PALUBA
March 28, 2024, 03:18:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 165650 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #15 on: May 10, 2008, 06:43:37 pm »

"super specijalci" ne postoje! Neko je u necemu bolji od nekog drugog i uvek ce se gledati da se za to i ikoristi! To sto nasi padobranci za vreme rata nigde nisu skakali ne znaci da treba da se ukinu! Tu su ako ne daj boze zatreba!
Kako kaze admiral, nije biti "pados" samo iskociti iz aviona...rade oni i sto sta drugo bez padobrana!
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #16 on: May 10, 2008, 09:22:36 pm »

Nenade, u tome i jeste stvar padosi rade u principu vise druge stvari eto kao izvidjacko diverzantske mislim u ratu nego ono za sta su u stvari i stvoreni a to je padobranski desant.

Nije to samo kod nas nego svuda u svetu tako da nemojte sad misliti da ja pisem samo o nasoj vojsci nego generalno.

Padobranski desant kao taktika ratovanja se nije ni u jedno ratu pokazala kao dobra e sad to sto je samo po sebi obuka dosta teska to je nesto drugo.

Inace, bas iz tog razloga sto eto padosi rade u ratu sve samo ne padobranski desant su i sastavljeni sa 72. Pancevackom i tako se dobila Specijalna briagada. Ipak ja mislim da su to prakticno jos uvek dve firme samo pod jednom kapom i nista vise. Pitanje je samo kako ce se dovijati u buducnost a ja mislim da ce se ukinuti i 63. padobranski bataljon i 72. specijalni i verovatno ce ostati onda samo cete pa opet ce se formirati mozda i tri bataljona ili tako nesto.

Ali mene jeste zacudilo bas to sto pise izvidjacko diverzantske jedinice idu na padobransku obuku kada padosi u stvari i rade izvidjacko diverzantske zadatke.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #17 on: May 11, 2008, 03:59:26 am »

RAde taj posao vise nego sto skacu, to stoji! Ali kao sto rekoh, tu su ako ne daj boze zatrebaju! Opet njih mozes ubaciti "dublje" i to brzo!
Pazi, padobranci su i dalje u Nisu a u Pancevu imas npr. jednu cetu iizvidjaca- padobranaca, neka druga su ti samo ID itd...svako je tu sa razlogom!
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #18 on: May 11, 2008, 08:02:21 pm »

Eto kad smo kod izvidjaca-diverzanta da li jos uvek postoji cuvena jedinica "Kraguji" i secam sa da smo kod nas u kasarni u Panteleju u Nisu isto imali BSD ali meni se cinilo da su ovi u Nisu isto pripadali 72. Brigadi. E sad ovo za Kraguje eto pitam da li oni postoje u nekom smislu ili su smesteni takodje u Specijalnu brigadu. Evo sad se nesto setih specijalne jedinice "Mufloni" jos za vreme JNA za te momke se prvi put culo na hrvatskom ratistu 91/92 godine. Da li se neko seca sta je bilo sa njima. Secam se da je u Reviji 92 ta jedinica bila predstavljena i mogu reci da sam kod njih po prvi put video neke stvari u naoruzanju JNA. Evo to su bili recimo prigusivaci za M-70 isto tako i prigusivaci za snajperku M-76 zatim optroniku za nocno vidjenje i sad ne znam kako da prevedem znate da se stavljaju laserski markeri, znate vec kace se ispod cevi puske ili pistolja i dobre su za dejstva nocu ili u sumraku. Mada i nije bas toliko prakticno koliko se mislilo jer crvena tacka i zrak lasera odaje polozaj. Mozda neko zna nesto o toj jedinici a mene jako interesuje jer sam tada jedini, prvi i zadnji put cuo za njih. Zahvalan za odgovore!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #19 on: May 11, 2008, 08:09:26 pm »

Kibo, takvu opremu nisu imali samo ti tzv. Kraguji ili šta ti ja znam. To je standardna oprema izvidjačkih jedinica. Zar stvarno veruješ da je prigušivač za M70 bio toliko retka stvar. Svaka armija je imala po jedan bataljon za specijalna dejstva (bsd).
Bilo je raznih muflona, kraguja, geparda, tigrova, lisica i ostalih zveri iz zverinjaka... a kad se prašina slegla...
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #20 on: May 11, 2008, 08:24:07 pm »

