PALUBA
March 29, 2024, 03:40:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1076061 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #795 on: March 23, 2014, 06:22:37 pm »

Jedna fotografija iz PBR-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I jedan propagandni plakat...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Srpska_vojska_u_Albaniji_1912.jpg (70.63 KB, 720x477 - viewed 162 times.)

* Pozdrav_sa_srpskog_primorja.jpg (44.45 KB, 316x470 - viewed 140 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #796 on: March 25, 2014, 01:54:36 pm »


Evo još jedna stara u zaista lošem stanju ali mi je već dosadilo da se izvinjavam.

Gospoda "oficiri" se vozadu u kabrioletu. 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AU fij.scan.jpg (118 KB, 1077x706 - viewed 123 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #797 on: March 25, 2014, 03:00:39 pm »

Dečko iz susjedne Italije.


* ital.jpg (232.68 KB, 707x1024 - viewed 199 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #798 on: March 25, 2014, 04:21:19 pm »


Evo još jedna stara u zaista lošem stanju ali mi je već dosadilo da se izvinjavam.

Gospoda "oficiri" se vozadu u kabrioletu. 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvinjavaj se kada ih ti budeš upropastio, hvala ti što ih deliš sa nama.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #799 on: March 26, 2014, 02:32:27 pm »

Da li možda netko ima fotografije kasarne nekadašnjeg XVIII pješadijskog puka na Banjici u Beogradu, koja je kasnije postala Logor Banjica,
a danas je u njoj Vojna Akademija?

Prikupljam malu privatnu kolekciju ali do tih fotografija se dolazi jako teško, bio sam i u muzeju ali tamo sam vidjeo svega par. Ako netko
ima koju bio bih zahvalan ako je postavi ili ako mi je pošalje na mail.

Postavit ću par onih koje sam uspio pronaći.


* Beograd maketa Banjičkog logora.jpg (114.34 KB, 800x605 - viewed 156 times.)

* Beograd Banjica koncentracioni logor 3.jpg (214.28 KB, 1296x976 - viewed 156 times.)

* Beograd Ispred ulaza u Banjički logor 1944.jpg (131.15 KB, 1000x737 - viewed 147 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #800 on: March 27, 2014, 04:05:19 pm »

Da li možda netko ima fotografije kasarne nekadašnjeg XVIII pješadijskog puka na Banjici u Beogradu, koja je kasnije postala Logor Banjica,
a danas je u njoj Vojna Akademija?

Prikupljam malu privatnu kolekciju ali do tih fotografija se dolazi jako teško, bio sam i u muzeju ali tamo sam vidjeo svega par. Ako netko
ima koju bio bih zahvalan ako je postavi ili ako mi je pošalje na mail.

Postavit ću par onih koje sam uspio pronaći.

Pa evo još dvije fotografije. Prva je iz 2013. i pokazuje ulaz u zgradu Vojne Akademije Vojske Srbije, a to je u stvari ta bivša zgrada XVIII
pešadijskog puka Vojske Kraljevine Jugoslavije, pa zatim koncentracioni logor Banjica i nakon rata vojna akademija (prvo je bila samo za
intendantsku službu tako sam negde pročitao).  Druga fotografija pokazuke istu zgradu negde sredinom pedesetih godina XX stoljeća,
tačna godina nije napisana.

Inače obe fotke su skinute sa publikacije o Vojnoj Akademiji i može se naći na naslovnoj strani iste na internet stranici Akademije.
Naravno malo sam ih obradio i povećao.


* Beograd Banjica Vojna Akademija 2013.jpg (497.76 KB, 1177x1383 - viewed 144 times.)

* Beograd Banjica Intendantska Vojna Akademija iz .jpg (138.53 KB, 1159x726 - viewed 148 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #801 on: March 27, 2014, 04:14:06 pm »

Da li možda netko ima fotografije kasarne nekadašnjeg XVIII pješadijskog puka na Banjici u Beogradu, koja je kasnije postala Logor Banjica,
a danas je u njoj Vojna Akademija?

Prikupljam malu privatnu kolekciju ali do tih fotografija se dolazi jako teško, bio sam i u muzeju ali tamo sam vidjeo svega par. Ako netko
ima koju bio bih zahvalan ako je postavi ili ako mi je pošalje na mail.

Postavit ću par onih koje sam uspio pronaći.

Pa evo još dvije fotografije. Prva je iz 2013. i pokazuje ulaz u zgradu Vojne Akademije Vojske Srbije, a to je u stvari ta bivša zgrada XVIII
pešadijskog puka Vojske Kraljevine Jugoslavije, pa zatim koncentracioni logor Banjica i nakon rata vojna akademija (prvo je bila samo za
intendantsku službu tako sam negde pročitao).  Druga fotografija pokazuke istu zgradu negde sredinom pedesetih godina XX stoljeća,
tačna godina nije napisana.

Inače obe fotke su skinute sa publikacije o Vojnoj Akademiji i može se naći na naslovnoj strani iste na internet stranici Akademije.
Naravno malo sam ih obradio i povećao.

