PALUBA
April 25, 2024, 01:38:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Словенци купили подморницу од црногорске РМ ???  (Read 52704 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: May 02, 2008, 11:30:53 pm »


         Чух вијест од једног механичара, који је ишао у Словенију ради договора око посла рестаурације једне наше подморнице, као музејског експоната.Подморница је наводно већ тамо.Зна ли неко нешто о овоме???
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #1 on: May 02, 2008, 11:49:23 pm »

Malo sam guglao po netu povodom ove vijesti, i nalećeh na ovaj članak u podgoričkim Vijestima!


Podmorničari hoće da se udruže

INICIJATIVA ZA FORMIRANJE NESVAKIDAŠNJE ORGANIZACIJE
Tivat - Predsjednici tri udruženja podmorničara iz Srbije, Hrvatske i Slovenije planiraju da, nakon susreta koji će se uskoro održati u Piranu u Sloveniji, iniciraju i osnivanje sličnog udruženja u Crnoj Gori.
To je Vijestima potvrdio predsjednik Udruženja Podmorničar iz Beograda, mornaričko-tehnički pukovnik u penziji Milan Komar, koji je nagovijestio i mogućnost da se za pomoć prilikom formiranja društva u Crnoj Gori, podmornički veterani iz svih bivših jugoslovenskih republika obrate i crnogorskom ministru odbrane Boru Vučiniću.
- Inicijativno pismo ministru Vučiniću za osnivanje društva u Crnoj Gori bi potpisali predsjednici tri postojeća društva na skorašnjem susretu podmorničara planiranom u Piranu. Naše društvo ima 130 članova, a mislim da na teritoriji Crne Gore ima oko 70 podmorničara - kazao je Komar dodajući da, osim onog u Beogradu, postoje i Udruženja podmorničara u LJubljani sa oko 50 članova, a prije desetak dana formirano je i udruženje u Puli, koje broji stotinak članova.
Za predsjednika pulskog društva u koje bi se uskoro, kao ogranak, moglo priključiti i oko 150 podmorničara iz Splita, izabran je admiral u penziji Martin Matošević, komandant podmorničke jedinice Jugoslovenske Ratne mornarice (JRM) tokom ranih sedamdesetih i prvi admiral-podmorničar JRM.
- Društvo Podmorničar u Puli će sa već postojećim društvima u Beogradu i LJubljani razvijati dalju saradnju na brojnim osnovama. U razgovorima koje smo imali, mi bivši podmorničari, učesnici u gradnji podmornica, gradski zvaničnici i ostali koji su se okupili u Puli, pitali su me imam li kakve informacije o formiranju društva u Crnoj Gori, pa sam to iskoristio i sjutradan na Skupštini apelovao da sva tri društva zajedničkom izjavom zamole ministra odbrane Crne Gore Bora Vučinića da podrži osnivanje sličnog udruženja i u Crnoj Gori. Imali bismo tada ligu od četiri društva na prostorima bivše Jugoslavije, što bi predstavljalo sjajno rješenje za mnoge aktivnosti - istakao je Komar.

JUBILEJ 8. APRILA

Podmornički veterani sa prostora bivše Jugoslavije, naveo je Komar, okupiće se 8. aprila u Novom Sadu u cilju obilježavanja 80. godišnjice formiranja prve jugoslovenske podmorničke jedinice, kada su na isti datum 1928. u Tivtu, dignute vojno-pomorske zastave na prve dvije podmornice RM Kraljevine Jugoslavije, Hrabri i Nebojša.

I HEROJ U MUZEJU

Milana Komara, ali i sve bivše podmorničare, kako je rekao, posebno raduje činjenica da će u okviru novog nautičkog muzeja, koji se u Tivtu gradi u sklopu Porto Montenegra, kao muzejski eksponati ostati jedna velika i dvije male podmornice nekadašnje JRM.
Crnogorsko Ministarstvo odbrane već je donijelo odluku da se za nautički muzej u Tivtu opredijele velika dizel-električna podmornica P-821 Heroj i dvije male podmornice i to P-911 i P-912.
Pored toga, u spomen na činjenicu da je Tivat skoro stotinu godina bio podmornička baza, u muzeju će biti izloženi i drugi predmeti povezani sa tom izuzetno tehnički zahtjevnom i opasnom djelatnošću, poput djelova podmornica, periskopa, torpeda i sličnog.
S.LUKOVIĆ
« Last Edit: July 25, 2010, 09:48:23 am by bozo13 » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: May 03, 2008, 08:45:44 am »

Bila je priča svojevremeno o kupovini skoro pa cele remontovane podmornice za potrebe pomorskog muzeja u Sloveniji ?! Na kraju ispade da je  trebala da bude preprodaja...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: May 03, 2008, 12:40:58 pm »

Koju su hteli da kupe?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: May 03, 2008, 12:59:26 pm »

