PALUBA
April 25, 2024, 11:00:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Погибија Краља Александра Карађорђевића у Марсељу 1934.год  (Read 128446 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #165 on: May 10, 2014, 03:33:04 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 11.png (62.04 KB, 340x413 - viewed 133 times.)

* 12.png (119.87 KB, 478x582 - viewed 155 times.)

* 13.png (99.29 KB, 404x748 - viewed 161 times.)

* 14.jpg (279.43 KB, 728x866 - viewed 177 times.)

* 15.png (81.7 KB, 532x402 - viewed 156 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #166 on: May 12, 2014, 05:30:49 pm »

Jasone, Џејсоне, хвала на овим сликама, ја сам још као давно скинуо албум са тим сликама, али ми се није отварао.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #167 on: May 12, 2014, 05:40:18 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 16.png (72.3 KB, 512x400 - viewed 141 times.)

* 17.png (64.9 KB, 427x343 - viewed 158 times.)

* 18.png (46.39 KB, 340x356 - viewed 143 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #168 on: May 14, 2014, 12:12:39 pm »

Das Interessante Blatt,
Wien, 25. Oktober 1934.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

На рукама сељака: од Тополе све до Опленца.


* 19.jpg (203.93 KB, 724x676 - viewed 187 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #169 on: May 28, 2014, 11:18:19 am »

Das Interesante Blatt,
Wien, 18. Oktober 1834.

Последњи пут Краља Александра
Након опела у Саборној цркви, погребна поворка пролази кроз улице, где је до жел. станице испраћа преко 500.000 грађана.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Лафет са ковчегом, на ковчегу букет црвених ружа.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Краљ Петар II, принцеза Олга, принц Арсен, председник Француске Лебрун, Бугарски принц Цирил, Британски принц Џорџ, Herzog von Spolete-Savoyen (Томислав II ?), и др. принчеви у погребној поворци.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Делегације страних држава, Маршал Петен (у средини), држ. секретар Karwinsky, министар Геринг (лево) и др. страни званичници.



* 20.jpg (85.23 KB, 590x296 - viewed 143 times.)

* 21.jpg (75.74 KB, 590x266 - viewed 149 times.)

* 22.jpg (74.15 KB, 590x261 - viewed 138 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #170 on: July 16, 2014, 05:24:14 pm »

Из спомен књижице, издате поводом погибије краља Александра

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #171 on: September 03, 2014, 11:18:57 am »

Kраљ Александар често је путовао преко Прокупља за Косовску Митровицу – Трепчу, да види како ради рудник, чији је акционар и члан Управног одбора био. Једном приликом Краљу се поквари аутомобил на мосту преко Топлице, па док је шофер поправљао аутомобил, Краљ се мало прошетао око моста. Видевши неку дечурлију како играју орахе на шоцу, извади и сваком детету даде по банку.
- Извините Чико, али је не смем да узмем, рече један дечак.
- Зашто?
- Зато што ће моји да мисле да сам украо паре.
- Па ти реци да ти је дао Краљ.
- Неће да ми верују, јер да ми је дао Краљ, онда ми он неби дао једну банку – већ повише.
Краљ се од срца насмеја, стави руку у џеп, извади сто банке и даде их дечаку.

п.с. Дечак се звао Драги Микуљан.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #172 on: September 05, 2014, 06:34:48 am »

Pričaju da je bio veliki cicija ja neznam da li je to tačno.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #173 on: September 05, 2014, 08:55:33 am »

Pričaju da je bio veliki cicija ja neznam da li je to tačno.

Ne samo da je bio cicija, već mu je standardni rečnik bio "eje** ga", p**** mu mat*****, itd. Inače je bio inteligentan i obrazovan.

Ovo mi je saopštio moj otac koji je poznavao njegovog ađutanta.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #174 on: September 05, 2014, 08:57:50 am »

Nedovoljno inteligentan dozvolio da ga navuku i ubiju oni koje je od poraženih pretvorio u pobednike.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #175 on: September 05, 2014, 11:59:34 pm »

Nedovoljno inteligentan dozvolio da ga navuku i ubiju oni koje je od poraženih pretvorio u pobednike.

