PALUBA
April 16, 2024, 12:04:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1081681 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #855 on: June 05, 2014, 04:34:39 pm »

Hitler je bio njemački vojnik, kasnije i kaplar. Iz Austro-Ugarske je pobjegao u München kada je trebao služiti vojsku. Upravo zato jer je mrzio Monarhiju, a mrzio ju je između ostalog i zato što je bila etnički raznolika. U njemačku vojsku javio se kao dobrovoljac kad je izbio rat.
Možda je otprilike i znao ćirilična slova, ali to je uzalud kada nije znao jezik. Nije znao nijedan strani jezik. Rekao bih da samo gleda, ne i čita.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 149



« Reply #856 on: June 05, 2014, 07:06:34 pm »

Trebalo bi u "Hitlerovom bijesu" naci dio u kojemu sigurno i spominje spomen-plocu.  Wink Valjda bi se razjasnilo, bar malo.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #857 on: June 07, 2014, 12:39:19 pm »

Odlično da se uspjelo pronaći još nekoliko fotografija stare kasarne XVIII pešadijskog puka (kasnije koncentracionog logora Banjica) i
današnje zgrade (proširene i dograđene) vojne akademije Vojske Srbije. Iste se dosta teško pronalaze, a vidimo i  da se je zpetrov9
pomučio dok je ove postavljene pronašao. Ne znam kako to da ih ima tako malo iz tog vremena.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #858 on: June 07, 2014, 01:04:36 pm »

Odlično da se uspjelo pronaći još nekoliko fotografija stare kasarne XVIII pešadijskog puka (kasnije koncentracionog logora Banjica) i
današnje zgrade (proširene i dograđene) vojne akademije Vojske Srbije. Iste se dosta teško pronalaze, a vidimo i  da se je zpetrov9
pomučio dok je ove postavljene pronašao. Ne znam kako to da ih ima tako malo iz tog vremena.

Pa zaista sam se pomučio i namučio da dođem do tih možda ukupno desetak fotografija, sve su iz vremena Banjičkog logora i jedna je samo
snimljena nakon oslobođenja vjerovatno iz proljeća 1945. Očekivao sam da će možda netko od Palubara možda imati još po neku pa
da postavi ili pošalje sken, ali teško se nalaze. Čak i u samom muzeju su imali samo jednu malu knjižicu. iznenađuje me da nema niti
fotografija iz vremena kada je bila kao kasarna XVIII pešadijskog puka. S druge strane za kasarne na Topčideru sam uspio pronaći dosta
fotografija urađenih i sa zemlje i iz zraka. Valjda je Garda bila popularnija i zahvalnija ili zanimljivija za fotografiranje?
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #859 on: June 11, 2014, 10:24:45 am »

Evo da ja na ovoj stranici postavim i jednu fotografiju koja baš pripada ovoj temi. Na fotografiji je moj otac u mornaričkoj uniformi kao
tada mlađi vodnik (čini mi se), a za dvoje mlađih ne znam da li su bili pitomci tada več osnovane Mašinske u Puli ili samo njegovi prijatelji.
Njihovi činovi su mi nepoznati, a zanimljivo je uočiti i  različite ambleme, kako na šapki tako i na titovkama. Na poleđini fotografije piše
godina i da je za uspomenu ocu sa zahedničkog služenja na brodu "P.1381".  Pisano je baš ne najčitljivijim rukopisom pa je možda i samo
P.138. Znam da je otac poslije rata prvo od 1946. do 1948. na minolovcima (karbonašima), a zatim jedno vrijeme do kraja 1948. ili početka
1949. bio na službi u Riječnoj Ratnoj Flotili s bazom u Novom Sadu, a posllije je do formiranja Mašinske u Puli bio upravitelj stroja na novijim
motornim minolovcima koji su razminirali sjeverni Jadran. Same uniforme dvaju njegovih prijatelja mi nisu jasne, da li se radi o mornarskim??
ili o pješadijskim? Možda će netko stariji i/ili upoznatiji s tom temom od mene znati razlikovati.


