PALUBA
March 28, 2024, 04:08:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvidjac-diverzant  (Read 165651 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #210 on: September 08, 2021, 07:56:03 pm »

Hvala!

Nema na cemu, imam neke fotografije na racunaru iz Uzica. Ovo je moja pohvala i jedna fotografija sa drugarom iz kasarne. Da ne budem lazno skroman bio sam jedan od najboljih vojnika u mojoj generaciji, pa me je Ajkula dva puta unapredjivao. Nekako su ove jedinice ostale nezasluzeno u zapecku, a imale su odredjen kvalitet. Imalo bi tu mnogo sta da se napise, ali mislim da nemamo temu na forumu.


* IMG_pohvala.jpg (3099.08 KB, 2894x4125 - viewed 12 times.)

* IMG_20160812_032949.jpg (3068.91 KB, 5033x2755 - viewed 10 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #211 on: September 17, 2021, 06:25:07 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nekad bilo pa se spominjalo!!!


* bacanje_noza.jpg (35.27 KB, 315x462 - viewed 11 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #212 on: September 17, 2021, 08:24:43 pm »

"Некад било сад се спомињало" у смисли, то си ти некад радио, или то се више не ради (вежба гађање ножем) у војсци?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #213 on: September 17, 2021, 09:21:48 pm »

"Некад било сад се спомињало" у смисли, то си ти некад радио, или то се више не ради (вежба гађање ножем) у војсци?

Kada sam ja bio na odsluzenju vojnog roka 1980 u 63. pad. brigadi u PDC-u (padobransko-diverzantskoj ceti), sluzbeno se nije vjezbalo ali smo mi , do duse neki, sami brusili nozeve i vjezbali. Da ne ne pisem puno evo ponovo sto sam napisao  par posteva prije, to je kako sam ja to vidio tada i dozivio. ali prije se vjezbalo...

"Kada sam ja sluzio u 63. padobranskoj brigadi u PDC-u, padobransko divezantska ceta 1980 g. nisu nam dali noceve od AP upravo zato sto su padosi okolo bacali te nozeve. Onda smo se snasli pa smo "krali" otudjivali nozeve za jelo iz menze i brusili ih. Zvanicne obuke tada u gadjanju sa nozem nije bilo, mada postoji izvrstan clanak u Vazduhoplovnom glasniku o gadjanju sa nozem od legendarnog pukovnika Jovica , komandanta 63.PB.

Uglavnom poanta price je da se baca noz recimo ,desnjak sa desnom rukom, onda ljeva noga iskoracena  naprijed, vazno je da u trenutku ispustanja noza tri tocke su poravnate. rame desne ruke, noz u ruci i cilj. Vazno je da je noz dobro izbalansiran i od ruke do cilja napravi samo jedan polu okret od 180 stupnjeva.
Vidim dosta diskusije oko upotrebe noza za bacanje. Kada sam ja sluzio u 63. padobranskoj brigadi u PDC-u, padobransko divezantska ceta 1980 g. nisu nam dali noceve od AP upravo zato sto su padosi okolo bacali te nozeve. Onda smo se snasli pa smo "krali" otudjivali nozeve za jelo iz menze i brusili ih. Zvanicne obuke tada u gadjanju sa nozem nije bilo, mada postoji izvrstan clanak u Vazduhoplovnom glasniku o gadjanju sa nozem od legendarnog pukovnika Jovica , komandanta 63.PB.



No sve te price pripadju Hollywoodu i Rambo filmovima. Vec tada 1980 godine se pricalo o ne efikasnosti upotrebe noza za gadjanje kao nacina da se likvidiraju strazari i slicno ,jer je vjerojatnost da noz pogodi dio opreme na vojniku , a ima je,bila prevelika. Danas uz upotrebu pancirnih prsluka i ostale zastitne opreme je to jos manje ucinkovito.
Puno vise ima smisla upotreba oruzja sa snajperom i prigusivacem i pogotkom recimo iz blizine u vrat,glavu ili neke druge vitalne organe.
Noz u svakom slucaju ostaje tradicionalno u upotrebi za borbu sto se kaze "prsa u prsa" ili likvidaciju neprijatelja u direktnom kontaktu bez ikakvog "bacanja noza".




