09, 2010, 10:14:26 pm »

@ Prodanic:
to mi je i bila poenta, da Bugarska nema strategiju. Male zemlje i ne mogu da imaju nezavisne staregiju. Oni jednostavno nemaju resorse  za takvo nesto.
Kad razmislis malo bolje, od 1989  ni NATO nema strategiju. Razlike izmegu clanice su obicno dosta velike i najcesce oni AGREE TO DISAGREE.
Ali kad vec pricamo o strategy, kako bi ti definisiao termin? Sta ti ustvari podrazumes pod STRATEGIJA?
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #7 on: August 10, 2010, 12:15:21 am »

Danas na ovdasnjim prostorima je u modi upotreba reci "strategija",pa se ova rec toliko "ofucala"da je pametni ljudi sve vise karikiraju!A dosta ljudi i neznaju znacenje te reci pa se umetne u sve i svasta-strategija na utakmici,opcinskog razvoja ,tretman odpadnih materijala itd,itd....
Naravno ovde malo karikiram ali u stvarnosti je tako.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #8 on: August 10, 2010, 12:47:27 am »

Ma nema Bugarska nikakvu strategiju sto se tice vojske a ni mornarice od kad je usla u Nato savez . Nato brodovi su odavno u bugarskim lukama i Bugarskoj i ne treba neka mornarica ili podmornicka flotila . Ako Nato mislim na USA kaze da treba obnoviti bugarsku mornaricu bice tako ali ko zna da li ce to biti u sadasnjim okolnostima . .
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #9 on: August 10, 2010, 02:17:03 am »

Ja licno rec STRATEGIJA razumem kao unapred utvrgjeni plan (na pr. vojni) kako da se ostvari neki cilj ( opet vojni, ali ja mislim da bi bolje stalo vojno-politicki).
Zivojin Misic u svoj knjizi  "Strategija: Vestina Ratovanja" od 1907 napisao sledece:

Да видимо сада поједине војне писце, како дефинишу Стратегију и Тактику, и како цене однос једне
наспрам друге:
1., „Стратегија по самом имену карактерише војводску вештину, т. ј. вештину употребе војске, -да се доститне ратни циљ. Тактика пак показује распоред и начин за употребу војске, да се уништи противничка војска";
2., „Сшратегија распоређује и креће војске дo удара, а Тактика изводи и извршује судар";
3., Стратегија даје мисао —идеју, означуuје правац, одређује време и место за судар, а Тактика овај
извршује";
4., „Стратегија je вештина управљати мasama ka cilju a Такtika je вештина ангажовати темасе та бојишту, (Жомини)";
5. „Цил, je Стратегије, да припреми и задобије победу; циљје Тактике да победу очува — обезбеди."
(Клаузевиц);
6., „Стратегија je вештина главног заповедника војске/ (Ерц-херцог Карло);
7., „Стратегија показује најбољи пут, који води у битку, и упућује, кад je и где je треба бити," (Молтке);
8., „Сшратегија je у тешњем смиелу трактат — писмена расправа — операција на ратишту, т. ј. тактика
војевања/' (Лер); .
9., „Стратегија je, по етимолошком значају речи,вештина употребити силе и средства, да се постигне
' ратни циљ," (Блуме);
10., „Стратегија je вештина — дар. Ова вештина обухвата велики број знања и вештина," (Хохенлоје);
11., „Страгпегија je директриса ратовања; она обухвата комбинације; она je мисао," (Левал);
12., „Стратегија je наука, која излаже начела идаје кључ за објашњење свих појава ратне вештине
и војевања," (Ђурић); и т. д.
Као што се види, задатке Сtраtегiје и Тактике различни пиеци различно су и дефинисалi, а у' оцште
сваки је писац .дефинисао онолико, колико je ко знао i могао, старајући се при том, да сваки што потпуније и одређеније окарактерише у неколико речи  суштину и значај и једне и друге науке.
• У осталом и није лака ствар тако значајан и огроман предмет окарактерисати с неколико речи у потпуној његовој суштини; с друге пак стране и најбоља дефиниција ратне вештине, ма како она испала срећно,
ипак неће променити њену суштину и њен огрјмни начај ' при употреби ратне снаге зарад поститнућа
ратних циљева. С ових разлога ми можемо примити ма  коју од' напред наведених дефиниција као свршену
ствар, па ићи даље у проучавању стратегијских задатака."

