PALUBA
April 26, 2024, 05:09:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 166782 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
r.i.s.t.a.
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #150 on: December 16, 2012, 11:18:27 am »

Radni nož - pored borbene ima i ulogu alata na terenu, dakle da može da posluži za sečenje/cepanje drveta, što za vatru što za izradu privremenog skoništa, sečenje žice, obradu životinja, otvaranje konzervi, zlu ne trebalo i za kopanje, itd. U zavisnosti od namene jedinice dalje može imati dodatke, obično na sečivu, koji čine lakšim sečenje konopca, gurtni, lima itd. Drška pak mora biti dizajnirana tako da olakša dugu upotrebu, npr pri sečenju drveta ili kopanju; korice nekada u potpunosti prekriju metal, a drška je tako dizajnirana da olakša rad u debelim rukavicama za spec. jedinice koje dejstvuju u uslovima niskih temperatura. Čelik nekada mora da bude nerđajući, otporan na ekstremne temperature; nož po mogućstvu treba da bude lak za održavanje (rđajući/nerđajući, oštrenje, rasklapanje i čišćenje...).

To podrazumeva poseban kvalitet čelika, oblik sečiva, način oštrenja, oblik drške, balansiranost, kvalitet i funkcionalnost korica...

Borbeni nož kao što mu ime kaže više je orijentisan na upotrebu kao oružje, pa mu je i dizajn (te kvalitet čelika itd) kudikamo drugačiji.

Dobar vojnički nož - radni ili borbeni - služiće vojnika bolje u raznim ratnim ili terenskim situacijama, trajaće duže i u krajnjoj instanci kao takav koštaće manje.

U nedostatku boljeg, i kuhinjski nož će poslužiti; običan kuhinjski nož i dalje probija kevlarski prsluk bez problema ako se pravilno upotrebi.

Ne sumnjam da kao pripadnik 63. brigade znaš sve ovo; no ima ove i manje vrsnih poznavalaca ove oblasti pa neka pročitaju i oni.

Ja našim jedinicama želim da se ne nađu u situaciji da nemaju boljeg noža od bajoneta za AP M70. Zato me i zanima da li njihove komande dele ovo mišljenje, ili i dalje adekvatnu opremljenost jedinica prepuštaju ličnoj inicijativi, slučaju i sreći.

 

« Last Edit: December 16, 2012, 11:35:25 am by r.i.s.t.a. » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #151 on: December 16, 2012, 01:03:29 pm »

Све то што си написао стајало је и онда у тзв. тактичко-техничким захтевима. И онда прозвођач каже. "добро а колико вам треба"? Ти му кажеш на пример 2000 ком. "Сваке године", пита он. "Не, укупно", кажеш ти. "Уф", каже произвођач, "мало, не исплати ми се". Треба платити развој, док се не дође до тога што си тражи, па ово, те оно и тд. Произвођач очекује веће серије и то бар у наредних десетак година да би му се то исплатило.

Остаје ти слободно тржиште да купиш оно што ти треба. Е, онда опет настају проблеми. Они који одлучују, посебно у "оскудацији" свега, а посебно пара кажу отприлике: "шта, да се дају паре (девизе) за ножеве, а нама не раде радари, немамо гуме за авионе,  ма бежи бре! Ја то онда нисам можда разумео. Са данашње тачке, и бољег познавања ствари око "оскудације", то потпуно разумем и подржавам. Узгред, највећи број ножева које користе амерички војницу (виђају се код њих) су они које су они сами купили за своје паре. Изузетак су само неке специјалне јединице, а и њихови корисници , као и наши, умеју да кажу," их, где нађосте овај нож, онај је бољи".

И онда купиш од домаћег произвођача то што он има. Колико знам и данас је систуација слична. Једино се у специјалним јединицама МУП-а "разбацују", апсолутно непотребно.
Logged
r.i.s.t.a.
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #152 on: December 16, 2012, 01:29:43 pm »


Pa, proizvođač onda jednostavno prekopira tuđu pamet i rešenje  Tongue

Ali sada bar u SRB nema ni ko da prekopira, jer koliko mi je poznato većih proizvođača više nema, ne računajući kućne, garažne pogone...

