PALUBA
March 29, 2024, 01:37:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 165667 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #90 on: December 22, 2011, 07:30:22 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/HWFA1Fn73Yg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Malo skrecemo sa teme ali... mi nismo imali prilike da gadjamo sa tromblonom ali pokazivano nam je kako... ali ne ovako kao sto je na snimku vec (u najkracim crtama) preklopivi kundak se stavi izmedju ruke i tela (znaci u prazno) leva ruka od gore na gasnu komoru dok se desnom rukom ne hvata rukohvat vec samo prislanja a srednjim pristom se vrsi opaljenje...

ma problem je bio u necemu sa kundakom..krivio se ko blesav..sad ko ce se nakon toliko godina sjetit svega...mi smo najvise prakticirali ovo sto ti kazes stojeci sa boka..desna ruka mora zategnut remen i u isto vrime vrsit opaljivanje a lijeva na regulatoru gasova...to koliko se sjecam...ja sam ipak ovdi jedan od starijih i oces neces...godina proizvodnje cini svoje  Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #91 on: December 22, 2011, 07:37:32 pm »


 Ne, preko levog lakta i levom rukom se držao remen koji je isto na levoj strani puške.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #92 on: December 22, 2011, 09:23:23 pm »


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iKCHLBDZBZc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Веома коректно описана пушка. На позицији 2 минута 40 секунде, говори се о компезатору паљбе.


Slažem se korektno, mada ima i grešaka. Na "klasičnom" AK 47 zatvarač ne ostaje u zadnjem položaju. Ako se ne varam, jedan or retkih "seriskih" okvira, koji je omogučavao to je bio naš.


(Dolnji okvir na slici)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pričali smo u jednoj temi oko toga (nažalost ne mogu je nači ) da su imale prve verzije M70 i zadrževač zatvarača u zadnjem položaju posle opaljenje zadnjeg metka i zamene okvira. Po rečima Dzumbe odlično rešenje.

LPB


* 2010-02-07_165131_feb7_001_picnik.jpg (73.41 KB, 500x488 - viewed 375 times.)
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #93 on: December 22, 2011, 09:43:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
има слика и правилног става за гађање

nama su govorili da leva ruka treba bas da bude postavljena na ovaj nacin kao na slici... verujem da su nam i za remnik pominjali ali toga se sada ne secam jer nismo nikada cak ni stav zauzeli...
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #94 on: December 22, 2011, 10:17:01 pm »

Pričali smo u jednoj temi oko toga (nažalost ne mogu je nači ) da su imale prve verzije M70 i zadrževač zatvarača u zadnjem položaju posle opaljenje zadnjeg metka i zamene okvira. Po rečima Dzumbe odlično rešenje.

LPB
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
da u pravu si jbg..reka san da godina proizvodnje cini svoje 

A sta se tice zadržaca zatvarača to je istina......rješenje za ubit vola....ne znam kako je danas vidio sam one slike gori sa kracim okvirom...u nas je bilo 30 metaka i to je to...jbg..mi smo onda ucili po jednoj metodi ili teoriji ratovanja..ali danas je sve otislo u drugom pravcu....Ja sam onda 15 miseci bio na obuci..a danas je to brzo....u HR vise nema ročnih vojnika samo profi pa valjda to drugcije ide..ali kako su ovi sta su sluzili 6 miseci uspili nesto naucit nije mi jasno..znam da svi misle da su rambo....vojnik se stvara godinama..ali to vec spada u taktiku i obrazovanje
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #95 on: December 23, 2011, 09:45:54 am »

Gadjanje tromblonom sa kundakom oslonjenim na rame je "specijalnost" policiskih jedinica bivsih PJP, Zandarmerije i mislim i bivseg JSO. I oni su usvojili taj nacin gadjanja sa tromblonskom minom.
Vojska je uvek gadjalo po PS (kao na zadnjoj slici iz prethodnog posta). Kad god su mogle da se koriste PAP-ovke gadjalo se iz njih sa tromblonima da bi se sacuvale M70.
Inace zar njije pravi naziv ovog kompezatora "kopezator oskocnog ugla".
Pretpostavio sam da se radi o tome ali me je zbunio "cudan" naziv.
Iz lezeceg stava dugim rafalom (M70ab2) moglo je da se obori 4-5 frontalno stojecih meta na 100 metara. Ovo sam vide nekoliko puta na gadjanjima.

