PALUBA
April 27, 2024, 02:00:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Словенци купили подморницу од црногорске РМ ???  (Read 52722 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #15 on: May 05, 2008, 10:26:00 am »

Gradonačelnik se zvao Đuro Hejdin i poginuo je predvodeći s Pleiwes-om napad mornara na novouspostavljenu ustašku jedinicu u Crikvenici.

Pleiweis je preživeo II sv. rat.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #16 on: June 21, 2008, 02:08:18 pm »

Пловећи јуче поред тиватског арсенала, видио сам двије мале подморнице извучене и префарбане тако да изгледају ко нове.Штета што нијесам понио фотоапарат, биле би то фине фотке јер су подморнице боком окренуте према мору.Изгледа да ће Манк збиља да прави поморски музеј.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #17 on: June 21, 2008, 02:10:49 pm »

Te podmornice stoje tu (ako su na molu 1) još od ranije. Ja sam ih video još 1995. godine. Konzervisane.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #18 on: June 21, 2008, 02:19:01 pm »

Evo ih...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedna je ranije imala iscrtan srpski grb... možda zato sada na stubu stoji polumesec...


* 01.jpg (114.34 KB, 518x389 - viewed 239 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 09:51:03 am by bozo13, Reason: Slike prebačene u Attachment » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #19 on: June 21, 2008, 02:20:23 pm »

Quote
Te podmornice stoje tu (ako su na molu 1) još od ranije. Ja sam ih video još 1995. godine. Konzervisane.

     Е не знам који је мол јбг. Sad Тамо је и Јадран преко пута.РФ-31 је и даље на истом мјесту, као и они помоћни бродови бивше ЈРМ који су на продаји.
            Чак је бивши ЛМ-153 у оној малој марини на Прчњу.Видио сам и труп једног торпедног чамца у приватној марини близу аеродрома.Шта тамо ради немам појма.

        Могле би да то буду те подморнице, мада су мени издалека дјеловале свјеже префарбане. Roll Eyes
« Last Edit: June 21, 2008, 02:22:24 pm by SailorCG » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #20 on: June 21, 2008, 02:21:49 pm »

   Jel 153 još uvek čitav?Moze li mu se prići?
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #21 on: June 21, 2008, 02:24:38 pm »

Quote
Jel 153 još uvek čitav?Moze li mu se prići?

            Све је исто као и на оним сликама које сам већ постовао.Можеш му прићи без икаквог проблема.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: June 21, 2008, 03:08:22 pm »

Da ih nisu mozda prodali nekome?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #23 on: June 21, 2008, 03:29:08 pm »

Koje podmornice su na fotografijama?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #24 on: June 21, 2008, 03:32:55 pm »

Tip 911 "Una".Samo ne znam koje su ove dve,verovatno 911 i 912.Prilikom uplovljavanja jedne,čini mi se 915,u remontni zavod u Tivtu,promašila nas je (152) za dlaku.Drali smo se na njih kao blesavi.
« Last Edit: June 21, 2008, 03:37:41 pm by MOTORISTA » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #25 on: June 21, 2008, 03:58:13 pm »

I mislio sam da je reč o njima, koliko samo izgledaju veće kada su na suvom Shocked, zato nisam bio siguran.
Logged
dejanb
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #26 on: December 18, 2008, 08:07:05 pm »

Iz današnjih novina: Delo 18.12.2008
 Skrivnostni nakup
Slovenija kupuje podmornico – za muzej
Piran – Vse kaže, da bi Slovenija kmalu lahko dobila podmornico. Vendar to ne bo plovilo, ki bi okrepilo mornariški odred Slovenske vojske, temveč podmornica razreda Una, ki bi jo razstavili v muzeju. Včeraj smo poskušali o tem izvedeti kaj več, a so se vsi viri zavili v molk. Uradno jo menda kupuje zasebna fundacija (ali društvo) za več slovenskih muzejev, pri čemer ji s strokovnimi nasveti pomaga nekdanji admiral jugoslovanske mornarice v pokoju Marjan Pogačnik, najvišji slovenski častnik v nekdanji jugoslovanski armadi. Nakup so menda že opravili v črnogorskem Pomorskem mornariškem arsenalu Sava Kovačeviča v Tivtu, kjer imajo pet od skupno šestih takšnih (diverzantskih) podmornic razreda Una.