Na stranu to, proizvođač u razvoju recimo noža treba da računa i na prodaju istog ili donekle adaptiranog modela na slobodnom tržištu. Ne treba otkrivati toplu vodu, pun je iternet takvih. Italijanski dizajner i proizvođač vrhunskih vojnih noževa Extrema Ratio je valjda u najboljem položaju - njihovi noževi kvalitetom i upotrebnom vrednošću obezbeđuju im niz ugovora sa vojskama širom sveta, a sebi mogu da dozvole da civilnom tržištu noževe prodaju za veoma skupe novce. Drugi pak povoljnim cenama obezbeđuju svojim vojnim noževima mesto na slobodnom tržištu, dobar prier je npr. Ka-Bar. Impa je napravila dobre početne korake u tom pravcu krajem osamdeseih godina prošlog veka, iako je ostalo mnogo prostora na polju poboljšanja kvaliteta i sniženja cene, ali su raspad zemlje, gubitak tržišta i ekonomske sankcije učinili svoje.

Strani proizvođač bi, verujem, rado izašao u susret i za 2000 komada sve dok ima kakvu-takvu zaradu. Čak i bez zarade, jer dodati na spisak korisnika recimo specijalne jedinice Srbije dobrom stručnjaku za marketing je zlata vredno.

Na kraju ali ne i najmanje važno, zašto ne potražiti i privatne sponzore za opremanje naših elitnih jedinica adekvatnim noževima? Država onda može na sebe da preuzme daleko jevtinije godišnje obnavljanje rezervi i materijala za održavanje i popravke. OK, možda sam malo idealista...

Uzgred, šta koriste te policijske specijalne jedinice?

 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #153 on: December 16, 2012, 02:04:00 pm »

Приватни спонзори војних јединица Huh? То директно води у .... да не кажем неку тежу реч. Искуство из тачке 11. и а касније иду у прилог мом скептицизму.

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #154 on: December 16, 2012, 02:20:11 pm »


 Marke, dolari, evri, leji, levi,rublje, . . .! Koju god novčanu jedinicu navedeš, nećeš pogrešiti. Nema ih! Kada ih bude više, biće i opreme za specijalne jedinice, a i ostale . Zar ne? Bio je tekst o" ruskom kreditu" za nabavku naoružanja za potebe RV. Komentari su bili da nam to nije potrebno, mahom. A šta bi onda tek rekli da se pare Vojnog budžeta troše za raznorazne " rambo" noževe???

 Veruj i ja bih lično voleo da je svaka vojska na prostorima bivše nam SFRJ opremljena optimalno. NEMAMO PARA!!! To moramo shvatiti i time se rukovoditi. Treba izvući maksimum iz okolnosti i budžeta koji su dostupn,i i tako opremati jedinice.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #155 on: December 16, 2012, 09:16:29 pm »

Ako se jos doda da je noz dallleeeeeeekkkkkoooooo nize postavljen na listi potreba svih jedinica u nasim sadasnjim armijama, onda se shvata da to nece jos dugo da se nabavlja.

Inace, kolko sam primetio ESN Volci su pre nekog vremena koristili neke kineske preklopne nozeve. Nozevi su bili prilicno kvalitetno uradjeni, imali su nesto sire secivo i na njemu nacrtanu neku polukruznu tablicu. Nisam uspeo da pitam momka koji je to tip, i sta pretstavlja ta tablica.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #156 on: January 16, 2013, 12:13:19 am »

Izvinjavam se sto otvaram opet ovu temu ali slucajno naleteh na nju.

