PALUBA
March 29, 2024, 05:34:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Perionica Split  (Read 5217 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« on: August 05, 2010, 09:38:30 am »

Perionica Split

05.08.2010.

Brodovi američke ratne mornarice mogli bi od sledeće godine da, prilikom povratka iz Persijskog zaliva, pristaju u Split na pranje. U operaciji "vošdaun" biće čišćena i oprema koju brod nosi, piše "Slobodna Dalmacija".

Split bi mogao da postane mesto za pranje i čišćenje američkih ratnih brodova dugačkih oko 200 metara, koji prevoze 1000 marinaca, piše "Slobodna Dalmacija".

Prema pisanju hrvatskog lista, u luci u Splitu, u okviru operacije "vošdaun", na čišćenje bi mogla da stigne i oprema koju brod nosi, poput tenkova, helikoptera, topništva, protuoklopnih vozila, oružja i municije.

Do januara 2008. godine brodovi su pristajali u luci u Španiji, a zbog renoviranja preseljeni su u Kuvajt, međutim sledeće stalno pristanište, prema rečima hrvatskog lista mogla bi da bude Dalmacija.

List navodi da su se prošle nedelje sa američkim vojnima izaslanicima sastali predstavnici hrvatskih ministarstava, policije, državne granice i Luke Split, kada su Amerikanci izložili ideju da njihovi ratni brodovi do četiri puta godišnje pristaju u Splitu.

Nedeljnik "Globus" prenosi da su razmotrene su logističke mogućnosti i da je dogovoreno da će američka strana u što kraćem roku dostaviti okvirni plan dolazaka brodova, i ostale podatke.

Inače, operacija "vošdaun" izgleda tako da luka osigura prostor, nešto od opreme poput električnih generatora te poljoprivredne i carinske inspektore, a sve ostalo rade marinci - iskrcavaju opremu, čiste je i vraćaju na brod. Cela operacija traje najdalje sedam dana, piše "Slobodna Dalmacija".

Izvor: RTS
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1 on: August 11, 2010, 01:56:08 pm »

Prema pisanju današnje "Slobodne", operacija "washdown" je praktički gotova stvar...

MINISTARSTVO OBRANE RH ODOBRILO UPLOVLJAVANJE AMERIČKIM AMFIBIJSKIM BRODOVIMA U SJEVERNU LUKU

Operacija ‘washdown’: Splitu prijeti zagađenje osiromašenim uranom i otpadnim kancerogenim uljima

Hrvatsko Ministarstvo obrane prošlog je tjedna odobrilo uplovljavanje američkih amfibijskih brodova u splitsku Sjevernu luku za provođenje logističke operacije “washdown”, te je objasnilo da je zapravo riječ o “logističkoj operaciji pri kojoj se korištena oprema i sredstva koju brod nosi iskrcavaju na obalu i čiste, prepakiraju i ponovno ukrcavaju na brod”.

Drugim riječima, amfibijski bi se brodovi američke ratne mornarice na povratku iz Perzijskog zaljeva prema američkoj obali zaustavili na nekoliko dana u splitskoj luci, gdje bi oprali svu opremu koju prevoze, od tenkova, helikoptera, protuoklopnih vozila i oružja.

Zarada ide Železnjaku?

Sastanak na kojemu se prvi put razgovaralo o ovoj mogućnosti održan je 27. srpnja u Lučkoj upravi Split, gdje su se, iza zatvorenih vrata, susreli predstavnici SAD-a, predvođeni američkim vojnim izaslanikom pri veleposlanstvu SAD-a u Hrvatskoj, s osobama iz hrvatske vlasti, među kojima su bili odgovorni iz ministarstava obrane, vanjskih poslova i poljoprivrede.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Splitska Sjeverna luka je i prije ulaska Hrvatske u NATO služila kao privezište američkim ratnim brodovima

Inače, većinski vlasnik tvrtke Luka d.d., koja ima koncesiju u Sjevernoj luci, jest ruski poduzetnik Dmitrij Železnjak, pa bi teret akcije mogao biti raspoređen u skladu s geopolitičkom važnošću: u Ameriku bi išli čisti brodovi, u Rusiju čista zarada, a ovdje bi ostalo prljavo more.

Darko Smolić, pomoćnik direktora Luke, smatra da nema bojazni za takav rasplet. Kao prvo, ističe on, sastanak s Amerikancima bio je tek preliminaran, te još ništa nije dogovoreno. Na upit zašto je onda MORH dao odobrenje za uplovljavanje brodova u splitsku luku, Smolić kaže da je vjerojatno riječ o stvaranju preduvjeta za posao s Amerikancima.

