PALUBA
March 28, 2024, 04:59:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 165653 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #195 on: February 05, 2014, 09:27:30 pm »

Iznad fotografije piše-evo jednog "maskiranog"mungosa- pa sam izgleda prevideo znake navoda.

Poz.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #196 on: February 05, 2014, 09:29:56 pm »

Odmara, da ne "trenira" vrat i teme slemom, stavio covek beru.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #197 on: February 05, 2014, 09:54:05 pm »

Uzgred budi rečeno izgleda da je zaboravio na osnovno-NEPRIJATELJ NIKAD NESPAVA.

Poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #198 on: February 05, 2014, 09:57:44 pm »

A ti si zaboravio da se "NE" piše odvojeno.
Grin

PS Nemoj Mungosa da mi diraš.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #199 on: February 05, 2014, 10:37:17 pm »

U vezi sa ovim NE bila je jedna nesjećam se više da li je to naredba ili slično.Kao ono Vrlo dobro!-Služimo narodu!E sad za ovo Ne bi bio Trudiću se! ili Staraću se! ali se ne mogu sjetiti prvog djela.Dakle,trudit ću se,e sad koliko ću uspjeti zaista neznam.
Inače za ovo drugo nema bojiš!

Pozdrav!
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #200 on: February 06, 2014, 12:48:13 am »

Hvatanje ,,zivog jezika" tj strazara rekao bih sa slike!

Joks. Sa fotografije je očigledno da sva četvorica pripadaju istim oružanim snagama...

Obrazlozicu moj odgovor. Mislio sam da je hvatanje zivog jezika zato sto sam pomislio da ovaj vojnik koji lezi, povlaci strazara-vojnika za noge dok drugi krece rukama da ga uhvati za glavu i razoruza. Mada i tu vezbu treba detaljno razjasniti, sta i kako. Toga se secam odlicno zato sto smo to provezbali n-ti broj puta. Potpuno sam ispustio iz vida ovog vojnika koji lezi u kontra smeru od ove trojice. Sada znamo da su sva cetvorica iz iste vojske i lici na napad sa ledja, mada ovaj u kontra smeru drzi nosalantno pusku. Poslao sam Radu drugi odgovor pa ako bude tacan napisacu ovde, lici mi na dosta toga. Vreme je ucinilo svoje.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #201 on: February 06, 2014, 12:38:00 pm »

Može li jedno retoričko pitanje.
Ako se vježbe rade da bi se bolje pripremili za izvođenje namjenskih zadataka, koja je svrha vježbe (u ovom slučaju elementi maskiranja) ako se isto ne primjenjuje u datoj vježbi.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Primjer sa iste vježbe Nenad je spomenuo prekrivanje lica.





* 2fa73d1c-8a56-11e3-8f17-00163e135009.jpg (171.47 KB, 768x1024 - viewed 368 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #202 on: February 06, 2014, 03:43:31 pm »

Moraš da razlikuješ poziranje radi novinara od same vežbe. Veruj mi da bi mogli da se maskiraju da bi prošao kraj njih i ne bi ih ni primetio.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #203 on: February 06, 2014, 03:47:42 pm »

Hvatanje ,,zivog jezika" tj strazara rekao bih sa slike!

Joks. Sa fotografije je očigledno da sva četvorica pripadaju istim oružanim snagama...

Obrazlozicu moj odgovor. Mislio sam da je hvatanje zivog jezika zato sto sam pomislio da ovaj vojnik koji lezi, povlaci strazara-vojnika za noge dok drugi krece rukama da ga uhvati za glavu i razoruza. Mada i tu vezbu treba detaljno razjasniti, sta i kako. Toga se secam odlicno zato sto smo to provezbali n-ti broj puta. Potpuno sam ispustio iz vida ovog vojnika koji lezi u kontra smeru od ove trojice. Sada znamo da su sva cetvorica iz iste vojske i lici na napad sa ledja, mada ovaj u kontra smeru drzi nosalantno pusku. Poslao sam Radu drugi odgovor pa ako bude tacan napisacu ovde, lici mi na dosta toga. Vreme je ucinilo svoje.