Pa jeste, ali može biti da je zloćudni tumor koji ga je izjedao, tokom 1934. već počeo da utiče na način razmišljanja i procenu rizika.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #176 on: September 06, 2014, 08:30:47 am »

У претходном посту написао сам да је Краљ Александар често преко Прокупља путовао за Косовску Митровицу. У Прокупље би обавезно свраћао да од пута предахне, нешто поједе и попије или прошета варошким корзом. Једном приликом сусретне жену председника општине и жену пок. попа Панте Алаванте које су водиле ђаке – ученице Женске раденичке школе да виде пољопривредну изложбу. Госпође приђоше да га лично поздраве.
Поздрављајући се са поповом женом Краљ рече:
Помозите ми рећи, где сам Вас видео? – а попадија (му) одговори: Ваше величанство, на свечаности у Баричу… Она и не заврши одговор, а Краљ, сетивши се упита за Панту Алаванту. Кад доби одговор да је поп умро, Краљ са пијететом у гласу рече: То је био интересантан човек и по стасу и по гласу. Нека му Бог душу прости, - и прекрсти се.

п.с. Поп Панта Алаванта премештен је из Барича у Прокупље по казни јер је у кафани певао забрањену песму Обреновића:
Род родила шљива ранка
Шљива ранка, крушка караманка…
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #177 on: September 06, 2014, 08:55:40 am »

Стари Прокупчани причали су да је Краљ Aлександар волео песму:
Ластавице ласто, гром те убио,
Ластавице ласто, гром те спалио
што ми будиш дилбер чедо…

али и друге песме о пролазности живота и срећи, што се, баш такав живот живео и живи … само једном.
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #178 on: September 06, 2014, 10:23:23 pm »

Кад краљ дође ненајављен

Пре тачно осам деценија Александар Карађорђевић посетио је сеоску школу у Дежевском срезу, али спомен-табла није сачувана.
Ове године, 9. октобра, навршава се осам деценија од атентата на краља Александра Карађорђевића у Марсељу. Иако је прошло много времена, сећања на витешког краља не бледе. И даље има оних који су га упознали. Један од њих је и новинар Момчило Бошковић (85), који се присећа како је краљ изненада једног дана посетио њихово село.

– Те 1934. године живео сам са родитељима у селу Пожега, Дежевски срез, тамо где је рођен Свети Сава. Касније смо се, због очеве службе, преселили у Шабац, али Пожегу сматрам својом кућом. У нашем селу, пет километара удаљеном од Новог Пазара, на путу за Сопоћане и Сјеницу, постојала је, а и данас постоји, школа „Растко Немањић”. Мој отац Драгослав био је њен управник и учитељ, а мајка Радмила учитељица – прича за „Политику” Бошковић који је цео радни век провео у Радио Београду, одакле је у пензију отишао са места главног и одговорног уредника.

Једног лепог пролећног дана био је 20. април, око поднева, учитељи су имали паузу, док су православни свештеник и муслимански хоџа изводили верску наставу. Момчилов отац је мало прилегао у баштенској столици, а мајка је уређивала руже. Ништа није наговештавало да ће већ кроз неколико тренутака све да се промени, да ће доћи човек чију ће посету упамтити за цео живот.

– Наједном, путем поред школе, наилази један официр, носи у руци шапку и сабљу. Иде право према мајци. Био је то лично краљ Александар Карађорђевић! А мама гледа, није сигурна, јел’ то краљ или није. Све мисли: немогуће да је краљ дошао у наше село. И то још сам. Спустио се као падобранац међу нас! А ја сам био мали, после сам израчунао, тачно пет година и четири дана ми је било, али су моја старија браћа, Периша, Предраг и Владета, били већ школарци – приповеда овај новинар.

Краљ им прилази и каже: Да ли могу да прегледам школу? Објашњава како је послао возача по бензин, јер путује у Сопоћане и да су проценили да им неће бити довољно горива.

– На то отац скаче: Ваше височанство, ја сам управитељ школе! А краљ пита: Да ли могу учионице да обиђем? Пазите, краљ пита за дозволу да обиђе. Поведе га отац, све му показује, а деца гледају у чуду. Препознали краља! И улазе они тако на час веронауке, па свештеник смешта њега и мог оца у претпоследњу клупу. Изводе наставу о Косовском боју, поставља свештеник питања, деца одговарају. Када су изашли напоље, прилази им ефендија и почиње да моли да добије стално запослење, све исти проблеми као и данас. Краљ му обећа, и заиста испуни убрзо – износи детаље Бошковић.

