PALUBA
March 28, 2024, 04:44:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Погибија Краља Александра Карађорђевића у Марсељу 1934.год  (Read 125041 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #45 on: August 15, 2012, 08:08:34 am »

U doba atentata Treći Reich nije podržavao ustaški pokret, barem ne s nekim entuzijazmom. Ustaše su bili prevashodno talijanski klijenti. Također, savezništvo Mussolinija i Hitlera počinje tek nakon invazije Etiopije. 1934. ti su odnosi hladni i još se ne zna hoće li Mussolini stati na stranu zapadnih demokracija. Hitleru je, pak, sigurno odgovarala Barthouova smrt jer je to bilo doba njegove protunjemačke diplomatske ofanzive.

Poštovani ViribusUnitis ja sam i rekao da Treći Rajh nije direktno podržavao ustaški pokret već indirektno.Takođe iako su 1934 još uvek odmeravali međusobne odnose dve najbliže bratske ideologije u Evropi u političkom smislu jesu Hitlerov nacional-socijalizam i Musolinijev fašizam.Takođe mislim da se te 1934-te nikako nije moglo za Hitlerovu Nemačku kao danas smatrati za SR Nemačku i konglomerat oko nje u okviru EU da predstavljaju stranu "zapadnih demokratija", jer 1934-te to su sve bile autoritarne države monarhije ili zemlje sa autoritarnim predsedničkim režimima gde je parlamentarizam u efektivnom smislu predstavljao provizorijum i daleko je to bilo od bilo kakvog oblika "zapadne demokratije" kakvu danas poznajemo, ukoliko je uopšte i poznajemo i shvatamo po suštini onakvoj kakva ona zapravo jeste.
I da se vratim na temu, po navedenom ispada da je više strana istovremeno zaista imalo razloga da se atentatom u jednom aktu,jednim udarcem reše postojanja "dve muve".
Iskreno ne mislim da je pomenuti Dragi Jovanović mogao imati bilo kakvu značajnu ulogu vezanu za atentat ali ni hipoteza više u razmatranju ovakvih događaja zaista nikad nije na odmet.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #46 on: August 15, 2012, 04:22:14 pm »

Kada sam upotrijebio izraz "zapadne demokracije" mislio sam na UK i Francusku. Nisam time htio reći da je njihova tadašnja demokracija bila na današnjem nivou, ali za ono vrijeme i za one kriterije bile su demokratske države. Tom frazom bile su nazivane i u tadašnjem svakodnevnom političkom govoru. Svakako da Treći Reich nisam ubrojio među demokracije ni uspoređivao s današnjom SR Njemačkom.
Nema nikakve sumnje da je postojala velika ideološka bliskost između Mussolinijevog fašizma i Hitlerovog nacizma. Sam Hitler govorio je da mu je Mussolini uzor. No, valja reći da se 1934. Mussolini spram njega odnosio s prezirom. Njihov prvi susret u Veneciji bio je Hitlerov diplomatski neuspjeh. Koliko god (vrlo) slične, postojale su i izvjesne razlike, ali to je druga tema.
Nije ovo polemika, svako od nas samo doprinosi pokušaju rasvjetljvanja događaja koji nas zanimaju.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #47 on: August 16, 2012, 08:03:41 am »

Naravno da nije zaista polemika, mada i polemike mogu da daju dobar doprinos interesantnim temama.

Svakako se slažemo da je po raznim osnovama više strana imalo interes za uklanjanje i Kralja Aleksandra i Luja Bartua a nažalost i određeni politički krugovi u samoj Francuskoj kako vidimo iz predhodnih postova drugih kolega.
Što može biti ironija sudbine jer na Kalemegdanu u Beogradu još uvek stoji spomenik zahvalnosti Francuskoj sa porukom:
" Volimo Francusku kao što je ona volela nas! ".
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #48 on: August 16, 2012, 08:07:16 am »

Sa Vikipedije:

"До Првог светског рата се на овом месту налазио споменик Карађорђу, који је у рату срушен.

26. марта 1999, након отпочињања НАТО агресије на СРЈ, у којој је учествовала и Француска, коју су у Србији сматрали за традиционално пријатељску земљу и савезницу, споменик је прекривен црним платном, и постављен је натпис. Нека је вечна слава Француској које више нема."
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #49 on: August 16, 2012, 08:21:26 am »

Sa Vikipedije:

"До Првог светског рата се на овом месту налазио споменик Карађорђу, који је у рату срушен.