Meni je interesantno da se ovde pise o nozevima, svi mi, koji znamo sta je dobar noz, znamo i da noz od M. 70 valja samo za paradu i nista vise. Necu da opisujem sad sve njegove mane. Kada VS krene da stvarno resi pitanje o prenaoruzavanju automatskih pusaka i uopste pesadijskom naoruzanjem, mozda se neko i seti da kaze proizvodjacu da pored puske napravi i u praksi dobro upotrebljiv noz. Noz na oruzju, kao klasican bajonet, u praksi nema vise nikakvog smisla. Mozda neko i o tome razmisli pa se seti da pocasni bataljoni garde i ovako imaju svoje PAP M. 59/66 i da osim njima nikome vise u sustini i ne treba noz koji se stavalja na pusku. Pozdrav moze i bez tih zajebancija, jednostavno puska u polozaju kao sa nozem i to je to.

Tako se moze razmisliti da se u kompletu sa puskom ponudi noz koji ce biti vise radni noz ali isto tako moze posluziti i za borbu. Posto takav noz ne bi imao mehanizam da se nakaci na pusku, bio bi i jeftiniji jer izrada toga kosta vise nego izrada obicne drske sa obicnim koricama. Noz u ruci vojnika koji je obucen za borbu sa hladnim oruzjem je mnogo opasnije oruzje nego noz na oruzju, kao klasican bajonet, obicnog vojnika koji je vezbao nesto malo za neku paradu ili kao mi, koji smo sluzili kao regruti vojsku, za zakletvu a ostalo je bilo vise zezanje nego obuka. Velikog jurisanja na protivnicke linije fronta nema vise najkasnije od WWII, tako da bi ljudi koji narucuju oruzje za VS trebali ozbiljno da razmisle o svemu tome i da shvate da se rat danas vodi mnogo drugacije nego sto su oni mislili. Jos od WWII bajonet ili noz na oruzju je bio otpisan od strane velikih generala na svim stranama, na nemackoj strani zbog Blitzkrieg taktike verovatno najvise, ispostavilo se da su se gadno ujeli za jezik. I danas mnogi tako misle, mnogo sam takvih misljenja citao na netu i to bas od strane nasih vojnika i oficira, mnogi od njih su vetereani iz devedesetih, pa kazu, u tim ratovima im nikada nije bio potreban noz za borbu, pa sa time nece trebati nikome vise nikada. E, pa nisu svi ratovi isti. U Iraku i u Avganistanu se i te kako desavalo da bude i napada i odbrane bas nozevima. Noz se nece upotrebljavati kao oruzje za velika jurisanja ali noz je i dalje zadnji bedem odbrane kod vojnika koji je u navedenim ratovima spasavao zivote vojnicima, zato se nikako ne sme podceniti a kad bi mozda i vojska malo vise uvazavala to oruzje, kad bi malo vise vojnici ucili o njemu, shvatili bi koliko je zapravo siroka namena tog oruzja i alata ujedno. Covek naoruzan dobrim nozem i dobro obucen za borbu sa nozevima u krugu od sedam metara oko sebe moze svasta da napravi cak i ako protivnik ima vatreno oruzje u svojim rukama.

Sto se tice specijalnih jedinica, a ovde je o njima rec tu stvar tek postaje komplikovana. Komplikovana jer nije moguce napraviti jedan noz koji ce  pojednako imati optimalnu upotrebnu vrednost u svim specijalnim jedinicama. Noz se pravi prema nameni, specijalne jedinice su jedinice za specijalne namene, dakle, za svaku vrstu specijalaca treba u stvari i poseban noz. Dakle, trebale bi male serije posebno dizajniranih nozeva po potrebi jedinice. Nijedna velika i renomirana kompanija koja se bavi izradom nozeva to nece da uradi izuzev ako sa time moze da izadje i na civilno trziste gde ce da koristi imidz neke specijalne jedinice koje su poznate u sirokoj javnosti sirom sveta i tako napravi dobar biznis. Medjutim, to sa nasim specijalnim jedinicama u VS nazalost nije moguce, mi jednostavno nemamo imena kao sto su na primer SEAL, Delta Force ili neke poznate elitne jedinice kao sto je U.S.M.C., Rangers itd. Zato, nista od velikih firmi.

