PALUBA
April 25, 2024, 11:45:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 166748 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #165 on: January 19, 2013, 03:48:19 pm »

Filmovi se bitno razlikuju od stvarnosti, u tome je suština...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #166 on: January 19, 2013, 03:56:26 pm »

Ах, да не заборавим, чак и амерички војници најчешће сами набављају ножеве (обично се удруже па колективно наруче ножеве) јер им формацијски "неваљају". Изузетак су припадници специјалних јединица за које се ножеви набљавају о државном трошку, али не баш шта желе, него само оно што је команда изабарала.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #167 on: January 19, 2013, 05:07:48 pm »


 Marke, dolari, evri, leji, levi,rublje, . . .! Koju god novčanu jedinicu navedeš, nećeš pogrešiti. Nema ih! Kada ih bude više, biće i opreme za specijalne jedinice, a i ostale . Zar ne? Bio je tekst o" ruskom kreditu" za nabavku naoružanja za potebe RV. Komentari su bili da nam to nije potrebno, mahom. A šta bi onda tek rekli da se pare Vojnog budžeta troše za raznorazne " rambo" noževe???

 Veruj i ja bih lično voleo da je svaka vojska na prostorima bivše nam SFRJ opremljena optimalno. NEMAMO PARA!!! To moramo shvatiti i time se rukovoditi. Treba izvući maksimum iz okolnosti i budžeta koji su dostupn,i i tako opremati jedinice.

 Prvo proćitaj ovo. Da ja sam tvrdio da je nož sa M- 70 dobar. U smislu vremena i pravila za upotrebu. Čak je bilo i potpuno druge primene, I to sam isto rekao. Tada se pokazao dobar. Nisam nikada tvrdio da je radni nož za specijalne i ostale jedinice.
 I kao treće. Daj mi alat i vreme i dobićeš i od mene kvalitetan nož za cepanje drva, otvaranje konzervi i ostalo. Još ga možeš ti dizajnirati. Grin
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #168 on: January 19, 2013, 08:49:46 pm »

Mislim da se nismo dobro razumeli. Samo da napomenem, moji nozevi ne secu samo zicu, secu i eksere ako zatreba.

Da li vojnik treba da pazi i mazi noz ili da ga upotrebi kao alat i oruzje?

Prvi primer:

Nadjes se u situaciji u kojoj moras da otvoris poklopac od kutije u kojoj ti je nesto sto ti je hitno potrebno, moze biti i municija ili nesto drugo ali ti treba hitno i odmah ili neces mozda preziveti situaciju. Ali zaglavio ti se prokleti poklopac i ne mozes da je otvoris, a jedini alat koji bi mogao da iskoristis da bi je otvorio, to je noz koji nosis kod sebe jer vojnik obicno ne vuce pajser sa sobom. Sta mozes da radis dobrim nozem? Pa uglavis nekako ostricu i otvoris poklopac, razvalis na silu. Pri tome ostrica i vrh ne sme da se izlomi, mora to da izdrzi.

Drugi primer:

I ako se to kod nas u ratovima nije desilo, sto ne znaci da se ne desava negde drugde i nisu uopste u pitanju filmovi, dakle, desi se situacija da moras protivnika, iz kojeg god razloga bilo, da likvidiras nozem jer drugacije ne moze, nestala municija ili neki drugi razlog. Protivnik ima na sebi pancir, preko pancira ili vezano za pancir ima na sebi pune okvire municije, rucne bombe, ma sta god bilo, sve od tvrdog materijala. I bas ti zapadne prilika da ga okoncas jednim ubodom, to i odradis, ali nadje ti se na putu nesto od ovog sto sam opisao ili nesto trece ali od cvrstog materijala. Sta ce biti sa tvojim nozem tad? Pa, ili ce vrh puci, to se desi kad je noz od visoko kaljenog celika koji nije elastican, ili ce se vrh i noz saviti tako da mozes da ga bacis, jer je od suvise mekog celika i suvise je nisko kaljen, treca mogucnost je optimalna, imas noz koji je radjen od celika koji ima visok elasticitet, nije suvise tvrd a nije ni previse mek i geometrija seciva i vrha je toliko dobra da ti se noz savije ali se odmah i otpusti i ostane i dalje prav kao strela. Moj noz Eickhorn KM 5000 je predvidjen bas za tako konkretne situacije.  Savije se 30 stepeni i vrati se opet na svoje mesto. Pri tome je radjen od jeftinog celika za federe.

