PALUBA
March 28, 2024, 11:16:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1075693 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #885 on: June 20, 2014, 11:51:38 am »

Zna li tko koja je / čija je ovo vojska ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotografija je zanimljiva, ali me je dosta zbunila jer je postavljena na internet stranicama "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba
Austro-Ugarske". Uniforme, osobito oficirske mi sliče na uniforme oficira vojske Kraljevine Jugoslavije, a Pula je za vrijeme Kraljevine
Jugoslavije bila kao i cijela Istra pod talijanskom vlašču. Po epoletama bih isto rekao da se radi o oficirima Kraljevske vojske. Da li su
bili u akademiji u Beogradu ili možda u posjeti Pomorskoj akademiji u Dubrovniku? Nisam našao nikakav podatak da su tijekom Italije
u Pulu došli oficiri i kadeti Kraljevine Jugoslavije u posjetu i ako moram priznati da me prozori u dvorištu gdje je fotografija snimljena
asociraju na unutarnje dvorište kasarne Karlo Rojc, ex Mašinske u Puli. Možda je to navelo i postavljača fotke da istu postavi na stranice
Pule za vrijeme Austro-Ugarske. Ipak bio bih sklon reči da se radi o kadetima kraljevske vojne akademije, a gdje je snimljeno to ne znam.


Kadeti Vojne akademije nisu imali takvu uniformu; evo te gardijske oficirske uniforme prilozenu na "Svi koji bi......." i jos nekoliko fotografija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sve su fotografije s foruma mycity-military. A, sto se tice kako je fotografija stigla bas na pulski forum, ne bih znao reci. Malo je vjerojatno da je takva jedinica bila u Puli prije IISR.

Hvala na ovim lijepim fotografijama gardista iz vremena Kraljevine Jugoslavije, zanimljivo ih je vidjeti jer su rijeđe u opticaju.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #886 on: June 20, 2014, 09:36:02 pm »

Jedna stara vojnička fotografija koju sam označio kao "Vojnička ljubav".Interesantna mi je zbog ljepote vojnika i veoma čudne uniforme.Neznam da li je pravljena samo za slikanje ili su i u stvarnosti postojale.Interesantan mi je i stočić koji se koristio za fotke prije WWII.Ima tu još koječega no da ostavimo i drugima da nešta napišu.

Poz.

Sudeći po "tabletiću" i obliku "stočića" ovo je slikano negdje u današnjoj BiH, zanimljivo bi bilo znati što je zapravo knjiga na "stočiću":

  • Biblija
    Kuran
    Kapital
    Telefonski imenik

 Huh? Huh? Huh?

Vi ste veoma dobro zapazili da se radi o "stočiću" sa utjecajem arapsko-muslimanske umjetnosti, i na osnovu toga donijeli niz zaključaka o fotci.

Ja sam to prevideo,ali mi je bila čudna uniforma partizanke.Gornji dio mi više liči na dolamicu koja je prilično dugačka i ne sjećam se takvih na fotkama sa partizankama nego su obično imale sličnu odjeću kao i  ovaj "oficir".Donji dio na njoj mi više liči na "dimlije" nego na hlače(pantalone)koje su koristile partizanke.Dakle, mislim da je ipak njena odjeća šivena za tu priliku a sa utjecajem vjere.
Što se tiče uniforme oficira vjerujem da je dobar dio toga ispravno rješen.Meni je zabunu unosio sami opasač pošto sam mislio da se  on koristio u takvom obliku tek od 50-tih godina prošlog stoljeća(veka).Prije nekoliko stranica dao sam fotku (postrojavanje-predaja raporta)na kojoj se vidi da je samo najviši starješina imao takav opasač dok su svi ostali imali opasače bez uprtača.

Što se tiče same knjige na "stočiću" tek sada se ne bih smio usuditi da pogađam.

Hvala svima koji su učestvovali na objašnjenju fotke!

