PALUBA
April 18, 2024, 01:13:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Погибија Краља Александра Карађорђевића у Марсељу 1934.год  (Read 127624 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #225 on: November 13, 2015, 09:45:08 am »

Gde mi odlutasmo dragi moji.
Molim moderatora da ovo sve prebaci van teme o marseljskom atentatu.

U svemu ovome vidim prenebregava se i opšte poznata činjenica da je BiH bila anektirana (okupirana) od strane K&K monarhije a na štetu otomanske imperije, koja je takođe bila u statusu viševekovnog okupatora iste.
Prema tome u činu pominjanih mladobosanaca nema nikakvog terorizma.
Ko ima pravo da borbu protiv okupatora naziva terorizmom osim samog okupatora.
Uzrok atentata je posledica hegemonije dve imperije prema našim prostorima a uzrok rata želja više imperija da drugačije podele otimačinu.
Ceo ovaj naš region bi trebalo jednom da ispostavi račun za viševekovno krvoproliće tim nekada imperijama a danas raznim "unijama" za potkusurivanje preko svojih leđa.

Ali nikako valjda da se opametimo.
Uvek se mora ovde biti nečiji, zarad prodavanja vere za večeru i popularnosti: Monarhista, Komunista, Anarhista, Anglofil, Rusofil, Germanofil ili nećak ujka Sema.
Dok su svi ostali svoji mi sa ovih prostora smo uvek nečiji a ničiji samo ne svoji!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #226 on: November 13, 2015, 10:48:41 am »

Кад је Франц Фердинанд дошао у Сарајево 1914. на њега је прво била бачена бомба која га није убила. Уместо да га његово обезбеђење склони са улица и премести на сигурно место и да се у потеру за починиоцима људи из протокола су рекли да Фердинанд треба да настави да се креће сарајевским улицама. Е након тога ступа на сцену Гаврило Принцип који убија Франца и његову супругу.

Није тајна да је аустријска аристократија на челу са самим царом била незадовољна Фердинандом и да су желели да га се реше, али нису хтели да падне од њихове руке у Бечу или негде другде где живе Аустријанци већ у Босни од стране Срба и других који су били незадовољни аустријском влашћу.

Аустрија и Немачка су биле незадовољне расподелом територија у светку као и колонијалним системом. Сметало им је то што су Француска, Британија, Шпанија и Португалија уграбиле највише територија богатих нафтом, златом, дијамантима и осталим рудама, а њима није остало ништа. Сметала им је Русија која је била највећа држава и царство света и којој није требала ниједна страна држава како би опстала. Зато су покренули рат светских размера којим би решили ствар у своју корист. Прва на удару је била Србија јер је пораз Србије отварао пут ка Азији и Блиском истоку.

Свака прича о томе како је Гаврило Принцип био главни узрок Првог светског рата је депласирана и може бити плод само неуког или поптуно исфрустрираног човека. Нико други нормалан и образован не може да тврди да је чин једног човека имао потенцијал да покрене оружани сукоб који је био највећи до тада у светској историји. Наравно исти ти неуки и духом слаби људи ће рећи и да су Срби главни кривци и за Други светски рат који је проузрокован поразом Немачке и Аустрије у Првом. Тако, користећи се логиком квазиисторичара поражених снага и овековечених злочинаца долазимо до закључка да су Срби одговорни за смрт 100 милиона људи.

Атентат на краља Александра починили су они који су изгубили Први светски рат, а касније, уместо заслужене казне, добили су опрост и интеграцију у друштво. Бугарска и хрватска фашистичка емиграција и организације стоје иза атентата. Уместо да буду захвални што им је омогућено да живе у заједници Јужних Словена равноправно са свим осталим народима и што су рехабилитовани након пораза они су решили да дигну руку на тог истог монарха који је за њих учинио више него за Србе који су у извојевали победу у једном неправденом и наметнутом рату где је сваки трећи Србин изгубио живот.

Након рата тај исти краљ је у састав своје војске примио велики број аустријских официра који су ратовали против Србије и Црне Горе, дао им чинове, положај, унапређивао их је док је људе који су прешли Албанију пешице слао у пензију и отпуштао из службе. Најбољи пример незахвалности је Кватерник коме је дато све, али то није било довољно те је касније основао НДХ. За то време док су ти исти официри из поражене КуК војске добијали чинове споменичари су просили по улицама. Атентат је био демонстарција захвалности за све учињено.

