PALUBA
March 29, 2024, 06:52:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Погибија Краља Александра Карађорђевића у Марсељу 1934.год  (Read 125098 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #210 on: November 10, 2015, 05:51:20 pm »

Srbi van Srbije su bili Precani i nisu bas bili braca kako se to zeli danas prikazati.
Moj pradeda je "prečanin", isto kao i njegovi preci (u Bosnu se doselili iz C.Gore početkom 19. veka) ali kada je došlo do tarapane 1914, znao je kojoj strani pripada, prošao je i albansku golgotu i solunski front sa svojim drincima. To mu ustaše 1942. nisu oprostile, pa su ga skratili za glavu. No dobro, hoću reći - nema tu šta da se "prikazuje", to je tako.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #211 on: November 10, 2015, 08:34:18 pm »

Quote
Čekaj malo, opet mi nešto nije jasno Princip je bio borac za slobodu i jednakost a izazvao Prvi svjetski rat koji je za rezultat imao 40 milijuna žrtava, uključujući približno 20 milijuna mrtvih vojnika i civila, kako to ?

Принцип није изазвао Први светски рат. Тај догађај је послужио као повод за започињање рата. Рат је био у наговешатају и пре тога, само се тражила згодна прилика. Прочитај о томе у врло познатој књизи Дејвида Стивенсона "1914-1918. Повијест Првог свјетског рата", у преводу на хрватски језик, издање "Фактура" из Запрешића, 2014. година. Књигу је са енглеског на хрватски језик превео један наш уважени члан. Наравно има и других "ревизионистичких" мишљења, али преовлађујући (и прихваћен као тачнији) је овај став који сам навео.

Можеш таква питања постављати колико хоћеш: На пример како је ПЛО (Палестинска организација Јасера Арафата) од терористичке организације постала утемељивач палестинске државе и преговарач са САД. То исто се може поставити као питање за ОВК и тд. и сл. Скоро сваки ослободилачки, побуњенички и сличани покрети су почињали, строго правно, као терористички. Некоме то послужи као почетни метод за неки други и праведнији (по њиховом мишљењу) циљ и успеју ут оме јер их светско јавно мњење прихавати, а неки, као нацистички, па и усташки покрет заглибе у историји као такви (терористички) довека.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #212 on: November 10, 2015, 08:48:09 pm »

Longtrip
ja se malo volim nasaliti na racun zadojenih sovinista a ti to ne primjecujes;-)
Mit je da Srbija nije mogla udovoljiti svim ultimatima kako bi se izbjegla tragedija srpskog naroda kao i ostatka svijeta. Ultimatum i njegovo sprovodjenje je sprijecio Grof Nikolaj Pavlovic Ignjatijev i time usrecio i Srbe i svijet. Tako da i ti imas temu za lektiru.
Srbi po popisu u BiH iz 1879. Su imali 42% a 1910. 43% stanovnistva. Da li je to vecina ?
Srbi van Srbije su bili Precani i nisu bas bili braca kako se to zeli danas prikazati.
BH KuK regimenta iz Banja Luke popunjena uglavnom Srbima imala je najvise ranjenih od svih BH regimenti.
Poznati KuK generali kao Emil Uzelac, Lazar Mamula, Svetozar Borojevic i mnogi drugi su bili Srbi. Na tvoju zalost voljeli su svoju vojsku i monarhiju. Gojkomir Glogovac Srbin iz Bilece dobio titulu barona zbog iskazanog herojstva u borbama u Srbiji.
Istina nije crna ni bijela, istina boli ako nije mit, ali sreca pa ima tableta za bolove ;-)
Zivio