Ej Rade, pricamo ovde o clanku iz Revije 92 iz e sad ne znam da li je kraj 1991 ili pocetak 1992 godine. Niko od obicnog smrtnika nije tada znao, pa eto ni moj pokojni stric koji je proveo cetiri meseca u Hrvatskoj da JNA uopste ima takvu opremu. Nije nista posebno prigusivac ali vidi ne samo prigusivaci nego sve sto sam nabrojao i bila je to jedinica JNA a kako se secam tamo skoro nije bilo aktivnih vojnika pa se pitam odakle je ispala ta jedinica. Da li se secas mozda te jedinice? Kazem ti, dobro ja sam tada imao jedva 18 godina ali kazem ti optronika i uopste sva oprema koju su imali na njima to nisam video nigde. Ne znam kako i odakle je ta jedinica nastala.

Kraguji su mi poznati samo iz doba VJ i to je nesto drugo to je bila IDO i kraj ali ne znam sta se sa njima desilo ali me jako cudi za ovu jedinicu.

Pazi, setis se kako je i nasta licila nasa vojska u pocetku sukoba u bivsoj SFRJ. Pa neki rezervisti su bre isli jos u sinjelima i to znas da nije sala. I onda kada sam video takve slike nisam mogao da verujem. Nisu bile Kobre koje si takodje video u Vukovaru to je verovatno i jedino ratiste gde su se javno pojavile ali ovoga se bas secam zbog opreme.

Kazem ti tako nesto do tada u JNA nisam vidjao. A mislio sam da je ta jedinica mozda vama aktivnima mozda bolje poznata pa sam zbog toga i pitao.

Pazi danas je potpuno normalna ta oprema za svaku specijalnu jedinicu ali Rade ovo je bilo pre 17 godina he pa ja imam bre 34 pa ti sad vidi sta su oni imali u ono vreme. Kazem, danas je to normala ali onda pa ne bih bas rekao. Interesuje me samo odakle se ta jedinica nasla na ratistu i to kao sto sam rekao u maltene potpuno profesionalnom sastavu. Bilo je vojnika dobrovoljaca koji su bili u toj jedinici ali cini mi se svega jedan ili dva ostalo sve kao oficirska ceta odnosno kasnije Kobre. Da li se tu mozda nije tu radilo o jedinici KOS-a??? Ili je mozda bila jedinica padobranaca ali nigde takva obelezja se ne secam niti price oko toga.

Mozda je to ipak suvise daleko iza nas pa se i zaboravilo a i iskreno receno ja ne znam koliko vi imate godina i sluzbe pa mozda ste tada isto bili eto klinci kao ja. Naravno nikoga ne vredjam sa time ali sve je moguce.

Pukovnik Sljivancanin bi sigurno znao Grin
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #21 on: May 11, 2008, 11:55:10 pm »

Оштрица 63.падобранске бригаде је била прва диверзантска чета.Извођење диверзија и извиђање је и била наша основна задаћа у рату.Скокови падобраном су само "узгред", а и добро дођу да одржаваш висок ниво адреналина у крви:)
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #22 on: May 12, 2008, 12:50:35 am »

Quote
Dobro sad ti padosi-izvidjaci-diverzanti toga je oduvek bilo u 63. padobranskoj i dok je bila brigada pa se zato pitam da li smisla da covek prodje kao diverzant i ako je prakticno i pados.
@Kibo:
 Shocked Пробај мало да се распиташ, да се информишеш о теми пре него што се у њу укључиш.
Quote
Valjda sad razumete o cemu pricam. Dobro mozda su ukinuli izvidjacko-diverzantski odred u 63. padobranskom bataljonu pa se sad radi ovako.
Какав одред!?  Huh?
Quote
U stvari ja i ovako mislim da ce se padosi ugasiti kad tad jer jednostavno taj rod nema buducnosti. Ostace samo odredi specijalizovani za takve zadatke ali eto kako vidim to se polako ukida tako da ce od 63. padobranske ostati samo ime i verovatno instruktori koji ce sa ljudima iz drugih jedinica kao eto na primer izvidjac-diverzant sa padobranskim kursom i to ce se tako i nastaviti.

