PALUBA
April 26, 2024, 03:19:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 166811 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« on: May 08, 2008, 08:34:44 am »

Specijalne vojne jedinice oduvek spadaju u najprimamljivija odredišta mnogih mladića, naviklih na povišenu dozu adrenalina i ubrzano lupanje srca. Ljudi spremni na izazove, rizike, svakodnevne provere i timski rad u Specijalnoj brigadi Vojske Srbije naći će mesto koje su tražili. Uskoro, posle nekoliko selektivnih kurseva, možda će dobiti i ulogu koju su očekivali. Naravno, stroge provere ne prođu svi. Ali, oni koji uspeju, koji, na kraju, ostanu u jedinici, mogu da biraju između mnogih specifičnih i samo za vojsku karakterističnih zanimanja. Jedno od tih je i izviđač – diverzant.

Posle osnovne pešadijske obuke, budući izviđač mora biti spreman na produbljivanje već stečenih znanja i veština. Iz dana u dan trčaće sve brže i sve više, sve brojnije prepreke savlađivađe lakše nego prvih dana. A biće ih mnogo. Moraće da nauči da bude nevidljiv i nečujan, da u negostoljubivoj, ponekad i surovoj prirodi opstane bez vode i hrane, da se snađe i u bespuću, da nađe put u planinskim vrletima, izađe iz nepreglednih šuma...

Tokom višemesečne vatrene obuke naučiće da rukuje ne samo pištoljem i puškom, već i nožem i strelom. Naučiće da se maskira, da, pored olistalog drveća, bude ''deo stabla'', a kraj zgrade u gradu, ''deo zida''. Boje na licu prilagodiće bojama terena, dobu dana, okolini... Umeće da se krije, da puzi, da pliva, da roni, da skače padobranom...

Biti izviđač znači videti druge tako da oni ne vide tebe. Ponekad treba i savladati protivnika, da on ne bi savladao tebe. A da bi to uspeo, izviđač prolazi različite vidove obuke. Padobransku, alpinističku, vatrenu... Savladava borilačke i skijaške veštine, kurs korišćenja minsko-eksplozivnih sredstava... Njihov rad odvija se često u pozadini neprijatelja, tako da i maskiranje postaje veoma interesantno. Treba ostati nevidljiv i izvršiti zadatak, čak i onda kada te traže, kad znaju kako da te nađu. Zato izviđači vežbaju mnogo i često. Taktička obuka je jedna od najvažnijih u obavljanju njihovog posla, ali ne i jedina. Mnogo toga izviđač mora da zna, kako bi uspešno izvršio zadatak koji se od njega očekuje. Od toga često zavisi dejstvo cele jedinice, jer se planiranje i odlučivanje zasnivaju na podacima koje komanda dobija od izviđača. Zato je posao izviđača odgovoran, a rad timski.

Preuzeto sa sajta vojske Srbije
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #1 on: May 09, 2008, 09:06:54 pm »

Koliko zna izvidjaci-diverzanti su imali i u VJ a i u JNA svu tu obuku jedino cini mi se da se u JNA samo zvali izvidjaci ili opet samo diverzanti (interesantno ne znam da li je to bilo podeljeno ili isto???) ali se ne secam da su imali padobransku obuku?Huh?

E sad znam da je u 63. padobranskoj brigadi, sada bataljonu, oduvek bilo izvidjacko diverzantskog odreda. E ovo mi je sad cudno jer ako neko hoce u izvidjacko diverzantsku jedinicu onda prakticno odmah ide na obuku u padose ili?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: May 09, 2008, 09:27:42 pm »

Jok... ide na obuku za izvidjača.... Wink
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #3 on: May 09, 2008, 09:44:44 pm »

Nemam pojma Rade od kako su reorganizovali vojsku vise se ne snalazim nikako. Navikao sam brate na ono staro i kraj. A i ovo nema smisla ali dobro vojska je poznata po nekim stvarima da sve recimo sto je za civila normalno u vojsci je obrnuto i tako. Secam se da nismo nikada smeli da kazemo kako repeterimao pusku nego ubacujemo metak u cev ili eto noz je noz a ne bajonet i taman posla da je neko umesto okvir rekao sanzer auuu nikako. Dakle u ovu novu VS se slabo razumem. Verovatno jer sam stalno bio konfrontiran sa starim sistemom.