А што се тиче тебе космонауте теби јузернејм стварно стоји. Понашаш се као да си дошао из свемира.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #227 on: November 13, 2015, 12:35:36 pm »

Vidim demokratija i pluralizam vam je na nivou i to konstantno od 1903. kad nestaše Obrenovići od istih onih koji su nastavili stvaranje kaosa, pa do ubojstva Đinđića, imate vi "lot of issues" i bez drugih naroda

Što se tiče Aleksandra
Quote
да живе у заједници Јужних Словена равноправно са свим осталим народима и што су рехабилитовани након пораза они су решили да дигну руку на тог истог монарха који је за њих учинио више него за Србе који су у извојевали победу у једном неправденом и наметнутом рату где је сваки трећи Србин изгубио живот.

Čini mi se da se nešto desilo braći Radić neke godine od junaka Puniše Raćića, hvala monarhu što je tako bio brižljiv prema drugim narodima. To se Srbima nije dešavalo u Hrvatskom saboru od 1848.-1918.

Moj jedan pokojni pradjed je bio solunski dobrovoljac, baš kao i što je bio Alojzije Stepinac, a drugi u K.uK. vojski. To ne mora značiti da se ja slažem sa srpskom politikom od 1878. do danas ili da se slažem ili podržavam NDH (već sam pomenuo da mi je pok. djed bio u Partizanima), ja samo imam šire poglede od Vas koji još živite na mitovima od Kosova pa na ovamo i hranite buduće generacije za nove sukobe jer gledate samo jednostrano.

Možete se ljutiti koliko hoćete, na neke se stvari koje sam iznio uopće ne referirate a za neke se primite itekako.

Biti karakter pa priznati da su atentatori iz 1914. i 1934. najobičnije ubica i terorista i formalo i pravno je zaista teško, izgleda da moraš biti sa druge planate da bi to shvatio !

živijeli
« Last Edit: November 13, 2015, 12:42:34 pm by kosmonaut » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #228 on: November 13, 2015, 01:23:43 pm »

Odmori malo kosmonaut...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #229 on: December 08, 2015, 11:00:22 am »

Defile Jugoslovenske kraljevske vojske iz 1930. godine na Banjici. Tribina koja se vidi na snimku danas je tribina stadiona "Kralj Petar Prvi" fudbalskog kluba Rad.

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #230 on: December 09, 2015, 03:24:37 pm »

Сачекао је принцезу Марију од Румуније којом се оженио. У њеној пратњи је отац Краљ Карољ. Снимљено вероватно на Дунаву у Оршави !

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 11694024_932481666774570_507691432055348415_n.jpg (188.77 KB, 760x928 - viewed 143 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #231 on: December 09, 2015, 03:41:00 pm »

Kraljica Marija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* kraljica-marija-karadjordjevic.jpg (53.13 KB, 373x500 - viewed 142 times.)

* Princ-Naslednik-Petar-II-Kraljica-Marija-i-Nj.K.V.-Kralj-Aleksandar-I-Karadjordjevic.jpg (107.07 KB, 670x543 - viewed 142 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #232 on: December 09, 2015, 07:14:50 pm »

 На слици је краљ Александар I са својом таштом румунском краљицом Маријом која држи у рукама престолонаследника Петра, свог унука. Слика је са крштења. Кум на крштењу је изасланик краља Велике Британије Џорџа Петог, принц Алберт његов други син.

Истог дана су се венчали кнез Павле и кнегиња Олга, 22 октобар 1923.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 30774_431995573523414_1725512365_n.jpg (113.13 KB, 880x790 - viewed 139 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #233 on: December 16, 2015, 07:35:50 pm »

Beograđani odaju poštu na dan sahrane 1934. godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 11825073_759703667492726_6797818646431743722_n.jpg (86.38 KB, 860x597 - viewed 138 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #234 on: January 17, 2016, 06:28:17 pm »

Ko se plaši mrtvog kralja

I. Miladinović
novosti.rs


Zašto se i danas krije prava istina o ubistvu Aleksandra Karađorđevića. Evropski arhivi nedostupni za istraživače, koji bi da reše misteriju marseljskog zločina

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


POLITIČKA pozadina atentata na jugoslovenskog suverena, 9. oktobra 1934. godine, ostala je velika nepoznanica. Interes evropskih sila da se ne insistira na otkrivanju ko je zapravo bio organizator ovog krvavog događaja, u kontekstu rasporeda snaga s početka tridesetih godina prošlog veka, može biti lako shvaćen i objašnjen. Međutim, nejasno je i neobjašnjivo zašto su pojedini evropski arhivi, i to oni u kojima bi se, po svemu sudeći, pronašao odgovor ko su inspiratori i finansijeri ovog političkog zločina, i u 21. veku zatvoreni i nedostupni za istoričare istraživače. Kome i zašto odgovara da istina o marseljskoj tragediji ostane pod velom istorijske tame?