Ali to ne znaci da nije moguce nabaviti bas tako male kolicine nozeva u raznim varijantama i da nema ko da ih radi u Srbiji. U zadnje vreme se u Srbiji pojavili kovaci koji i te kako znaju da naprave odlican noz i to rucnim radom, ti ljudi bi mogli bez problema da naprave, recimo 30 nozeva za ovu jedinicu, 50 za neku drugu itd. Posto za vojnicke nozeve uopste nije potreban neki ultra skup celik vec stvar zavrsava i obican celik od gibnja ili ako hocete nerdjajuci celik onda ce to biti nesto skuplje ali  i tu postoje celici koji ce sasvim dobro zavrsiti posao a nisu nesto preskupi. Stalno se izbacuju novi celici koji se prodaju kao nesto super, sta ti ja znam, zato odlican celik kao sto je 440 C moze da se nadje veoma povoljno, pogotovo ako se kupuje na veliko.

Da ne duzim dalje, jedan SEAL tim je kupio od poznate firme Treeman ciji valsnik je i glavni majstor Jim Bering, odradio im je jednu seriju po njihovom dizajnu, covek sad nudi razne varijante tih nozeva, inace, nozevi su pravljeni rucnim radom sto je neprocenjivo bolje nego fabricko stancovanje. Niko ne zna koliko je taj SEAL tim platio gospodinu Beringu nozeve, a njie ni bitno. Bitno je da su oni dobili nozee koje su hteli i koji su njima potrebni i to u odlicnom kvalitetu a gospodin Bering sa malo reklame, mada to ovom majstoru i nije potrebno jer je jako poznat, sada prodaje i takve modele.

Ja znam da u Srbiji postoje majstori koji bi znali da naprave isto tako dobre nozeve kao i Dzim Bering. Pa ako nekoj jedinici treba dobar noz, neka ih potrazi i neka sklope nekako ugoovor. I ako ministarstvo odbrane kaze da nece to da plati, ja smatram da je to ipak bolje resenje nego placati na trzistu neke nozeve koji su fabricki radjene po duploj ceni. Dobar majstor moze sam da zavrsi u roku od dva dana jedan vrhunski noz, pa ako neko mozda razmislja da nabavi noz, neka se prvo raspita za te majstore a ja necu praviti ovde nikakvu reklamu zato i ne spominjem nikakva imena, ima te ih na netu.
« Last Edit: January 16, 2013, 12:43:53 am by Kibo » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #157 on: January 16, 2013, 09:56:17 am »

Da ne politizujemo svaku temu.Ovakav komentar sam već negde napisao na forumu.

Para nema zato što je neko odlučio da ih za školstvo,zdravstvo i OS nikada nema dovoljno.
Ima ih za neke druge stvari a pogotovo kada pare iz budžeta treba da se preliju u budžete nečijih privatnih firmi.

Zaključak je da ne postoji tzv. poltička volja da ih ima za određene namene i tačka.
Možemo još 10 godina da pričamo i seirimo o tome.

Svojevremeno su pripadnici jedne elitne jedinice gde sam jedan period bio u trupnoj službi zajedno bataljon po bataljon skupljali privatne pare i kupovali noževe,noževe za gađanje ili maskirne "šeširiće" npr. a tokom učešća u dejstvima je od njihove strane bilo prepoznato kao neophodno (naročito su se šeširići pokazali kao odlično sredstvo za maskiranje).Jer ništa od toga po onome što svi nazivamo "formacija" nije ni bilo prepoznato kao deo kompleta pripadajuće opreme za tu jedinicu.Svelo se na ličnu inicijativu.A da ne pominjem da je njihove starešine neko mogao da pozove na odgovornost što se koristi nešto što nije niti propisano,niti opitovano,niti usvojeno a kamoli uvedeno kao deo opreme.