Znam samo da mi pricao drugar kad su dolazile Kobre i tako neki super specijalci na obuku u Nis i to naravno u 63. padobransku eto bas zbog padobranstva ljudi su lomili noge i tako to. E sad gde ko pripada ja vise ne znam. Jer 72. Pancevacka je imala iz izvidjacko diverzantske jedinice i padose i naravno PTJ koji su takodje morali na padobransku obuku ali znam da obicni izvidjacko diverzantski odredi nisu morali na padobransku obuku, dobro menja se vojska pa i sve u njoj. Samo se pitam sta ce im to kada i dalje imamo padobranski bataljon??? I koliko cemo jos dobiti super-specijalaca koji na kraju znaju sve i nista. Jer ne moze covek da nauci sve podjednako dobro. Ako neko hoce u padose onda brate neka odmah ide tamo. Dobro ovo za Sokolove i Kobre se podrazumeva mada se ipak pitam ako neko radi recimo kao Kobre vise telohraniteljski posao sta ce mu onda padobranska obuka? Dobro malo razbije noge i naplavi se i to je to al pitanje je da li ima smisla a i kosta brate.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #4 on: May 09, 2008, 10:02:49 pm »

Izvidjači su nam dobri... nemoj tako Smiley... a što se tiče padobranaca: Ko kršten skače iz ispravnog aviona?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: May 09, 2008, 11:26:57 pm »

Nemoj tako...ima nas svakakvih! Wink Kibo, imas izvidjace ("obicne"), to ti je ono peske do iza neprijatelja, a imas i te, kako ti kazes izvidjace-padobrance koji mogu desantom , tj. avionom da se ubace mnogo dublje u neprijateljsku teritoriju!
To da padobranci treba da budu samo padobranci i nije bas tacno! Pazi ovamo, ja sam radio u Nisu i bio "samo" padobranac, e onda zovu jedni, pa drugi, pa jedan kurs, pa drugi...i na kraju zaglavis u Pancevo Cheesy Tada je pocela da se "sprema" specijalna brigada (kada sam pocinjao da radim) i onda su gledali da nabave mlado meso, tj. one sto su taze poceli da rade!
Ako hoces da napredujes moras i da se pomucis, tj. da zavrsis bezbroj kurseva i da budes dobar na istim!
« Last Edit: May 09, 2008, 11:37:12 pm by Nenad » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #6 on: May 10, 2008, 04:04:05 pm »

Dobro sad ti padosi-izvidjaci-diverzanti toga je oduvek bilo u 63. padobranskoj i dok je bila brigada pa se zato pitam da li smisla da covek prodje kao diverzant i ako je prakticno i pados.

Valjda sad razumete o cemu pricam. Dobro mozda su ukinuli izvidjacko-diverzantski odred u 63. padobranskom bataljonu pa se sad radi ovako. U stvari ja i ovako mislim da ce se padosi ugasiti kad tad jer jednostavno taj rod nema buducnosti. Ostace samo odredi specijalizovani za takve zadatke ali eto kako vidim to se polako ukida tako da ce od 63. padobranske ostati samo ime i verovatno instruktori koji ce sa ljudima iz drugih jedinica kao eto na primer izvidjac-diverzant sa padobranskim kursom i to ce se tako i nastaviti.

Dobro dok pukovnik Todorov (ili gresim???) ostane na celu Specijalne brigade verovatno ce biti i 63. jer je i on sam pados i bio je komandant 63. dok je bila jos brigada. E sad za dalje videcemo ali suglasan sam da padobransko desantne jedinice koje su samo specijalizovane na to nemaju buducnosti niti se igde vrsio uspesan padobranski desant za vreme bilo kog rata. Gde god je bio jaci neprijatelj te jedinice nisu imale sanse i imale su ogromne gubitke. Zato su verovatno padosi i dodati Specijalnoj brigadi i kao sto rekoh ostace mozda Nebeske vidre i par instruktora i naravno ime slavne 63. padobranske.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #7 on: May 10, 2008, 04:05:51 pm »

Po tom rezonu, niti jedan rod vojske nema buducnost....
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #8 on: May 10, 2008, 04:29:31 pm »

E bre Rade ne mozes da uporedis padose i recimo artiljeriju ipak je to malo nesto drugacije. Zamisli Napoleona bez artiljerije Shocked

Padosi su prakticno jako moderan rod vojske a secam se nesto da je prvi snimak o njima nastao u SSSR-u gde su prvi put prikazani kako iskacu formacijski.