PRVI nagoveštaj da nikome ne odgovara da se otkrije pozadina marseljske tragedije koja je uzbudila ne samo Evropu već i vasceli svet, stigao je iz Londona. Još se nije osušila štamparska boja sa stranica vodećih svetskih prestoničkih listova o sahrani u Beogradu kada je 30. oktobra 1934. godine (svega tri nedelje posle atentata) u britanskom Kraljevskom institutu za međunarodne odnose održano predavanje Siton-Votsona, poznatog istoričara i odličnog poznavaoca južnoslovenskih prilika, "Ubistvo kralja Aleksandra - Pozadina i efekti". Ključni aspekti i glavni tok sa ove tribine, sa iscrpnim i dobro ilustrovanim stavovima učesnika u raspravi - a to su bili predstavnici političke i naučne britanske elite, publikovani su u januaru 1935. godine.

U diskusiji posle predavanja, predstavnici britanskog establišmenta, koji su činili publiku, nemilosrdno i cinično su napali Siton-Votsonov "suviše blagonaklon" stav prema kralju Aleksandru i Jugoslaviji. Njihov stav je bio da se ne sme dozvoliti da istraga o ovom zločinu ode suviše daleko...I nisu dozvolili. Istraga nije otišla "suviše daleko". Pored ovakvih saveznika, kome su još potrebni neprijatelji...

U VREME održavanja ove tribine, i zvaničan stav Britanije i Francuske prema događaju u Marselju jasno se iskristalisao. Počeo je neviđeni pritisak na Jugoslaviju da nikako ne sme da optuži Musolinija, već da oštricu napada treba da usmeri na severnog suseda. Direktiva je glasila - optužujte Mađare do mile volje. Međutim, ni to nije dugo trajalo. Kneza Pavla upozoravaju da se propaganda protiv Mađarske smanji, navodno zbog ispada prema mađarskoj manjini u Jugoslaviji.

Novembra 1934. godine, ser Aleksander Kadogan, direktor Forin ofisa, na margini izveštaja o atentatu na Aleksandra je napisao: "Za ubistvo u Marselju najveća odgovornost leži na Italiji, ne na Mađarskoj, ali mi to ne možemo i nećemo javno reći."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I Francuska će se ponašati kao Britanija. Čak i gore. Ona je imala trojicu Pavelićevih terorista u svom zatvoru, ali nije uopšte žurila da ih izvede na suđenje. Odmah posle pogibije Bartoua, Pjer Laval postaje ministar spoljnih poslova, čovek koji će biti predsednik Petenove izdajničke vlade u Višiju. On je izjavio da je njegov prvi potez u spoljnoj politici da poseti Musolinija i da tako izgladi odnose sa Italijom.

I MNOGO decenija kasnije, odnos Londona prema presudnom političkom atentatu, između dva rata, nije se promenio. O tome najbolje govori svedočenje Staniše Vlahovića, profesora na Univerzitetu u Birmingemu u Velikoj Britanija, koji je objavio prilog u "Političkoj reviji" broj 2, za 2004, godinu, "Pogibija kralja Aleksandra Karađorđevića u Marselju 1934. godine". Autor u prilogu piše o jednom neverovatnom događaju kada je iz britanskog državnog arhiva nestala sva dokumentacija o likvidaciju jugoslovenskog mohnarha.

- O ovoj temi počeo sam ozbiljno razmišljati 1984. godine... Mislio sam tada da tekst (studiju) o ubistvu kralja Aleksandra podelim u dva dela, da prvo obradim deo njegove vladavine od 1921. do 9. oktobra 1934, kad je poginuo u Marselju u Francuskoj. Drugi deo bi obuhvatio istraživanje o tome kako je do pogibije došlo... Zbog toga sam rešio da prvo proučim ono što postoji u Britanskom državnom arhivu. To je bilo 9. i 10. februara 1984. godine, kada sam proveo dva dana u Arhivu u Londonu. Na moje veliko iznenađenje, pored dokumenata na engleskom jeziku koji su mi bili neophodni, naišao sam i na obilje važnih dokumenata na francuskom, nemačkom i italijanskom jeziku - naveo je Vlahović.

