PALUBA
March 29, 2024, 08:16:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1075875 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1035 on: November 09, 2014, 03:36:37 pm »

A evo joše jedne malo starije fotografije snimljene 1919. godine u Mostaru. Prikazuje pripadnike Garde Kralja Petra I Karađorđevića zajedno
s narodom dok su bili "voljno". Na gardistima se dosta dobro mogu uočiti detalji uniforme.

Kada sam već kod gardista onda evo jedne i još malo starije fotografije Srpske kraljevske garde snimljene 1907. godine u Beogradu. Zaista
su im zanimljive uniforme iz tih vremena.


* Beograd Kraljevska Srpska Garda 1907. godine.jpg (326.1 KB, 1240x963 - viewed 227 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1036 on: November 09, 2014, 03:48:47 pm »

I još jedna fotografija svečano postrojene garde negdje tridesetih godina XX vijeka na željezničkoj stanici, pretpostavljam da nisu u
Beogradu ali ne mora biti. Godina snimanja nije zabilježena pa po uniformama pretpostavljam da su to bile tridesete godine.

Zanimljivo je da neki od oficira u stroju imaju na sebi opasač, a neki ešarpe. To mi je malo neobično. Svi su u stavu "mirno" ali podoficiri
(desno) imaju sablje isturene koso prema naprijed dok oficiri imaju sablje vertikalno prema tlu. Ne znam da li je to tako bilo samo u trenu
kada je fotografirano ili su oficiri i podoficiri imali propisan različiti položaj držanja sablji u takvim prilikama. Kako se radi o gardijskoj jedinici
to vjerovatno nije moglo biti slučajno.

Malo upada u oči prvi oficir s lijeva u drugom redu koji po meni ima previsoko zakopčanu ešarpu u odnosu na svoje druge kolege, možda
mu je tu malo "pomogao" trbuh.


* GARDISTI NA DOČEKU NA ŽELJEZNIČKOJ STANICI.jpg (188.08 KB, 1229x773 - viewed 206 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1037 on: November 09, 2014, 04:59:49 pm »

Ne mogu odoliti da ne postavim i ovu fotografiju oficira i pitomaca Vojne Akademije vojske Kraljevine Jugoslavije snimljenu u Beogradu 1931.
U sredini u prvom redu je vjerovatno Načelnik akademije, osoba s činom divizijskog generala, desno sa generalove strane je rekao bih oficir
s činom potpukovnika, s generalove lijeve strane mi se čini da je oficir s činom pukovnika i krajnje desno je oficir u činu kapetana II klase.
General dominira slikom i činom i fizičkom veličinom, prava ljudina.

Prilažem i popis koji je išao uz fotografiju, pa možda netko i pronađe nekog svoga pretka.

Na ovoj fotografiji je najverovatnije jedan vod iz 31. klase Vojne akademije. Od lica navedenih na popisu koji prati sliku poznato mi je ime Save Konvalinke. On je postao poznat jer je zajedno sa svojim klasnim drugovima i pobratimima, poručnicima Momčilo Smiljanićem i Zvonimirom Vučkovićem, u znak protesta zbog namere potpisivanja Trojnog sporazuma  marta 1941. godine , pobegao u Grčku.  Tokom rata Momčilo Smiljanić je bio jedan od partizanskih komandanata u toku tzv. Užićke republike. Najverovatnije je ubijen od strane četnika posle propasti ustanka u Srbiji (mada ima podataka da je predat Nemcima koji su ga ubili). Zvonimir Vučković je bio jedan od najpoznatijih komandanata četničkih korpusa Draže Mihajlovića, dok je Sava Konvalinka bio u partizanima. Sava Konvalinska je preminuo 2004. godine u Beogradu u 90. godini. Bio je pukovnik JNA i dugogodišnji nastavanik u Višoj Vojnoj Akademiji i Ratnoj školi. Inače, poreklom je Slovenac.