« Last Edit: December 23, 2011, 10:03:21 am by pvanja » Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #96 on: December 23, 2011, 10:02:07 am »

Quote
Inace zar njije pravi naziv ovog kompezatora "kopezator oskocnog ugla".

da uveden onda jos jedan naziv Smiley mi smo ga zvali kompezator trzaja.
Logged
dalmaplov
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #97 on: December 24, 2011, 10:57:21 am »

Ajmo mi nastavit o izvidjacima...

Dakle pored onoga gore sta sam napisao o naoruzanju imali smo kao i druga vojska šljemove. Oni nisu bili standardni kao u ostale vojske JNA. Više su nalikovali današnjim američkim (sad se i ja pitam da nisu slucajno bili probni, a mi pokusni kunici).Gas maske, asovcici... ma ona standardna oprema i puno maskirnih odijela i opreme kako ljetne tako i zimske.

Sto se tice radio uredjaja svako odjeljenje je duzilo RUP 12 a na razini voda bio je jedan PRC 320. Strasna stanica. Takodjer smo bili opremljeni IC uredjajima i dalekozorima za nocno osmatranje. Kako vecina onih koji su sluzili te jedinice  i znaju da izvidjaci, da tako kazem nisu jedinstveni sami po sebi. Osim nas pjesadijskih tu su jos i ABH izvidjaci, artiljerijski itd. Koliko znam i mornaricki ima ih razlicitih specijalnosti, zatim podvodni, izvidjaci diverznati (bili su stacionirani u Divuljama koliko znam). Uglavnom sta bi rekli stari dalmatinci lipa banda.

Gledao sam onaj izvidjacko diverzantski prirucnik sto ga je postavio neko od kolega (svaka cast). To je kasnija verzija..nesto se sitno promijenilo od toga ali je osnov isti.

E i jos nesto. U slucaju ratnog stanja vodu bi bili pridodavani kao zapovjednik voda kapetan 1 klase ili cak major koji su obavezno bili obavjestajci i jos 2 vodnika 1 klase sa zavrsenim diverzantskim specijalnostima.

Za nas su postojale 3 vrste uzbuna: mobilizacijska, borbena i uzbuna po specijalnom zadatku. Na ove prve dvije mogao si nesto i zaboravit ponijeti ali na treću (a imalo se 45 minuta za pripremu), nije smjelo zaboravit nista. Onaj ko bi zaboravio dobio bi, ovisno o prilici, kaznenu strazu, iskrcavanje uglja ili kupusa, radnu jedinicu, prekoredne krugove itd itd. Kazne su bile zestoke a izvrsavane su bez pogovora.
Jednom sam bio kaznjen iskrcajem 2 vagona kupusa. a kad san krenuo u raspravu jos dodatne straze u zimskim uvjetima. Nije bilo da se razumijemo izivljajvanja na vojsci ali moralo se napravit zahtjevano i to je to. Posle kao stariji vojnik i komandir odjeljenja shvatio sam da je to bilo za nase dobro posebno za vrijeme specijalisticke obuke koja je ustvari trajala do kraja vojnog roka.
Neke stvari koje sam onda naucio dugo godina posle sacuvale su mi glavu u nekoliko situacija kako u ratu (necu o politici) tako i u poslu kojim sam se bavio (profi pomorac). I stvarno sam i dan danas zahvalan na tako sveobuhvatnoj i temeljitoj obuci koju sam prosao.Pa i dan danas koristim neke stvari iz tog doba kao veliko zivotno iskustvo, recimo izrada filtera za vodu. I dan danas posto zivim na otoku a nemamo vodovod nego vodu iz cisterni (kisnica) primjenjujem nacin izrade filtera za vodu koji sam naucio negdje na Dunavu na taktickoj vjezbi ``Dunav 79``. Takve stvari se ne zaboravljaju....
« Last Edit: December 24, 2011, 07:01:31 pm by KUZMA®, Reason: vizuelno sredjivanje posta » Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #98 on: December 31, 2011, 07:21:27 am »

Gadjanje tromblonom sa kundakom oslonjenim na rame je "specijalnost" policiskih jedinica bivsih PJP, Zandarmerije i mislim i bivseg JSO. I oni su usvojili taj nacin gadjanja sa tromblonskom minom.
Vojska je uvek gadjalo po PS (kao na zadnjoj slici iz prethodnog posta). Kad god su mogle da se koriste PAP-ovke gadjalo se iz njih sa tromblonima da bi se sacuvale M70.