IZ OBJEKTIVNIH okolnosti profesor Vlahović je morao da prekine istraživanje, pa se ponovo obreo u lodonskom arhivu februara 1987. godine. I doživeo je šok: "... u arhivu nije više bilo ni traga od dokumenata na francuskom, nemačkom i italijanskom jeziku. Čak nije bilo ni dokumenata na engleskom o periodu od kraja 1929. do oktobra 1934. godine. Nije bilo ni kataloga u kojima su dokumenti bili zavedeni." Vlahovićevi pokušaji da dozna šta se dogodilo sa dokumentima ostali su bezuspešni, bez odgovora. Očevidno da je građa od njega sklonjena.

I osamdeset godina od osude na smrt prvog jugoslovenskog kralja, arhivi nastavljaju da kriju tajne o zaveri protiv njega. Sličnu sudbinu, poput profesora Vlahovića u britanskom državnom arhivu, doživeće nekoliko naših istraživača u Parizu.

Krajem aprila 2014. godine, profesor Predrag Simić izjavio je za "Večernje novosti" da se izveštaj francuske državne komisije o atentatu na kralja Aleksandra Karađorđevića 1934. u Marselju nalazi pod embargom i 80 godina posle tog događaja, verovatno zbog toga što bi njegovo objavljivanje i danas moglo da proizvede političku štetu.

Britanci imali strah od Sitona-Votsona

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Simić je rekao i da su bili uzaludni svi njegovi pokušaji da u Francuskoj dobije taj izveštaj dok je bio ambasador u Parizu i da je odbijan pod raznim izgovorima. On ocenjuje da su, verovatno, odnosi sa Italijom razlog zašto Francuska i danas drži izveštaj o atentatu pod embargom.

Mile Bjelajac, poznati istoričar vojno-političkih prilika, u nekoliko navrata boravio je u Francuskoj. Otišao je do Eks an Provansa gde je bilo suđenje atentatorima i stalno je doživljavao istu stvar. Kada bi uneo na kompjuteru odrednicu u bezi sa atentatom, na ekranu bi se pojavila crvena boja s natpisom "nedozvoljeno za upotrebu". Pokušao je da u dosijeu Andrea Tardijea, poznatog francuskog diplomate, proveri prepisku s kraljem Aleksandrom. Takođe je dobio odgovor da to ne postoji. Inače, Tardije i Aleksandar su bili prisni prijatelji, i Francuz ga je ubedio da 1929. godine privremeno suspenduje parlamentarni život dok se koliko-toliko političke prilike u zemlji normalizuju.

Kralj Aleksandar i Luj Bartu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U VREME kada je Simić bio ambasador, u Parizu je boravila i Vjera Mitrović, tada direktor Arhiva Jugoslavije, kasnije Arhiva Srbije i Crne Gore. I ona je prošla poput njenih prethodnika: uz jednu dopunu da gospođi Mitrović nije bio dostupan ni dosije kralja Petra Karađorđevića Oslobodioca. Kao znak dobre volje, Francuzi će joj ponuditi dokumentaciju o Marinkoviću, prvom poslaniku Srbije u Parizu, pre Berlinskog kongresa.

Otvaranjem ove Pandorine kutije i "čeprkanjem" po njoj otkrićemo da ona nije imala jedno, ni duplo, ni troduplo, već petoduplo dno. Berlin, Moskva, Rim, Budimpešta, Sofija..., svako je imao poneki razlog da Aleksandar i Bartu nestanu s političke scene u tom trenutku. Svojih razloga imale su i ustaše, VMRO i jugoslovenski komunisti. A Pariz i London sigurno ne bez razloga drže pod embargom dosijea o ovom političkom atentatu... Verovatno zato je njihovo ubistvo još pod velom tajne.

RAZREŠENjE MARSELjSKOG ČVORA

PREĆUTKIVANjE ovog dela istorije tridesetih godina prošlog veka nameće otvorene sumnje da se u Marseljski atentat upetljala gotovo sva versajska Evropa, i da je svim glavnim i sporednim igračima bilo u interesu da se sklone i kralj Aleksandar i Luj Bartu. Na inicijativu kralja Aleksandra, Mala antanta, vojni savez Čehoslovačke, Rumunije i Jugoslavije, početkom februara 1933. godine prerastao je u političku i ekonomsku zajednicu, jednu vrstu preteče Evropske unije, koja postaje peta sila Starog kontinenta.

