PALUBA
March 28, 2024, 12:44:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1075476 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1005 on: October 27, 2014, 07:55:18 am »

Primečujem  tu da se radi o vojnicima i u poodmakloj dobi.Dalje,pogledajte uniforme vojnika i oficira,i vidjet će te da em nisu po mjeri,a Boga mi i kvaliteta izgleda nije ista.Preklop na džepu je kod vojnika izgužvan,dok je kod oficira ispeglan.Dakle mogao bi netko napisati nešta,da li se tu radi o plaćeničkoj vojsci ili prisilno mobilisanim.Nevjerovatno mi je da među vojnicima izgleda ima i četrdesotogodišnjaka. Prvi u trećem redu  se vidi da je uniformu uzeo od "starijeg brata".
Što se tiče pridržavanja puške mislim da se to i kod nas radiolo ali ne u stavu mirno.Te starije puške,možda i zbog dužine,nisu ostajale u položaju kako bi trebalo,nego se uvjek povlačio kundak prema napred a cjev prema nazad,pa se im morao pridržavati remen sa rukom negdje u visini grudi ako ste htjeli da ostanu u uspravnom položaju.Dakle onda se možda puška pridržavala kod kundaka a kod nas je to bilo desnom rukom za remen u visini grudi.
Poz.  
« Last Edit: October 27, 2014, 08:02:43 am by Karlo » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1006 on: October 27, 2014, 09:20:01 am »

Primečujem  tu da se radi o vojnicima i u poodmakloj dobi.Dalje,pogledajte uniforme vojnika i oficira,i vidjet će te da em nisu po mjeri,a Boga mi i kvaliteta izgleda nije ista.Preklop na džepu je kod vojnika izgužvan,dok je kod oficira ispeglan.Dakle mogao bi netko napisati nešta,da li se tu radi o plaćeničkoj vojsci ili prisilno mobilisanim.Nevjerovatno mi je da među vojnicima izgleda ima i četrdesotogodišnjaka. Prvi u trećem redu  se vidi da je uniformu uzeo od "starijeg brata".

Najverovatnije se radi o pripadnicima kaiserlich-königliche Landwehr ili Magyar Királyi Honvédség. Jedino to može da objasni "starce" na fotkama.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1007 on: October 29, 2014, 09:15:49 am »

Primečujem  tu da se radi o vojnicima i u poodmakloj dobi.Dalje,pogledajte uniforme vojnika i oficira,i vidjet će te da em nisu po mjeri,a Boga mi i kvaliteta izgleda nije ista.Preklop na džepu je kod vojnika izgužvan,dok je kod oficira ispeglan.Dakle mogao bi netko napisati nešta,da li se tu radi o plaćeničkoj vojsci ili prisilno mobilisanim.Nevjerovatno mi je da među vojnicima izgleda ima i četrdesotogodišnjaka. Prvi u trećem redu  se vidi da je uniformu uzeo od "starijeg brata".

Najverovatnije se radi o pripadnicima kaiserlich-königliche Landwehr ili Magyar Királyi Honvédség. Jedino to može da objasni "starce" na fotkama.

Hvala @MOTORISTA,

slažem se sa vašim objašnjenjem.Međutim Vi idete na moje poznavanje jezika,što nisam baš siguran da ste u pravu.Nisam siguran da li ste kaiserliche i kenigliche upotrebili kao dve mogućnosti iste reči ili se to tako i naziva.Što se tiče Mađarskog naziva i tu sam "jaki",ali mi je nekako jasniji.Dakle radi se o mađarskom kraljevskom domobranstvu(rezervi).
Pošto sad počinje sezona svinjokolje,zainteresovao sam se kako bi se to prevelo na mađarski ali nisam našao.Znam da se u običnom govoru ta životinja naziva "muško krmača", puni naziv za taj običaj nisam našao.Izvinite za OFF  laugh

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1008 on: October 29, 2014, 09:38:06 am »

Nema na čemu Karlo, što se tiče samog naziva, svuda sam nalazio skraćenicu k.k.:

http://de.wikipedia.org/wiki/K.k._Landwehr

Quote
At mobilisation the Austrian Landwehr infantry consisted of 37 regiments numbered 1 - 37 and three Landesschützen regiments numbered I-III. Apart from their regimental numbers the regiments were also known by the name of their respective garrison headquarters, for example K.K. Landwehr-Infanterieregiment Klagenfurt Nr.4. Unlike the common army, March formations were not generally formed within the Landwehr. The two newly reformed regiments Nr. 19 and 35 were however formed from Landwehr-Marschregimenter 19 and 35.

http://www.austro-hungarian-army.co.uk/infdev.htm
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1009 on: October 29, 2014, 10:04:28 am »

Sto se tice fotografije "Inspekcija", evo detalja:

