PALUBA
April 20, 2024, 04:29:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 166539 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #120 on: May 19, 2012, 08:14:13 pm »

12. amfibijska brigada Šibenik ex 11. brigada mornaričko-desantne pešadije. Ime promijenjeno par godina prije rata.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #121 on: May 21, 2012, 09:29:04 am »

Džumba, izvini nisam ni mislio da detaljišem već samo da podsetim na razne specijalističke obuke u JNA pa potom u VJ radi ilustrovanja i demistifikacije pojma "specijalac".Sigurno da nisu svi bili "specijalci" koji su prošli neku od specijalističkih obuka itd.Inače verovatno ti je promaklo da je jedan vrlo kratak period pred raspad JNA dok se još zvanično tako zvala formirana 72 brigada specijalne namene u Pančevu sa 2 izviđačko diverzantska bataljona, 1 protiv terorističkim bataljonom vojne policije, 1 padobransko diverzantskim vodom, 1 vodom ljudi žaba i bataljonom za borbenu podršku (sigurno do formiranja specijalne brigade vojske Srbije- najkompletnija jedinica sa više specijalnosti).Tako da faktički gledano na samom kraju JNA i početku JA-VJ postojale su tri specijalne brigade u osnovi izviđačko-diverzantske gledano na osnovnu obuku u njima: Gardijska brigada, 63-ća padobranska brigada i 72 brigada specijalne namene.Inače u čuvenu kasarnu "BOŠC" na izviđačko-diverzantsku obuku po pomenutim poligonima su dolazili i pripadnci drugih jedinica vojske.Što se tiče veličine pomenutih "Brigada" one su samo u punoj ratnoj-mobilizacijskoj formaciji rasle na pun broj pripadnika shodno rangu i pravilu da su sve predhodne generacije regruta koje su provele vojni rok u jednoj od pomenutih brigada ratni raspored imale isključivo u svojim brigadama po služenju upravo zbog VES-ova koje su u njima i stekli a zbog popune do punog broja za rang brigade u ratnoj formaciji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #122 on: May 21, 2012, 10:00:52 am »

Према првобитној формацији 72. специјална бригада није имала два извиђачко-диварзантска батаљона (идб), већ један такав и један "препадни", шта год овај термин значио. Тек касније је то промењено па су била два идб.

Гардијска бригада никад није била специјална у смислу обављања оних задатака који спадају, према данашњој терминологији, у специјалне. Гардијска бригада је примарно била намењена за обезбеђење објеката и лица, прво Врховног команданта (Тита), касније и ССНО-у и ГШ-а.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #123 on: May 21, 2012, 10:29:29 am »

Palo mi je napamet da možda nije loše da spomenemo nešto malo o doktrini i primeni taktike za borbenu upotrebu spomenutih brigada.Na žalost stiče se utisak da je u opštem rasulu i haosu prošlih ratnih dešavanja često dolazilo do "zloupotrebe" odnosno loše primene doktrine i taktike prema pripadnicima ovih jedinica jer su jedinice upotrebljavane za ono za šta im namena nije predviđena.Sve je ličilo na "taktiku" čepa za zapušavanje raznoraznih rupa na frontu po principu: pošalji najobučeniji i najizdržliviji sastav tamo gde mu mesto nije.Često su te jedinice držale prve linije fronta i učestvovale kao jurišna predhodnica u cilju uklinjavanja drugim jedinicama postajući "klasično pešadijsko topovsko meso" ili čak obavljanje klasičnih vojno-policijskih zadataka u vidu pretresa terena i dovodjenja iz rasula u red, jedinica rezervista,TO,redovne vojske pa čak i policije ili što je još crnje i gore delovi pojedinih sastava su u cilju dizanja "morala" bili detaširani u druge jedinice i umesto da deluju iza neprijateljskih linija i udaraju iznenadno tamo gde im se najmanje nadaju pravivši pometnju i rasulo u redovima neprijatelja što daje osnovu redovnim jedinicama za uspešno nastupanje na liniji fronta ili odbranu došlo se do apsurda da je na primer 63-ća padobranska umesto iz vazduha (vazdušni desant) nastupala najčešće kopnom kao da umesto tenka za napad na neprijatelja koristiš lovački avion na zemlji.Sva ta lutanja u pogrešnoj taktičkoj primeni doktrine i zabludi da "specijalci sve mogu" u stilu čuvene replike majora Kauc "Sova" koga igra Relja Bašić u filmu "MOST" da specijalci imaju dve dobre osobine "da su efikasni i jeftini" dovela su do raubovanja tih jedinica do zla boga i nepotrebnih pogibija.Jer mnogo puta se dešavalo da specijalci jačine voda herojski napadaju ili brane deo fronta gde ispred sebe imaju neprijatelja jačine bataljona-čete.Inače mala digresija jedinice JNA koje su imale u nazivu "mornarička pešadija" jesu bile specijalne i ravne ostalim specijalnim jedinicama jer ako je 63-ća padobranska brigada bila predviđena za izvođenje padobranskog desanta iz vazduha,jedinice mornaričke pešadije bile su jurišne jedinice za izvođenje desanta sa mora.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #124 on: May 21, 2012, 10:38:29 am »