Ne obecavam ali pokusat cu da nadjem taj clanak od pukovnika Jovica iz Vazduhoplovnog Glasnika...
Ova slika je nastala kasnije, nasao sam je u mojoj kolekciji, jer mi nismo imali crvene beretke.
« Last Edit: September 17, 2021, 09:33:58 pm by milan55 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #214 on: September 17, 2021, 09:43:59 pm »

Сажем се да је ефикасност ножа прилоком гађања (или "бацања" како ти кажеш) врло мала. Вероватноћа да нећеш погодити или да ћеш погодити део војничке опреме је врло велика. Наравно да је ватрено оружје са пригушивачима ефикасније. Иначе, падобранци су имали посебне ножеве за гађање са којима се вежбало. Тадашњи безбедњак у бригади је био баш добар у гађању ножем. 
Нож за аутоматску пушку је неподесан за гађање из више разлога, а главни је да је челик сечива врло крт па се нож лако ломио код удара у тврђе дрво или тло. Осим тога није балансиран за тако нешто (није симетричан), а посебно што је прескуп да би га војска користила као "потрошни материјла" (ломила).  Наменски ножеви за гађање су прављени од "мешег" челика у форми (изгледу) бодежа и наравно јефтинији су.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #215 on: September 17, 2021, 11:38:43 pm »

Kao sto sam rekao za mog sluzenja u 63 godini nisu nam dali nikome nozeve koji pripadaju automatskoj pusci za cijelo vrijeme sluzenja. Jedino se ne mogu sjetiti koje smo imali na obuci u prezivljvanju .
Kao sto rekoh uzimali smo obicne kuhinjske nozeve brusili i bacali po krugu kasarne, u drvo ,ali da nas starjesine ne vide. Bili su iznenadjujuce dobri za to. Ne sjecam se da je i jedan pukao.
Obicno smo ih drzali u cizmi. I svatko tko se bavio sa time je imao bar po 3 noza, da ne ides poslije svakog bacanja po noz.
Npr. mnoge specijalne jedinice u svome programu od pojave pancirnih prsluka i zastite vojnika ne prakticiraju uvjezbavanje bacanja noza/gadjanja ili kako vec da se zove, jer nema smisla.
Svicarci pored svoje jurisne puske npr u "der 17er" imaju sa prigusivacem/schallgedämpften MP5SD  Heckler & Koch, i jedino je pogodan upravo za takve akcije iz neposredne blizine jer mu sa udaljenoscu rapidno pada probojna moc. Te i druge verzije  MP5 Heckler & Koch koriste i druge specijalna jedinice. Naravno postoje i druga slicna oruzja.
Svicarska je za vrijeme hladnog rata, imala tzv. tajnu armiju P-26 koja je trebala da nastavi sa otporom, gerila ,i nakon sto Varsavski pakt/citaj SSSR zauzme Svicarsku. Pripadnici su drzani u tajnosti a operirali bi u malim grupama. Planirana je upotreba bas ovog   MP5SD  Heckler & Koch sa prigusivacem. Iako su disciplinirani sva oruzja sa prigusivacem su bila popisana da ne bi slucajno doslo do zloupotrebe. Naravno da su se vodile zustre debate nakon sto je pusteno u javnost postojanje takvih grupa. Evo par linkova:



To je bilo slicno kao sto je NATO imao organizaciju GLADIO koja bi djelovala kao gerila.

Takodjer su imali i svoju verziju sa prigusivacem za likvidacije i sabotaze  Swiss 10.4mm G150




Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #216 on: September 18, 2021, 12:06:08 am »

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #217 on: September 19, 2021, 06:01:08 pm »

Наравно, оржуја са пригушивачима пуцња, било да су интегрално направљена (пригушивач је конструкцијски део оружја), било да додати (накнадно се монтирају) на цев су далеко ефикаснији од гђања ножем.

По мом суду најбоље решење, у смислу квалитита пригушења имају посебне конструкције руског оружја које уствари немају пригушивач, већ код опаљења барутни гасови (који збога начина сагоревања - детонацијом - уствари производе најјачи звук) не излазе. Остају "заробљени" у чаури метка. Гађао сам из таквог пиштоља (постоји и пушка исте намене). Једино се чује "шкољоцање" механизма за окидање и удар зрна у мету. Пуцња уопште нема, никаквог. По тишини дејства једнако је гађању ножем. Наравно и муниција је посебна иако на први поглед изгледа као стандардна. Мислим да је то обрађено негде на "Палуби".
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #218 on: September 19, 2021, 06:26:54 pm »

Da li po opaljenju izvlakač izbaci praznu čauru napolje? Nikako mi nije jasno kako to radi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #219 on: September 19, 2021, 07:30:59 pm »

Нема потребе да пригушено оружје избацује чауру. Ту опалиш један метак и завршиш посао. Ако ћеш да гађаш рафално, одна ти пригушивач и не треба. Пушку нисам држао у руци, али пиштољ јесам ( гађао).