Даље они причају тако, кад краљ примети да су деца боса.

– Сиротиња је тада била огромна. И он каже: ево две хиљаде да се деци купи обућа и одела, а хаљине за девојчице. Тако и би, све је купљено, па се деца сликала и послала краљу слику. Ћаскали су тако још једно пола сата и, у то, дође возач, па се они поздравише. А мене краљ помилова по глави и рече: Баш личиш на мог сина Томислава! После ме је та прича пратила кроз цео живот, као неки благослов – објашњава Бошковић како су га колеге потом пецкале да је због тога постао главни уредник Радио Београда.

Пронео се брзо глас о овој посети, чули и новинари да је краљ долазио, па похрлише у Пожегу да праве приче о томе. Прва је „Политика” објавила, па онда „Правда” и тако редом...

– Заиста је куриозитет да краљ, тако ненајављен, дође у посету неком месту и још да иде сам кроз село, без икаквог обезбеђења. Да ли је био неопрезан и ризиковао или је било неког скривеног обезбеђења, мени није познато. Све, ипак, указује на оно прво, али треба знати да је краљ Александар био омиљен у народу – објашњава наш саговорник.

Прича је сачувана од заборава и са историјског аспекта је значајна као последња посета краља Александра неком месту у Србији, пре него што је убијен, пола године касније, додаје Бошковић.

– Ако је веровати мојим сазнањима, после овог обиласка, краљ више није путовао по својој земљи, бар не постоје документи о томе. Зато би требало да остане неки траг у овој школи, да и будуће генерације сачувају сећање. Школа и данас постоји и ретко која мала средина може да се похвали тако нечим. Остаје жал што није сачувана табла, у тој претпоследњој клупи где је седео са мојим оцем. Плоча је уништена у Другом светском рату, од стране екстремних муслимана и никада није обновљена. Верујем да би сада добро било, управо на 80. годишњицу од овог историјског догађаја, 20. априла 2014, да се табла обнови – поручује новинар Момчило Бошковић.

Преузето са сајта: http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Kad-kralj-dodje-nenajavljen.sr.html

У Горњем Милановцу постоји слична прича. Краљ се возио ка Чачку 1924. године и када је пролазио поред Гимназије у Горњем Милановцу видео је ђаке који су увежбавали слет. Наредио је возачу да стане и изненада обишао школу. Обишао је неколико одељења у пратњи изненађеног директора школе, а онда је изашао напоље и питао да ли може да погледа цео слет. Тада је дао новац да се школа окречи и да се поправи тараба око школе. Његова пратња је био само возач аута. Мени је искрено то било много чудно да се он сам без обезбеђења тако возио по земљи и шетао се међу народом без пратње када су у земљи постојали комунисти, републиканци, а у ГМ верујем да су постојали и обреновићевци. Е сад, ја се питам и то како неко може да буде циција, ако је неко тако делио паре као он. Сем краља Петра, не знам ни за једног српског владара да је на овакав начин делио свој лични новац (у ове владаре рачунам и Тита)? 
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 139



« Reply #179 on: September 07, 2014, 09:13:19 am »

Joш једна занимљивост догодила се  приликом Краљевог  доласка у П. Краљу је пришла професорица француског језика прокупачке Гимназије Г-ђица Олга Петровић, и предајући му букет жутих ружа замолила га да јој помогне и премести је са службом у Београд.
Ко би могао да одбије Г-ђицу Петровић? - дипломац са Сорбоне, са најфинијим француским шармом и најрадоснијим погледом у очима,који се више осети него што се види, шетала  је прокупачким корзоом као каква контеса Јелисејским пољима. Друштво је обавезно попуњавао по неки млади официр, поручник или наредник, кицошки штуцованих бркова и неизоставно припасане сабље која је звецкала поскакујући по калдрми.
Краљ је обећао и извршио обећање. За недељу дана Г-ђици Петровић стигао је указ.  Дуго, после њеног одласка Прокупчани су, сећајући се прелепе професорке, певали:
Како дивно лице Вам краси тамновишње боје шал.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.