Zahvaljujem na fotografijama. Vidi se da je kasnije objekat dograđivan, kada se usporedi s maketom ondašnje kasarne i kasnije logora.
Ipak osnovna zgrada je čini mi se sačuvana samo je i od straga dograđena-zatvorena, barem prema pogledu sa Google Eartha.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #802 on: March 27, 2014, 06:50:29 pm »

Dve godine sam proveo u toj zgradu, u prizemlju, levo od glavnog ulaza koji se vidi. Sa zadnje strane, duž cele stare zgrade je dozidan još jedan blok koji je spojen sa starim, kako na krilima, tako i po sredini. U tom bloku su uglavnom bile učionice i kabineti,a ranije i kuhinja sa trpezarijskim salama. Kasnije, 1975, godine je otvoren sadašnji kuhinjskotrpezarijski blok (poseban objekta koji se nalazi iza ove zgrade) , bliže Školskom centru veze (sada sedšište Univerziteta odbrane) sa kojim je i deljen. Stara trpezarija i sale su preuređene u kabinete i druge namenske prostore.

Muzeja banjičkog logora se nalazi u suterenu, levo od glavnog ulaza u staru zradu (polovina prostora suterena tog krila). Ulaz u muzej je s boka zgrade i  lepo se vidi na onoj slici koja prikazuje maketu. Muzej nije veliki, svega nekoliko prostorija u kojima su smešteni izložbeni eksponati.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #803 on: March 28, 2014, 07:32:17 am »

Dve godine sam proveo u toj zgradu, u prizemlju, levo od glavnog ulaza koji se vidi. Sa zadnje strane, duž cele stare zgrade je dozidan još jedan blok koji je spojen sa starim, kako na krilima, tako i po sredini. U tom bloku su uglavnom bile učionice i kabineti,a ranije i kuhinja sa trpezarijskim salama. Kasnije, 1975, godine je otvoren sadašnji kuhinjskotrpezarijski blok (poseban objekta koji se nalazi iza ove zgrade) , bliže Školskom centru veze (sada sedšište Univerziteta odbrane) sa kojim je i deljen. Stara trpezarija i sale su preuređene u kabinete i druge namenske prostore.

Muzeja banjičkog logora se nalazi u suterenu, levo od glavnog ulaza u staru zradu (polovina prostora suterena tog krila). Ulaz u muzej je s boka zgrade i  lepo se vidi na onoj slici koja prikazuje maketu. Muzej nije veliki, svega nekoliko prostorija u kojima su smešteni izložbeni eksponati.

Zahvaljujem na informacijama. Bio sam prije par dana u muzeju, jedino ima malo literature osobito fotografija. Postavit ću dvije fotografije
ulaza u muzej koje sam pronašao na internetu. Kada sam pitao da li se smije fotografirati rečeno mi je da se nesme jer je muzej praktički u
vojnom objektu, pa zato nemam moje fotografije već ove s interneta. Šteta što nema nekog putokaza za navođenje prema muzeju.


* Muzej Banjiickog logora.jpg (189.94 KB, 1200x800 - viewed 153 times.)

* Muzej Banjickog logora 2.jpg (85.84 KB, 750x598 - viewed 153 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #804 on: March 28, 2014, 07:37:19 pm »

Сигурно није забрањено фотографисати са спољне стране, односно улаза. Нема никаквог знака забране фотографисања нити га је било. Чим није забрањено, дозвољено је.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #805 on: March 28, 2014, 09:31:59 pm »

Сигурно није забрањено фотографисати са спољне стране, односно улаза. Нема никаквог знака забране фотографисања нити га је било. Чим није забрањено, дозвољено је.

Znak zabrane nisam primjetio nigdje, ali kada sam pitao kustosicu ona mi je rekla da se ne smije, pa nisam želio praviti neprilike sebi i
drugima. Od prije mi je ostalo u memoriji da je bilo zabranjeno slikati vojne objekte i oko njih, osobito strancima pa sam se toga držao.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #806 on: March 30, 2014, 07:27:50 pm »


Evo još jedne iz grupe što je @milena braco prepoznao da se radi o Automobilskoj ofic.školi u Zagrebu.

Brka je za ovaj strojevi korak dobio sigurno naročito se ističe.Ovaj do njega mi djeluje da ipak pripada "poštenoj inteligenciji" jer nema pogled pravo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* S.kor.1 scan.jpg (104.78 KB, 1047x668 - viewed 188 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #807 on: April 03, 2014, 07:38:19 pm »


Evo i jedne iz nešto starijeg perioda.Zaključujem na osnovu ovog platna iznad cokula.Zaista sam zaboravio kako se to zvalo.

Također imam dilemu tko je ovdje komesar a tko komandant od ove dvojice koji jašu.Predpostavljam da je ovaj prvi komesar pošto ima čudan mantil.

Pozdrav!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* O.k.1.scan.jpg (41.76 KB, 678x516 - viewed 146 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #808 on: April 03, 2014, 08:35:51 pm »

мој деда га је звао увијачи.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #809 on: April 03, 2014, 08:41:54 pm »

Војници на слици имају глежњаке (скројено платно у облику широке траке које се копча испод цокуле и затеже кашчићима са стране). Намене им је да "држе" ногавице панталона и притежу глежњеве ноге (отуда назив). Увијачи су уже траке које се "мотају" око листова ноге од цокуле до нешто мање испод колена. Намена им је слична, а пре свега да спрече сливање крви у ступала при дужем ходању или стајању (што је карактеристика пешадије).
Logged
Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.