“Naši sugovornici iz SAD-a došli su samo vidjeti kakvi su kapaciteti Luke, još uvijek nismo dobili nikakav odgovor od njih”, kaže Smolić, kojega smo pitali i je li točno da bi zarada po opranom brodu s dekontaminiranim vozilima bila 70 tisuća dolara. On, međutim, kaže, da još uopće nisu došli do razgovora o novcu, ali su ipak utvrdili da bi se brodovi prali “tri puta u 18 mjeseci”.

Smolić ističe i da su sastanku nazočili predstavnici Uprave za gospodarenje vodama, koja bi u slučaju realizacije akcije vodila računa o tome da se more ne zagadi. Jure Šundov, dogradonačelnik Splita, izjavio je da “Grad Split s tim nema apsolutno ništa”. “Nije mi jasno na temelju čega je donesena ta odluka, a ne znam ni je li MORH uopće nadležan za takva pitanja.

Gradska uprava nije dobila nikakav službeni zahtjev ili obavijest, a dolazak ratnih brodova mogao bi ugroziti naš akvatorij i Grad se nije smjelo zaobići”, rezolutan je Šundov. O čišćenju brodova ništa ne znaju ni u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Župan Ante Sanader rekao nam je da s njim nitko nije kontaktirao, ali i da je Sjeverna luka u nadležnosti Lučke uprave.

Operacija pranja tereta, žargonskog naziva “washdown”, nije ništa drugo nego dekontaminacija bojnih sredstva koja su korištena u područjima borbenih djelovanja američke vojske. Riječ je o čitavom nizu arsenala, od tenkova, oklopnih vozila do artiljerije i helikoptera, koji se vodom ili kemikalijama peru i dezinficiraju od različitih vrsta nečistoća.

Riječ je o nečistoćama koje uzrokuje prašina, motorno ulje, te maziva i konzervansi koji se koriste u zaštiti opreme, poput površine i mehanizama tenkova, transportera ili topništva od utjecaja pijeska i sunca.

Pancirne granate

Za prostor Sjeverne luke rizični mogu biti spomenuti pijesak i konzervansi. Naime, poznato je da američko topništvo, kao i borbeno zrakoplovstvo, koristi pancirne granate s osiromašenim uranom zbog njegovih osobina u probijanju oklopa i armiranog betona. Nakon sudara s metom, glava projektila rasprši se u fine radioaktivne čestice uranova oksida.

Odnosno, osiromašeni uran eksplodira u mikroskopske fragmente koji plove kroz zrak kao kancerogena prašina, koju vjetar potom desetljećima raznosi. Oplate vozila i helikopteri koji prođu kroz kontaminirana područja prime na sebe ovu kancerogenu česticu koja se zadržava u zraku i u tlu.

Ovisno o meteorološkim uvjetima, te se čestice mogu širiti do 40 kilometara od zone djelovanja američkih snaga. Slično je i s konzervansima, od kojih pojedine vrste također imaju kancerogena svojstva. Za sada nije poznato postoji li analiza rizika od kontaminacije prostora Sjeverne luke koja može nastati pranjem vojne opreme, koja se na tlo SAD-a mora vratiti potpuno čista i sigurna.

‘Mala država, mali ekokriteriji’

Vjeran Piršić, predsjednik Udruge “Eko-Kvarner”, smatra da NATO ima visoke ekološke standarde, ali kad dođu u malu državu poput naše, smanjuju kriterije. “Primjerice, kod nas se dugo nisu primjenjivali mehanizmi zaštite okoliša kod uplovljavanja nosača aviona u luke. Na koncu, bilo bi zanimljivo raspitati se je li netko Amerikancima rekao da je u neposrednoj blizini Sjeverne luke velika količina azbestnih čestica u još uvijek nesaniranom Salonitu? To je neprihvatljivo za njihove standarde”, ističe Vjeran Piršić.

Španjolcima ne plaćaju

Prema neslužbenim informacijama, ulogu u dovođenju “washdowna” u RH imao je i kontroverzni američki vojni ured Office of Defense Cooperation − ODC. Od svih zemalja s kojima Hrvatska ima potpisan ugovor o vojno-tehničkoj suradnji, jedino ministarstvo obrane SAD-a, odnosno zapovjedništvo vojske SAD-a za Europu, EUCOM ima svoje službeno predstavništvo u zgradi Ministarstva obrane na Trgu kralja Petra Krešimira IV. u Zagrebu(!?).

Službenik tog ureda prima plaću izravno od vlade SAD-a, oko 4000 dolara, i jedina je uloga ODC-a − lobiranje za američke vojne interese, među kojima je i “washdown” brodova američke mornarice. Službenik ureda, inače hrvatski državljanin, ima i izravan pristup hrvatskom ministru obrane. Američka VI. flota svoje amfibijsko i transportno brodovlje i opremu trenutačno pere u španjolskoj mornaričkoj bazi “Rota”, koja se smjestila u zaljevu Kadiz, kod Gibraltara. SAD-ovu bazu koristi besplatno i ne plaća nikakav najam. Riječ je o velikoj bazi koja logistički pokriva Europu, Sjevernu Afriku i Bliski istok.

