PALUBA
April 19, 2024, 06:27:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1082659 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1050 on: November 11, 2014, 06:21:13 pm »

....dodaj koji podatak.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1051 on: November 11, 2014, 06:27:34 pm »

Uz ovu na delcampe bila je još ponuđena slika oficira s mladom. Sve snimljeno u nekoj zagrebačkoj ulici.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1052 on: November 11, 2014, 06:41:01 pm »

Moje "stručno" mišljenje (u vezi zadnje fotke),da se ovdje radi o različitim šinjelima.Kod oficira su izgleda imali otvor,kroz koji se uvlačila sablja,a kod podoficira ga nije bilo.Prema tome su zauzimali stav mirno,jer bi bilo "nezgodno"da im se šinjel nabora prama  napred,pa bi ženske mogle tko zna što misliti.  Cheesy Inače da dodam da me onaj u drugom redu sa visoko podignutim opasačem podsjeća na nekog oficira iz K.Rojca mislim da se zvao Kraljek.Taj je bio preko 2 m i kad je bio dežurni,on je izgledao tako.Opasač mu je bio ispod pazuha.Samo što je on imao i uprtač,pa ili se nije mogao dovoljno otpustiti ili je imao premali "broj" opasača.

Poz.

Pa što se tiče šinjela, to bi objašnjenje moglo biti ono pravo, viđao sam ponegdje izvedbe šinjela koji su imali otvor za sablju, tako da bi se
vani vidjela samo drška od sablje.

A u vezi onog visokog oficira iz Mašinske, zaista je bio jedan koji je u Mašinsku došao kao potporučnik i iz nje 1974. otišao za Split kako
rekoše ovdje ostali, da ide za potpukovničkim činom jer ga u Puli ne bi mogao lako dobiti. Bio je visok preko 2m. Otac mi je pričao jedan
svoj doživljaj u vezi njega (Kraljeka) i njegovog klasića potporučnika Dugine (koji je bio vrlo nizak što bi rekli metar i cvancik).  Kada su oni
tek došli na službu u Mašinsku oca je poslao Načelnik da potraži potporučnika Duginu i moj otac je nepoznajući ih tada pristupio Kraljeku i
obratio mu se "druže potporučniče da li ste vi potporučnik Dugina?" Ovaj se je naljutio misleći da ga otac zeza pa ga je poslao u rodni kraj
i dodao"vidiš li onog kepeca, e to ti je potporučnik Dugina". Ne znam da li su svi detalji vjerno prepričani ali tako se ja sada toga prisjetih
kada ste spomenuli Kraljeka, pa sam time i malo iskočio iz teme nadam se da nećete zamjeriti.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1053 on: November 11, 2014, 06:42:27 pm »

Dijelim Karlovo misljenje oko kroja sinjela oficira i podoficira; da nije ovo isti visoki oficir?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pa meni se čini da je oficir na ovoj fotografiji desno onaj visoki oficir iz drugog reda s prethodne fotografije. Rekao bih da i na ovoj
fotografiji nosi malo previsoku ešarpu u odnosu na druge oficire. Činovi tj. epolete se ne vide jasno ali čini mi se da nemaju po sredini onu
"crtu" (prorez) koju su imali niži oficiri od potporučnika do kapetana I klase, već da je epoleta u jednom komadu što bi onda moglo značiti
da je viši oficir, ali to mi se samo čini ne mogu baš tvrditi.
« Last Edit: November 11, 2014, 06:49:31 pm by zpetrov9 » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1054 on: November 11, 2014, 09:10:47 pm »


Zaista nisam siguran da li se radi o istoj osobi.Sjenka je na licu pa se ne vidi dobro.Ako bih sudio prema tijelu mogao bi biti,kod nas se kaže prilično je "neformast".Ramena mu nisu široka prema visini.