Imalo bi tu jos mnogo primera sta dobar noz mora da izdrzi.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #169 on: January 19, 2013, 08:58:50 pm »

Definitivno mnogo gledaš filmove...
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #170 on: January 19, 2013, 09:07:07 pm »

Odraditi jedan noz koji mogu sve specijalne jedinice uspesno da koriste, to ne postoji.

Vojniku koji ce da radi teske poslove u uskom ili uzem prostoru treba sasvim drugi noz, nego vojniku koji obicno provodi svoje vreme na otvorenom prostoru, kome treba noz sa kojim moze lakse da radi teske poslove, eto, neka bude u sumi.

Ovaj na uskom prostoru nece da cepka drva za potpalu, nego mozda mora da razvali nesto da bi dosao do nekog kabla kako bi ga presekao ili da odradi nesto drugo. Ako njemu das noz sa ostricom od 20 cm i vrhom koji je jako probojan ali zato nije toliko stabilan, pa sta ce jadnik da radi sa time? Ako mu das kompaktnu ostricu od 12 ili 13 cm, dovoljno stabilnu sa modifikovanim tzv. americkim tanto vrhom, e onda je to puno pogodak. Uz to jedan deo reza da bude obavezno testerast. Treba to i onome u sumi, ali on nema nema toliko ogranicenja u prostoru, a za cepkanje drva i ostale radove dobro ce mu doci duza i teza ostrica. Lakse ce tako da odradi posao.

Ja nisam nigde napisao da ce drzava to da plati, ali da pojedini ljudi u nekim specijalnim jedinicama treba da razmisle sta im treba i po tome, zajedno sa majstorom, sami dizajniraju noz po njihovoj potrebi ili da pogledaju sta ima na trzistu, pa neka kupe ono sto misle da im je dobro. Ja mislim da je rucni rad uvek bolji, pri tome u Srbiji dodje i jeftiniji nego da placas neko ime kao sto je Cold Steel itd.

Gospodo, ja sam vam dao samo predlog, vi ne morate da ga uvazite, mozete slobodno da napisete da ja nemam pojma o svemu tome, ali se prvo pozabavite ozbiljno tom temom, pogledajte kako se vrsi testiranje izdrzljivosti nozeva, videcete da nisam preterao ni u jednom tekstu.

Para nema, to je jasno, ali mozda ce ih nekad biti.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #171 on: January 19, 2013, 09:12:25 pm »

Jok Rade, ne gledam uopste filmove, svi moji nozevi ce izdrzati to sto sam napisao. A i ova gospoda sa zapada, ali i sa istoka, na primer iz Rusije, imaju isto to misljenje. I to bas veterani ratova kojima se desavale takve stvari. Dobar noz je dobar alat, a bez alata nema zanata.

Ratovi koji su se desavali kod nas nisu isti kao oni u Iraku ili Avganistanu a zadnji rat se desio pre 12 godina. Jbga, tehnologija napreduje a mi ni onda sa njom nismo bas bili nesto napredni.

Da se vratimo na istok, ne prave Rusi dzabe nozeve sa debljinom seciva od 7 mm, evo ga jedan je pored mene, znaci oni prolupali a mi pametni? Mozda moramo neke stvari da vidimo jednostavno sire, mozda nam to i pomogne u drugim stvarima.

I to bi bilo to.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #172 on: January 19, 2013, 09:13:11 pm »

 E onda smo se složili!? I da nastavimo s temom?Ako bude para neka bude i noževa za specijalne jedinice. Neka mi daju radionicu i gibnjeve pa neka biraju. Radio sam mačete, cepače , setare, sekire,. . . Eto mogu na poklon da im uradim nešto Cool Samo da se vratimo temi?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #173 on: January 19, 2013, 09:34:26 pm »

MOžda ne razumem debatu, ali šta fali ovakvom ašovčiču umesto "klasičnom iz 1942" + bajonet + mali švajcarac?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/NhqxkI3xDYY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #174 on: January 19, 2013, 10:50:04 pm »

Немамо тему о ашовчићу? Иначе, врло убојито средство у блиској борби. Наравно, то му је помоћна намена (дефинисана). Основна је копање ровова. Овај кинески је баш добра. Међутим и њему, као и оним класичном, америчком "модел 1942", слабо место је спој дрвене држаље и металног дела. Ту најчешће пуца дршка. Метални склоп је изванредно и квалитетно урађен. Да није не би издржао толике године.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #175 on: January 20, 2013, 03:17:19 am »


Nadjes se u situaciji u kojoj moras da otvoris poklopac od kutije u kojoj ti je nesto sto ti je hitno potrebno, moze biti i municija ili nesto drugo ali ti treba hitno i odmah ili neces mozda preziveti situaciju. Ali zaglavio ti se prokleti poklopac i ne mozes da je otvoris, a jedini alat koji bi mogao da iskoristis da bi je otvorio, to je noz koji nosis kod sebe jer vojnik obicno ne vuce pajser sa sobom. Sta mozes da radis dobrim nozem? Pa uglavis nekako ostricu i otvoris poklopac, razvalis na silu. Pri tome ostrica i vrh ne sme da se izlomi, mora to da izdrzi.


