PALUBA
March 28, 2024, 02:58:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 165649 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #105 on: January 05, 2012, 07:46:12 pm »

Gledam slike i vidim različite kape na glavama. Pretpostavljam da su slike nastale poslije 1991. Gdje je to slikano?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #106 on: January 05, 2012, 07:49:22 pm »

"Partizani" su u pitanju Wink
Imaju petokrake na kapama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #107 on: January 05, 2012, 08:31:29 pm »

Носе маскирну униформу М-89. Значи сликано је 1990.године, вероватно негде на Сави.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #108 on: January 05, 2012, 08:50:42 pm »

вероватно негде на Сави.

Železnički most kod Ostružnice?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #109 on: January 06, 2012, 10:28:59 am »

Gotovo sam siguran da je u pitanju taj most.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #110 on: January 06, 2012, 09:23:24 pm »

И ја бих реко да је мост у Остружници.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #111 on: May 18, 2012, 03:02:08 pm »

U bivsoj vojsci,mislim na JNA i VJ bilo je više izviđačko-diverzantskih jedinica ranga četa-bataljon-brigada.U jedinice su primani redovni vojnici iz regrutnog kontingenta prvo na selektivnu obuku a potom na redovnu obuku.Sama obuka je trajala 6 meseci ali ni kasnije do 12 meseci nisu imali nekog mira može se smatrati da su stalno bili pod obukom (gađanja iz svih pešadijskih oružja i oruđa,bliska borba,naseljeno mesto,utvrđeni objekti,seoska sredina,voz,prepreke,vežbe izviđanja,preživljavanja i naravno postavljanje eksploziva-diverzije kao i padobranski kursevi i kursevi za ljude žabe.Posle obuke je sledila prekomanda u druge jedinice u okviru specijalizovanih vodova a većina je ostajala u matičnim jedinicama gde su i završili obuku.U JNA takve jedinice su bile: Bataljon mornaričke pešadije iz trebinja, 63 padobranska Brigada,Gardijska Brigada,72-ga specijalna Brigada iz Pančeva i bataljon ljudi žaba iz Kumbora itd.U VJ svi pripadnici ID jedinica su nosili crvene beretke.
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #112 on: May 18, 2012, 03:06:38 pm »

Manje vise je sve tako i sada samo skraceno i nesto zbog sredstava izbaceno
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #113 on: May 18, 2012, 03:46:30 pm »

Ajmo mi nastavit o izvidjacima...

Dakle pored onoga gore sta sam napisao o naoruzanju imali smo kao i druga vojska šljemove. Oni nisu bili standardni kao u ostale vojske JNA. Više su nalikovali današnjim američkim (sad se i ja pitam da nisu slucajno bili probni, a mi pokusni kunici).Gas maske, asovcici... ma ona standardna oprema i puno maskirnih odijela i opreme kako ljetne tako i zimske.

Sto se tice radio uredjaja svako odjeljenje je duzilo RUP 12 a na razini voda bio je jedan PRC 320. Strasna stanica. Takodjer smo bili opremljeni IC uredjajima i dalekozorima za nocno osmatranje. Kako vecina onih koji su sluzili te jedinice  i znaju da izvidjaci, da tako kazem nisu jedinstveni sami po sebi. Osim nas pjesadijskih tu su jos i ABH izvidjaci, artiljerijski itd. Koliko znam i mornaricki ima ih razlicitih specijalnosti, zatim podvodni, izvidjaci diverznati (bili su stacionirani u Divuljama koliko znam). Uglavnom sta bi rekli stari dalmatinci lipa banda.

Gledao sam onaj izvidjacko diverzantski prirucnik sto ga je postavio neko od kolega (svaka cast). To je kasnija verzija..nesto se sitno promijenilo od toga ali je osnov isti.

E i jos nesto. U slucaju ratnog stanja vodu bi bili pridodavani kao zapovjednik voda kapetan 1 klase ili cak major koji su obavezno bili obavjestajci i jos 2 vodnika 1 klase sa zavrsenim diverzantskim specijalnostima.

Za nas su postojale 3 vrste uzbuna: mobilizacijska, borbena i uzbuna po specijalnom zadatku. Na ove prve dvije mogao si nesto i zaboravit ponijeti ali na treću (a imalo se 45 minuta za pripremu), nije smjelo zaboravit nista. Onaj ko bi zaboravio dobio bi, ovisno o prilici, kaznenu strazu, iskrcavanje uglja ili kupusa, radnu jedinicu, prekoredne krugove itd itd. Kazne su bile zestoke a izvrsavane su bez pogovora.
Jednom sam bio kaznjen iskrcajem 2 vagona kupusa. a kad san krenuo u raspravu jos dodatne straze u zimskim uvjetima. Nije bilo da se razumijemo izivljajvanja na vojsci ali moralo se napravit zahtjevano i to je to. Posle kao stariji vojnik i komandir odjeljenja shvatio sam da je to bilo za nase dobro posebno za vrijeme specijalisticke obuke koja je ustvari trajala do kraja vojnog roka.
Neke stvari koje sam onda naucio dugo godina posle sacuvale su mi glavu u nekoliko situacija kako u ratu (necu o politici) tako i u poslu kojim sam se bavio (profi pomorac). I stvarno sam i dan danas zahvalan na tako sveobuhvatnoj i temeljitoj obuci koju sam prosao.Pa i dan danas koristim neke stvari iz tog doba kao veliko zivotno iskustvo, recimo izrada filtera za vodu. I dan danas posto zivim na otoku a nemamo vodovod nego vodu iz cisterni (kisnica) primjenjujem nacin izrade filtera za vodu koji sam naucio negdje na Dunavu na taktickoj vjezbi ``Dunav 79``. Takve stvari se ne zaboravljaju....