Svak vidi ono što hoće, bilo ono crno ili belo.Ti procenti u popisu koji spominješ se odnose na veroispovest , a ne na pripadanje nekom narodu.Postoje i drugi navodi koje ti nisi hteo da izneseš a odnose se na ukupan broj Srba bili oni pravoslavne,muhamedanske ili katoličke veroispovesti u Bosni . Ali da ne idemo u prebrojavanje krvnih zrnaca ovde.Ovakve interpretacije uzroka početka prvog svetskog rata koje navodiš , ponovo polaze sa stanovišta tvog ugla posmatranja. Za naopaku interpretaciju memoara Ignjatijeva je jako zainteresovana bečka istorijska škola . Vidim da imaš isti stav kao i Danijel Tatić. Vaše pravo je da tako razmišljate i tumačite istorijske podatke.Samo Grof je umro 1908. godine tako da ne znam kako je on to sprečio prihvatanje ultimatuma i usrećio Srbe i svet kako ti reče !

Nije uopšte čudno to što su Srbi (pravoslavci, muhamedanci ili katolici) bili pripadnici Austro-Ugarske vojske, pored ostalih građana Bosne.Oni su zvanično rođeni, živeli i školovali se u Austrougarskoj. Izabrali da budu oficiri ili morali po sili zakona kao obični vojnici da ratuju pod njenom zastavom. Sve ostalo bi bila izdaja ili dezerterstvo koje se kažnjava surovo bilo gde, zar nije tako svuda?Koliko njih je prešlo na stranu srpske vojske, koliko njih poginulo a koliko preživelo i nagrađeno od strane AU, piše u knjigama i to je fakt.Koliko njih su kao bivši AU oficiri i vojnici postali oficiri vojske KSHS posle rata, mislim da na forumu ima dosta priče i o tome.





« Last Edit: November 10, 2015, 09:14:24 pm by longtrip » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #213 on: November 11, 2015, 10:45:40 am »

Quote
Čekaj malo, opet mi nešto nije jasno Princip je bio borac za slobodu i jednakost a izazvao Prvi svjetski rat koji je za rezultat imao 40 milijuna žrtava, uključujući približno 20 milijuna mrtvih vojnika i civila, kako to ?

Принцип није изазвао Први светски рат. Тај догађај је послужио као повод за започињање рата. Рат је био у наговешатају и пре тога, само се тражила згодна прилика. Прочитај о томе у врло познатој књизи Дејвида Стивенсона "1914-1918. Повијест Првог свјетског рата", у преводу на хрватски језик, издање "Фактура" из Запрешића, 2014. година. Књигу је са енглеског на хрватски језик превео један наш уважени члан. Наравно има и других "ревизионистичких" мишљења, али преовлађујући (и прихваћен као тачнији) је овај став који сам навео.

Можеш таква питања постављати колико хоћеш: На пример како је ПЛО (Палестинска организација Јасера Арафата) од терористичке организације постала утемељивач палестинске државе и преговарач са САД. То исто се може поставити као питање за ОВК и тд. и сл. Скоро сваки ослободилачки, побуњенички и сличани покрети су почињали, строго правно, као терористички. Некоме то послужи као почетни метод за неки други и праведнији (по њиховом мишљењу) циљ и успеју ут оме јер их светско јавно мњење прихавати, а неки, као нацистички, па и усташки покрет заглибе у историји као такви (терористички) довека.

Isto tako , od mene i od srca preporuka tebi za lektiru:

1 . David MacKenzie - "Apis: Čovjek koji je izazvao Prvi svjetski rat"

-Autor knjige David MacKenzie bio je profesor povijesti na University of North Carolina at Greensboro (UNCG). Autor je više knjiga koje se bave istočnoeuropskom poviješću, triju knjiga o srbijanskim političarima Iliji Garašaninu, Dragutinu Dimitrijeviću Apisu i Jovanu Ristiću te autobiografije One Foot in Russia, the Other in Yugoslavia: A Memoir.
Tu se da lako vidjeti da ga je sam Karađorđević kaznio za ono što nije trebao uraditi u Sarajevu (ali diskretno)

2."Zavjere protiv svjetskog mira" od Crnogorca Savić Marković Štedimlija
Tu se može vidjeti da je ista ekipa radila o glavi i Nikoli I, kralju Crne gore (cetinjska bombaška afera) a kao potvrdu tome vidimo nestanak Crne Gore sa mape svijeta nakon završetka 1. svj. rata a faktički bila je pobjednica ili barem na strani pobjednika a poražene države su ostale i opstale, zaista čudno, zar ne?