Pisao covek ovo pred 100 godina i ja licno mislim da ime smisla i danas.

Pozdrav
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #10 on: August 10, 2010, 10:18:26 am »

Do pre nekoliko godina,glavna destinacija starih brodova iz RM SAD i drugih clanica NATO-a su bile Grcka i Turska.Kako su u posljednje vreme ove zemlje pocele da kupuju(i grade)nove brodove,nove destinacije za stare brodove su Bugarija,Rumunija,Albanija a i Hrvatska(Helsinki class).Tako i bugari pod maskom nekog"programa" za razvoj i obnovu,dobice neke stare NATO brodove da bi kako tako parirale ostarijelom Crnomorskom flotom.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: August 10, 2010, 10:31:38 am »

S time što crnomorska flota ima planove uvođenja novih brodova i podmornica u iduće 3 godine (već su položene kobilice).
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #12 on: August 10, 2010, 02:31:32 pm »

Posto im uvale stare brodove,posle par godina opet po nekom njihovim programom ameri ce se setiti da ipak trebaju podmornice(jer Rusi grade i pojacavaju svoju flotu) i odmah ce se  naci na dnevni red nabavka podmornica!
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #13 on: August 10, 2010, 03:20:02 pm »

          Kada govorimo danas o nato savezu uopste, moramo shvatiti da on nije nista drugo do savez prvenstveno evropskih drzava, a pod pokroviteljstvom i sa odlucujucom ulogom SAD-a. U ovom savezu se gotovo svaka odluka donosi u Vasingtonu. Savez je nekada u vreme hladnog rata predstavljao protiv tezu SSSR-u, ali takodje i svojevrsni garant mira medju clanicama, jer ne treba zaboraviti izmedju kojih se danasnjih clanica saveza vodio kako prvi, tako i drugi svetski rat. U danasnje vreme slozice te se jako je tesko odrediti kako strategiju tako i ulogu samog saveza. Posmatrano sa strane ne moze se prenebegnuti cinjenica kako savez radi sve da se zadovolje amerecki interesi, takodje predstavljajuci neku vrstu pokrica za recimo odredjene americke akcije (irak, avganistan...). Naravno dolazimo do uloga malih drzava clanica u svemu tome, koja se u vecini slucajeva moze podvesti pod logisticku, odnosno pruzanje logisticke podrske. Neko je pomenuo kako su bugarske luke pune americkih brodova, zatim ne treba zaboraviti ni to da se u velikom broju clanica nalaze i americke baze. Sto nas dovodi do cinjenice da danas u svetu postoje tri super sile SAD, RUSIJA i Kina.
         Ako SAD odluce da bugarska treba da ima mornaricu ona ce je onda i imati, e sad bas da li od starih nato ili americkih brodova ili od nekih mozda novih to ne znamo. Za sada nekih takvih naznaka nema, ali s obzirom na geografski polozaj Bugarske pored davanja logistike svake moguce vrste, bugarska kao clanica NATO-a zasigurno zajedno sa Rumunijom ali i Turskom treba predstavljati protiv tezu rusiji na crnom moru, ne treba zaboraviti ko drzi bosforski moreuz i zasto je on vazan, kao i to da Rusija iako nekada velika super sila, ima jako los polozaj kada je u pitanju crno more. Pritom ne treba zaboraviti ni cinjenicu da ni crnomorska  flota nije bas u bog zna kakvom stanju kao ni ruska mornarica uopste. Jednostavno besparica je i kod njih ucinila svoje. S obzirom na americke aspiracije u cilju sirenja na istok prema kaspijskom basenu, a opet naravno nafte radi, jer ako pogledamo realno amerika je sve svoje ratove u poslednjih dvadesetpet godina vodila radi nafte, onda vaznost bugarske kao clanice NATO-a treba posmatrati iskljucivo u tom pravcu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #14 on: August 10, 2010, 04:09:42 pm »

Мислим да нам је свима, а посебно Русима лакнуло што Бугарска неће имати подморнице.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.