Evo linka o priči o tri pobratima koje rat razdvojio: http://wannabemagazine.com/istorija-koju-niste-ucili-u-skoli-prijateljstvo-rat-i-igra-sudbine/
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1038 on: November 09, 2014, 05:34:33 pm »

Ne mogu odoliti da ne postavim i ovu fotografiju oficira i pitomaca Vojne Akademije vojske Kraljevine Jugoslavije snimljenu u Beogradu 1931.
U sredini u prvom redu je vjerovatno Načelnik akademije, osoba s činom divizijskog generala, desno sa generalove strane je rekao bih oficir
s činom potpukovnika, s generalove lijeve strane mi se čini da je oficir s činom pukovnika i krajnje desno je oficir u činu kapetana II klase.
General dominira slikom i činom i fizičkom veličinom, prava ljudina.

Prilažem i popis koji je išao uz fotografiju, pa možda netko i pronađe nekog svoga pretka.

Na ovoj fotografiji je najverovatnije jedan vod iz 31. klase Vojne akademije. Od lica navedenih na popisu koji prati sliku poznato mi je ime Save Konvalinke. On je postao poznat jer je zajedno sa svojim klasnim drugovima i pobratimima, poručnicima Momčilo Smiljanićem i Zvonimirom Vučkovićem, u znak protesta zbog namere potpisivanja Trojnog sporazuma  marta 1941. godine , pobegao u Grčku.  Tokom rata Momčilo Smiljanić je bio jedan od partizanskih komandanata u toku tzv. Užićke republike. Najverovatnije je ubijen od strane četnika posle propasti ustanka u Srbiji (mada ima podataka da je predat Nemcima koji su ga ubili). Zvonimir Vučković je bio jedan od najpoznatijih komandanata četničkih korpusa Draže Mihajlovića, dok je Sava Konvalinka bio u partizanima. Sava Konvalinska je preminuo 2004. godine u Beogradu u 90. godini. Bio je pukovnik JNA i dugogodišnji nastavanik u Višoj Vojnoj Akademiji i Ratnoj školi. Inače, poreklom je Slovenac.

Evo linka o priči o tri pobratima koje rat razdvojio: http://wannabemagazine.com/istorija-koju-niste-ucili-u-skoli-prijateljstvo-rat-i-igra-sudbine/

Hvala na postavljenom linku, pročitao sam tekst koji je me je ražalostio. Bojim se da je takvih sudbina bilo još i u onom prošlom svjetskom
ratu ali i u ovom zadnjem našem cunamiju. Ipak mislim da tekst vrijedi pročitati.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1039 on: November 10, 2014, 05:27:07 pm »

Kada sam već postavljao dosta fotografija gardista iz vremena Kraljevine red je da postavim i jednu malo stariju ali ipak iz vremena FNRJ,
prikazuje gardiste u kasarni u Beogradu tijekom vježbi i upoznavanja s oružjem. Snimljena je 1949. godine. Uniforme su još "skromne" kao
u partizanima rekao bih. Čini mi se da su tu dva tipa puškomitraljeza MG42 i MG 34, ali to će vjerovatno bolji stručnjaci od mene točno
identificirati.


* Beograd 1949. Gardisti JA u radu s puškomitraljezima.jpg (282.34 KB, 1245x893 - viewed 154 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1040 on: November 10, 2014, 05:33:58 pm »

Evo nas opet i kod mornara, doduše ne na palubi već negdje u nekoj kasarni gdje su 1953. godine snimljeni na glasačkom mjestu. Tada su
još na uniformi na okovratniku imali i ono ukrasno uže sa čvorom vezanim na prsima. Možda se netko i prepozna.


* Mornari JRM na glasanju - Izbori 1953.jpg (141.06 KB, 1230x868 - viewed 136 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1041 on: November 10, 2014, 05:39:13 pm »

I opet jedna malo starija snimljena u Beogradu negdje 1910. godine. Moram priznati da su me uniforme i kape (i šljem) oficira malo zbunili
ali nije iz vremena okupacije jer se viju zastave Srbije i Njemačke. Pretpostavljam da se radi o posijetu neke Njemačke vojne delegaciji
vojsci kraljevine Srbije.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1042 on: November 10, 2014, 05:45:06 pm »

I još jedna iz 1934. godine, doček mladog kralja Petra II na glavnoj željezničkoj stanici u Beogradu. Postrojeni oficiri su u stavu pozdrava
a sablje su donjim dijelom izbačene naprijed. Na jednoj od prethodnih fotografija vidjeli smo da su oficir imali sablje vertikalno prema dolje,
a podoficiri donjim dijelom koso naprijed. Zanima me da li netko možda zna kako su propisi to regulirali?