Dobro dok pukovnik Todorov (ili gresim???) ostane na celu Specijalne brigade verovatno ce biti i 63. jer je i on sam pados i bio je komandant 63. dok je bila jos brigada. E sad za dalje videcemo ali suglasan sam da padobransko desantne jedinice koje su samo specijalizovane na to nemaju buducnosti niti se igde vrsio uspesan padobranski desant za vreme bilo kog rata. Gde god je bio jaci neprijatelj te jedinice nisu imale sanse i imale su ogromne gubitke. Zato su verovatno padosi i dodati Specijalnoj brigadi i kao sto rekoh ostace mozda Nebeske vidre i par instruktora i naravno ime slavne 63. padobranske.
Тема су извиђачи-диверзанти. Знам да смо на једном другом форуму, где си и ти члан водили сличну расправу. Дакле, бивша 63. падобранска, а и садашњи 63. падб су деценијама уназад чиста ИД јединица, с тим што постоји и чета СТС, а бригада је имала и ПТ вод ВП.
У садашњој спец бр, у друга 2 борбена батаљона постоји по једна падобранска чета. Падобранска обука постоји у свим сличним савременим јединицама у свету.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #23 on: May 12, 2008, 10:37:01 am »

Kibo, takvu opremu nisu imali samo ti tzv. Kraguji ili šta ti ja znam. To je standardna oprema izvidjačkih jedinica. Zar stvarno veruješ da je prigušivač za M70 bio toliko retka stvar. Svaka armija je imala po jedan bataljon za specijalna dejstva (bsd).
Bilo je raznih muflona, kraguja, geparda, tigrova, lisica i ostalih zveri iz zverinjaka... a kad se prašina slegla...
Evo bas pre neki dan sam pucao sa prigusivacem!
 Kibo, ne znam kako je to nekad bilo, ali sad takve stvari i nisu neka senzacija!
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #24 on: May 12, 2008, 01:13:19 pm »

Momci hvala na informacijama. Nenade, ovo sto sam ja opisao bilo je pre 17 godina i tada je to bila senzacija za javnost.

Tada smo imali dug mirnodopski period od 46 godina iza nas pa je verovatno zbog toga bilo cudno. Danas je sve to drugacije jer smo za eto 17 godina prakticno preziveli tri rata tako da to sto je sada normalno onda je to bilo potpuno nepoznato. Zato sam i pitao.

Machak, ja sam i pitao da bih dobio informacije jer se ne razumem bas najbolje u to sve. Tesko je bilo gde pronaci takve informacije pa sam mislio ajd valjda na forumu o vojsci to mogu da mi objasne. U svakom slucaju hvala na objasnjenju koliko toliko. I nisam hteo da se upustam u diskusije vec sam vise postavljao pitanja a eto sailor mi je recimo odgovorio na jedno.

Dakle, ne radi se o tome da se pravim pametan nego se vise radi o informacijama koje mene licno zanimaju. To si valjda trebao i da zakljucis iz posta. Dobro nije bitno samo u pitanju je zabuna. A eto vidis niko da se seti tih muflona.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #25 on: May 13, 2008, 12:11:14 pm »

Nema ljutnje...sto se tice mene! Lepo si rekao da je to nekada bila senzacije! To sto smo pauzirali izmnedju ratova 40 i kusur godina, stvarno je cudo! Ipak ovo je Srbija! Cheesy
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #26 on: May 13, 2008, 04:48:57 pm »

Quote
Da li se tu mozda nije tu radilo o jedinici KOS-a???
@Kibo:
Већ сам рекао да КОС никада није имао, нити сада има јединице!
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #27 on: May 13, 2008, 05:14:31 pm »

Quote
Machak, ja sam i pitao da bih dobio informacije jer se ne razumem bas najbolje u to sve. Tesko je bilo gde pronaci takve informacije pa sam mislio ajd valjda na forumu o vojsci to mogu da mi objasne. U svakom slucaju hvala na objasnjenju koliko toliko. I nisam hteo da se upustam u diskusije vec sam vise postavljao pitanja a eto sailor mi je recimo odgovorio na jedno.
Можеш да питаш, то ти нико не брани, него је проблем што ти износиш низ тврдњи, а успут и питања. Неко ко буде читао форум, у потрази за информацијама, или чисто из радозналости, помислиће да су информације које си изнео тачне. Проблем је што мора да се реагује одговором на разне податке које наводиш, а који благе везе немају са истином.
Поред тога, нешто тврдиш као неко ко познаје проблематику:
Quote
Padosi su prakticno jako moderan rod vojske a secam se nesto da je prvi snimak o njima nastao u SSSR-u gde su prvi put prikazani kako iskacu formacijski.