@zpetrov-u bioh napisao u vezi Kraljeka da najvjerovatnije mislimo na istu osobu.Nisam sigura ali po sjećanju mislim da nam je baš on predavao tehničko crtanje(možda se zvalo i nacrtna geometrija,ne sjećam se dobro,a i miješam,jer sam taj predmet imao i u građanstvu).Sjećam se prvog časa kad nam je doneo cijev sa prirubnicom.Posle upoznavanja taržio je da svako od nas napravi skicu predmeta slobodno rukom.Ja sam to izgleda shvatio "suviše slobodno".Nacrtao sam prirubnicu ali sa jednom rupom za vijke više.On mi je  pred cijelom klasom rekao:"a ha,evo imamo i Pikasa,e zapamtite kod mene to nemože.Ovdje će te morati biti izuzetno precizni itd..".
Inače o njemu vjerovatno trebaju znati i @ORIĆAREB i @Vlade,jer pretpostavljam da je i njima predavao,mada nisam siguran,jer su oni školovani po drugom sistemu.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1055 on: November 11, 2014, 09:39:56 pm »


Zaista nisam siguran da li se radi o istoj osobi.Sjenka je na licu pa se ne vidi dobro.Ako bih sudio prema tijelu mogao bi biti,kod nas se kaže prilično je "neformast".Ramena mu nisu široka prema visini.

@zpetrov-u bioh napisao u vezi Kraljeka da najvjerovatnije mislimo na istu osobu.Nisam sigura ali po sjećanju mislim da nam je baš on predavao tehničko crtanje(možda se zvalo i nacrtna geometrija,ne sjećam se dobro,a i miješam,jer sam taj predmet imao i u građanstvu).Sjećam se prvog časa kad nam je doneo cijev sa prirubnicom.Posle upoznavanja taržio je da svako od nas napravi skicu predmeta slobodno rukom.Ja sam to izgleda shvatio "suviše slobodno".Nacrtao sam prirubnicu ali sa jednom rupom za vijke više.On mi je  pred cijelom klasom rekao:"a ha,evo imamo i Pikasa,e zapamtite kod mene to nemože.Ovdje će te morati biti izuzetno precizni itd..".
Inače o njemu vjerovatno trebaju znati i @ORIĆAREB i @Vlade,jer pretpostavljam da je i njima predavao,mada nisam siguran,jer su oni školovani po drugom sistemu.

Poz.

Mislim da govorimo o istoj osobi tj. pišemo. Između ostalog predavao je i tehničko crtanje ali kasnije i tehnologiju ako se dobro sječam.
« Last Edit: November 11, 2014, 10:07:25 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1056 on: November 12, 2014, 02:58:37 pm »

A evo jedne ratne fotografije iz I svjetskog rata na kojoj su pripadnici komitske čete majora Voje Tankosića, snimljene 1915. godine.
Imaju dosta raznolike uniforme.


* Komitska četa majora Voje Tankosića iz 1915.jpg (189.92 KB, 1206x773 - viewed 186 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #1057 on: November 12, 2014, 05:01:16 pm »

Судећи по качаку са белим кечетом на глави, слика је вероватно настала 1911. године у Ругову за време тајног састанка Аписа и Танкосића са Исом Бољетинцем. За ту прилику и Апис се прерушио у Шиптара.
Наиме, кад су младотурци узели власт (1908), и Србима и Арнаутима на Косову и Метохији било је теже него у старом режиму, па су на кратко време заборавили на међусобна непријатељства, и у потаји се договарали о заједничкој борби против жонова.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1058 on: November 12, 2014, 06:00:31 pm »

Судећи по качаку са белим кечетом на глави, слика је вероватно настала 1911. године у Ругову за време тајног састанка Аписа и Танкосића са Исом Бољетинцем. За ту прилику и Апис се прерушио у Шиптара.
Наиме, кад су младотурци узели власт (1908), и Србима и Арнаутима на Косову и Метохији било је теже него у старом режиму, па су на кратко време заборавили на међусобна непријатељства, и у потаји се договарали о заједничкој борби против жонова.

Pa ja za godinu ne mogu tvrditi drugo već ono što sam prepisao sa poleđine razglednice gdje je štamparija odštampala da je to iz 1915.
godine. Moguće je da su i oni pogrešili, zaista ne poznajem dobro uniforme tog vremena pa da bih po njima mogao procijeniti. U svakom
slučaju fotografija mi se učinila zanimljivom. Evo prilažem i sken poleđine.


