PALUBA
April 16, 2024, 11:36:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Погибија Краља Александра Карађорђевића у Марсељу 1934.год  (Read 127253 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 130



« Reply #195 on: January 21, 2015, 12:26:27 pm »

Краљ Александар у Прокупљу (3)

Зашто и коме је Њ.В. Краљ Александар открио Споменик  9. септембра 1934. године у Прокупљу

У славу и хвалу Витезовима Топличким који у зиму и рано пролеће године 1917. једини у целој поробљеној Европи, подигоше народни устанак. Тим Јунацима, шајкача – петровача натучених до ушију и обрва, зафитиљених мачораца, са опанцима на ногама и обојцима преко пртених или шајачких чакшира, са торбицом шареницом пребаченом преко рамена (а у њој: проја, филија сира, парче сланине, по главица лука црног и белог, љуто паприче и шака сувих шљива), са чутурицом напуњеном ракијом и бомбама за појасом поред фишеклија, са реденицима преко груди (а у грудима срце, у срцу породица, кумови, рођаци, другари, пријатељи, цео завичај), с бајонетом исуканим на пушци репетирки, испршени у ставу за јуришшш! и урааа! у грлу, онима који су за отаџбинску част  били предодређени и морали умрети…

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
…онима који су прешли Голготу Албаније, где су на реци Дрим заједно гинили отац и син, који су пловили лађом француском молећи Светог Николу да их не сретне швапски сумарен, над чијом плавом гробницом стају галије царске, који на Крфу и у Бизерти, очију упртих тамо далеко од мора, нису љубили Гркиње – јер су их код куће чекале Српкиње, тим геџама чија је пешадија била бржа од савезничке коњице и аероплана. Њима, који су вечном славом овенчали Други Гвоздени Пук, у чијим редовима је била и Милунка - највећа хероина Великог рата, чијем је команданту пуковнику Стојановићу, Бинички посветио химну Марш на Дрину. Њима који су из многобројних битака изнели пуковску заставу, одликовану највишим нашим и савезничким медаљама, заставу којом је ће по Његовој Краљевској жељи бити прекривен одар Њ.В. Краља Петра I Ослободиоца -
ТОПЛИЧАНИМА ПАЛИМ У РАТОВИМА
1912 – 1918
И ЖРТВАМА НАРОДНОГ УСТАНКА 1917.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* устаници .jpg (251.52 KB, 834x477 - viewed 191 times.)

* застава Гвозденог пука.jpg (117 KB, 756x306 - viewed 157 times.)
Logged
brundalo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« Reply #196 on: April 11, 2015, 04:58:53 pm »

Nedavno sam čuo jednu teoriju o ubistvu kralja. Po tome što sam čuo, Italija je htela da pripoji Dalmaciju, kralj je tim povodom i išao u Francusku. Neposredno pre ubistva je na sastanku sa jednim zvaničnikom Francuske odbio da pristane na to. Da li neko ima neke argumente ?
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #197 on: April 12, 2015, 02:54:50 pm »

Italija je stalno pretendirala na Dalmaciju i koristila je sva raspoloživa sredstva da destabilizira Kraljevinu, uključujući i sam atentat. Dvije države su bile u trajno lošim odnosima. Nije mi poznato da je bilo koji jugoslavenski zvaničnik uopće razgovarao o mogućnosti ustupanja Dalmacije Italiji. Nije dakle Aleksandar odbio pristanak nego vjerojatno o tome nije ni razgovarao.
Pretenzije na Dalmaciju i jugoslavensko odbijanje tih pretenzija bili su konstanta koja ne karakterizira samo godinu 1934.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #198 on: April 12, 2015, 05:07:16 pm »



Ne bih hteo dalje politizirati ovu istorijsku temu, ali Kralj Aleksandar je vodio ozbiljne pregovore sa Kemalom Ataturkom o preseljenju kompletnog albanskog stanovništva sa "Kosova" i iz Makedonije u Anadoliju.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #199 on: April 12, 2015, 05:21:36 pm »