Ako 821 ostaje u Tivtu, znači ili 831 ili 832 (verovatno ovu prvu, a druga će u rezalište).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: May 03, 2008, 02:07:34 pm »

832 je bila u "remontu" još dok sam ja bio u vojsci.Verujem da je toliko propala od tada,da joj je rezanje jedina sudbina.Otkud slovencima pade na pamet da prave pomorski muzej?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #6 on: May 03, 2008, 02:11:50 pm »

Offtopic

Ukoliko odluče da je vežu uz molo, neće imati mesta da vežu Ankarana... Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: May 03, 2008, 02:17:31 pm »

Oni bre nemaju mora da je okrenu!Ma hoće da naprave turističku atrakciju,kakav crni muzej,koju oni pomorsku tradiciju imaju???
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #8 on: May 03, 2008, 02:20:57 pm »

Quote
Oni bre nemaju mora da je okrenu!

Imaju ga više od nas, i sasvim dovoljno za njih.

Quote
...koju oni pomorsku tradiciju imaju...

Sasvim respektivnu. Zanimljivosti radi, prvi čovek koji je razvio crnogorsku zastavu na jednom ratnom brodu bio je slovenac.  Smiley

Quote
Otkud slovencima pade na pamet da prave pomorski muzej?

Pa ne dolazi to tek tako. Slovenci za razliku od nas imaju mnogo razvijeniju (racionalnu) svest o tradiciji i tekovinma prošlosti i znaju to da neguju i da odvoje novce za tako nešto. Kod nas je mnogo drugačije, pogotovo kada se dođe do stavke o finansiranju.

« Last Edit: May 03, 2008, 02:23:59 pm by FF » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: May 04, 2008, 04:01:14 pm »

Mora imaju svi više nego mi.

Ja stvarno nisam čuo za njihovu pomorsku tradiciju.

Za biznis vala imaju nos,svaka im čast.Zamisli da na Savi vezes,recimo 822 ili 823,da naplaćuješ neku pristojnu cenu za kartu i još nađeš nekog bivšeg podmorničara da vodi turiste i da im pokazuje i objašnjava šta je šta i šta kako radi.Pa bilo bi dupke puno,zaradio bi pare i sačuvao deo tradicije.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #10 on: May 04, 2008, 04:22:58 pm »

Slovenci su imali dosta poznatih pomaraca, iako nisu imali svoju samostalnu državu, imali su istaknute ličnosti na mnogim značajnim pozicijama, od Mletaka naovamo, u drugim mornaricama. Zapovednik Austro-Ugarske ratne mornarice u I sv. ratu bio je admiral Anton Haus - Slovenac. Verovatno čovek koji je doprineo najviše izgradnji jugoslovenske ratne mornarice posle I sv. rata - Mirko Pleiwes - Slovenac. Sergej Mašera - Slovenac. Slovenci su nesrazmerno svojoj veličini i ukupnom udelu u državma u kojima su živeli, imali veliki broj istaknutih pomoraca koji su učinili velike stvari za te države.

A imaju i smisla za privredu, tu nema dvojbe, zato su tu gde su...
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #11 on: May 04, 2008, 11:05:45 pm »

Quote
Zamisli da na Savi vezes,recimo 822 ili 823,da naplaćuješ neku pristojnu cenu za kartu i još nađeš nekog bivšeg podmorničara da vodi turiste i da im pokazuje i objašnjava šta je šta i šta kako radi.

          Ух брате, баш ме насмија, подморница на ријеци, баш аутентично. :)Извини није ништа злонамјерно, али онда би било љепше извадити је и однијети испред војног музеја и готово.Србија је то могла извести без проблема да је хтјела и имала слуха, јер доста је људи из Србије уградило себе у историју војног поморства на Јадрану.
                   Кад се распрода све ово доље, послије извјесног времана мало ће ко још из Србије и марити за морнарицу и бродове, а значајан број људи је био присутан у ЈРМ и има удјела у њеном стварању.Подморница би била јасан знак подсјећања на тако нешто.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #12 on: May 05, 2008, 08:10:34 am »

Znam da deluje smešno....ali bio bi to dobar biznis,uostalom i da je izvučeš na kopno,kao nemci U-995. Grin

Hvala ti na informacijama,za Hausa sam bio siguran da je austrijanac,za Pleiwesa nisam bio siguran šta je,znam da su ga ubile ustaše 1942 ili 1943.Za Mašeru sam znao,toliko već da ne znam bila bi sramota.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #13 on: May 05, 2008, 08:17:10 am »

Ne bih rekao... Mirko Pleiweis je penzionisan kao kbb.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #14 on: May 05, 2008, 09:00:37 am »

Moja greška,izvinjavam se,ustaše su ubile gradonačelnika Crikvenice zbog pomoći koju je pruzio Pleiweisu.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 22 queries.