PALUBA
April 20, 2024, 06:13:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1082787 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #45 on: June 05, 2011, 11:28:27 am »

Srpska vojska je na ime pomoći dobila pri kraju rata američke odore. Zadržale su se do do sredine dvadesetih godina. Nisu bile u širokoj uporabi.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #46 on: June 05, 2011, 11:55:43 am »

Evo jedne na kojoj je moj deda Milutin Vuković kaplar iz konjičke divizije. Slikano u Temišvaru nisam siguran koje godine.
Mislim da je sa početka veka u vreme balkanskih ratova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Fotografija, dakle, nema veze s Balkanskim ratovima, nego je snimljena nakon ulaska srpskih trupa u Temišvar. Taj je grad - koji je svojedobno bio jedan od kulturnih središta (i) Srba; bio je središte „Banatske republike“, u kojoj su, po vertikali na zapadnim granicama te tvorevine, bili i Pančevo, Veliki Bečkerek (Zrenjanin) i Velika Kikinda. Srpska je vojska na taj provizorij počela ulaziti 15. studenog/novembra 1918. godine. Bečkerek je zaposjednut 17. studenog, a, recimo, u Baju (danas mađarski dio Bačke; dakle zapadno od „BR“-a) 14. studenog 1918. godine. Teritorij „BR“ uskoro je bio podijeljen između Kraljevine SHS i Rumunjske.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #47 on: June 05, 2011, 12:12:24 pm »

Ко је одликовани капетан?
Dzumba, dragi prijatelju voleo bih i ja da znam. Slike sam pokupio na novobeogradskom buvljaku od nekih tamnoputih sugrađana. Nažalost, potomci nemaju nikakvog poštovanja prema precima. Žalosna je zemlja sa takvim potomstvom i definitivno osuđena na propast.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #48 on: June 05, 2011, 06:18:23 pm »

Униформе су ми мало необичне. Сви имају предње закопчавање по средини. Српски војници су имали "копоран" који се закопчавао на преклоп. Могуће је да носе неке француске униформе. На фотографији пише да је сликано у Темишвару, ако је тако и то је твој деда, онда је сликано крајем 1918. или почетком 1919.године.
Po svim dokumentima koja su važeća Milutin Nenada Vuković otac moje majke Nadžde jeste moj deda.
Evo ga na još jednoj fotografiji za koju takođe neznam kada je snimljena.


* Deda Milutin 2.jpg (569.07 KB, 1530x2105 - viewed 191 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #49 on: June 05, 2011, 07:02:13 pm »

По униформама бих рекао да то нису припадници српске војске. Српска војска је кратко време била у Темишвар, мислим крајем 1918. године. У време балканских ратова није сигурно. Можда је деда био држављанин Аустро-угарске, па потом био добровољац у српској војсци,а фотографија је настала раније, пре ступања у српску војску?
Prema izjavi Sl.Dabića iz Smedereva njegov pradeda Svetolik Dabić iz sela Lugavčina srez smederevski je dobio poziv na regrutaciju i proveo tri meseca u Temišvaru 1919??. kao pripadnik koje vojske nismo sigurni.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #50 on: June 05, 2011, 07:09:24 pm »

Da, tako sam i mislio. Stručnjaku za motorne zejtine i ostale šarafe jedinica iz orijentacije u prostoru i vremenu Wink
Za vreme priznajem grešku i prihvatam jedinicu ali za prostor sigurno ne (piše na slici gde je uslikano) imam i originale slika na uvid
koje sam sppreman pokazati u bilo kojoj kafani koju odrede nadležni. Cheesy Cheesy Cheesy
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #51 on: June 05, 2011, 07:51:36 pm »

Rekao sam "u prostoru i vremenu" jer se Balkanski ratovi, koje spominješ, nisu događali na prostoru Temišvara, tada u Austro-Ugarskoj.
Za nagradu evo dvojice od konjanika koje je snimio Svetozar Nikolić Šoša (Narodni muzej Kragujevac, FD 4804) http://www.rastko.rs/fotografija/kragujevacki_fotoamateri/navigacija.html
 


* konjaniciubalkanskom ratu_SNSosa.jpg (45.92 KB, 400x525 - viewed 148 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #52 on: June 05, 2011, 08:33:14 pm »

Ја ћу опет поставити слуку подофицира 1. пионирског пука. На слицу су поднаредници из овог пука, углавном "класићи" који су подофицирску инжињеријску школу завршили 1932. у Марибору. Мој отац Милош четврти с десна.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Да подсетим, мирнодопска локација пука била је у Нишу. Командант пука у то време био је инжињеријски пуковник Фрањо Бабић. Мој отац је иначе имао јако високо мишљење и овом официру за кога каже да га је лично краљ Александар изабрао за командант како би пук довео у примерено стање што је и успео.


* 1.pionirski puk kasrikIMG.jpg (161.21 KB, 1028x716 - viewed 344 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #53 on: June 05, 2011, 09:54:56 pm »

Ја ћу опет поставити слуку подофицира 1. пионирског пука. На слицу су поднаредници из овог пука, углавном "класићи" који су подофицирску инжињеријску школу завршили 1932. у Марибору. Мој отац Милош четврти с десна.

Dali se zna kad je snimljena ova fotografija? Interesantno mi je što oficiri nose crni flor na rukavu. Pretpostavljam da je slikano posle ubistva kralja Aleksandra.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #54 on: June 05, 2011, 10:23:50 pm »

Готово сигурно ради се о јесен/зима 1934/1935. Флор се носио поводом убиства краља Александра. У гомили фотографија које имам и које нисам средио не могу да је нађем. Када будем претурао покушаћу да утврдим шта пише на полеђини јер је отац то углавном записивао.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #55 on: June 05, 2011, 10:38:42 pm »

U vezi sa različitim načinima kako podoficirima stoje kape: je li postojalo neko pravilo o nošenju šajkače - koliko treba biti naborana ili kako li se to već kaže?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #56 on: June 06, 2011, 07:37:24 am »

Вероватно је било неко правило, макар усмено. Већина је носи мало накривљену на леву страну. У ЈНА је било тачно прописано како се носи титовка (која је фазонирана шајкача). Како су за стројева правила у ЈНА углавном коришћена искуства ВКЈ и српске војске претпостављам да је било слично.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #57 on: June 06, 2011, 07:39:59 pm »

U vezi sa različitim načinima kako podoficirima stoje kape: je li postojalo neko pravilo o nošenju šajkače - koliko treba biti naborana ili kako li se to već kaže?

Zanimljivo je šarenilo i prilična sloboda u nošenju šajkača. ''Srbijanci'' su nosili malo nakrivljeno, pomalo đeretski dok su ''prečani'' nekako šudno oblikovali po uzoru na austrougarske kape.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #58 on: June 06, 2011, 07:47:11 pm »

Po nošenju šajkače zaista razlikujete Srbijance i Prečane? Svaka forenzička čast
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #59 on: June 06, 2011, 07:51:16 pm »

U vezi sa različitim načinima kako podoficirima stoje kape: je li postojalo neko pravilo o nošenju šajkače - koliko treba biti naborana ili kako li se to već kaže?
Zanimljivo je šarenilo i prilična sloboda u nošenju šajkača. ''Srbijanci'' su nosili malo nakrivljeno, pomalo đeretski dok su ''prečani'' nekako šudno oblikovali po uzoru na austrougarske kape.
Ima li koja fotka da to i dokažemo. Ovako i ja mogu reći neku svoju pa šta će mo onda. Wink
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.