Što se tiče grofa koji je umro 1908. to ne znači da je umrla njegova ideja i legat koji je stvorio nastavili su drugi ljudi sprovoditi u djelo.

Evo ovdje mape koju sam obećao, iz nje se vidi kako je tiranin iz Beča slabo radio na opismenjavanju stanovništva do 1918.

Mitovi su najgori, ali smo se i previše udaljili od teme, mada je sve povezano !
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 22491_10153306934489184_984062807398022638_n.jpg (218.42 KB, 960x882 - viewed 111 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #214 on: November 11, 2015, 01:48:39 pm »

Ovde niko nije dovodio u pitanje prosvetni sistem Austrougarske ili njenu geometarsku službu (pominjao si i to) ,na čija se dokumenta i danas oslanjaju katastri zemalja čije su teritorije nekad bile u granicama Austro-ugarskog carstva.Prvim pitanjem ili tezom, postavio si u paralelu dva atentata gde si kao što reče hteo da se našališ na račun "nekih zadojenih šovinista" .U isto vreme proturaš između redova rehabilitaciju terorističkog akta ustaškog pokreta koji je za istoriju kojom si "zadojen" osvetnički čin prema Srbima.Da bi potkrepio svoje tvrdnje pozivaš se na ustaškog saradnika iz II.sv.rata (suorganizatora hrvatske pravoslavne crkve)  i srpskog disidenta iz doba KSHS., koji je šovinista na kvadrat.Zato posebno i ističeš da je on Crnogorac !!

Pretenzje imperijalnih sila na teritorije Balkana su vekovima trajale, kako nekad tako i sada.Povod za propadanje tri carstva u Prvom svetskom ratu treba tražiti u sukobu Ausrougarske i Rusije oko teritorje Otomanskog carstva koje je bilo na izdisaju.Preživelo je jedino Britansko carstvo koje se tu ne pominje, a koje po običaju koristi gužvu dok se dvoje svađaju i čitavu situaciju prevede u svoju korist povlačenjem poteza iz prikrajka.Rezultate vidimo po političkoj mapi nastaloj posle Prvog svetskog rata.
Srbija je Austrougarskoj prečila put ka Bliskm istoku i sirovinama,to širenje naravno da nije Rusiji pogodovalo zbog niza geostrateških položaja u tom regionu.Ali daleko od toga da je Rusija htela da izazove rat preko leđa Srbije, dirigovanim atentatom u Srajevu.

Kao što znamo u to vreme Austrougarska je uveliko zveckala oružjem na granici sa Srbijom, pogotovu manevri izvedeni neposredno pred sam atentat. Godinama unazad raznim ekonomskim i političkim pritiscima Austrougarska je pokušavala da oslabi Srbiju i porobi, nekoliko puta je rat izbegnut.
 A ideja saveza južnih Slovena nije nastala na Balkanu , odgovor treba tražiti u onima koji su doveli Karađorđeviće na presto.... Ovde ne mislim na izvršioce samog čina , odnosno Apisa.E tu treba tražiti produženu ruku u Gavrila Principa ramenu, koje on naravno nije bio svestan... Wink U svakom slučaju to je bio slobodarski pokret kao i sam čin.
 Probaj to da istražiš i biće ti jasnije mnogo toga kako se svet ustrojio posle Prvog svetskog rata kroz politiku povod-reakcija-rešenje.
« Last Edit: November 11, 2015, 02:06:02 pm by longtrip » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #215 on: November 11, 2015, 02:55:23 pm »

Dobro znači da se slažeš sa mnom da je Austrougarska bila uređena multinacionalna država, pa čak uređenija od današnje EU kojoj je i neka vrsta preteče.