Ovo nož od M-70 lagano odrađuje, lično probao. Na sanduku s municijom se odvalio onaj deo koji služi za otvaranje lima. Fabrička greška verovatno, jer je pukao na prvi dodir, kao da je od stakla. Nož je bez ikakve muke i zastoja probio i isekao lim čitavom dužinom. Ništa mu falilo nije. A i mnoge druge stvari (cepkanje grana za potpalu i loženje manje vatre npr.) je moguće njime odraditi bez naročite muke. Ne razumem se u čelike i oštrice, ali mene je baš dobro služio i u nekim situacijma mi se našao "kao poručen". Jako zgodna alatka. Na beton (a ni na zemlju) ga nisam ispuštao, ni namerno, ni slučajno. Pazio sam ga koliko i pušku i nisam pokušavao da njime pogodim drvo ili bilo šta drugo. Za običnog vojnika, to je savršen nož i krivo mi je kad vidim toliko pljuvanja na njegov račun.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #176 on: January 20, 2013, 12:36:27 pm »

Нож за АП М-70 је доста крт и врло брзо ће се сломити ако се баца (гађа) у дрво. Зато сече челичну бодљикаву жицу  без проблема. Мислим да му је ограничење на 10 пута без накнадног оштрења. Оштрица му није била нарочито оштра, рекло би се да је била тупа.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #177 on: January 24, 2013, 07:55:42 pm »

Izvinjavam se sto otvaram opet ovu temu ali slucajno naleteh na nju.

Meni je interesantno da se ovde pise o nozevima, svi mi, koji znamo sta je dobar noz, znamo i da noz od M. 70 valja samo za paradu i nista vise.
Necu da opisujem sad sve njegove mane.
Kada VS krene da stvarno resi pitanje o prenaoruzavanju automatskih pusaka i uopste pesadijskom naoruzanjem, mozda se neko i seti da kaze proizvodjacu da pored puske napravi i u praksi dobro upotrebljiv noz.
Noz na oruzju, kao klasican bajonet, u praksi nema vise nikakvog smisla.
Mozda neko i o tome razmisli pa se seti da pocasni bataljoni garde i ovako imaju svoje PAP M. 59/66 i da osim njima nikome vise u sustini i ne treba noz koji se stavalja na pusku.
Pozdrav moze i bez tih zajebancija, jednostavno puska u polozaju kao sa nozem i to je to.

U samo jednom doduse dugackom postu uspeo si da u vise navrata omalovazis i veterane i cele jedinice i uopste sve one koji su se za ovu zemlju borili, njihova misljenja i iskustva pogotovo.
zanemarujuci zadivljujuci nivo /ne/znanja i /ne/ukusa koji konstantno prikazujes

Drugo, Kibo, mislim da grešiš kada je u pitanju nož za AM M-70.
On je bio dobar za vrijeme u koje je nastao i bio je dobar za ono zašta je namijenjen.
I sada je dobar upravo za to.
Da ne bih prepričavao evo zašta je bio namijenjen i kako se koristi:
Dakle, to nije bio radni vojnički nož, nije bio namijenjen za rezanje kruha (ali je u nuždi možda mogao pomoći), mazanje marmalade (a moglo je), za otvaranje konzervi (i to se moglo uraditi vrhom noža), za deljanja i rezanje na uobičajen način (to se nije moglo).
To je "bajonet" koji se mogao koristiti za rezanje žice i kabela na način definiran u pravilu.
I ništa više.

Banebeograd.!
Kilbo je iznio svoje mišljenje o nožu za automatsku pušku M70.
Tu ne vidim nikakvi problem.
Dzumba je to sve lijepo objasnio kakva je namjena tog noža za tu pušku.
Po tebi čovjek ne može iznijeti svoje mišljenje i odmah ga vrijeđaš.
Ja vas ne razumijem nikako, ako se ne slažete sa nečijim mišljenje ne morate ga vrijeđati, ne morate ni čitati to što je čovjek napisao, nitko te ne goni da to čitaš ali pusti čovjeka da kaže što misli, nitko od nas nije bogom dan, svatko od nas ima neka iskustva i mišljenja.
Ja na ovome forumu još nisam nikoga uvrijedio.
To što meni neko predbacima što pišem i kako pišem, ne moraju čitati ni komentirati.