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1043 on: November 10, 2014, 10:30:24 pm »

Koliko ja primećujem i oficir i podoficiri su sablju nosili na jednak način. U stavu mirno su prihvatali sablju levom rukom (šakom) za korice tako da ne visi  i okretali je vrhom korice  napred tako da bude malo izbačena (pod nekim uglom).
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1044 on: November 11, 2014, 06:54:14 am »

Koliko ja primećujem i oficir i podoficiri su sablju nosili na jednak način. U stavu mirno su prihvatali sablju levom rukom (šakom) za korice tako da ne visi  i okretali je vrhom korice  napred tako da bude malo izbačena (pod nekim uglom).

Pa to što ste naveli meni dijeluje logično, ali na ovoj fotografiji mi se čini da oficiri sablje imaju vertikalno dolje (i ako se sablje slabo vide
kod oficira u prvom redu vide se samo "drške" valjda od šinjela, možda malo bolje kod onih u drugom redu ali te mi zaista izgledaju
vertikalno), a podoficiri imaju  nagnute to nije upitno. Možda je i radi kuta snimanja da sablje oficira dijeluju da su u položaju vertikalno
prema dolje?

Meni je zaista logično da i oficiri i podoficiri imaju sablje u jednakom položaju kada su u istom stavu. Ali možda je bilo pravilo da u dvoredu
prvi red ima nagnute sablje, a drugi ne?


* GARDISTI NA DOČEKU NA ŽELJEZNIČKOJ STANICI.jpg (188.08 KB, 1229x773 - viewed 155 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1045 on: November 11, 2014, 03:07:54 pm »

Pa, na slici u tvom prethodnom postu su postrojeni visoki oficiri kako dočekuju maloletnog kralja. I svi drže sablje jednako kao podoficiri na ovoj slici.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #1046 on: November 11, 2014, 04:21:21 pm »

I opet jedna malo starija snimljena u Beogradu negdje 1910. godine. Moram priznati da su me uniforme i kape (i šljem) oficira malo zbunili
ali nije iz vremena okupacije jer se viju zastave Srbije i Njemačke. Pretpostavljam da se radi o posijetu neke Njemačke vojne delegaciji
vojsci kraljevine Srbije.

Ovdje ima više zastava. Lako je prepoznati tursku, ali odsustvo boje ne dopušta spekulacije o drugim zastavama. Ona zastava koja se čini kao srpska mogla bi biti i ruska. Čini se da je riječ o nekom multilateralnom sastanku vojnih delegacija. Je li uopće riječ o Beogradu? Ako jest, koja zgrada je na slici?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1047 on: November 11, 2014, 04:31:48 pm »

Moje "stručno" mišljenje (u vezi zadnje fotke),da se ovdje radi o različitim šinjelima.Kod oficira su izgleda imali otvor,kroz koji se uvlačila sablja,a kod podoficira ga nije bilo.Prema tome su zauzimali stav mirno,jer bi bilo "nezgodno"da im se šinjel nabora prama  napred,pa bi ženske mogle tko zna što misliti.  Cheesy Inače da dodam da me onaj u drugom redu sa visoko podignutim opasačem podsjeća na nekog oficira iz K.Rojca mislim da se zvao Kraljek.Taj je bio preko 2 m i kad je bio dežurni,on je izgledao tako.Opasač mu je bio ispod pazuha.Samo što je on imao i uprtač,pa ili se nije mogao dovoljno otpustiti ili je imao premali "broj" opasača.

Poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1048 on: November 11, 2014, 06:05:55 pm »

Dijelim Karlovo misljenje oko kroja sinjela oficira i podoficira; da nije ovo isti visoki oficir?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zagreb 1932.jpg (340.95 KB, 1496x996 - viewed 213 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1049 on: November 11, 2014, 06:19:50 pm »

Dijelim Karlovo misljenje oko kroja sinjela oficira i podoficira; da nije ovo isti visoki oficir?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
To je ona s vinčanja?
Logged
Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.