Postavio sam u paralelu dva atentata i poštivajući principe pitao sam koja je razlika između Principa i Kerina- ljudi sa dvije tribine primjenjuju dvostruke kriterije za oba slučaja i imaju različita mišljenja,.. jel tako..., ti prvi,.... za mene su obojica teroristi?

Ja ne radim rehabilitaciju ustaškog pokreta jer je moj pokojni djed bio Partizan, a za tvog ne znam. u RH nitko do sada nije pokrenuo rehabilitaciju A. Paveliće niti je ikome palo to na pamet. Sasvim suprotnu stvar imamo u RS i već provedenoj rehabilitaciji "Čiče", slijedeći je možda Nedić i Ljotić (vrlo cijenjeni od Nijemaca u rješavanju židovskog pitanja) da li sam išta slagao i da li sam zbog toga zadojen ?

Štedimlija nije bio ustaški saradnika ni srpski disidenta već crnogorski disidenta iz doba KSHS. Šovinista nije bio iz jednostavnog razloga jer su u ww2 premda ne mnogobrojni, hrvatski Crnogorci u Uredu Crnogoraca dobijali od Štedimlije potvrde da su nacionalni Crnogorci, te im je ta isprava služila kao potpuna zaštita od terora.
Izdavanjem takvih "lažnih" legitimacija i propusnica spašavao je Srbe (4.000), Jevreje i druge nacije (1.000) od NDH režima.
To se mnogima u NDH nije sviđalo pa ga nisu ni voljeli niti smatrali suradnikom, uključujući i Nijemce, kasnije Partizane, Ruse, vlastite zemljake a za Srbe si već sam napisao. Mjesto mu je među pravednicima među narodima ali nema tko da ga predloži !

Manevri sami za sebe ne bi trebali biti nikakav problem, to je sada kod tebe povod i okidač. Da li je potrebno naglasiti da je cijela jugoistočna granica Austrougarske monarhije bila fortificirana, naročito granica prema CG a i prema Srbiji. Znači to je dugoročno defanzivna obrambena politika. Da li je bilo fortifikacija sa druge strane- nije, znači sasvim drugi pristup, planovi i politika.

Tito je bio K.u.K. vojnik i to dobar, kasnije je to krio kao zmija noge zbog kompleksa od srpske javnosti (Dedijer nije smio pomenuti da je sudjelovao u operacijama na tlu Srbije !) pa mu je najlakše bilo "strpati" sve Germane u isti koš i K.u.K. i SS i Wehrmacht jer je tako bilo najlakše, mrski okupatori i vječni neprijatelji slavenskih naroda iako je Hitler ubijao i protjerivao članove obitelji Habsburg. Čak je i Roosevelt priznao da je uništenje Austro-Ugarske bila velika greška.

Zašto se ovako svi unervoze kada im malo poljuljaš mitove i podastreš neke činjenice i fakte, a tko je zadojen neka netko treći ocijeni.

Ipak ako vam dođe do ruke obavezno porčitati:
1 "Apis: Čovjek koji je izazvao Prvi svjetski rat" David MacKenzie
2."Zavjere protiv svjetskog mira" Savić Marković Štedimlija

živio
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #216 on: November 11, 2015, 05:37:29 pm »

Slažem se s tobom da ste se vratili svome carstvu , sada u okviru EU, ali su svi multietnički savezi propali kako sada tako i onda.Vidimo to i po poslednjim događanjima unutar te veštačke tvorevine.Nemam nameru da ikome namećem mišljenje ali ako neka NVO tog vremena,prevedeno na današnji rečnik,istorijski dokaže svoje postojanje i aktivnost kao civilizacijski napradak. Onda se takvom pokretu ne može staviti teroristički predznak. Sada bih se poslužio citatom iz posta gde ti je @džumba već odgovorio na pitanje od ranije:

Quote
Sad opet neki govore da je Gavrilo terorista a da su ovi što su ubili Alexandra borci za slobodu, pa mi sada ništa nije jasno

a @džumba odgovara :

"" Скоро сваки ослободилачки, побуњенички и сличани покрети су почињали, строго правно, као терористички. Некоме то послужи као почетни метод за неки други и праведнији (по њиховом мишљењу) циљ и успеју у томе јер их светско јавно мњење прихавати, а неки, као нацистички, па и усташки покрет заглибе у историји као такви (терористички) довека.
""

Iz tog razloga sam i naveo da iz tvog pitanja/teze možda pokušavaš da rehabilituješ ustaški teroristički akt. Jer ako Gavrilo nije terorista onda možda nije ni Kerin !Eto prođe skoro jedan vek  od tada i otvoriše se razne arhive koje treba konsultovati. Dosta toga je i publikovano. Izvršen je veliki medijski napad sa zapada o ovom pitanju.Za sada se branimo koliko nam to vreme i prostor dozvoljava.A prekrajanje istorije je uvek bilo u rukama jačeg, zato ostaje istini da se sama bori do kraja.

Preci su nam se na istoj strani borili protiv neprijatelja i ja sam na to veoma ponosan. Moj deda je preživeli borac Radničkog bataljona sa Kadinjače i predratni komunista od 1936. godine

Štedimlija je bio okoreli protivnik svega što ima srpski predznak, pa je zato ne birajući sredstva i načine pribegao i otvorenoj saradnji sa NDH gde se pojavio i kao suorganizator ustaške tvorevine hrvatske pravoslavne crkve. Kao olakšavajuća okolnost mu je uzeto ono što ti navodiš, u čemu se ponovo ogleda njegov šovinistički stav da je spasavao samo Crnogorce.Tako da takva literatura teško da ima jedan realan istorijski pristup.No to ide na tvoju vodenicu i bečku istorijsku školu.

Ako imaš nešto da dodaš na temu o atentatu na Kralja Aleksandra Karađorđevića bilo bi poželjno, jer je ovaj topik posvećen tome.
« Last Edit: November 11, 2015, 05:42:47 pm by longtrip » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #217 on: November 11, 2015, 10:09:02 pm »

long trip tocno tako balkanski ratovi su otsekli austoungarske jedan vitalni proizvod koj oni su dobivali a to je bio otomanska nafta iz arabije, i to pocnije te igre  podrzani iz rusije ali si velike meri iz v.britanije koj su hteli te nafteni izvori koj u tog perioda su bili sastav otomansko carstvo koj su bili u dobri odnosi sa nemacaka i aust-hungarija da ne bude vec u ruke otomani  i zbog  to je nastala onaa prva balkanska vojna i kad su uvidili da bugari ne mogu sami da pobede svi ostali balkanski zemlje u bukures 1913 g avstrici i nemci su izjavili da bukureski mirovni dogovor nije validan i da nemci kao i austro ungarija ke poceti svoji voeni akcije u balkan, gavrilo princip je bio samo inicijator  e sad se otvora prasanje ko su primorali onaa crna raka da organizira napad u sarejevo, dali e u prasanje britanski sluzbe , francuski a mozda sami austroungarske sluzbe ostaje pitanje isto taka i neki ili neki drugi organizacije kao masoni mozda su imali celj stvaranje haos u evrope zasto  nakon prve svetski rat su prezeli vlast skoro u cjelo evrope sve monarhije nakon 1918 godinie u evrope su ukinati jedan san masonerije je proces stvaranja jedna sovresna super drzava a precka su monrahije . Dok za jugolsavije u 41 tih kad su potpisali ugovor za trojna oska oni u dogovor su prifatili da jugolsavije dobije solun kao svoj  grad na egejsko more i da se ostavari srpski son za izlazak na egejsko more, sta je predvidzavo ovog ugovora u budcnost nekade do 1943 godine  je da dalmacija pripadne italije dok hrvati dobije nezavisna drzava u ci sostav bi bila veci deo bosne i herzegovine dok srpsko naselinije iz bosne da se preseli u egejska makedonije ili u grad solun i toj region da postane srpski po cenu da se izgube bosne  toe je podrazbirao toj dogovor iz 1941 godine sa tretit rajh, ovo su britanci uvidili i su se plasili za svog sojuznika a toe grcke pa su pocele planove za puc u beograd , i su nudili kad se puc sluci da jugoslavije dobite velike voeni pomos iz britanije ali sve je bio vec kasno.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #218 on: November 11, 2015, 10:22:07 pm »