Sa nestankom Bartua, na političku scenu Francuske i Evrope nastupa Pjer Laval, koji će vrlo brzo izmenjati sve značajne ministarske portfelje i završiti kao predsednik kvisliške Petenove vlade u Višiju.


* kralj (3)_620x0.jpg (82.13 KB, 620x355 - viewed 123 times.)

* kralj (2).jpg (45.21 KB, 456x620 - viewed 105 times.)

* kralj (1).jpg (30.44 KB, 620x506 - viewed 121 times.)

* kralj (4).jpg (50.78 KB, 620x428 - viewed 109 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #235 on: January 18, 2016, 09:06:46 am »

Iz ovoga je više nego jasno da se želi prećutati saradnja Francuske i Engleske sa fašističkom Italijom i njihovo očekivanje da mogu isposlovati aranžman sa Italijom u tom momentu.

I danas je neprihvatljivo da se vidi da nije jedino Staljin pravio dogovore sa silama osovine nego i demokratska Evropa.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #236 on: January 18, 2016, 09:14:25 am »

Taj prilog Staniše Vlahovića objavljen u "Političkoj reviji" broj 2, za 2004, godinu, "Pogibija kralja Aleksandra Karađorđevića u Marselju 1934. godine" ,preneo sam u potpunosti na početku ove teme.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #237 on: January 18, 2016, 09:26:48 am »

I danas je neprihvatljivo da se vidi da nije jedino Staljin pravio dogovore sa silama osovine nego i demokratska Evropa.

Ništa novo, oduvek su se efikasno branili od Rusije drugim zemljama i narodima. Osim toga lepo su pustili i Špansku republiku niz vodu 1936-1939.

Što bi rekao pastor Nimeler:

Kada su nacisti došli po komuniste,
ja sam ćutao;
jer nisam bio komunista.

Kada su zatvorili socijaldemokrate,
ja sam ćutao;
jer nisam bio socijaldemokrata.

Kada su došli po sindikalce,
ja se nisam pobunio;
jer nisam bio sindikalac.

Kada su došli po mene,
nije preostao niko da se pobuni.

A sve u nadi da će moći da kontrolišu svog Frankenštajan...ali to obično u stvarnosti ne biva.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #238 on: January 18, 2016, 05:13:29 pm »

Ne vidim nikakav posebni misterij oko pozadine atentata. Iza njega je stajala Italija iskoristivši ustaše i VMRO. Jasno je da Britanija i Francuska nisu htjele kvarenje odnosa s Italijom koja 1934. još uvijek nije bila bliska s Njemačkom, zapravo je s njom bila u lošim odnosima. Njemačko-talijansko približavanje nastupilo je kasnije, poslije etiopskog rata, a stvaranje Osovine još kasnije.
Bilo je prirodno da zapadne demokracije izvrše pritisak na Jugoslaviju da ne inzistira na istrazi jer je za njih Italija, kao velika sila, imala veći značaj.
Te događaje i konstelaciju snaga opisao je još 70ih godina Bogdan Krizman u knjizi "Vanjska politika jugoslavenske države 1918-1941". Ne vjerujem da se nešto novo spektakulano može otkriti.
Istina da je atentat odgovarao mnogima, ali ne znači da su ga organizirali. Odgovarao je SSSR-u zbog Aleksandrove antiboljševičke politike, Njemačkoj - koja je iskoristila priliku da se približi Jugoslaviji (koja je uvidjela da je Francuska nepouzdani saveznik), Francuskoj - koja je odustala od "istočnog Locarna" za koga se zalagalo Barthou i tražila kompromis s Njemačkom. Dakako, i Italiji koja je i organizirala atentat i koja je bila veliki neprijatelj Jugoslavije. Povod je bio Aleksandrovo pomirenje s Bugarskom. Italiji nije odgovaralo stvaranje jakog bloka na Balkanu pod vodstvom Jugoslavije, u kojem su već bile Rumunjska, Grčka i Turska (Balkanska Antanta).
Sama Mala Antatnta bila je zapravo slaba i svodila se na protumađarski savez. Svaka njena članica imala je velikog neprijatelja u što druge članice nisu bile spremne da se umiješaju: ČSR - Njemačku, Rumunjska - SSSR, a Jugoslavija - Italiju. Mala Antanta je efikasno držala u šahu Mađarsku, ali to je sve što je mogla.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #239 on: January 19, 2016, 10:25:12 am »

Pozadina je jasna ali bez dokaza iz arhiva ostaje samo na predpostavkama.........
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.