Ja sam taj nož imao zadužen od 1991 do 1995 godine.
Mogu ti reći banebeograd da je to izvrstan nož za vojnika i da boljega nema od njega.
Možeš se sa njim potpisati na stablo.
Možeš kako kaže dzumba sa njim otvarati konzerve kao što sam ja radio i to mu je bila jedina namjena.
Ako misliš da je dobar za nešto drugo varaš se.
Služio je na vojnicima kao privjesak.
Nikakve koristi od njega.
Kako kaže dzumba: "On je bio dobar za vrijeme u koje je nastao i bio je dobar za ono zašta je namijenjen".
Ako misliš da ga staviš na pušku, pa pušku na "gotovs" i po onome JNA sistemu juriš i huraaaaa, varaš se.
Rekao bi jedan moj prijatelj :"Otkad se je izmislio pištolj nema više junaka".
Neće ni talibani više po Afganistanu da se zatrče pa da se sami nabodu na taj nož kojeg staviš na pušku, takvih boraca nisam vidio.
Taj nož je da lijepo izgleda.
Ali to je sve.
Nitko od mojih u jedinici nije sa njim prerezao neki kabel ili bodljikavu žicu u 5 godina.
To da vojnicima treba neki nož sa kojim se može toga dosta napraviti, treba, ali o tome netko drugi odlučuje.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #178 on: January 27, 2013, 11:38:38 am »

Banebeograd.!
Kilbo je iznio svoje mišljenje o nožu za automatsku pušku M70.
Tu ne vidim nikakvi problem.

Po tebi čovjek ne može iznijeti svoje mišljenje i odmah ga vrijeđaš.
Ja vas ne razumijem nikako, ako se ne slažete sa nečijim mišljenje ne morate ga vrijeđati, ne morate ni čitati to što je čovjek napisao, nitko te ne goni da to čitaš ali pusti čovjeka da kaže što misli, nitko od nas nije bogom dan, svatko od nas ima neka iskustva i mišljenja.
Ja na ovome forumu još nisam nikoga uvrijedio.
To što meni neko predbacima što pišem i kako pišem, ne moraju čitati ni komentirati.

Ja sam taj nož imao zadužen od 1991 do 1995 godine.
Mogu ti reći banebeograd da je to izvrstan nož za vojnika i da boljega nema od njega.
 
momcino granicarska,

ovako kako si nabacao citate i recenice cini da si izmesao ko je sta i o cemu pisao.
zato ,
za pocetak procitaj moj post koji te je podstakao da napises odgovor,
ali to ucini sa paznjom i razumevanjem,

ako to ovaj put ucinis na taj nacin videces da ja
- niti sam jedan jedini put citirao bilo kakvu kibovu izjavu ili deo izjave o nozu za m70.
/pre svega sto ga vec poznajem sa vise slicnih foruma i znam da on nema nacina da me ubedi da se u neke teme razume vise nego marica u tvrd XXX/
- niti sam komentarisao na bilo koji nacin bas taj konkretan model noza
/jer mi je isti totalno nezanimljiv za bilo kakve ozbiljne analize/

sto ce reci da si ovim svojim postom i po sadrzini i po formi totalno omanuo.
ali da ne bi bilo nesporazuma i na dalje , i ako ti je stalo da otkrijes poentu mog posta,
tj momente na koje sam ukazao  ...
jednostavno, potrazi u mom postu ono sto je citirano  pravilo, i sve ce ti biti jasnije.
 
btw, kibove postove godinama vec iscekujem i citam jer je to nevidjena "parada neznanja i kica" koji me i u najtmurnijim trenutcima lepo zabave,
zato ne trazi od mene da se odreknem takvog zabavnog stiva 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #179 on: May 14, 2013, 11:42:46 pm »

Evo i tajanstvene diverzantske uniforme za JNA koju je Dzumba spominjao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na fotografiji je Kapetan Mihad Kastrati, a fotografija je uzeta sa FB profila "Jugoslovenska Narodna Armija".


* Diverzant Kapetan Mihad Kastrati.jpg (34.1 KB, 300x452 - viewed 318 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.