dok gavrilo princip novine u i narod u nemacka i austro ungarija su ga smatrali za terorista isto kao i vo francuske i britanije  u tog perioda znaci mislim na perioda kad je izvrzen atenata tih prvi denova i sve u evropa su smatrali da sve ce zavrsiti mirno i da ovie ljudi bude osudeni  ali ne si desio tako poceo prvi svetski rat

jedan stara francuska serije iz 1975 godinie -Les brigades du Tigre  koj se trude u ovog seriijala da spreci crne ruke da izvrsen atentati kao i neki drugi evropske organizacije da izvrse napadi na videni ljudi i so tome da zapocni golemi rat


http://www.imdb.com/title/tt0166036/
www.youtube.com/watch?v=giIYYrwi1vA&list=PLPNcZVErAQTdt8ReIFm3_YC9ehTQsQy-q


« Last Edit: November 11, 2015, 10:31:58 pm by gocemk » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #219 on: November 11, 2015, 10:58:04 pm »

www.youtube.com/watch?v=-oEajzXikJ8&list=PLPNcZVErAQTdt8ReIFm3_YC9ehTQsQy-q&index=6
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #220 on: November 11, 2015, 11:39:31 pm »

Odosmo izvan teme, ali da odgovorim:

Kosmonatut@ Zaista ne znam o kakvim mitovima pričaš. To da je atentat u Sarajevu samo povod za Prvi svetski rat je preovlađujući naučni stav u svetskoj istorijografiji. Onaj stav (knjigu) koje si ti naveo je jedno od "revizionističkih"koji traži krivca isključivo ili govoro isključivo izvan Nemačke i Austrougraske. Naravno, ja tebi ne sporim pravo da smatraš drugačije, ali nazivati mitom dokazanu  istorijsku činjenicu, potvrđenu u naučnim radovima ogromnog broja najznačajnijih svetskih istoričara je sve samo ne tačno.

Još nešto, oko spočitavanja učešća brojnih Srba u redovima AU vojske. Nema oko toga spora u Srbiji. Ti ljudi su bili državljani tih država i postupali su u skladu sa tada važećim zakonima tih država. Ne samo u vreme Prvog svetskog rata, nego i pre toga.  Drugo, "Srbijanci" su napisali knjigu koja se zove "Srpski vojni pomenik" (kratak prikaz znamenitih vojnika Srba ali i onih koji su ratovali za Srbiju kroz istoriju) u kojoj su navedeni mnogi Srbi, vojnici (generali, oficiri i sl.) koji su slavu stekli učestvujući ili ratujući u raznim vojskama, ne samo srpskoj. Data su i biografije većeg broja generala i znamenitih oficira Austrougarske vojske (uključujući i generala Borojevića).

Sa druge strane ja se lično ne mogu načuditi zašto se u Hravtskoj stide oficira poreklom Hrvata koji su ratovali u srpskoj vojsci u 19. veku (da 20.vek zaobiđemo). Na primer generala Dragitina Franasovića i Đure Horvatovića. Nije vojnik, ali da dodam da je i ime poznatog biloga i naučnika Josipa Pančića skoro zaboravljeno u Hrvatskoj. zašto je to tako ti ćeš znati bolje od mene. Verujem da znaš da je čak i Stanisalv Binički  (autor kompozicije "Marš na Drinu") hrvatskog porekla (otac, takođe srpski oficir mu je iz Hrvatske). 