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #887 on: June 20, 2014, 09:53:20 pm »

Ma u to vreme nosio je svako šta je imao. Nije postojala "uniformnost", istoobraznost u odevanju. Tek posle 1946-7. godine postiže se kakav takva uniformonost u JA, a ona prava tek početkom 50-tih godina.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #888 on: June 22, 2014, 02:21:13 pm »

Evo da se opet malo vratimo na početke poslijeratne  Jugoslavenske Armije, snimljeno u Sarajevu 1947. godine. Viši oficir ali ne razaznaju
se jasno zvijezdice pa ne mogu reći točno čin, čini mi se podpukovnik. Po rombu na okovratnicima mi se čini da je komesar ali nije baš
najjasnije.


* Viši oficir JA u Sarajevu 1947. godine.jpg (303.11 KB, 1515x965 - viewed 177 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #889 on: June 22, 2014, 02:23:36 pm »

A evo i jedne žene oficira JA snimljene 1947. godine u Novom Sadu, čini mi se proučnik po činu.


* Žena oficir JA snimljena 1947. u Novom Sadu.jpg (219.46 KB, 863x1260 - viewed 153 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #890 on: June 22, 2014, 02:25:54 pm »

I još jedna zajednička fotografija oficira i pitomaca 1. klase snimljena 1947. godine na Austrijskoj granici. Fotografija je preuzeta sa Ebaya.


* Oficiri i pitomci JA 1947. na Austrijskoj granici 1.JPG (118.56 KB, 1071x705 - viewed 153 times.)

* Oficiri i pitomci JA 1947. na Austrijskoj granici 2.JPG (110.63 KB, 1068x704 - viewed 112 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #891 on: June 22, 2014, 02:27:44 pm »

I malo konjice iz vremena JA snimljeno negdje 1946. godine.


* JA konjica 1946. godine.JPG (208.79 KB, 1029x1542 - viewed 133 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #892 on: June 23, 2014, 02:00:40 pm »

I još jedna zajednička fotografija oficira i pitomaca 1. klase snimljena 1947. godine na Austrijskoj granici. Fotografija je preuzeta sa Ebaya.

Ovo su inženjerci, fotografija je načinjena u Karlovcu u (ako se dobro sećam) Mekušju. Tu je bila vojna akademija, srednja vojna škola, škola rezervnih oficira - sve za rod inženjerije. Upošte, kasarne u Karlovcu su oduvek bile u funkciji obuke roda inženjerije, siguran sam za period Kraljevine Jugoslavije, a pretpostavljam da je i za vreme KuK bilo slično.

Zapis na poleđini fotografije nam to otkriva kroz skraćenicu IVU kao i kroz pominjanje obuke u postavljanju bojevog minskog polja.

Pored ovoga, neke fotografije iz ovog nalaza su završile kod mene pa znam šta je tačno na njima jer prepoznajem označavanje fotografije na poleđini (broj 257 u krugu).
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #893 on: June 23, 2014, 03:06:53 pm »

I još jedna zajednička fotografija oficira i pitomaca 1. klase snimljena 1947. godine na Austrijskoj granici. Fotografija je preuzeta sa Ebaya.

Ovo su inženjerci, fotografija je načinjena u Karlovcu u (ako se dobro sećam) Mekušju. Tu je bila vojna akademija, srednja vojna škola, škola rezervnih oficira - sve za rod inženjerije. Upošte, kasarne u Karlovcu su oduvek bile u funkciji obuke roda inženjerije, siguran sam za period Kraljevine Jugoslavije, a pretpostavljam da je i za vreme KuK bilo slično.

Zapis na poleđini fotografije nam to otkriva kroz skraćenicu IVU kao i kroz pominjanje obuke u postavljanju bojevog minskog polja.

Pored ovoga, neke fotografije iz ovog nalaza su završile kod mene pa znam šta je tačno na njima jer prepoznajem označavanje fotografije na poleđini (broj 257 u krugu).