Da ne razglabam dalje.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #158 on: January 16, 2013, 01:05:44 pm »

Medjutim, to sa nasim specijalnim jedinicama u VS nazalost nije moguce, mi jednostavno nemamo imena kao sto su na primer SEAL, Delta Force ili neke poznate elitne jedinice kao sto je U.S.M.C., Rangers itd.
u samo jednom doduse dugackom postu uspeo si da u vise navrata omalovazis i veterane i cele jedinice i uopste sve one koji su se za ovu zemlju borili,
njihova misljenja i iskustva pogotovo.

zanemarujuci zadivljujuci nivo /ne/znanja i /ne/ukusa koji konstantno prikazujes probacu da ti skrenem paznju na jednu cinjenicu
a to je ,
da su na svetskom trzistu koje pokrivaju privatne kompanije za obezbedjenje objekata i lica,
narocito u trusnim podrucjima kakvi su avganistan , irak, egipat i slicne egzoticne destinacije najtrazeniji upravo veterani ratova sa ex yu podrucja/srbija, hrvatska, bosna/ a pogotovo pripadnici malobrojnih specijalnih jedinica, jer su za razliku od "specijalaca" koje si ti naveo kao jedine tebi poznate ovi nasi jedini koji imaju pravo RATNO ISKUSTVO,
to je znas ono sto fokice i sumari u 99% slucajeva vide samo preko tv ekrana.

ugled nasih ljudi na tim poslovima porastao je jos vise posle proslogodisnjih majskih aktivnosti talibana u kojima su se istakli upravo bivsi pripadnici 63.padobranske, koji su svojim delovanjem /dok su cuvene gurke bezeci prasile nogama po dupetu/ po neprijatelju a uz veoma teske posledice po jednog od njih spasili jedan kamp u avganistanu od bombasa samoubica

I danas mnogi tako misle, mnogo sam takvih misljenja citao na netu i to bas od strane nasih vojnika i oficira, mnogi od njih su vetereani iz devedesetih, pa kazu, u tim ratovima im nikada nije bio potreban noz za borbu, pa sa time nece trebati nikome vise nikada. E, pa nisu svi ratovi isti. U Iraku i u Avganistanu se i te kako desavalo da bude i napada i odbrane bas nozevima. Noz se nece upotrebljavati kao oruzje za velika jurisanja ali noz je i dalje zadnji bedem odbrane kod vojnika koji je u navedenim ratovima spasavao zivote vojnicima, zato se nikako ne sme podceniti a kad bi mozda i vojska malo vise uvazavala to oruzje, kad bi malo vise vojnici ucili o njemu, shvatili bi koliko je zapravo siroka namena tog oruzja i alata ujedno. Covek naoruzan dobrim nozem i dobro obucen za borbu sa nozevima u krugu od sedam metara oko sebe moze svasta da napravi cak i ako protivnik ima vatreno oruzje u svojim rukama.
eto vidis ovi sto su ratovali njima je trebala puska i sto vise municije , bombi , zavoja...
noz im je trebao da iseku hleb i nesto hrane kad je ima, sto je zavrsavao i klasicni vojni komplet/noz, kasika, viljuska/ ili najobicniji svajcarac sa 6cm secivom .
samo internet ratnicima treba noz jer su nevidjeno opasni na i jer se spremaju da u caunteru pokolju sve avganistance i irance koji im goloruki pridju na "sedam metara"

Noz se pravi prema nameni, specijalne jedinice su jedinice za specijalne namene, dakle, za svaku vrstu specijalaca treba u stvari i poseban noz. Dakle, trebale bi male serije posebno dizajniranih nozeva po potrebi jedinice.
ma da ,
specijalcima je dovoljan noz za dejstvovanje do 7 metara,
tomahavk do 15
i koplje do 25 metara,
naravno pracka im treba za overu ili kao cin milosrdja prema neprijatelju ako noz zataji,
to bi znacajno pojeftinilo ratovanje a bilo bi i manje kolateralne stete po okolno ljudstvo i objekte.

eto dobrog modusa kako da se sve spec jedinice rese nepotrebnih oruzja sa prigusivacima koje su do sada koristili u te svrhe
« Last Edit: January 17, 2013, 07:15:57 pm by dexy, Reason: Spojeni postovi! Ukoliko ste zaboravili nešto da napišete koristite opciju modify/izmeni. » Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #159 on: January 16, 2013, 04:25:18 pm »

Zanimljivo je da postoji jako mnogo ljudi koji nemaju ama baš nikakva znanja a spremni su da svoje neznanje šire ko zadah kuge.