Prema Londonskom ugovoru 1915. predviđeno je da Italijani dobiju Istru i Dalmaciju oko Zadra.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #200 on: April 12, 2015, 07:51:50 pm »



Ne bih hteo dalje politizirati ovu istorijsku temu, ali Kralj Aleksandar je vodio ozbiljne pregovore sa Kemalom Ataturkom o preseljenju kompletnog albanskog stanovništva sa "Kosova" i iz Makedonije u Anadoliju.

Kralj je i napravio taj sporazum sa Ataturkom o iseljenju određenog broja ljudi koji se ne bi možda iselio dobrovoljno.Za to doba takva preseljenja stanovništva su bila takoreći " normalna" stvar. To je radila Nemačka sa Poljskom, to je radila Nemačka sa Rusijom, to je radila Rumunija sa Moldavijom,  Južni Tirol u Italiji takođe .
U to vreme se i zvanično znalo kada,odakle , i sa kim su Albanci stigli na ove prostore. Posle oslobađanja Makedonije,Kosova i Metohije po okončanju Balkanskih ratova i proterivanju Turaka,takvo rešenje je bilo i logičan potez.Odnosno poruka Šiptarima " idite odakle ste i došli "
Međutim to se nije dogodilo i kasnije su Šiptari u Beču dobili status autohtonog stanovništva......
Logged
firedrake19
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 216


« Reply #201 on: April 13, 2015, 10:51:43 am »

Prema Londonskom ugovoru 1915. predviđeno je da Italijani dobiju Istru i Dalmaciju oko Zadra.

Trebali su dobit i malo više. Kompletan tekst ugovora je na linku https://archive.org/details/agreementbetween00franrich
Hvala W. Wilsonu.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #202 on: April 13, 2015, 11:36:28 am »

Jedno je sigurno a to je da bi se Kraljevina borila za Dalmaciju zbog svojih interesa i ciljeva, kad je ubilo kralja cila donja Kaštela su u crnini odala kao i u Splitu, o komunistima onda nije bilo ni rječi bilo ih je par šta su se derali po cementarama ali ih nitko nije smatrao za ozbiljno, većinska struja je zna se bila HSS-ova, ostala dešavanja su povijest.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #203 on: October 18, 2015, 09:47:32 pm »

Четници из Крагујевца на сахрани Краља Александра, пред Црквом Светог Ђорђа на Опленцу, 1934. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 12118930_959017360806746_1911102143712196259_n.jpg (125.93 KB, 960x708 - viewed 142 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 646


« Reply #204 on: November 09, 2015, 08:45:50 pm »


longtrip za iselivanje o albanci u tursko su poceli jos u  1938 godine ali  drugi svetsi rat je okoncao ovo se do 1953 godini gde opet jugoslovnesko rakovdstvo sa tursko su dogovrili da turska primi muslimane iz jugolsavije ali sad turce su napravile u skopje konzulat gde su se proveruvale svi koj dae dokumneti za  azil u turska najvise se gledao da tih ljudi da imajo neko tursko poreklo  tako vicna turci  iz mk su iselili u tursko kao i jedan deo makedonci muslimani ali i albanci iz makedonije no treba da se kaze da su turci ni su hteli albanci iz kosmet najcesto su bili odbivani .

