PALUBA
April 26, 2024, 05:40:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 166784 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #75 on: December 21, 2011, 03:54:41 pm »

..ako nekog zanima..ima materijala..pozdrav

Ih, pa i ti, to ti je isto kao da pitas gladnog jel bi pojeo pljesku, ili da pitas zednog usred leta jel bi popio pivo. Grin Grin Grin
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #76 on: December 21, 2011, 08:01:23 pm »

Dobra večer momci..pročitao sam malo vaše postove..vidim da tu ima svakakvih teorija..da ima ljudi koji znaju o čemu govore. Ja mogu govoriti samo o onome šta je bilo u JNA..o obuci naoružanju i to je sve..mi smo ipak djelovali u miru..iako moram priznat ta obuka je  bile više nego realna.
Za početak.....gardijski puk kome sam ja pripadao..imao je i izviđačko-diverzantski vod. Sastojao se od 30 ljudi - 3 odjeljenja po deset. Komandir voda je bio poručnik - zapovjednik prvog odjeljenja vodnik stažista (bilećanac) a druga 2 odjeljenja desetari iz Pančeva ili Čakovca. Još su nam bila pridodata 3 šofera. Svih 30 ljudi je prije dolaska u JNA imalo sportsku proslost i to 27 njih borilačke vještine a ostali su bili rukometaš, košarkaš i vjerovali ili ne baletan (čovjek pokretan i okretan to jos nisam vidio). Vozila su bili pinzgaueri i prateći tamić 110 (onda se pridodavao 4 šofer).
Prva 3 mjeseca obuka je bila čisto pješadijska ali pojačana šta se tiče fizičke spreme. U tom periodu morali smo savladati APSOLUTNO sve. Lično naoružanje osnovno M-70A2B1 sa kalibracionim ispravljačem rafalnog gađanja smo nakon 2 dana morali sastavljat i rastavljat zatvorenih očiju. Obuka je trajala i po 15 sati dnevno kao što sam spomenuo sa naglaskom na fizičkoj spremi i poznavanju ličnog naoružanja.
U lično naoružanje je spadalo M-70A2B1 sa kalibracionim ispravljačem rafalnog gađanja
pištolj CZ - 7,62 mm
mala automatska zbrojovka
Nož za bacanje 5 komada
Nož za pušku 2 kom
Pored toga imali smo jednog snajperistu koji je dužio snajper M69....

Toliko za danas..pozdrav
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #77 on: December 21, 2011, 08:07:08 pm »

@dalmaplov

Kada si služio vojni rok?
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #78 on: December 21, 2011, 08:08:51 pm »

@dalmaplov

Kada si služio vojni rok?
78/79 augustovska klasa e da i da se ne zaboravi.....15 mjeseci je trajao vojni rok   Cheesy
« Last Edit: December 21, 2011, 08:26:52 pm by dalmaplov » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #79 on: December 22, 2011, 09:12:43 am »

Moze malo pojasnjenje sta je "kalibracionim ispravljačem rafalnog gađanja"
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #80 on: December 22, 2011, 11:23:39 am »

Moze malo pojasnjenje sta je "kalibracionim ispravljačem rafalnog gađanja"
Može..... vrlo jednostavno. Svaka automatska puška pucajući rafalno  ustvari rasipa metke...e ovaj dodatk se stavi na izlaz cijevi sa njim se rafal grupira...vidio sam rezultat..strasno...30 metaka sasula je u krug promjera 50 cm na 100 metara udaljenosti.... pozdrav
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #81 on: December 22, 2011, 01:15:38 pm »

Moze malo pojasnjenje sta je "kalibracionim ispravljačem rafalnog gađanja"
Ја ипак мислим да је он хтео рећи "компезатор паљбе"
Кад је он служио војску још није била уведена пушка АПу М70 АБ2, па се експериментисало са компезатором

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Годинама (давних '80-тих) сам се бавио стрељаштвом и такмичио се са АПу 7,62мм М.70
Добром увежбаношћу може се остварити, да се и при рафалној паљби добије 30 погодака у кружну мету, што је ипак била реткост, а камоли још да буду сви у пречнику од 50 цм.
Мој лични рекорд је од 60 метака 54 погодака у мету. (ипак је ово остварено на тренингу, док на такмичењу се постижу за око 10-15% слабији резултати)

Љуба


* 4885.M70AB_right[1].JPG (240.38 KB, 1235x537 - viewed 303 times.)
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #82 on: December 22, 2011, 02:10:18 pm »

Na uporednim fotografijama se nalazi uvijek isti model, M70AB2. Na lijevoj slici puska ima zastitnik usta cijevi, a na desnoj puski fali sipka i ima skracen okvir.