Ipak ako uzmes njihovu upotrebu i efikasnost i ja sada tu racunam samo desante, znaci ne ono sto su padosi radili pored jer to su prakticno sve stvari koje radi specijalac na bojnom polju, ne uzmi samo desante i pogledaj koliko su uspesni. Tesko je da ce opstati samo sa tom namenom.

Ipak, pesadija je kraljica vojske i to je nesto drugo takodje zamisli Crvenu Armiju bez svojih T-34 koji je deo OMJ to su jedinice koje igraju veliku ulogu.

Na kraju eto pogledaj koliko se dugo odrzala konjica ali najkasnije kada su Nemci krenuli na Poljsku 1939. svi su ukapirali da taj rod vojske nema vise smisla.

Da li razumes sta hocu da kazem?

Ili ces da kazes ajd da zadrzimo cisto padobransku jedinicu sto ona to odavno vise nije nego radi sve poslove jedne specijalne jedinice eto samo da se kaze imamo ciste padose?

Ej sad sam se setio, mozda si impresioniran onim partizanskim filmom Desant na Drvar  Grin
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #9 on: May 10, 2008, 04:44:47 pm »

"Desant na Drvar " me razočarao...

Regrutni sastav se gubi (ako se već nije i izgubio) iz sastava padbr jer je skraćenjem vojnog roka skraćen ( drastično) i fond časova obuke. Kako trpljenje obuke može direktno da izazove gubitak zdravlja (čak i života) vojnika, odustaje se od njihovog upućivanja u tu i slične joj jedinice. Slični problemi se vide i u drugim rodovima i službama.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #10 on: May 10, 2008, 05:16:16 pm »

Pa regruti su u padose i ovako isli dobrovoljno sto znaci na svoju odgovornost, mislim da nije lepo uskratiti to nekome ko ima takvu zelju.

A ako ides po toj logici, pa Boze moj u vojsci se svuda radi oruzjem i municijom i eksplozivom pa po tome onda regruti su suvisni za vojsku. Mislim znam da se planira profesionalizacija, medjutim to sve zavisi od politickog raspleta situacije. I sam znas sta se sve moze promeniti 12. maja.

Iskreno da ti kazem, ja sam imao rodjaka (nazalost ga ubio najbolji drug, nebitno) koji se bavio padobranstvom pre vojske i bio je svim srcem pados. I to se prijavio i ako je bio jos rat, negde 1991. godine. Mislim da nije lepo sto se ljudima to uskracuje posto eto kada se neko vec bavi padobranstvom zasto onda ne bi to radio i u vojsci. Ali kazem, moje misljenje je da ce taj rod vojske u smislu padobranski diverzant izumreti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #11 on: May 10, 2008, 05:19:05 pm »

Kibo koliko ti je potrebno vremena za obuku regruta padobranca, uzevši u obzir da regrut po prvi put tada obuče uniformu. Znaj da biti tzv. "pados" nije samo iskočiti sa padobranom.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #12 on: May 10, 2008, 05:31:06 pm »