Dok ko sme oko atentat u marsel tada Vanco Mihajlov je bio u drustvo sa neki bugarski vladika u toj dan i on je pogledao svoj casovnik i je rekao da u danasni dan je poceo vtori sveti rat, i da on je pridoneo za tome iako on ne zna da negov covek izvrsava atentat , nakon tog on beze u turska a onda u italija negova vmro avtonomistiska je zatvorena od strana bugarski vlasti, ali treba nesto da se kaze da nacin atentat kral je izveden na nacin slican kao kod princ fernidand u sarejvo 1914 godine ,  iako da atenat je organizrani iz Italije sepak u ovog atentat prsti su zamesali i nacisti toe moe mislenje , hitler je hteo da kral aleksandar da zagine na ist nacin kao austro ungarski princ u automobil  jedan vid osveta. Ali pravi namer su bili da se spreci dogovor izmegu francija i jugoslavija u koj pakt je trebao da udze i austrija onda anglija , polska. cehoslovacka  rumunija i turska  ovo ni su hteli ni fasisti u italije no i nacisti u nemacka iz razlog da nisu hteli formiranje jedan nova atanat u koje oni bi bili izolirani , i toe je bio razlog za ubistvo da se spreci formiranje pakt , iako nakon atentata u 1934 godine se formira te male atatanta ali do 1938 godine vise nije postajala.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #205 on: November 10, 2015, 11:40:41 am »

Sad mi nešto nije jasno. Prije su nas učili da Gavrilo nije bio terorista jer je ubio prijestolonasljednika a da je ubojstvo kralja Alexandra teroristički akt Ustaša i VMRO?

Sad opet neki govore da je Gavrilo terorista a da su ovi što su ubili Alexandra borci za slobodu, pa mi sada ništa nije jasno?

Mislim ne znam koja je razlika, u oba slučaja se radi o atentatu na državnika ?
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #206 on: November 10, 2015, 01:12:16 pm »

Sad mi nešto nije jasno. Prije su nas učili da Gavrilo nije bio terorista jer je ubio prijestolonasljednika a da je ubojstvo kralja Alexandra teroristički akt Ustaša i VMRO?

Sad opet neki govore da je Gavrilo terorista a da su ovi što su ubili Alexandra borci za slobodu, pa mi sada ništa nije jasno?

Mislim ne znam koja je razlika, u oba slučaja se radi o atentatu na državnika ?


Razlika je u tome što su Princip i njegovi saučesnici bili borci za slobodu i jednakost, za pravdu i za ujedinjenje ljudi različitih nacija i vera i bili su protiv tiranije, okupacije i aneksije, a ubice Aleksandra nisu samo htele da ubiju diktatora, već i da proteruju, zatvaraju u konc logore, guše gasom, kolju i bacaju u jame ljude samo zato što su druge vere ili nacije....
A to su i kasniji događaji dokazali.


Ina kraju krajeva, motivi su bili različiti: ubistvo tiranina od strane nevoljnih, pokorenih podanika i ubistvo zbog slabljenja Jugoslavije i političkih i vojnih saveza u Evropi koji bi mogli da se suprotstave nacizmu i fašizmu.
Princip se i kajao zbog nenamernog ubistva i nedužne Sofije, a ovi su hladnokrvno ubili i francuskog ministra spoljnih poslova...
« Last Edit: November 10, 2015, 01:21:25 pm by relja » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #207 on: November 10, 2015, 02:53:59 pm »

Sad mi nešto nije jasno. Prije su nas učili da Gavrilo nije bio terorista jer je ubio prijestolonasljednika a da je ubojstvo kralja Alexandra teroristički akt Ustaša i VMRO?

Sad opet neki govore da je Gavrilo terorista a da su ovi što su ubili Alexandra borci za slobodu, pa mi sada ništa nije jasno?

Mislim ne znam koja je razlika, u oba slučaja se radi o atentatu na državnika ?


Razlika je u tome što su Princip i njegovi saučesnici bili borci za slobodu i jednakost, za pravdu i za ujedinjenje ljudi različitih nacija i vera i bili su protiv tiranije, okupacije i aneksije, a ubice Aleksandra nisu samo htele da ubiju diktatora, već i da proteruju, zatvaraju u konc logore, guše gasom, kolju i bacaju u jame ljude samo zato što su druge vere ili nacije....
A to su i kasniji događaji dokazali.