 Za Ljuba, rafali su bili od 2 metka?
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #83 on: December 22, 2011, 05:13:03 pm »

Zdravo druže Ljubo  Cheesy
Dobro si rekao...kad sam ja sluzio vojsku...ko u onom vicu dide kad si zadnji put je ....odgovor auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

salu na stranu...radi se upravo o tome o čemu ti govoriš..kompenzator..puska se sigurno zvala onako kako sam ja napisao....i mozda je bila eksperimentalna..ali da je imala takvu preciznost ..za to bi se zalagao i na elektricnoj stolici...a drugo ono auuuuuuuuuuuu..ja sam imao 19 kad sam sluzio JNA a danas 53 ........ tehnologija ide napred.... i da onda se to zvalo kalibracioni ispravljac rafalnog gadjanja...
I jos nesto...za mene jos uvik NEMA bolje na svitu od puške "ciganke"...jedina mana ovoj sa rasklopivim kundakom je tromblon...krivi kundak..bar je onda tako bilo....tako da smo za obuku sa tromblonima koristili one sa drvenim kundakom...
pozdrav

Mijo
« Last Edit: December 22, 2011, 06:15:48 pm by ORIĆAREB, Reason: ispravak nedolične riječi » Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #84 on: December 22, 2011, 05:37:21 pm »

Na uporednim fotografijama se nalazi uvijek isti model, M70AB2. Na lijevoj slici puska ima zastitnik usta cijevi, a na desnoj puski fali sipka i ima skracen okvir.

 Za Ljuba, rafali su bili od 2 metka?

а) Оно што сам ја хтео да потенцирам је замена "заштитника уста цеви" са "компезатором пуцња". Зато сам то и заокружио.
Пушка не дужи оба дела, већ је у свим новим моделима постављан "компезатор пуцња", а заштитник уста цеви је уклоњен.
Даљу дискусију можемо на другим темама, које приличе интересовању.

б) Око рафала. Дозвољено је минимално 2 метка. Сваки појединачно испаљени метак, кажњава се одбијањем најбољег погодка. Код рафала од 3 метка, онај трећи није ишао у мету.

За такмишење није препоручљива пушка са склапајућим кундаком.

в) На основу стечених искустава при испаљивању тромблона из пушке М.70А, установљено је више оштећења на кундаку, па је уследила забрана гађања тромблоном у "миру"
Испитивањем је установљно, да нема конструктивних грешака, већ би војници кундак ослањали на земљу, што је при опаљењу изазивало деформације. Тако је нађено решење у забрани гађања, током обуке.

Љуба
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #85 on: December 22, 2011, 05:51:21 pm »


 Da li je zabrana gađanja tromblonom važila i za AB2 i kada je usledila? Mi smo na Balajncu imali više Tromblonskih gađanja 1984.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #86 on: December 22, 2011, 06:04:31 pm »


 Da li je zabrana gađanja tromblonom važila i za AB2 i kada je usledila? Mi smo na Balajncu imali više Tromblonskih gađanja 1984.
На једном другом форуму сам то овако приказао:

"Од 1984.године, било је изричито забрањено (у мирнодопско време) гађати тромблоном са М70 АБ2.(нормално и са М70 А, ако су се још негде задржале).

Цитат једног члана:
 "Deo rasklapajućeg kundaka namenjen ramenu opruže, ukopaju u zemlju i pritisnu nogom, a istovremeno dlanom nalegnu na gasni cilindar, i onda ispaljuju".

Па је уследио комента:
- овако се не испаљују тромблонске мне НИТИ ЈЕДНИМ ОРУЖЈЕМ"!

Ако сам успео да помогнем.

 
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #87 on: December 22, 2011, 06:35:53 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/HWFA1Fn73Yg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Malo skrecemo sa teme ali... mi nismo imali prilike da gadjamo sa tromblonom ali pokazivano nam je kako... ali ne ovako kao sto je na snimku vec (u najkracim crtama) preklopivi kundak se stavi izmedju ruke i tela (znaci u prazno) leva ruka od gore na gasnu komoru dok se desnom rukom ne hvata rukohvat vec samo prislanja a srednjim pristom se vrsi opaljenje...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #88 on: December 22, 2011, 06:57:30 pm »


 Mi smo gađali iz stojećeg stava. Kundak se nalazio na kuku. Leva ruka je provučena kroz remnik a držala se normalno za gasni cilindar. Opaljenje se vrši jednim prstom  Kao na videu. Znači, puška je morala zbog trzaja da se jako stegne i nije bilo problema. Možda se na par pokidao remnik, drugih oštećenja nismo imali. Malo je nišanjenje bilo teže zbog stvarno nenormalnog položaja tela, zabačenog jako unazad.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #89 on: December 22, 2011, 07:23:01 pm »


 Mi smo gađali iz stojećeg stava. Kundak se nalazio na kuku. Leva ruka je provučena kroz remnik a držala se normalno za gasni cilindar. ..............................
Лепо си то објаснио друже.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Овакво гађање постоји само на филму.
Не користи се ни тромблонски нишан, гађање плотуном, сачувај ме боже, шта све људи не раде данас

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iKCHLBDZBZc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Веома коректно описана пушка. На позицији 2 минута 40 секунде, говори се о компезатору паљбе.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
има слика и правилног става за гађање


* gađanje tromblonskom minom.jpg (140.99 KB, 1334x521 - viewed 234 times.)

* 112054_82781662_MINA%20TROMBLONSKA%20HEMIJSKA%20SKOLSKA%20M81%20DIMNA%203[1].jpg (92.22 KB, 560x396 - viewed 257 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.