Rade, iskreno da ti kazem to zezanje sa vojskom od sest meseci je uopste glupost. Ali moram ti opet sa druge strane reci, eto ja sam trebao da imam obuku od sest meseci na BOV-3 u ARJ PVO. Znas za koliko smo mi to zavrsili? Za tri meseca i to je previse, ostali samo bili tereni sa probnim gadjanjima jer znas i sam da postoje odredjeni tereni i termini za gadjanja iz odredjenih orudja. A kod nas tek angazovanje aviona koji vuce metu i tako smo u principu samo to morali da cekamo. Dobro moram da kazem, posto sam septembarac 2.000 a i sam znas kako je tad bilo a zamisli jos u Pristinskom korpusu, to je znacilo prakticno ratna obuka. I bez zezanja bilo je dana oko onih izbora i posle gde smo imali pa sigurno dve nedelje je trajalo svaki dan dril od po 14 sati dnevno. Imali smo treci stepen borbene gotovosti i prakticno kratko vreme i od kapetana samog izjavu da cemo imati stanje gradjanskog rata i da se moramo pripremiti. Ma moooda su mi se otegla do kolena bre. A kasarna bila u to vreme puno rezervista, ma ludnica samo eto sto rata nije bilo. Na terenu uslovi dobro mi smo bili navikli jer Pantelej bio porusen 80 % pa smo i onako u kasarni spavali pod satorima tako da teren nista posebno. Isto kao i u kasarni ali jos bolje jer ne moras svaki momenat da pozdravljas nekog cvarka. Ma bilo ludo i nezaboravno. Ali ako se uzme to stvarno u obzir eto to sa sest meseci obuke u ARJ PVO za BOV-3 i Pragu ne stoji uopste a pored toga smo se i naradili ko stoke. Kazem ti posle mozda nekih 9 meseci sam saznao sta je popodnevni odmor dok su raketasi na Komrenu, tako smo zvali aerodrom u Nisu, ladili moooda kako sam sazno. Pa smo jos isli i kod njih na radove.

Ako se to sve uzme u obzir onda mozes reci da vojnik sa odredjenim drilom za sest meseci moze neverovatno puno da nauci, veruj mi.

E sad ono sto je glupo, eto taman si obucio vojnika i ti ga pustas kuci a sta imas pred tobom? Neobucene gustere. To je bez veze jer covek koji se navikao sest meseci na vojsku ti puno vise znaci nego svi ovi sto su dosli pre deset dana i taman su prosli prvo gadjanje a to je tek posebna prica.

Ne znam, po meni vojska ne bi zaista trebala da traje ispod devet meseci. Taman da mozes da zadrzis spremnog i obucenog vojnika za slucaj da stvarno i uztreba. Ovo po meni inace nije vise vojska nego zezanje. Iskreno moje misljenje!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #13 on: May 10, 2008, 05:33:30 pm »

Poslužioc na orudju i izvidjač nisu isto. Izvidjač ima mnogo više obuke nego jedan poslužioc LARS.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #14 on: May 10, 2008, 05:51:45 pm »

Ma znam Rade, ovo je bio cisto primer da se eto nesto moze i uraditi za duplo krace vreme nego sto je predvidjeno.

Ali mogu ti reci da ni nasa obuka nije bila bas zezanje, naprotiv. I nije samo posluzioc vec Boga mi i nisandzija i da sam hteo cin desetara da bi postao komandir BOV-a onda bih dodatno morao na kurs za veziste i ta zezanja ali spasao me pritvor xe xe.

Kazem, za mene je inace ovo zajebancija u vojsci. Mislim sest meseci to je stvarno nista. Ako hoces da obucis recimo pesadinca kako treba, a ja tu podrazumevam da zna i da minira i razminira kao sto je to nekada bilo jer sam vidjao momke iz 211. Niske oklopno-mehanizovane brigade oni su bili pesadinci ali da vidis kako se nepismeni ciga igra sa Trotilom. Meni se odmah dizala kosa na glavi. Reko, da li ovaj zna sta radi ali znao je.

Mislim da tako kvalitetna obuka sa sest meseci vojnog roka nije moguca. Dobro i 12 meseci je puno jer u principu onih ostalih eto kod mene bilo tri meseca, pa brate ubijas se od dosade jedino ako te uhvati straza e onda si najebo ali i to prodje.

Mozda je i bolje ovako, samo eto ako uzmes sve i sad kazes, kroz nekih dvadeset godina imas rat onda se postavlja pitanja koga ces uopste vise da mobilises a Srbija je mala zemlja i nema dovoljno novca da moze da se opusti na samo 20.000 vojnik pa bili profesionalci jos toliko.

Uzmi samo sadasnje stanje i ajd zamisli da nam se desi ono sto se desilo recimo 1999. godine, pa ova struktura VS nema sanse da izdrzi uopste mobilizaciju toliko ljudi. Jednostavno logistika ne bi mogla to da izdrzi. Ali dobro to nije ovde tema.

U svakom slucaju kako ja vidim dobicemo svuda neke super-specijalce koji znaju sve pa ajd da vidimo kako ce i to da bude.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.