Izviđač-diverzant tvoj opis je u potpunosti tačan i ne ulazim u opšte u namenu svake od tih jedinica ponaosob već samo želim da poentiram da je u svim ovim jedinicama osnovna specijalistička obuka bila izviđačko-diverzantska pa potom po drugim supspecijalnostima u odnosu na striktnu namenu jedinice i VES-ove po formaciji.Sastav 72-specijalne brigade koji sam ja naveo se odnosi na formaciju pre formiranja specijalne brigade VS i dalje tvrdim da je po broju specijalnosti u njoj i obučenosti sigurno bila najkompletnija i najupotrebljivija specijalna jedinica VJ u tom periodu.Inače podsećanja radi današnja garda kakvu je poznajemo po formiranju u JNA je na sebe preuzela sve zadatke koje je u NOB-eu izvršavao prateći bataljon vrhovnog štaba sa Titom na čelu.
Logged
Wallberg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #125 on: May 21, 2012, 11:01:07 am »

Sto se tice uvjezbavanja za desantiranje 472.mtbr, to je radila jedino kad treba da se pjeske desantiraju na streliste u mjestu Grab, nekih 15km i 700m razlike u nadmorskoj visini u odnosu na Trebinje...
nikakvih diverzanata u kasarni Sava Kovacevic nije bilo, cak ni poslije 91. godine.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #126 on: May 21, 2012, 05:40:40 pm »


  Neću da polemišem s tobom, ali!? Misliš li da su svi pripadnici 72,brigade prolazili sve specijalističke kurseve? Po čemu su to bili  najkompletrniji? Ni sada, ni nikada, nisu svi prolazili sve obuke u bilo kojoj jedinici. Vojnici " Rambo" (osim pojedinaca) nisu obučavani ni u JNA a ni u VJ, a verujem  ni sada u VS. I, da! Nešto se za 72. ni nije čulo u T.11.a i kasnije 1999. tako da od silne kompletnosti Huh? 63. je odlikovana ordenom Narodnog Heroja( preporučujem detaljan pregled teme o Padobranskoj brigadi)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #127 on: May 21, 2012, 05:55:08 pm »

То што су неке јединице 1999. одликоване орденом Народног хероја уопште не доказује ничију компетентност. Не умањујући заслуге никоме не бих баш ставио руку у ватру за ту тврдњу  Киле. Нису награђени најзаслужнији за нека, касније пуно помињане подвиге. У разним описима их или прескачу или узгред помену. А нису јер су њихове старешине врло критички говорили о разним војсковођама који су одлучивали о одличјима, а богами и о неким одликованим појединцима. Осим тога, 72.спбр као целина, није била на КиМ. Били су њени делови а они као такви нису били ништа мање ефикасни од 63.падбр. 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #128 on: May 21, 2012, 06:14:14 pm »