Čepo (SDP): Ovo je skandalozno

Gojko Čepo, SDP-ov gradski vijećnik, mogućnost pranja brodova u Splitu naziva skandaloznom: “Ulaskom u NATO preuzeli smo određene obveze, ne znam je li ovo jedna od njih. Nadam se da nije, jer je luka u već ugroženom Kaštelanskom zaljevu.

Uz to, nije primjereno da splitski vijećnici informacije o ovako važnim događajima dobivaju iz medija, to više što je Grad suvlasnik Sjeverne luke nakon pretvaranja potraživanja za komunalni doprinos u vlasnički udjel. Naravno, ako taj udjel nije prodan mimo znanja javnosti”, ustvrdio je Čepo.


Autori: Vladimir Matijanić, Snježana Dukić, Leo Kovačić, Denis Krnić
Snimio: Mario Todorić / Cropix
Izvor: Slobodna Dalmacija


* sjeverna_luka.jpeg (142.4 KB, 468x311 - viewed 149 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: August 11, 2010, 02:31:22 pm »

 Srijeda, 11. Kolovoz 2010.

Pranje američke opreme u Splitu komercijalni je posao

U vezi napisa u tisku u vezi s možebitnim dugoročnim korištenjem lučkih kapaciteta Sjeverne luke Split za provođenje logističke operacije "Washdown" amfibijskih snaga Ratne mornarice SAD-a, a koja bi se sastojala od iskrcavanja opreme, njezinog pranja i ponovnog ukrcavanja na brodove, MORH priopćava kako se u ovom slučaju radi o komercijalnom poslu Lučke uprave Split i američke strane. Ova aktivnost nije dio bilateralne vojne suradnje Republike Hrvatske i SAD-a.


Dana 27. srpnja 2010.g. u prostorijama Lučke uprave Split , Sjeverna luka, održan je inicijalni sastanak posvećen ispitivanju mogućnosti komercijalnog korištenja lučkih kapaciteta Sjeverne luke Split za provođenje logističke operacije "Washdown" amfibijskih snaga Ratne mornarice SAD-a, na kome su sudjelovali američki predstavnici i predstavnici nadležnih ministarstava i institucija Republike Hrvatske. Sastanak je bio samo informativne prirode, s ciljem da se hrvatska strana upozna s ovom poslovnom mogućnosti, bez da su glede nje mogle biti donošene bilo kakve odluke. 

Operacija "Washdown" amfibijskih snaga RM SAD-a logistička je operacija prilikom koje se korištena oprema i sredstva iskrcavaju na obalu, čiste, prepakiraju  i ponovo ukrcavaju na brod. Važno je naglasiti da bi se, u slučaju bilo kakve provedbe operacije "Washdown", maksimalna uvjetovalo striktno pridržavanju važećih propisa Republike Hrvatske u svezi zaštite okoliša i zbrinjavanja otpadnih voda, što je bilo i posebno istaknuto tijekom sastanka. U tom smislu naznačeno je i kako Luka raspolaže separatom za zbrinjavanje otpadnih voda.

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, u skladu s odredbama Pomorskog zakonika i Odluke o pristupu, prolasku i boravku stranih ratnih i znanstvenoistraživačkih brodova u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske, odobrava uplovljenje stranog ratnog broda u luku Republike Hrvatske i, u suradnji s MUP-om i MMPI, odobrava provođenje dodatnih mjera sigurnosti stranom ratnom brodu.

Pitanje kapaciteta Sjeverne luke Split, eventualne potrebe prilagođavanja istih za potrebe operacije "Washdown" kao i pitanje investiranja nije u nadležnosti Ministarstva obrane Republike Hrvatske nego to može biti predmet budućih bilateralnih razgovora američke strane i hrvatskih pravnih subjekata nadležnih za upravljanje Sjevernom lukom Split. Ministarstva obrane se je u navedenom procesu zajedno s Ministarstvom vanjskih poslova i europskih integracija uključilo kao poveznica s nadležnim uredima u Veleposlanstvu SAD u RH.