* Pula 1951. Uspomena iz JNA-JRM.jpg (200.3 KB, 1211x760 - viewed 204 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #860 on: June 11, 2014, 10:42:03 am »

Evo da ja na ovoj stranici postavim i jednu fotografiju koja baš pripada ovoj temi. Na fotografiji je moj otac u mornaričkoj uniformi kao
tada mlađi vodnik (čini mi se), a za dvoje mlađih ne znam da li su bili pitomci tada več osnovane Mašinske u Puli ili samo njegovi prijatelji.
Njihovi činovi su mi nepoznati, a zanimljivo je uočiti i  različite ambleme, kako na šapki tako i na titovkama. Na poleđini fotografije piše
godina i da je za uspomenu ocu sa zahedničkog služenja na brodu "P.1381".  Pisano je baš ne najčitljivijim rukopisom pa je možda i samo
P.138. Znam da je otac poslije rata prvo od 1946. do 1948. na minolovcima (karbonašima), a zatim jedno vrijeme do kraja 1948. ili početka
1949. bio na službi u Riječnoj Ratnoj Flotili s bazom u Novom Sadu, a posllije je do formiranja Mašinske u Puli bio upravitelj stroja na novijim
motornim minolovcima koji su razminirali sjeverni Jadran. Same uniforme dvaju njegovih prijatelja mi nisu jasne, da li se radi o mornarskim??
ili o pješadijskim? Možda će netko stariji i/ili upoznatiji s tom temom od mene znati razlikovati.

 

Ovakvu oznaku na šapki nikad dosad nisam video, ama baš nikad.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #861 on: June 11, 2014, 10:52:43 am »

Zbilja odlična fotografija kolega. Ni ja nisam nikada vidio ovakve oznake na šapki ili na epoletama do sada. Odakle početi, naime radi se svakako o ranijem razdoblju negdje 1946.-51. po meni, vjerojatnije iza 1950.. iako jedan od dvojica podoficira sa strane nosi još stare partizanske oznake na titovkama (jajaste/ovale) i obojica nose tvrde (metalne) epolete koje su se koristile u ranijem razdoblju. Radi se o dvojici vodnika II. stupnja i jednom vodniku. Zanimljiva je kombinacija starijih epoleta i novijeg tipa koji ima vodnik u sredini. Na epoletama ima staru oznaku za strojarsku struku Kraljevine Jugoslavije, koja se u ranijem razdoblju koristila i u JRM. I sam imam jednu epoletu sličnu ovoj sa istom oznakom, ali ju do sada nisam nikada vidio na fotografiji. Oznaka na šapki je također zanimljiva jer se radi o običnoj zvijezdi kakvu su imali i dočasnici i vojnici u ostalim rodovima, i vidi se kako je improvizirano postavljena na šapku, vjerojatno na dvije zakačke (šplinte) straga. U svakom slučaju radi se o vrlo zanimljivoj ranoj fotografiji pripadnika JRM. Na njoj ima obilje zanimljivih stvari za ljubitelje povijesti uniforma i oznaka, kao što sam ja Cheesy Zbilja je šaroliko bilo razdoblje 1945.-1951. Wink
« Last Edit: June 11, 2014, 11:06:37 am by morest » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #862 on: June 12, 2014, 02:08:17 pm »

Evo još jedne uspomene iz JRM, sa logorovanja pitomaca Mašinske škole Pula na Barbarigi u Julu 1962. godine kako piše na poleđinii. To bi
onda trebalo biti logorovanje  X klase podoficirske škole i ne znam točno koje klase pitomaca Mornaričko Tehničke akademije. Otac me je
bio poveo i na to logorovanje ali imao sam samo 4 godine pa jedino čega se sječam su šatori, te starješine kap 1. klase Raste i nezaboravni
ond pbb Čučković zvani "ribajada". Mislim da oni nisu na ovoj fotografiji. Za klinca su to bili prekrasni dani, a imao sam i društvo jer su još
neki starješine znali dovesti djecu.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #863 on: June 12, 2014, 02:16:17 pm »

I još jedna fotografija "kombinovanog" sastava oficir, podoficiri i pitomci iz Mašinske snimljeni na obližnjem Montezaru. Zanimljivo je uočiti
različite ambleme-oznake na šapkama oficira i podoficira, podoficiri su imali manji uži amblem i tek negdje sedamdesetih godina su i oni
iste ambleme. Oficiri su imali oznake činova na epoletama na ramenu, a podoficiri na rukavu (ljetne uniforme). Zini su oficiri imali oznake
čina-širite-trake na donjem dijelu oba rukava i na ramenu dvije žute trake koje podoficiri nisu imali. To je isto izjednačeno negdje sedamdesetih godina. Pitomci su bili vjerovatno Akademci sudeći po godinama starosti.