* Komitska četa majora Voje Tankosića iz 1915. 2.jpg (84.23 KB, 1015x634 - viewed 102 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1059 on: November 12, 2014, 06:11:03 pm »

Судећи по качаку са белим кечетом на глави, слика је вероватно настала 1911. године у Ругову за време тајног састанка Аписа и Танкосића са Исом Бољетинцем. За ту прилику и Апис се прерушио у Шиптара.
Наиме, кад су младотурци узели власт (1908), и Србима и Арнаутима на Косову и Метохији било је теже него у старом режиму, па су на кратко време заборавили на међусобна непријатељства, и у потаји се договарали о заједничкој борби против жонова.

Pa ja za godinu ne mogu tvrditi drugo već ono što sam prepisao sa poleđine razglednice gdje je štamparija odštampala da je to iz 1915.
godine. Moguće je da su i oni pogrešili, zaista ne poznajem dobro uniforme tog vremena pa da bih po njima mogao procijeniti. U svakom
slučaju fotografija mi se učinila zanimljivom. Evo prilažem i sken poleđine.

Pa to je logično. Razglednica je štampana kasnije od snimljene fotogrfije. To je inače tako. Tek kad se situacija smiri,
a snimljeni materijal ima naznaka za prođu u bilo kom smislu, pušta se u štampu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1060 on: November 16, 2014, 09:55:59 am »

Evo i jedne stare fotografije mornara Kraljevske Ratne Mornarice iz vremena Kraljevine Jugoslavije. Zanimljiva je "mašna" koju su imali na
prsima. Šteta što je fotografija vremenom dosta oštečena, ali je zanimljiva uspomena.


* Fotografija mornara Kraljevske Ratne Mornarice.jpg (230.6 KB, 1171x1327 - viewed 124 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1061 on: November 16, 2014, 07:38:36 pm »

Evo fotografija vojnika u starim uniformama baš na današnji dan. Preuzeto sa stranica grada Beograda povodom službenog postavljanja
spomenika Ruskom Caru Nikolaju II Romanovu u Djevojačkom parku (plato nasuprot zgrada starog i novog dvora gdje je nekada bilo
Rusko poslanstvo). Ako administratori smatraju da možda na ovoj stranici nije mjesto jer je fotografija od danas neka je skinu i ja sam
se dugo dvoumio dali da je postavim, ali radi vojnika u starim uniformama sam se odlučio za postavljanje.


* Beograd 16. 11. 2014 Spomenik Caru Nikolaj II Romanovu.jpg (819.38 KB, 2000x1329 - viewed 78 times.)

* Beograd 16. 11. 2014 Spomenik Caru Nikolaj II Romanovu 2.jpg (323.35 KB, 1230x797 - viewed 137 times.)
« Last Edit: November 16, 2014, 07:39:40 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1062 on: November 17, 2014, 09:29:48 am »

Evo i dva skena starijih fotografija iz I svjetskog rata koje sam pronašao na stranicama politikinog zabavnika. Prikazuju ondašnjeg regenta
Aleksandra Karađorđevića sa oficirima u uniformama vojske kraljevine Srbije.


* Krf 1916. princ-regent Aleksandar.jpg (378.48 KB, 1278x814 - viewed 122 times.)

* Regent Aleksandar 01-1917. s oficirima.jpg (303.62 KB, 790x623 - viewed 93 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1063 on: November 17, 2014, 09:34:15 am »

I još jedna iz prvog svjetskog rata, sken Francuske razglednice koj prikazuje Antantine savezničke generale pa je tu i Srpski oficir. samo
mi na toj fotografiji čudno djeluje Talijan i ako je Italija službeno 1915. stupila u rat na strani sila Antante, Talijani kao saveznici mi nikako
ne idu, ali tada su bili.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1064 on: November 17, 2014, 05:20:22 pm »

Evo i dvije fotografije Srpskih komita s početka XX vijeka. Kako možemo primjetiti i u komitama je bilo žena-vojnika i ako je to onda bila
prava rijetkost.

Malo me iznenađuje da su i žena i muškarac na drugoj fotografiji obuveni samo u opanke, očekivao sam ipak neki oblik čizama ili cipela,
barem kao komita na prvoj fotografiji.


* Srpski komita oko 1912. godine.jpg (130.05 KB, 722x1107 - viewed 143 times.)

* Žena komita 1912.jpg (209.12 KB, 1019x656 - viewed 81 times.)
Logged
Pages:  1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.