26. марта 1999, након отпочињања НАТО агресије на СРЈ, у којој је учествовала и Француска, коју су у Србији сматрали за традиционално пријатељску земљу и савезницу, споменик је прекривен црним платном, и постављен је натпис. Нека је вечна слава Француској које више нема."

Gledajući sveukupno, da se ja pitam vratio bi ja našeg Crnog Đorđa natrag. Pogotovo kad se sjetim iz noviji zbivanja onog Kušnera.
A i ranijih godina nismo imali neke vajde od tih Francuza. Od drugog sv. rata ni koliko je crno ispod nokta. Zaj.. pravilo su nas i za
rakete za RTOP brodove. Ma... Sad
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #50 on: August 16, 2012, 01:53:40 pm »

Da napravimo i malu digresiju.

Podsetimo se kad su kraljevini Srbiji poslali na jedvite jade i kukumavku pred jesenju austrougarsku ofanzivu 1915 kao pomoć topovske granate pogrešnog kalibra.
Ili kad su srpske petometne mauzerke i kokinke oduzeli oronuloj vojsci pa je snabdeli njihovim lošijim trometkama.
Ili Depereovu težnju da uspori napredovanje srpske vojske po proboju Solunskog fronta kako bi njegove jedinice prve ušle u Skoplje i Niš.
Parafraziraću Džumbu koji je to rekao nekoliko puta u svojim postovima "U odnosima država nema ljubavi i prijateljstva već samo isključivo interesa".

Ima gomila primera ali bili su nam jedni od retkih saveznika u to vreme a i stara izreka kaže "Poklonu se u zube ne gleda".
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #51 on: August 16, 2012, 01:55:41 pm »

Goli interesi i truli kompromisi.
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #52 on: August 16, 2012, 02:02:38 pm »

Sva nasa saveznistva su na neki nacin "cudna"(mislim na to kako se lako sve okrene). Iako saveznistvo samo po sebi podrazumeva interes na prvom mestu, Kralj aleksandar je definitivno bio saveznik Francuske u pravom smislu reci . I ne samo Francuske, vec i kompletno Evrope i svetskih sila , a u isto vreme je gradio i razvijao i dobrosusedske odnose sa svim drzavama u okruzenju, pa cak i u smislu Saveza.
Kako ste lepo u proslim postovima objasnili ponasanje i odnos saveznika prema Kraljevini Jugoslaviji, tako i ovo spominjem kao primer ponasanja Kralja Aleksandra prema saveznicima.
Treba spomenuti i njegov izricit princip i stav prema Rusiji u to doba. Jednostavno kao boljsevicka, kao zemlja koja je regrutovala clanove koji ce "rusiti" njegovu zemlju , nije ja mislim ni imao diplomatske predstavnike u Moskvi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #53 on: August 16, 2012, 02:16:15 pm »

I verovatno ne samo zbog toga.
Kraljevska kuća Karađorđevića u svojim pobočnim linijama ima i porodičnih ogranaka koji su direktno vezani sa dinastijom ruske carske porodice Romanov. 
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #54 on: August 16, 2012, 02:31:18 pm »

Na prvoj slici je naslov Francuskog lista L'illustration, prvi broj odmah po atentatu, a na drugoj slici je poslednji
foto zivog Kralja Aleksandra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* marsej091019343.jpg (93.8 KB, 712x1024 - viewed 176 times.)

* marsej0910193436.jpg (63.02 KB, 800x550 - viewed 164 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #55 on: August 16, 2012, 03:34:19 pm »

Sva nasa saveznistva su na neki nacin "cudna"(mislim na to kako se lako sve okrene). Iako saveznistvo samo po sebi podrazumeva interes na prvom mestu, Kralj aleksandar je definitivno bio saveznik Francuske u pravom smislu reci . I ne samo Francuske, vec i kompletno Evrope i svetskih sila , a u isto vreme je gradio i razvijao i dobrosusedske odnose sa svim drzavama u okruzenju, pa cak i u smislu Saveza.
Kako ste lepo u proslim postovima objasnili ponasanje i odnos saveznika prema Kraljevini Jugoslaviji, tako i ovo spominjem kao primer ponasanja Kralja Aleksandra prema saveznicima.
Treba spomenuti i njegov izricit princip i stav prema Rusiji u to doba. Jednostavno kao boljsevicka, kao zemlja koja je regrutovala clanove koji ce "rusiti" njegovu zemlju , nije ja mislim ni imao diplomatske predstavnike u Moskvi.