- fotografija je snimljena u 9/1915 blizu (sadasnje) granice Slovenije i Italije (u blizini mjesta Šonpas ili Dornberk), neposredno pred 3. bitku na Soci.
Tada Nasljednik prijestola vrsi inspekciju trupa rezerve 61. Pjesadijske divizije i to 16. Brdske brigade.

http://sl.wikipedia.org/wiki/61._pehotna_divizija_%28Avstro-Ogrska%29


« Last Edit: October 29, 2014, 10:15:22 am by jadran2 » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1010 on: October 29, 2014, 10:21:21 am »

OFF (Za Karla - trazeni pojam je: Disznóvágás (svinjokolja))
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1011 on: October 29, 2014, 01:03:21 pm »

Hvala @jadran2,

i na predhodnom i OFF postu.Imam veoma stari mađarsko/SH(HS)rječnik.U njemu zaista to nema,ali ima nešta što volim-disznosajt.

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1012 on: November 05, 2014, 09:46:08 am »

Feldmaršal Mekenzen u Nišu s bugarskim oficirima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Alexius_WW1_August_von_Mackensen.jpg (155.27 KB, 1504x1068 - viewed 132 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1013 on: November 06, 2014, 11:54:40 am »

Evo dvije fotografije snimljene u ratnoj luci Pula na otočiću Sveta Katarina negdje 1917. Na prvoj je Car Karlo I u inspekciji mornaričkih
snaga kada je vršio i inspekciju hidroavionske jedinice koja je imala bazu na Katarini. Svi oficiri-piloti su naravno u svečanim uniformama
i sa ordenjem i svečanim sabljama.

Na drugoj koja je isto snimljena na Katarini su svi oficiri u normalnim, ratno radnim uniformama u opuštenijoj atmosferi i ako mi se čini da
je oficir na sredini neki viši oficir (u pješadijskoj uniformi) vjerovatno neki vojni inspektor. Fotografija je slabije kvalitete pa nije moguće s
točnošču uočiti sve detalje na uniformama.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1014 on: November 06, 2014, 12:05:04 pm »

Evo dvije fotografije snimljene u ratnoj luci Pula na otočiću Sveta Katarina negdje 1917. Na prvoj je Car Karlo I u inspekciji mornaričkih
snaga kada je vršio i inspekciju hidroavionske jedinice koja je imala bazu na Katarini. Svi oficiri-piloti su naravno u svečanim uniformama
i sa ordenjem i svečanim sabljama.

Poseta Cara Karla 27.10.1917. jedinici sa Katarine, prvi s leva je Linienschiffskapitän Václav Woseček.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1015 on: November 06, 2014, 12:39:03 pm »

Jedan od prvih goniometara.  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* goniometar.jpg (87.32 KB, 490x714 - viewed 175 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1016 on: November 06, 2014, 04:21:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 19.05.1916 blizu Boveca.jpg (720.75 KB, 1664x1216 - viewed 125 times.)

* 29.05.1916 blizu Villacha.jpg (822.37 KB, 1207x1664 - viewed 143 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1017 on: November 06, 2014, 04:33:09 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mobilno brijanje u blizini Talijanske fronte. Iznenađuje izvrsna oštrina i kvaliteta fotografije osobito kada se uzme da je snimljena prije
gotovo jednog punog stoljeća.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1018 on: November 06, 2014, 04:40:04 pm »

Pa evo još jedne fotografije iz AustroUgarske ere. Snimljeni su AU mornarički oficiri ispred ondašnje Mornaričke kasarne (bivša IGK ili za
regrute poznata kao VP 1159 Pula). Fotografija je dodatno zanimljiva jer je snimljena sa strane današnjeg igrališta, a ondašnjeg "Egzercir
placa" pa se u pozadini vidi dio zgrade koji je nažalost uništen u savezničkom bombardiranju Pule krajem II svjetskog rata. Večina fotki te
kasarne je bila snimljena sa strane Arsenala-današnjeg Uljanika pa su one snimljene s ove strane (stari ljudi kažu da je glavni ulaz bio baš
sa te strane) dosta rijetke. Oštrina na žalost nije najbolja ali ipak se dosta toga vidi. Snimljena je ljeti, ali kako imam više podataka o samoj
godini to ne bih pogađao.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1019 on: November 06, 2014, 04:50:56 pm »

Evo još jedne iz A-U ere, tamburaški orkestar A-U mornarice snimljen u Puli davne 1904. godine. Svi su u ljetnim bijelim mornaričkim
uniformama. Zanimljivo je saznati da su i pored službene vojne muzičke službe i vojnog orkestra imali i mornarički tamburaški orkestar.

Izvor knjiga-foto album: "POLA, KuK kriegshafen, Zivilstadt und Garnison in alten ansichten".

Logged
Pages:  1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.