Izvor: MORH web
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: August 11, 2010, 02:41:24 pm »

Logisticki je to jednostavnije obaviti u nekoj turskoj, grckoj ili juznotalijanskoj luci.
Za neke je "bogougodnije" to obaviti u nekoj od hrvatskih luka.
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #4 on: August 11, 2010, 07:02:32 pm »

Ma sve je to u skladu sa ekoloskim normama,samo ce cipli dobiti malo drugaciji oblik  Grin...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #5 on: September 18, 2010, 02:30:51 pm »

MAŠTILO SA TRI UVA

Pranje američkih ratnih brodova u Splitu sprema se iza Kerumovih leđa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Američka vojska povlači se iz Iraka, a golemu količinu oružja treba očistiti prije povratka u SAD                                                                                                           REUTERS

Nakon medijskih napisa o mogućem korištenju Sjeverne luke za provođenje logističke operacije “Wash-down“ u režiji amfibijskih snaga ratne mornarice SAD-a, po kojoj bi se u moru pred Splitom čistili američki brodovi i oružje na proputovanju iz Perzijskog zaljeva prema SAD-u, u srijedu se napokon oglasio i Grad Split.

Iz gradske uprave, naime, javnosti su prezentirali očitovanja Ministarstva obrane, Lučke uprave i tvrtke “Luka”, triju strana koje su nedavno sudjelovale u razgovorima s američkom vojskom oko dolaska njihove ratne mornarice, a koja je službeno zatražio gradonačelnik Željko Kerum.

Splitskog gradonačelnika pritom je zanimalo jesu li razgovori po tom pitanju uopće vođeni, je li postignut kakav dogovor, te zašto je u cijeloj priči zaobiđen Grad Split. Iako su svi potvrdili kako se 27. srpnja u Splitu održao sastanak s Amerikancima, predstavnici MORH-a, Lučke uprave i “Luke” na ostala pitanja gradonačelnika dali su kontradiktorne odgovore.

Tako MORH navodi kako se s američkom ratnom mornaricom na inicijalnom sastanku razgovaralo o mogućnostima komercijalnog korištenja Sjeverne luke za potrebe vojske, dok Darko Smolić, pomoćnik predsjednika uprave “Luke”, tvrdi Kerumu kako se na sastanku nije ni zucnilo o komercijalnom iskorištavanju kapaciteta luke.

Da akteri sastanka nisu uskladili priču pred splitskim gradonačelnikom potvrđuje i činjenica što u Lučkoj upravi i tvrtki “Luka” niječu donošenje bilo kakvih zaključaka o ovoj temi, dok MORH ističe kako se na sastanku, među ostalim, uvjetovalo Amerikancima da se “ striktno pridržavaju važećih hrvatskih propisa u svezi sa zaštitom okoliša i zbrinjavanja otpadnih voda”.

MORH tvrdi i kako se predstavnicima američke ratne mornarice naznačilo da luka raspolaže i separatom za zbrinjavanje otpadnih voda. Zanimljvio je i da su se sve tri strane ogradile od organizacije sastanka, a nitko nije odgovorio Kerumu zašto o ovoj temi Grad Split nije službeno obaviješten.

‘Bolje je to i ne spominjati!’

O spornoj mogućoj akciji američke vojske u Sjevernoj luci jučer se prvi put oglasio i gradonačelnik Željko Kerum.

- To je jako važna tema da bih bez dovoljno informacija o tome govorio, nisam upoznat s detaljima. Moje je osobno mišljenje da Splitu, kao turističkom gradu, same priče o toj ideji pranja vojnih brodova u našem akvatoriju mogu donijeti štetu. Nije to dobro ni pametno spominjati - kazao je Kerum. M.Bu.


Korišteno oružje iz Iraka čistilo bi se vodom i kemikalijama

Operacija američke ratne mornarice, tzv. washdown, prema tumačenju Ministarstva obrane zapravo je “logistička operacija pri kojoj se korištena oprema i sredstva koje brod nosi iskrcavaju na obalu i čiste, prepakiraju i ponovno ukrcavaju na brod”.

Dakle, ideja Amerikanaca je da se njihovi amfibijski brodovi na povratku iz Perzijskog zaljeva prema SAD-u zaustave na nekoliko dana u Sjevernoj luci, a tamo bi onda oprali svoje tenkove, oklopna vozila, helikoptere... Naoružanje se, naime, pere vodom ili kemikalijama te se potom dezinficira od različitih vrsta nečistoća koje uzrokuju prašina, motorno ulje, razna maziva i konzervansi koji se koriste u zaštiti ratne opreme.


Autor: Leo Kovačić
Izvor: Slobodna Dalmacija


* pranje.jpg (20.68 KB, 468x276 - viewed 100 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #6 on: September 18, 2010, 02:39:45 pm »

Nije bas najsvjeziji clanak, ali baca malo svjetla - sto kaze o tome MORH (odluka je vec donesena), sto o tome kaze vlasnik Sjeverne luke.....
http://engforum.pravda.ru/showthread.php?293152-American-military-ships-may-dock-for-quot-washdown-quot-in-Split-(Croatia)&p=3171037&viewfull=1
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 23 queries.