Ja sam sa ramena ispaljivao tromblonske mine kad nisam imao vise od 60 kg tjelesne tezine. Doduse morao sam na kundak od M70AB2 staviti jedan prvi zavoj jer sam bio prilicno koscat pa me kudak znao dobro udariti. Nije to neka pamet, a ni tehnika, a prednost je pogotovo u borbi iz kuce u kucu, znaci kad se TMom gadja na 10-20 metara sto je mnogo preciznije. Ja sam uredno pogadjao puskarnice i rupe 20x20cm sa cca 20 metara.

Na vecim daljinama ovaj nacin gadjanja TMom nema svrhe jer je mnogo teze nisaniti.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #99 on: December 31, 2011, 09:45:46 am »


Ja sam sa ramena ispaljivao tromblonske mine kad nisam imao vise od 60 kg tjelesne tezine. Doduse morao sam na kundak od M70AB2 staviti jedan prvi zavoj jer sam bio prilicno koscat pa me kudak znao dobro udariti. Nije to neka pamet, a ni tehnika, a prednost je pogotovo u borbi iz kuce u kucu, znaci kad se TMom gadja na 10-20 metara sto je mnogo preciznije. Ja sam uredno pogadjao puskarnice i rupe 20x20cm sa cca 20 metara.

Na vecim daljinama ovaj nacin gadjanja TMom nema svrhe jer je mnogo teze nisaniti.
Може ли мало објашњења о начину нишањања.

Нико не спори да се може гађати са ослонца на раме. Напротив, свком ко се мало више к....о да познаје оружје, уваљивали смо пушку да опали тромблон класично као и обични метак. Па је било весело гледати како "стручњаци" падају". Нормално ово је брзо проваљено па се одустало.

Негде се затурило правило АПу 7,62мм М.70 те ћу искористит Правило Пу 7,9мм М.48 да прикажем ставове за гађање тромблоном. Они су исти за све врсте пушака које су користиле тромблонске мине.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле, како ви користите тај нишан кад ставите пушку у згиб рамена
 


* Clip.jpg (126.68 KB, 533x405 - viewed 276 times.)

* Clip_2.jpg (113.82 KB, 507x372 - viewed 298 times.)

* Clip_3.jpg (179.83 KB, 492x640 - viewed 300 times.)
Logged
EOD
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #100 on: December 31, 2011, 10:06:21 am »

na malim daljinama nisanis skoro pa direktno...kako tromblonski nisan nema podiok za tako malu udaljenost (mislim da niko nije ni predvidjao upotrebu tromblonske mine na 20m) moras se osloniti na iskustvo i osjecaj. opet kazem meni nije bilo problem ubaciti TTM  M60 ili TKM M93 u puskarnicu na 20 metara, i opet preko te daljine nema smisla gadjati tromblonom sa ramena jer je pad vec toliki da je tesko prezicno nanisaniti s ramena.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #101 on: December 31, 2011, 10:40:12 am »


 Bravo Ljubo! Ja sam hteo isto to da postavim. Ima i opis stava za gađanje i samog nišanjenja. Možeš li i to postaviti?
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #102 on: December 31, 2011, 04:45:54 pm »


 Bravo Ljubo! Ja sam hteo isto to da postavim. Ima i opis stava za gađanje i samog nišanjenja. Možeš li i to postaviti?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Било експериметатора и раније, само смо ми са њима лако излазили.
Подметнемо му правило под нос и кажемо: "... лебати, де упише те измене и допуне, ..... и потпиши се"

 


* nišanjenje.jpg (406.18 KB, 1327x945 - viewed 315 times.)

* nišanjenj (1).jpg (131.68 KB, 643x484 - viewed 140 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #103 on: December 31, 2011, 04:50:17 pm »


 Izvinite, moja greška! Mislio sam da je pravilo za PAP-ovku. Tamo ima tekstualno .
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #104 on: January 05, 2012, 05:37:58 pm »

Da se vratimo na temu... obuka u letnjim uslovima (savladjivanje vodenih prepreka)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pozarevac_076.jpg (91.05 KB, 1024x694 - viewed 174 times.)

* pozarevac_075.jpg (104.15 KB, 1024x694 - viewed 112 times.)

* pozarevac_135.jpg (143.17 KB, 1024x694 - viewed 161 times.)

* pozarevac_074.jpg (144.33 KB, 1024x694 - viewed 193 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.