Kraljevina Jugoslavija uspostavila je diplomatske odnose sa SSSR 24.06.1940. godine, među poslednjima u Evropi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #56 on: August 17, 2012, 11:36:15 am »

Sad sam se ponovo gledajući fotografije podsetio i uočio groteksni izgled kape i epoleta na uniformi Kralja Aleksandra i lentu koju je nosio preko uniforme.Pošto nikada ranije nisam razmišljao o tome, zna li neko da nam objasni o kakvoj vrsti-tipu uniforme,kape,epoleta i lente se radi.Moja sasvim laička pretpostavka i bez ikakvog osnova je da me podseća na mornaričke-admiralske uniforme i kape iz nekog mnogo ranijeg perioda a epolete podsećaju na one koje su nosili suvereni iz dinastije Obrenovića.
Ako neko zna ili razume simboliku i protokol ovakvog oblačenja i vrste uniforme za ovu posetu Francuskoj neka nam objasni.
Pogotovo što je glavni domaćin sa Francuske strane bio civil ministar inostranih poslova.I da li je postojao protokol i u Kraljevini a i u FNRJ/SFRJ kada državni suveren nosi vojnu odoru u funkciji vrhovnog komandanta a kada civilnu za vreme posete stranim državama.Sećam se fotografija J.B. Tita kada je u poseti Londonu čini mi se 1946 stajao u maršalskoj uniformi pored premijera W.Čerčila koji je bio u fraku.Takođe zanima me da li su u vojsci Kraljevine Srbije/Jugoslavije postojale posebne epolete za vrhovnog komandanta vojske ili su Kralj Petar I i Kralj Aleksandar I nosili vojvodske/generalske epolete istovetne onima koje su nosili vojvoda Mišić ili general P.J.Šturm na primer.
Koliko znam danas u vojsci Srbije ne postoje epolete niti oznaka za vrhovnog komandanta a ni u predsedništvu SFRJ izgleda da nisu postojale, setimo se snimka tog poslednjeg predsedništva kada je predsedavao General Armije Veljko Kadijević a članovi predsedništva bili ogrnuti vojničkim vetrovkama.
Hvala na odgovoru.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #57 on: August 17, 2012, 11:40:39 am »

A sad primećujem da je Kralj osim lente izgleda na uniformi imao i akslbender gledajući desno rame.Slika nije baš naj jasnija.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #58 on: August 17, 2012, 12:18:01 pm »

Zašto "groteksni izgled kape i epoleta na uniformi"?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nije kapa već šešir. Aleksandar nosi uniformu i šešir admirala Kr. Mornarice.


* šešir_1.JPG (198.28 KB, 580x773 - viewed 161 times.)

* šešir.jpg (150.16 KB, 761x600 - viewed 182 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #59 on: August 17, 2012, 12:36:53 pm »

Zato što podseća na šešire i uniforme iz Napoleonovog vremena a to je bilo par stotina godina ranije.Takvi kitnjasti dizajni  uniformi pripadaju periodu romantizma a možda i grešim.Deluje sasvim starovremenski čak i za 1934-tu godinu.A možda je i želeo da podseća na Napoleona ili možda čak admirala Nelsona.Da je šešir nosio poprečke možda bi imalo sličnosti sa Napoleonom.Ne želim da zvučim pežorativno ali kao da se u toj admiralskoj uniformi ogledala njegova možda narcisoidna strana ličnosti.Na fotografijama naročito na onoj prvoj deluje skroz dečački ushićeno kakve li tragedije, ushićeno ići na cev atentatorskog pištolja.
Predpostavljam da je jedini razlog nošenju admiralske uniforme bilo iskrcavanje sa broda kojim je doplovio u Marselj.Inače u drugom slučaju bi bilo teško razumeti ovakav odabir uniforme.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.