Zakaj nam uradni viri niso hoteli povedati več o predvidenem nakupu podmornice, ni jasno. Vemo, da si je nakup (večje odslužene) podmornice zaželelo že prejšnje vodstvo Pomorskega muzeja Sergeja Mašera iz Pirana, vendar so nasprotovali župani treh obalnih občin, saj so sodili, da na Obali ni prostora, kjer bi takšno plovilo razstavili kot muzejski eksponat. V pomorskem muzeju so tedaj pojasnjevali, da je priložnost izjemna, saj je podmornico mogoče kupiti za sorazmerno majhno vsoto (znesek menda ne bi presegal sto tisoč evrov).

Tokrat gre za nakup manjše podmornice, saj je razred Una diverzantska podmornica, dolga 18,8 metra in s premerom 2,7 metra. Plula je lahko s hitrostjo osmih vozlov, do 120 metrov globoko, motor je imel avtonomijo 96 ur, na njej so bili lahko štirje do šest diverzantov in nekaj min. Bila je zgrajena leta 1985 in ni več operativna, ker je njen akumulator že nehal delovati. Baterija je morda njen najpomembnejši (in najtežji) pogonski del, saj ta podmorniški razred ne premore navadnih dizelskih motorjev. Pred časom se je na spletnih straneh pojavila razprava poznavalcev na Hrvaškem, ki so zatrjevali, da v Sloveniji (v Mežici) imajo še zmeraj eno tako (uporabno) baterijo.

Kot smo lahko razumeli, so kupci predvidevali, da bi podmornico razstavili v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Največji problem je, kako ustrezno (do okolja prijazno) poskrbeti za uničenje stare baterije, kako prepeljati podmornico do Pivke in urediti prostor zanjo. V Črni gori so jo prodali poceni, ker imajo dovolj podobnih, predvsem si želijo morski prostor nameniti turistični marini. Naš prvi vir nam je zatrdil, da želja po tajnosti ni posledica kakršnih koli nasprotovanj drugih nekdanjih jugoslovanskih republik, saj naj bi bili Hrvatje in Srbi zelo dobro obveščeni o slovenskem podmorniškem poslu. Drugi vir je prepričan, da si prav Hrvaška zelo prizadeva preprečiti posel in da se bo to zgodilo, če bo informacija objavljena v medijih. Seveda novinarji ne moremo preprečiti objave takšne informacije.

Boris Šuligoj


Evo prevoda (najbolje što znam Wink ):
Slovenija kupuje podmornicu za muzej.
Piran – Kako izgleda če Slovenija dobiti podmornicu. To neče biti plovilo za mornarički odred Slovenačke vojske nego podmornica klase Una, koju bi stavili u muzej. Juče smo hteli saznati više ali svi viri informacija šute. Oficielno ju kupuje privatna fundacija ili društvo za više muzeja, kod toga jim pomaže sa savjetima nekadašnji admiral JRM Marjan Pogačnik, najviši po činu u nekadašnoj JNA. Navodno je kupovina več obavljena u Crnogorskom mornaričkom pomorskom arsenalu Sava Kovačeviča u Tivtu, gdje se nalaze 5 od ukupno 6 takvih (diverzantskih podmornica klase Una.
Zašto nama oficielni viri nisu htjeli dati više inf. O kupnji nije znano. Znamo, da je imalo bivše rukovodstvo muzeja Sergeja Mašere iz Pirana željo po kupnji veče podmornice (van pogona) ali su gradonačelnici protiv pošto na obali nema mesta za takav eksponat. Tada su u muzeju branili odluku sa objašnjenjem da je cena dobra za takav eksponat (cena izpod 100.000€).
U ovom slučaju se ide za kupovinu manje podmornice klase Una, dužine 18.8m premera 2.7m, brzina 8 čv, do 120m dubine, autonomija motora 96 sati, 4-6 diverzanta i nekoliko mina. Izrađena 1985 i više nije operativna pošto baterija ne radi više. Baterija je možda najvažniji i najteži pogonski dio pošto ta klasa podmornice nema običnih dizel motora. Pre nekoliko vremena na internetu se pojavila diskusija poznavača u Hrvatskoj koji tvrde da je u Sloveniji (Mežica) još uvek jedna dobra baterija.
Kako smo razumjeli kupci bi stavili podmornicu u Park vojničke istorije u Pivki. Največi problem je kako (do okoline prijazno) uništiti stare baterije i dovesti podmornicu do Pivke te urediti mjesto zanju. U Crnoj Gori su ju prodali jeftino jer imaju dosta sličnih i žele obalu urediti za turističku marinu. Naš prvi vir kaže da tajnost nije želja bilo kakvih suprotnosti nekadašnjih YU republika pošto su Hrvati i Srbi dobro obavešteni o Slovenačkom podmorničkom poslu. 2.vir je ubeđen, da je baš Hrvatska ona koja želi zaustaviti posao i da če se to desiti ako ta inf. Dođe u medije. Naravno novinari nemožemo zaustaviti takvu informaciju.