Hvala na detaljnim informacijama, ja sam je preuzeo sa Ebaya gdje je ponuđena za prodaju, a učinila mi se zanimljivom. Vjerovatno je
fotografija snimljena u Karlovcu, ja sam mislio da je na austrijskoj granici jer je tako pisalo na poleđini.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #894 on: June 23, 2014, 05:22:30 pm »

ISC (Inzinjerijski skolski centar) je preseljen iz Sapca u Karlovac 1952. godine. Prije Sapca skolovanje je bilo u Pancevu. Kasarna u Mekusju je napravljena 1959. godine. Prije toga ISC se nalazio u centru grada u kasarni "Marko Oreskovic".
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #895 on: June 24, 2014, 08:21:15 am »

Evo da se opet malo vratimo na početke poslijeratne  Jugoslavenske Armije, snimljeno u Sarajevu 1947. godine. Viši oficir ali ne razaznaju
se jasno zvijezdice pa ne mogu reći točno čin, čini mi se podpukovnik. Po rombu na okovratnicima mi se čini da je komesar ali nije baš
najjasnije.
Ako mislis na ovoga u prvom planu on je komesar, oni nisu imali zvjezdice na rukavu iznad traka...
http://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%9D%D0%9E%D0%92%D0%88
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #896 on: June 24, 2014, 08:46:04 am »

Zvezdice su mu na donjoj traci na rukavu ...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #897 on: June 24, 2014, 10:49:59 am »


Hajd‚' da i ja dodam nešta "stručno".

Na prvoj fotci gore vidim nekoliko oficira koji imaju različite opasače a Bogami i uniforme.Odnos onih koji nose opasače sa različitim kopčama (dva reda rupica na opasaču i sa jednim redom) te uprtačima preko različitog ramena je nerešen.Ako ktome dodam i stranu na kojoj nose pištolj te boju  uniforme ispada da je @džumba u pravu-nosio je tko je kako hteo.Sigurno da je to za mene "iritirajuće" i sad ću na "agendi"doneti odluku koje ču sankcije da mu uvedem,odnosno kojim ću "mukama da ga umorim".Mogu i da se pravdam da se ja sjećam samo ovih opasača sa jednim redom rupa i da su se takvi opasači nosili u JNA kasnije i mislim da sam u "pravu".

Druga fotka ove oficirke je začudo skoro neprimećena.Pa ljudi zar vam nije ona lepša od svih ovih "bilmeza" koji su nam zbog vremena,makar teoretski, "suparnici-konkurenti".

Ako dobro vidim ona ima kožne hlače-pantole.To me asocira da je ona konjički oficir.Tek te su izuzetne jer znaju da jašu.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #898 on: June 24, 2014, 05:10:06 pm »

Fotografija sa komesarom u prvom planu, navodno simljena uSarajevu 1947.godine, sigurno nije snimljena 1947. Oznake činova su već tada bile prebačene na ramena, odnosno, oficir su ih nosili u obliku "tvrdih" epoleta sa zvezdicama (zastavnik epoletu bez zvedica). Uostalom pogledajte fotografiju pitomaca VA, koja je je sigurno snimljena iste, 1947. godine, i videće te da oficiri imaju tvrde epolete.

Ja cenim da je fotografija sniljena ili odmah po oslobođenju Sarajeva, dakle s proleća 1945. ili s jeseni iste godine, možda i u zimu/proleće 1946.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #899 on: June 25, 2014, 04:48:09 am »

Fotografija sa komesarom u prvom planu, navodno simljena uSarajevu 1947.godine, sigurno nije snimljena 1947. Oznake činova su već tada bile prebačene na ramena, odnosno, oficir su ih nosili u obliku "tvrdih" epoleta sa zvezdicama (zastavnik epoletu bez zvedica). Uostalom pogledajte fotografiju pitomaca VA, koja je je sigurno snimljena iste, 1947. godine, i videće te da oficiri imaju tvrde epolete.

Ja cenim da je fotografija sniljena ili odmah po oslobođenju Sarajeva, dakle s proleća 1945. ili s jeseni iste godine, možda i u zimu/proleće 1946.

Moguće je, ali na Ebayu je pisalo 1947. pa sam ja to samo prenio, vidim da su činovi još "partizanski", a zaista ne znam točno koje godine
je izvršena promjena činova, tako da se umjesto na rukavima nose epolete na ramenima.
Logged
Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.