Ipak ako uzmes njihovu upotrebu i efikasnost i ja sada tu racunam samo desante, znaci ne ono sto su padosi radili pored jer to su prakticno sve stvari koje radi specijalac na bojnom polju, ne uzmi samo desante i pogledaj koliko su uspesni. Tesko je da ce opstati samo sa tom namenom.
Ово што си навео је контрадикторно. У првој реченици кажеш да се ради о јако модерном роду војске, а у следећој кажеш да им је употребна вредност мала. Прво да разјаснимо, у нашој војсци падобранство је једна од специјалности рода пешадије, а не род само по себи. Такође и извиђачка и диверзантска специјалност, војнополицијска специјалност.

Quote
Ili ces da kazes ajd da zadrzimo cisto padobransku jedinicu sto ona to odavno vise nije nego radi sve poslove jedne specijalne jedinice eto samo da se kaze imamo ciste padose?
Ово сам већ објаснио. Дакле садашњи 63. падб, наследник некадашње бригаде, одавно није чисто падобранска већ првенствено ИД јединица која у свом саставу има и чету СТС (Служба Трагања и Спасавања), а имала је и ПТ вод ВП.
Уопште није неуобичајено, у модерним армијама, да постоји јединица која је падобранска. Зависно од величине војске, негде је то дивизија, негде бригада, негде батаљон, негде чета. Обично се у таквим јединицама налазе центри за обуку падобранаца из свих јединица конкретне војске.
Незнам како се ниси сетио SAS?  Smiley, на пример. Само име каже. Пошто читаш Калибар (ако читаш још увек) наћи ћеш многобројне примере да су падобрански батаљони, чете...углавном елитне ИД јединице.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #28 on: May 13, 2008, 08:12:42 pm »

Da SAS Special Air Service, toga se nisam setio. A Kalibar vise ne citam jer slabo kad odlazim u Otadzbinu ali dok sam dole ziveo imao sam svaki primerak koji je u tom periodu izlazio sada kad dodjem letos dole uvek kupim ali cini mi se da im je nekako opao kvalitet. Mislim, iskreno receno mene ne interesuje bas lovacka oprema i lovacke price. A secam se da je bio i casopis Metak jedno vreme pa je nestao, dobro nebitno.

Ali eto vidis sad si naveo SAS a eto ne znam kako je to kod Rusa sa njihovim Specnaz i desantnjikijama ali dobro nije predmet teme pa necemo o tome. Meni je iskreno malo cudno sto su te jedinice tako organizovane a to sto sam napisao u vezi padobranskog desantna tu sam vise mislio da je to prakticno jedna moda koja prolazi i da nece opstati. Pa eto i SAS se verovatno najvise bavi svim drugim osim onim pravim padobranskim desantom i ako im je sigurno jos uvek deo obuke ali eto vidim da je i 63. padobranski bataljon izgleda tako formiran a to nisam znao.

Inace imam jos i casopis Oruzje iz 1991. godine negde u podrumu. To je bio veoma interesantan list jer se bavio vise vojnim temama nego recimo Kalibar.

Inace hvala na svim informacijama!
« Last Edit: May 13, 2008, 08:21:25 pm by Kibo » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #29 on: May 13, 2008, 11:19:28 pm »

Quote
Pa eto i SAS se verovatno najvise bavi svim drugim osim onim pravim padobranskim desantom i ako im je sigurno jos uvek deo obuke ali eto vidim da je i 63. padobranski bataljon izgleda tako formiran a to nisam znao.
Јел си чуо ти за "специјални ваздушни десант"? То је оно што има перспективу и у будућности. Врши се падобранима типа "крило". Мала група падобранаца се спушта на терене малих димензија, често неприступачне, обично ноћу, са малих, средњих, или најчешће врло великих висина. Могуће је, због карактеристика падобрана типа крило, да се врше прелети од 20-30km од места искакања...

То је нешто за шта се обучавају све спец. јединице које у својој обуци имају и падобранску.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.