 Nisam mislio da bilo čiji doprinos umanjujem, daleko od toga, Ali, i smatram da tvrdnje da je ova ili ona jedinica " najkompletnija " podpadaju pod lično mišljenje. E, pa shodno tome. Ja sam izneo svoje mišljenje. I ti i ja znamo da sam tačno naveo činjenice o  pojedinačnoj obuci pripadnika raznih specijalnih jedinica. I onda dođe tvrdnja da smo imali neke " specijalce" a da to ni nismo znali.
 Ponoviću, za sve nabrojano nije dosta jedan vojni rok. Obuka u 63-oj: pešadijska, padobranska, skijanje, preživljavanje, forsiranje,veranje.Onda dođu pojedinačni kursevi koje ne prolaze(nisu prolazili )svi. Kursevi za snajperiste, viši padobranski, . . . Ja recimo nikad nisam gađao iz RB-a i minobacača iako su bili u naoružanju. A po iznesenom sam ne trebao nego bio obavezan. Teoretski smo sve to odradili,ali?!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #129 on: May 21, 2012, 06:42:02 pm »

Официру неактивне резерве, углавном су у праву што се тиче употребе специјалаца. Једино те молим, стави понегде тачку.  laugh Много су ти дугачке реченице.

Када су у питању морнаричко десантне јединице нису у праву. То нису били "специјалци", понајмање налик на извиђачко-диверзантске јединице већ специјализована пешадија (као на пример механизована, или брдска или планинска) што су моји претходници лепо образложили.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #130 on: May 21, 2012, 06:53:30 pm »

Pešadija koja je umela da se ukrca i iskrca iz DJČ. Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #131 on: May 21, 2012, 08:21:06 pm »

Pa dobro Rade, mogli su negde i da pokvase noge. Cheesy
Gde nam je sada Zoki, on je sluzio u 11 PBdMP, tamo negde 87-88 godine (ako nisam pogresio. Grin )
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #132 on: May 21, 2012, 08:56:41 pm »

Pešadija koja je umela da se ukrca i iskrca iz DJČ. Smiley

A cipele su vraćali na razduženju onakve kakve su i zadužili.  Wink

poz.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #133 on: May 22, 2012, 07:42:19 am »

Kilezr, i ja ne želim da polemišem i ne želim da davim više sve ostale jer si u pravu.Nije moja želja bila da od pripadnika 72-ge pravim nekakvog "ramba" ponaosob.Kad sam govorio o kompletnosti nisam ni mislio na pojedinca mada mislim da sam čuo za više njih koji su u toj jedinici prošli više specijalističkih obuka i kurseva, mislio sam na jedinicu kao takvu po pojedinačnom sasatavu specijalnosti uklopljenu u jednu celinu.Takođe i izviđać-diverzant je u pravu, koliko sam čuo nikada celokupna brigada nije slata na zadatak već samo njeni pojedini sastavi tzv. "timovi" a tih timova bilo je svugde gde se ratovalo tih godina, a tokom "intervencije 1999" bilo je i poginulih pripadnika, naravno i ne samo tokom nje već i u ranijim dešavanjima.U svakom slučaju se izvinjavam svima koji su me pogrešno razumeli da želim da poredim snagu dve slavom ovenčane brigade ili da personifikujem naše "specijalce".Moji postovi su više ilustrativnog karaktera.To bi bilo neozbiljno sa moje strane i ličilo bi na čuvena dečija pitanja na temu: "tata,tata, ko je jači lav ili tigar" ?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #134 on: May 22, 2012, 08:08:47 am »

Dzumba,hvala od srca na komentarima.O mornaričkoj pešadiji imam samo teorijske pretpostavke. I iz onog što si izneo ti i ostali na forumu ako sam shvatio to jeste bila "specijalna jedinica" shodno specijalističkoj obuci za desantiranje sa mora ali ništa više od toga.  Mislim  da bi stvarno bilo ok, da nam neko kaže iz ličnog iskustva nešto više o obuci u tom "bataljonu mornaričkih pešadinaca-specijalaca" iz Trebinja, opšte popularnog po filmu "Najbolji", radni naziv filma je inače bio "Najbolji u klasi".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.