U kratko: opet se nešto kao kupuje i niko nezna ništa ili ne smije da kaže. Huh?
« Last Edit: December 18, 2008, 08:53:16 pm by dejanb » Logged
kordist
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #27 on: January 22, 2009, 11:49:28 pm »

Ne znam, dali još ko prati tu temu. Ja sam je danas pronašla. Javljam vam se iz Slovenije. Vidim, da ste diskutirali o pomorskoj tradiciji Slovenaca. Nešto malo znam o tome, jer je moj otac, Slovenac, bio u Boki u mornarici u godinama od prilike 1927 do kapitulacije 1941. Počeo je kao klinac posle završetka zanata za krojača, ali školovanjem polako došao je do narednika - vodnika III klase. Rat mu je prekinuo vojničku karieru. Ne znam, što je radio na početku kariere, ali na kraju bio je podmorničar na Hrabrome. Moja majka je Bokeljka i tako sam vam i ja pola Bokeljka pola Slovenka.
A sad o pomorskoj tradiciji Slovenaca. Tu svakako nije dovoljno mjesta, da bi se sve napisalo. Slovenci zaista nisu imali svoju mornaricu, ali su zato imalo nenormalno veliki broj pomoraca, ako taj broj uporedimo sa brojem Slovenaca uopšte. Imali su pre svega komandni kadar. Ako vas ineteresuje, mogu vam ponešto napisat o nekim od tih pomoraca. A tu bi napomenula samo to, da je u vremenu, kad je bio moj otac u Boki, bilo tamo u mornarici dosta Slovenaca. Toliko, da se taj broj kod nas još uvijek osječa. Kad je prije cca 25 godina kod nas bila u nekom muzeju izložba o Bokeljskoj mornarici, sin jednog "kraljevog" mornara, okupio nas je samo ljubljanske porodice slovenskih pomoraca iz Boke i došla nas je oko stotina. Dok broj tih pomoraca nije pao na tri, svaki mjesec su se sreli. A sad se svaki mjesec sretnemo djeca tih pomoraca, koja smo bili ili rođeni ili smo u mladosti barem živjeli u Boki. Nas zaista nema više toliko i stari smo tamo prema 70 godina. Kad je 1991. godine umrla moja majka, na sahranu su joj došle četiri školske drugarice iz škole časnih sestara u Herceg Novom, koje su živjele u Ljubljani, jer su bile sve udate za mornare Slovence. Dok sam bila još studentka, dolazili su nekadašnji mornari iz drugih republika u posjetu mome ocu ili kojem drugom kolegu, pa sam ih morala voditi od jednog do drugog slovenskog mornara i time sam imala zaista dosta posla, jer ih je bilo samo u Ljubljani veoma dosta. Pozdrav kordist
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #28 on: January 23, 2009, 10:59:23 pm »

Draga Kordist,
Muzej u Pivki je ubedljivo najbolji i najatraktivniji vojni muzej na prostoru bivše Jugoslavije, i lepo je čuti da će i jedna "Una" tamo pronaći svoje mesto.  Wink
Pozdrav! Smiley
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #29 on: May 29, 2009, 09:36:00 pm »

Kada smo vec kod podmornica, zna li neko nesto vise o ovom "MALISANU"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* podmornicamalisan.jpg (86.2 KB, 688x473 - viewed 212 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 09:52:10 am by bozo13, Reason: Slike prebačene u Attachment » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.069 seconds with 22 queries.