Ina kraju krajeva, motivi su bili različiti: ubistvo tiranina od strane nevoljnih, pokorenih podanika i ubistvo zbog slabljenja Jugoslavije i političkih i vojnih saveza u Evropi koji bi mogli da se suprotstave nacizmu i fašizmu.
Princip se i kajao zbog nenamernog ubistva i nedužne Sofije, a ovi su hladnokrvno ubili i francuskog ministra spoljnih poslova...

Čekaj malo, opet mi nešto nije jasno Princip je bio borac za slobodu i jednakost a izazvao Prvi svjetski rat koji je za rezultat imao 40 milijuna žrtava, uključujući približno 20 milijuna mrtvih vojnika i civila, kako to ?
Zanimljivi su ti tirani koji ti izgrade mrežu željeznica, opismene stanovništvo (pogledati kartu u prilogu) izgrade škole i sistem javne uprave, zemljišne knjige, luke itd.

Isto mi nije jasno kako su kasnije pristalice Aleksandra koji je uveo "6. januarsku diktaturu" i njegovog naslijednika, potpisali trojni pakt priklanjajući se nacizmu i fašizmu te kasnije u obliku JVuO protjerivali, klali i bacali u jame ljude samo zato što su druge vjere ili nacije? Kako to, stvarno mi nije jasno ?

Ja ponekad nešto malo pročitam ali ipak ne mogu znati sve, zato vas i pitam.



Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #208 on: November 10, 2015, 03:02:45 pm »

Kosmonaut...

Idi na temu o Prvom svetskom ratu da pročitaš zašto je počeo i ko se i od kada pripremao da ga pokrene . Ako već do sada nisi o tome informisan jer kažeš da ga je izazvao Gavrilo Princip.Da saznaš koju stavku ultmatuma Srbija nije potpisala pa je rat objavljen.

Takođe treba podrobnije da čitaš o aneksiji BiH od strane AU , ko je bio  većinsko stanovništvo tada u BiH i zašto nisu hteli da budu u carstvu Franje.Morali bi da se bore protiv braće preko Drine.Znaš ,ima nekih koji tvrde da su Srbi molili da im decu šalju u Stambol i od njih da prave janičare.

Trojnim paktom je Jugoslavija trebala da ostane neutralna a ne da bi se priklonili nacizmu, kao što su to rame uz rame s Nemcima radili neki drugi sa ovih prostora.Ne znam koju literaturu čitaš, i ja sam tu istoriju učio u školi ranije....
« Last Edit: November 10, 2015, 03:23:09 pm by longtrip » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #209 on: November 10, 2015, 05:36:18 pm »

Longtrip
ja se malo volim nasaliti na racun zadojenih sovinista a ti to ne primjecujes;-)
Mit je da Srbija nije mogla udovoljiti svim ultimatima kako bi se izbjegla tragedija srpskog naroda kao i ostatka svijeta. Ultimatum i njegovo sprovodjenje je sprijecio Grof Nikolaj Pavlovic Ignjatijev i time usrecio i Srbe i svijet. Tako da i ti imas temu za lektiru.
Srbi po popisu u BiH iz 1879. Su imali 42% a 1910. 43% stanovnistva. Da li je to vecina ?
Srbi van Srbije su bili Precani i nisu bas bili braca kako se to zeli danas prikazati.
BH KuK regimenta iz Banja Luke popunjena uglavnom Srbima imala je najvise ranjenih od svih BH regimenti.
Poznati KuK generali kao Emil Uzelac, Lazar Mamula, Svetozar Borojevic i mnogi drugi su bili Srbi. Na tvoju zalost voljeli su svoju vojsku i monarhiju. Gojkomir Glogovac Srbin iz Bilece dobio titulu barona zbog iskazanog herojstva u borbama u Srbiji.
Istina nije crna ni bijela, istina boli ako nije mit, ali sreca pa ima tableta za bolove ;-)
Zivio
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.