Na slici je jedan od segmenata pripreme izvidjačkog organa za upućivanje na zadatak. Idealan način za proveru podešenosti opreme, ujedno i deo taktičke pripreme jeste ovaj na slici: rad podgrupe za hvatanje.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #204 on: September 07, 2021, 07:55:35 pm »

Mislim da sam nasao jednu raritetnu stvar, a to je prisivka koju nisam koristio. Mali broj ljudi je i dobio ove prisivke medju Kragujima, od redovne vojske samo nas nekoliko, e sad kako mi je ova ostala, nemam pojma. Uglavnom ta jedinica vise ne postoji.


* Prisivka 24. bsd .jpg (360.16 KB, 866x1174 - viewed 4 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #205 on: September 07, 2021, 08:11:02 pm »

Ова пришивка, као и већина сличних је интерног карактера, односно сами припадници јединице су је направили и пришивали на униформе.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #206 on: September 07, 2021, 09:00:27 pm »

Koja je to jedinica bila?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #207 on: September 07, 2021, 10:12:18 pm »


 Nož od AP u rukama uvežbanog vojnika je dovoljan. Znao je da pukne, ali, kaže lepo čovek, nema tog noža koji ne puca.

Vidim dosta diskusije oko upotrebe noza za bacanje. Kada sam ja sluzio u 63. padobranskoj brigadi u PDC-u, padobransko divezantska ceta 1980 g. nisu nam dali noceve od AP upravo zato sto su padosi okolo bacali te nozeve. Onda smo se snasli pa smo "krali" otudjivali nozeve za jelo iz menze i brusili ih. Zvanicne obuke tada u gadjanju sa nozem nije bilo, mada postoji izvrstan clanak u Vazduhoplovnom glasniku o gadjanju sa nozem od legendarnog pukovnika Jovica , komandanta 63.PB.

Uglavnom poanta price je da se baca noz recimo ,desnjak sa desnom rukom, onda ljeva noga iskoracena  naprijed, vazno je da u trenutku ispustanja noza tri tocke su poravnate. rame desne ruke, noz u ruci i cilj. Vazno je da je noz dobro izbalansiran i od ruke do cilja napravi samo jedan polu okret od 180 stupnjeva.
No sve te price pripadju Hollywoodu i Rambo filmovima. Vec tada 1980 godine se pricalo o ne efikasnosti upotrebe noza za gadjanje kao nacina da se likvidiraju strazari i slicno ,jer je vjerojatnost da noz pogodi dio opreme na vojniku , a ima je,bila prevelika. Danas uz upotrebu pancirnih prsluka i ostale zastitne opreme je to jos manje ucinkovito.
Puno vise ima smisla upotreba oruzja sa snajperom i prigusivacem i pogotkom recimo iz blizine u vrat,glavu ili neke druge vitalne organe.
Noz u svakom slucaju ostaje tradicionalno u upotrebi za borbu sto se kaze "prsa u prsa" ili likvidaciju neprijatelja u direktnom kontaktu bez ikakvog "bacanja noza".

Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #208 on: September 07, 2021, 11:51:51 pm »

Ова пришивка, као и већина сличних је интерног карактера, односно сами припадници јединице су је направили и пришивали на униформе.

Jeste internog karaktera, ali da su je sami pripadnici napravili bez odobrenja komande, e to nema sanse, posebno u ovoj jedinici. Tu bez inicijative i odobrenja komandanta nije moglo nista da prodje. On je dosao na pistu jedno jutro skinuo se go do pojasa i tako je nastavljeno fizicko svaki dan u bsd-u dok sam ja bio u toj jedinici. Bez njega u Kragujima nije moglo nista, a uradio je bas mnogo za tu jedinicu, od opremanja do dovodjenja staresina. Steta je sto ta jedinica vise ne postoji, imao je taj bsd bas dobar i obucen sastav. Mada kada razmislim dosta je razlike bilo u odnosu na bsd u Uzicu. Mogao bih o tome bas dosta da napisem, ali mozda neki drugi dan.

@MOTORISTA

Ovo je 24.BSD Kraguji iz Kragujevca.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #209 on: September 08, 2021, 06:07:48 am »

Hvala!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.