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #221 on: November 12, 2015, 02:40:39 pm »

Dobro znači da se slažeš sa mnom da je Austrougarska bila uređena multinacionalna država, pa čak uređenija od današnje EU kojoj je i neka vrsta preteče.

Ipak ako vam dođe do ruke obavezno porčitati:
1 "Apis: Čovjek koji je izazvao Prvi svjetski rat" David MacKenzie
2."Zavjere protiv svjetskog mira" Savić Marković Štedimlija
3. Јазавац пред судом, Петар Кочић.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #222 on: November 12, 2015, 02:46:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На дан крштења Петра II.


* крштење.jpg (131.41 KB, 652x438 - viewed 59 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #223 on: November 12, 2015, 08:30:13 pm »

Dobro znači da se slažeš sa mnom da je Austrougarska bila uređena multinacionalna država, pa čak uređenija od današnje EU kojoj je i neka vrsta preteče.

Ipak ako vam dođe do ruke obavezno porčitati:
1 "Apis: Čovjek koji je izazvao Prvi svjetski rat" David MacKenzie
2."Zavjere protiv svjetskog mira" Savić Marković Štedimlija
3. Јазавац пред судом, Петар Кочић.
4. Nacertanije, Ilija Garasanin
5. Memorandum SANU, 1986.

ima jos ali tesko je s vama ravnopravno na ovom forumu razgovarati a i nemam vremena
živjeli
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #224 on: November 13, 2015, 09:08:14 am »

Dobro znači da se slažeš sa mnom da je Austrougarska bila uređena multinacionalna država, pa čak uređenija od današnje EU kojoj je i neka vrsta preteče.

Ipak ako vam dođe do ruke obavezno porčitati:
1 "Apis: Čovjek koji je izazvao Prvi svjetski rat" David MacKenzie
2."Zavjere protiv svjetskog mira" Savić Marković Štedimlija
3. Јазавац пред судом, Петар Кочић.
4. Nacertanije, Ilija Garasanin
5. Memorandum SANU, 1986.

ima jos ali tesko je s vama ravnopravno na ovom forumu razgovarati a i nemam vremena
živjeli
Ako je sve onako kako si ti napisao, austrougarska bila onakva kakvom je ti predstavljaš, organizovana, multinacionalna
sa zaštićenim pravima drugih nacija, napredna toliko da je preteča eu a Srbija se odražava u liku teroriste Gavrila Principa,
po mom mišljenju još jednog od Srpskih Obilića. Pitam se zašto onda takva jedna zemlja au monarhija dovuče sve što može na granicu
Srbije i pokuša da je porobi? Zbog jednog teroriste ili zbog nečeg drugog?

Vidiš to tvoje nemanje vremena je vrlo indikativno nemaš vremena ili nemaš argumenata? Jasno je tebi ko je gde i šta bio i radio,
pozivanje na srbe vojnike u au vojsci ti je bez veze jer bilo je i obratnih slučajeva (Pavle Jurišić general), još bezveznije je
upoređenje čiče (čija uloga nije ispitana do kraja) sa pavellićem. Broj nevinih i vinih (ako ih je bilo) ljudi drugih nacionalnosti koje je ubila
vojska pod čičinom komandom je smešan u odnosu na ono šta je uradio pavelić. Ovo upoređenje bi u najmanju ruku bilo bezobrazno da nije glupavo.
Bilo bi lepo da kada čitaš neki tekst pokušaš sam da shvatiš poentu, odnosno ono što smo učili u osnovnoj školi "šta je pisac hteo da kaže".
Ako preterano slušaš i prihvataš diktate onda te to može odvesti na stranputicu.

Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.