Метак је на први поглед идентичан, гледано споља, стандардном метку 7,62Х39. Разлика је у конструкцији метка. Дакле, метак осим тела чауре (која је ојачано, тј дебље је), иницијалне каписле, зрна и барута има и један мали клуп (између зрна и барутног пуњења). Пуњење барута је мање него у стандардном зрни (да би се сместио и клип).  Кад ударна игла активира иницијалну капислу она "запали" барут.  Тада барутни гасови потискују тај мали клип који се налази у самој чаури. Тај клип својим врхом механички удари у зрно које тада под инерцијом наставља кроз олучену цев и даље према циљу. Барут не излази из чауре јер се клуп "заглави", тј задржи у врату чауре (где је било зрно) и не дозвољава да барут изађе напоље.  Ефективне даљине до којих добацује зрно је мање него код стандардних метака али је довољно јако да , на пример на даљини 100м пробије панцирни прслик класе 3А+.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #220 on: September 19, 2021, 07:46:44 pm »

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #221 on: September 19, 2021, 08:36:39 pm »

Нема потребе да пригушено оружје избацује чауру. Ту опалиш један метак и завршиш посао. Ако ћеш да гађаш рафално, одна ти пригушивач и не треба. Пушку нисам држао у руци, али пиштољ јесам ( гађао).

Метак је на први поглед идентичан, гледано споља, стандардном метку 7,62Х39. Разлика је у конструкцији метка. Дакле, метак осим тела чауре (која је ојачано, тј дебље је), иницијалне каписле, зрна и барута има и један мали клуп (између зрна и барутног пуњења). Пуњење барута је мање него у стандардном зрни (да би се сместио и клип).  Кад ударна игла активира иницијалну капислу она "запали" барут.  Тада барутни гасови потискују тај мали клип који се налази у самој чаури. Тај клип својим врхом механички удари у зрно које тада под инерцијом наставља кроз олучену цев и даље према циљу. Барут не излази из чауре јер се клуп "заглави", тј задржи у врату чауре (где је било зрно) и не дозвољава да барут изађе напоље.  Ефективне даљине до којих добацује зрно је мање него код стандардних метака али је довољно јако да , на пример на даљини 100м пробије панцирни прслик класе 3А+.
Hvala Jevđo na pojašnjenju. Hvala i Motoristi na video prilogu, sada je sve jasno.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #222 on: September 19, 2021, 09:13:15 pm »

Da li po opaljenju izvlakač izbaci praznu čauru napolje? Nikako mi nije jasno kako to radi.

После сваког метка, повлачиш ручицу носача затварача, избацујеш чауру и убацујеш нови метак у лежиште.
Ако се добро сећам, да би гађао циљ на 100 м, гајка задњег нишана иде на тројку. Што се тиче звука, чује се само повратни механизам. И зрно у лету...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #223 on: September 19, 2021, 09:19:19 pm »

Da li po opaljenju izvlakač izbaci praznu čauru napolje? Nikako mi nije jasno kako to radi.

После сваког метка, повлачиш ручицу носача затварача, избацујеш чауру и убацујеш нови метак у лежиште.
Ако се добро сећам, да би гађао циљ на 100 м, гајка задњег нишана иде на тројку. Што се тиче звука, чује се само повратни механизам. И зрно у лету...
Verovatno ide na trojku jer metak ima manje barutnog punjenja.
Da li je imala JNA ovu vrstu municije i da li se ona može ispaljivati iz bilo kog oružja recimo u kalibru 7.62 mm?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #224 on: September 19, 2021, 09:26:52 pm »

Имала је, мораћу да сликам паковање следећи пут. Иначе, споља се разликује по мало заобљеном врху зрна. Гађало се из аутоматске пушке фамилије М-70 са навијеним пригушивачем.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.