* Pula Park Montezaro Starješine i pitomci Mašinske 1964.jpg (550.67 KB, 1509x969 - viewed 133 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #864 on: June 12, 2014, 02:23:50 pm »

Pa da postavim još jednu fotografiju starješina i pitomaca nekadašnje Mašinske u Puli. Piše da je snimljena negdje sredinom šezdesetih
godina, možda XII ili XIII klasa, sigurno znam da nisu XIV ili XV klasa. Isto se vide različiti amblemi na šapkama.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #865 on: June 12, 2014, 05:46:25 pm »

Pa da postavim još jednu fotografiju starješina i pitomaca nekadašnje Mašinske u Puli. Piše da je snimljena negdje sredinom šezdesetih
godina, možda XII ili XIII klasa, sigurno znam da nisu XIV ili XV klasa. Isto se vide različiti amblemi na šapkama.

16-esta klasa.... Wink
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #866 on: June 12, 2014, 06:45:42 pm »

Pa da postavim još jednu fotografiju starješina i pitomaca nekadašnje Mašinske u Puli. Piše da je snimljena negdje sredinom šezdesetih
godina, možda XII ili XIII klasa, sigurno znam da nisu XIV ili XV klasa. Isto se vide različiti amblemi na šapkama.

16-esta klasa.... Wink

Odlično, zahvaljujem na informaciji. Ja sam mislio da se radi o nekoj starijoj klasi. Sada mogu cijelu grupu tih fotografija označiti kao XVI klasa.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #867 on: June 13, 2014, 11:13:51 am »

Evo da dodam i fotografiju zadnje klase, XXI klase MSVŠ, njihovo proizvođenje u čin MT vodnika JRM. To je bila zadnja klasa kojoj je otac
bio starješina i prva u JRM koja je imala četverogodišnje školovanje. To je za oca ostavilo poseban emotivni trag, jer su "njegovi" pitomci
otišli, a njemu i još nekolicini kolega je ostalo da "raspreme" staru dobru Mašinsku nakon cca 25 godina provedenih u njoj. i nakon raspreme
i cijele primopredaje sredinom siječnja 1975. uslijedila je zadnja "prekomanda" u Valelungu.

Na fotografiji se u sredini vide i oficiri, kontraadmiral Žutić (mislim da je on bio Izaslanik Vrhovnog komandanta) lijevo je načelnik MŠC-a
Pula MT pukovnik Anton Štercaj, lijevo načelnik Mornaričke SrednjeTehničke škole MT potpukovnik Branko Kuhta, iza njih se vide komandir
XXI klase MT kapetan 1. klase Tanasković i njegov zamjenik MT poručnik Ivan Lauš. Otac je bio na lijevom kraju, tada je bio MT zastavnik
1. klase. Inače svečanosti je onda prisustvoa i kontraadmiral Miodrag radosavljević koji je onda bio komandant Pulskog Vojnopomorskog
sektora i garnizona. tako su imali dva kontraadmirala za završnu ceremoniju.

Ne sječam se točno koja klasa tehničke akademije je bila unaprijeđena isto toga dana. Pitomci preostalih mlađih klasa su se odmah nakon
svečanosti ukrcali na R-11 razarač Split i otplovili u Loru.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #868 on: June 18, 2014, 06:36:19 pm »


Jedna stara vojnička fotografija koju sam označio kao "Vojnička ljubav".Interesantna mi je zbog ljepote vojnika i veoma čudne uniforme.Neznam da li je pravljena samo za slikanje ili su i u stvarnosti postojale.Interesantan mi je i stočić koji se koristio za fotke prije WWII.Ima tu još koječega no da ostavimo i drugima da nešta napišu.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* V LJ scan.jpg (241.33 KB, 691x1069 - viewed 254 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #869 on: June 18, 2014, 06:38:42 pm »

Što je tu čudno. Komesar je prvi stigao do cure. Drugovi partizani odstup!
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.