PALUBA
April 25, 2024, 09:03:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 166765 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #60 on: September 17, 2008, 12:49:13 am »

Ljudi su placeni da rade taj posao sto bi oni hteli...
Logged
maricvta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #61 on: May 28, 2009, 05:21:02 pm »

Ja sam u prosloj partiji imao vojnika koji je hteo da ide u specijalce. Rekao sam mu da mu je bolje ako vec hoce i to voli da ide kao PV.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #62 on: June 01, 2009, 11:53:39 pm »

Ja sam u prosloj partiji imao vojnika koji je hteo da ide u specijalce. Rekao sam mu da mu je bolje ako vec hoce i to voli da ide kao PV.
Lepo si mu rekao! Ako vec hoce da se cima...nek to radi za pare!
Logged
maricvta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #63 on: June 02, 2009, 10:21:06 am »

Bas tako! Barem je tamo dodatno placen. A SVI znamo Sta se radi u vojsci - Koliko Vojnog posla...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #64 on: April 01, 2010, 09:59:18 am »

Setih se jednog dogadjaja vezanog za izvidjace. Istina ovo su bili izvidjaci u sastavu jedne oklopne brigade.

Na terenu tokom `95 godine moja jedinica je bila podcinjena toj brigadi. Posto je teren dugo trajao mi smo se malo bolje upoznali sa ostalima iz brigade ali najvise sa izvidjacima koji su nam bili ``komsije`` u reonu razmestaja.
Tako se dogovorimo da nasa jedinica, odnosno straza na izdvojenom objektu bude ``meta`` njihove obuke u hvatanju ``zivog jezika``. Posto sam bio komandir te straze, ipak sam skrenuo paznji strazarima na tu mogucnost (ako nista drugo da ne otvore vatru ne znajuci sta se desava). I mada su svi na strazi znali sta bi moglo da se desi, 2-3 dana kasnije izvidjaci su uspeli da ``zarobe`` kompletne 2 smene straze tokom smene strazara na strazarskim mestima.

Kasnije smo pricali sa njihovim komadirom koji mi je rekao da je njihov covek 2 dana iz neposredne blizine pratio sve sta se desava na strazi, kada su smene straze, sta se radilo tokom smene. Na osnovu tih zapazanja su lako da lakse ne moze biti zarobili sve.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #65 on: November 04, 2010, 02:57:03 pm »

Izvidjač...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 73817_467103958048_779133048_5445505_281885_n.jpg (122.05 KB, 720x540 - viewed 684 times.)
« Last Edit: September 21, 2011, 02:43:10 pm by Rade » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #66 on: November 04, 2010, 02:59:42 pm »

E nije...nije maskiran, neprimetan itd. Tongue
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #67 on: November 04, 2010, 03:05:18 pm »

Izvidjač...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fino mu pristaje i pucaljka umesto fotoaparata.  Wink
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #68 on: November 04, 2010, 04:53:04 pm »

E nije...nije maskiran, neprimetan itd. Tongue

To je PR, kako bi izgledala reklama, da je maskiran i ne vidi mu se opako lice. 
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #69 on: April 18, 2011, 05:06:28 pm »

Ne znam da li je vec bilo...prirucnik za diverzante
http://www.esnips.com/web/Prirucnikzadiverzanta
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #70 on: May 01, 2011, 08:32:17 pm »

Ako zna netko od vas Zmajeva Ruski imam knjigu o Ruskim podvodnim diverzantima SPETNAZA zovu se "Delfini" , da može barem jedan djelić prevesti i postaviti, poslat cu mu na mail u PDF-u......Pozz...
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #71 on: September 20, 2011, 11:40:52 pm »

Koliko zna izvidjaci-diverzanti su imali i u VJ a i u JNA svu tu obuku jedino cini mi se da se u JNA samo zvali izvidjaci ili opet samo diverzanti (interesantno ne znam da li je to bilo podeljeno ili isto???) ali se ne secam da su imali padobransku obuku?Huh?

E sad znam da je u 63. padobranskoj brigadi, sada bataljonu, oduvek bilo izvidjacko diverzantskog odreda. E ovo mi je sad cudno jer ako neko hoce u izvidjacko diverzantsku jedinicu onda prakticno odmah ide na obuku u padose ili?
U JNA u 63. padobranskoj izvidjači i diverzanti nisu bili isti, a i obuka različita. Izvidjači su izvidjali a diverzanti bacali u vazduh. To je vrlo posplošeno. Izvidjač mora prvenstveno preneti što realniju sliku u komandu i ne sme da se izpostavlja osim da brani život, kad je otkriven. Diverzant je poslan , da uništi strateško važne ciljeve, može most ili poljska kuhinja (malo šale, ali gladna vojska nije šala).
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #72 on: October 31, 2011, 08:24:08 pm »

U brdskim brigadama Armije BiH svaki bataljon je imao izvidjacko odjeljenje, a sama brigada je imala izvidjacko-diverzantski vod koji se sastojao od 4 odjeljenja, jednog izvidjackog, jednog pionirskog (kakvim sam komandovao) i dva diverzantska. Takodjer je postojao poseban vod pionirske inzinjerije na nivou brigade. U praksi su cesto izvidjacka odjeljenja bataljona formirala jedan vod, koji je sa brigadnim IDVom i vodom pionira cinio cetu. Ove cete su pocetkom 95. godine kao IDCovi postale osnova manevarskih bataljona na nivou brigade


Samostalni bataljoni na nivou korpusa su koristeni za 'specijalna' dejstva, a kasnije su, negdje prvom polovinom 95. godine od ovih bataljona formirane lake brigade.

Obuka pripadnika ID jedinica Armije BiH bila je uglavnom zasnovana na ratnom iskustvu, i VESom iz JNA, tako da je u ovim jedinicama bilo dosta izvidjaca, diverzanata, pomorskih diverzanata, padobranaca, snajperista i pionira iz JNA. U zavisnosti od angazmana u borbenim dejstvima svi pripadnici ovih jedinica prolazili su obuku u trajanju od 3 do 5 mjeseci, najcesce u dvije rotacije.

U JNA sam bio pitomac vazduhoplovne gimnazije pa ne znam u cemu se sastojala obuka ID jedinica, ali ja sam na obuci morao raditi svasta, od spustanja naglavacke niz konop sa zeljeznickog mosta u Tarcinu, raznih rusenja i miniranja, rukovanja oruzjima vatrenim i hladnim, borenja golim rukama, orijentacije, navigacije, maskiranja i ostalog. narocito pamtim kako sam jednom proveo noc maskiran u grm, pa ujutru nisam bio sposobam da pisam, a kamoli sta drugo.
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #73 on: December 21, 2011, 02:57:38 pm »

Poštovanje društvo.....nisam pročita sve postove..ali hoću..
Ja sam u ondašnjoj JNA bio izviđač-diverzant. VP Požarevac....ali najmanje smo bili tamo..obuka se odvijala i u Čakovcu i u Pačevu i u Bileći..a specijalistička Niš(padobranstvo) i Kopaonik (skijanje) I Beograd (voždovac) plivanje i borilačke vještine te upotreba hladnog oružja..ako nekog zanima..ima materijala..pozdrav
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #74 on: December 21, 2011, 03:00:08 pm »

Izvidjači su nam dobri... nemoj tako Smiley... a što se tiče padobranaca: Ko kršten skače iz ispravnog aviona?

Niko pametan brale niko :-)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.