Tu prednjače posebno oni koji nikada nisu videli proizvode o kojima ajde da kažem lamentiraju (ovo je nežan izraz).

Pokrenuo bi temu o vožnji spejsšatla ili nekog svemirskog modela, siguran sam ću iste nikove da uočim  Grin, ali neka.

Pozdrav, Boris P.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #160 on: January 17, 2013, 01:44:16 am »

Pa sad ko ima znanja i ne znanja u praksi, to se vidi u postovima. Komentara sajber ratnika preskacem, ne citam. Nego, da li ce neki Nemac da se popali na noz koji koristi 63. padobranski bataljon Vojske Srbije za koji on nikada nije cuo ili ce da se popali na SEAL, USMC itd.? Ovde nije uopste pitanje koliko je taj noz dobar, vec sta kazu komercijalisti.

Kako god, mnogi ljudi misle da znaju mnogo o nozevima, ja ne mislim, ja ih imam ...
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #161 on: January 17, 2013, 09:04:15 am »

Ko ima i misli da je sog sean nešto bolje od dna pivske flaše, nema potrebe dalje komentarisati................

Ipak se držim ozbiljnih firmi  angel
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #162 on: January 19, 2013, 03:07:41 am »

Ja se ne drzim nikakvih marki, radim svoje nozeve kod jednog naseg poznatog majstora i to je to. Sa druge strane, svaki solidan noz, pa cak i onaj kuhinjski je bolji od dna pivske flase, ko misli da nije tako, taj izgleda ne zna zasta se noz koristi.

Jel mozes pivskom flasom da seces hleb, meso, da otvoris konzervu, pa ako treba i da kopas sa njom i naravno u borbi da je upotrebis vise od jednog puta i da se ne slomi ako naidje na neki cvrst materijal kao sto su dodatne zatstitne ploce na pancir prsluku, metalni okviri puni sa municijom, slemovi itd. E, kad to mozes da sve odradis sa pivskom flasom, ja se klanjam do dna. Sa SOG Seal mozda neces moci da odradis sve ovo, neces moci ni sa kuhinjskim nozem, ali makar mozes da uradis nesto vise nego sto ces ga samo jednom zaroniti protivniku u ......, tamo gde treba.

Ako hocemo da pisemo ozbiljno, okej, ako cemo da se zezamo, to je druga stvar.

Samo da navedem, Kizlyar prodaje svoje nozeve u Nemackoj odlicno a u imenima tih nozeva nigde ne stoji VDV, Specnaz itd.

E sad ovako, posto i ja imam dva Kizlyar-ova modela, a posto izgleda ima ljudi koji kazu da im je noz za M. 70 dobar, ajde da mi probamo nesto, sto sam ja skoro uradio. Ja uzmem svoj noz, vi uzmite vas M. 70. sve se lepo naostri i onda, posto je supruga preterala malo sa novogodisnjom jelkom, ajd mi tu jelku od dva metra da skratimo i da je izdeljemo kako bi mogla da je postavimo kako treba i to radimo sa oba noza. Ja sa ruskim, a vi sa vasim M. 70. Kad to odradimo, svako dobije parce papira u ruku i proba da li njegov noz sece  posle obavljenog posla taj papir ili ne. Moj noz sece, probao sam, a da li ce vas da sece, pa ajde da vidimo.

Jos jedan predlog. Posto sam u Srbiji uzeo u ruku Ajkulu da je malo isprobam i to protiv svake normale, jer covek kada mu ceo dan ide uz onu stvar, ne treba da se hvata za nozeve, ja uzeo i ajde malo da nacepkam drva, cisto iz zezanja. Mrak, devet sati uvece, ja tucem po drvetu kao ludak jer hocu da izbacim bes iz sebe i slucajno omasim, skliznem, i dobrim delom ostrice i vrha zvkenem o beton toliko sam tresnuo da sam mislo da od noza nije ostalo nista, odnosno da se vrh izlomio. Noz je jos uvek u tom stanju, fali mi samo da ga naostrim jer je na rezu puklo mozda, pa jedva pola milimetra i to je sve. Sve se to ostrienjem opet odradi bez problema.