Ko je tada bio komadan puka ?

To je bio gadiski puk?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #114 on: May 18, 2012, 06:16:38 pm »

Официру неактивне резерве, мислим да си мало погрешио.

Није било ни једне извиђачко диверзантских бригада ни у ЈНА ни у ВЈ, осим 63. падобранске, а и она је по бојном стању у миру била јачине ојачаног пешадијско батаљона.

Друго, војници на одслужењу војног рока јесу пролазили део обуке коју наводиш, али далеко од тога да су сви све то пролазили. Па то (све што си набројао) ни многе старешине у ИД јединицама нису прошле. Уређени полигон за обуку диверзаната (сеоска и градска средина, воз, препреке и сл) постојао је само у ОБШЦ у Паначеву тако да је највећем броју извиђачко-диверезантских јединица он  био недоступан.

Треће, бригада морнаричко-десантне пешадије из Требиња (са једним "активним" батаљоном) тешко да би се могла, бар по обуци, назвати специјалним и поредити за извиђачко-диверзантским одредима ЈНА и 63.падбр. Осим тога у ЈНА је постојала, бар 80-тих година и једна таква бригада , колико се сећам у Шибенику (можда Задру). То је била пешадијска јединица коју је требало специјализовати за дејства у приобаљу, пре свега у укрцавању и искрцавању из десантних бродова. Ништа више од тога. Имаш један играни филм који прати прве дане потпоручника у тој јединици (у Требињу) па и тамо можеш да видиш да нису диверзанти. Јесте да носе тегет плаве беретке, али то војника не чини диверзантом.

Црвене беретке су носили припадници извиђачко-диверзанатских јединица ВЈ (узгред противно важећем пропису који је то дозвољавао само припадницима 63.падбр), али не и ЈНА.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #115 on: May 18, 2012, 07:50:16 pm »

U Šibeniku je bila, ako se dobro sećam, 13. brigada MP, što znači da bi ona iz Trebinja trebala da bude 11. brigada MP. Što se tiče uniformi, imali su standardne pešadijske, ali su nosili mornaričke beretke.

Имаш један играни филм који прати прве дане потпоручника у тој јединици (у Требињу) па и тамо можеш да видиш да нису диверзанти.

Film se zove Najbolji.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #116 on: May 18, 2012, 08:19:40 pm »


Треће, бригада морнаричко-десантне пешадије из Требиња (са једним "активним" батаљоном) тешко да би се могла, бар по обуци, назвати специјалним и поредити за извиђачко-диверзантским одредима ЈНА и 63.падбр. Осим тога у ЈНА је постојала, бар 80-тих година и једна таква бригада , колико се сећам у Шибенику (можда Задру). То је била пешадијска јединица коју је требало специјализовати за дејства у приобаљу, пре свега у укрцавању и искрцавању из десантних бродова. Ништа више од тога. Имаш један играни филм који прати прве дане потпоручника у тој јединици (у Требињу) па и тамо можеш да видиш да нису диверзанти. Јесте да носе тегет плаве беретке, али то војника не чини диверзантом.


Dzumba, mislim da je bila samo jedna brigada krajem osamdesetih. Sediste i obucni centar joj je bio u Trebinju, dok su imali detasirane bataljone u Sibeniku. Oznaka joj je bila "11 Proleterska Brigada Mornaricke Pesadije".
Moguce je da su ranije postojale i druge jedinice mornaricke pesadije, ali nisam siguran u to (bilo je dosta reorganizacija i prenumeracija u JNA).

Dodatak:

Malo sam se podsetio, pa je ispalo da je postojala jos jedna brigara sa nazivom "139 Gardiska Brigada Mornaricko Desantne Pesadije" sa sedistem u Puli, i detasiranom jedinicom na Briunima.
« Last Edit: May 18, 2012, 08:38:06 pm by trpe grozni » Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #117 on: May 18, 2012, 09:37:28 pm »

U Trebinju je bila 472. brigada mornaričke pešadije,Šibenik-11. proleterska brigada mornaričke pešadije,Pula-139. motorizovana brigada.Za ovu brigadu iz Pule se pisalo na nekom od foruma (nažalost,zaboravio sam gde je to),ali čini mi se da je priča išla da su imali jedan bataljon mornaričke pešadije u svom sastavu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #118 on: May 18, 2012, 09:39:33 pm »

Hvala na dopuni @Borovnica.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #119 on: May 19, 2012, 07:30:46 pm »


 Ni u 63-oj Padobranskoj brigadi nisu svi vojnici prolazili sve što je nabrojao oficir neaktivne rezerve. Gde bi nam bio kraj da smo imali svu tu obuku? To se neda savladati ni za godinu dana intenzivnog rada. Osim poligona za padobransku obuku i poligona pešadijskih prepreka na aerodromu Niš ništa drugo nije ni postojalo od navedenih
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.