Noz je pravio jedan srpski kovac, nisu ni Rusi, ni Ameri, ni Entlezi. E pa sad, neka neko to uradi sa nozem M. 70 pa ce da vidimo kako ce da prodje. Pa njemu pukne ostrica kad sa jedan metar padne pravo na beton i udari vrhom, akako ce tek da prodje kad ga neki manijak kao ja tuce u beton, e to hocu da vidim.

I da, ja sam sajber ratnik, a neko ko pise valjda na svim forumima i pravi se pametan, e on je iskusan borac. Neka, samo neka on to bude.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #163 on: January 19, 2013, 10:36:56 am »

Kibo, jedno pitanje.
Koliko su sekire i čekići upotrebljivi u bliskoj borbi danas?
Setimo se bitke kod Aženkura. Kada su velški strelci pokosili teško oklopljenu gospodu sa konja, oni su pali na zemlju i nisu mogli da ustanu zbog težine oklopa. Tada su Velšani pritrčavali i svojim čekićima (sa jednim oštrim vrhom) su razbijali oklop, kome mačevi nisu mogli ništa i dolazili do mekih delova. To su radili samo teško ranjenim vitezovima, i onima koji su se opirali. Većina se predavala i bivala odvedena u pozadinu, da bi kasnije bili ponuđeni za otkup.
Na italijanskom frontu u Prvom svetskom ratu, bosanskohercegovačke jedinice su koristile male buzdovane za borbu u rovovima.
Kada kažem sekire ne mislim na sekire a la Gimli, već na manje stvarčice, slične onima što su koristili severnoamerički Indijanci.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #164 on: January 19, 2013, 03:45:47 pm »

Као прво мислим да би требало отворити нову тему или ово пребацити у теме о ножевима. Тема би се могла звати: "Радни војнички нож" или само "Војнички нож".

Друго, Кибо, мислим да грешиш када је у питању нож за АМ М-70. Он је био добар за време у које је настао и био је добар за оно зашта је намењен. И сада је добар управо за то. Да не бих препричавао ево зашта је био намењен и како се користи:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле, то није био радни војнички нож, није био намењен за сечење хлеба (али је у нужди можда могао помоћи), мазање мармаладе ( а могло је), за отварање конзерви (и то се могло урадити врхом ножа), за дељање и сечење на уобичајен начин (то се није могло). То је "бајонет" који се могао користити за сечење жице и каблова на начин дефинисан у правилу. И ништа више.

Слажем се са тобом да данашњи војник (а вероватно и ондашњи), посебно припадник специјалних јединица, има потребу за неким универзалним радним ножем који није "џепни" ножић, већ алтака са којом може да се ради као што се ловци раде ловачким ножем. Друго је питање треба ли то баш тако како ти кажеш. Лично сматрам да за масовну употребу не може тако како предлажеш. Морају се дефинисати, како се то војнички каже "тактичко-технички затвеи", набавити више узорака, испитати да ли задовољавају те постављене захтеве и онда изабарати један, евентулано два и увести у опрему војске.

А што се специјалаца тиче и "сто врста" ножева такође мислим да неће ваљати јер ће се увек наћи неки "специјалац", ко ти Smiley, који ће да закера. И њима треба дати један нож, можда бољи и квалитетнији и то је то.

А дали у општој беспарици то сада и треба урадити, треће је питање.


* Noz za AP.jpg (149.99 KB, 695x900 - viewed 799 times.)

* Noz za AP 2.jpg (100.19 KB, 598x900 - viewed 1434 times.)

* Noz za AP 3cr.jpg (332.87 KB, 1284x954 - viewed 546 times.)
« Last Edit: January 19, 2013, 03:53:31 pm by dzumba » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.