PALUBA
March 28, 2024, 12:46:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare vojničke fotografije  (Read 1075477 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1125 on: November 22, 2014, 10:09:06 am »

Pronašao sam i ove skenove pripadnika Brodarske komande Srpske vojske iz vremena I svjetskog rata. Zanimljive su i radi raznolikosti
uniformi kao i što su to prikazani i prvi početci stvaranja Riječne ratne flotile.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na fotografiji nikako ne moze biti Brodarska komanda 1916.g. kako je napisano. Fotografija je nastala nakon ISR; za vrijeme admirala Troubridgea......

Zaista ne znam, fotografija je preuzeta s tekstom i godinom na njoj. Nije mi jasno zašto su napisali pogrešnu godinu, možda im se potkrala
pogreška kod štampanja, a da je nisu na vrijeme primjetili?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1126 on: November 22, 2014, 11:44:57 am »

Moglo bi se pretpostaviti da su na fotografiji mornari, podoficiri i oficiri kao i pripadnici KoV snimljeni iza sredine 1919.g.
Mornaricki dio pripada novoformiranoj Direkciji recnog brodarstva koja je usljed organizatorskih potreba u svojom pocecima imala vise vojni karakter.
Sastavljen je stab iz personala Odjeljenja za mornaricu koji se upravo formirao u Zemunu uz naslanjanje na visi personal Srpskog brodarskog drustva.
U pocetku je za nacelnika staba (Direkcije) izabran pbb Domainko, adjutanti se mijenjaju....Konjovic, Steznja, Draskovic...... 
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1127 on: November 22, 2014, 05:26:19 pm »

Pronašao sam i ove skenove pripadnika Brodarske komande Srpske vojske iz vremena I svjetskog rata. Zanimljive su i radi raznolikosti
uniformi kao i što su to prikazani i prvi početci stvaranja Riječne ratne flotile.


Ovde se može pročitati o Jadru.
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,23400.msg365324/topicseen.html#top
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1128 on: November 22, 2014, 06:44:52 pm »

Evo jedne fotografije iz dvadesetih godina prošlog vijeka, tri mlada oficira vojske kraljevine SHS u Zagrebu.


* Oficiri vojske Kraljevine SHS.jpg (208.2 KB, 1242x838 - viewed 251 times.)
« Last Edit: November 22, 2014, 06:46:06 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1129 on: November 22, 2014, 06:47:44 pm »

Još jedna fotografija dva prijatelj oficira vojske kraljevine Jugoslavije, lijevo je pješadijski poručnik i desno zrakoplovni kapetan 1. klase.


* Oficiri vojske kraljevine Jugoslavije.jpg (206.86 KB, 1235x876 - viewed 342 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1130 on: November 22, 2014, 06:49:25 pm »

I jedna fotografija pješadijskog pukovnika vojske kraljevine Jugoslavije. Mjesto i godina snimanja nepoznati.


* Pukovnik vojske kraljevine Jugoslavije.jpg (141.75 KB, 776x1068 - viewed 358 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1131 on: November 22, 2014, 06:52:29 pm »

Jedna zanimljiva fotografija postrojenog pješadijskog puka, jedan dio ima šljemove, a drugi dio više u pozadini bih rekao da imaju samo kape
na glavama. Smotru pored pješadijskih oficira vrši i jedan mornarički, čini mi se da je po činu kapetan bojnog broda. Oficir u prvom planu bi
mogao biti možda i general jer čini mi se da na rukavima ima zvjezdice, ali je slaba oštrina za točno tvrditi.


* Vojska kraljevine Jugoslavije smotra puka.jpg (454.06 KB, 2107x1187 - viewed 460 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1132 on: November 22, 2014, 06:58:03 pm »

Jedna od rijeđih fotografija na kojima sam vidio vojnike NDH koji su služili u Njemačkim uniformama u Holandiji 1944. godine. Čini mi se
da bi na rukavima trebali imati oznaku NDH ali to se na ovoj fotki ne vidi, samo na poleđini piše da je to uspomena na 3 roj (odjeljenje)
i datum. Fotografija je snimljena na brzinu pa oštrina nije baš najbolja.


* Vojnici NDH u mjestu Breda-Holandija 1944. godine.jpg (509.05 KB, 2359x1331 - viewed 224 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1133 on: November 22, 2014, 07:25:02 pm »

Jedna zanimljiva fotografija postrojenog pješadijskog puka, jedan dio ima šljemove, a drugi dio više u pozadini bih rekao da imaju samo kape
na glavama. Smotru pored pješadijskih oficira vrši i jedan mornarički, čini mi se da je po činu kapetan bojnog broda. Oficir u prvom planu bi
mogao biti možda i general jer čini mi se da na rukavima ima zvjezdice, ali je slaba oštrina za točno tvrditi.

Mislim da se ipak radi o nekom admiralu. Kad se uveća slika, čin tako djeluje... Wink
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1134 on: November 23, 2014, 07:21:50 am »

Jedna zanimljiva fotografija postrojenog pješadijskog puka, jedan dio ima šljemove, a drugi dio više u pozadini bih rekao da imaju samo kape
na glavama. Smotru pored pješadijskih oficira vrši i jedan mornarički, čini mi se da je po činu kapetan bojnog broda. Oficir u prvom planu bi
mogao biti možda i general jer čini mi se da na rukavima ima zvjezdice, ali je slaba oštrina za točno tvrditi.

Mislim da se ipak radi o nekom admiralu. Kad se uveća slika, čin tako djeluje... Wink
Nisam najsigurniji u to, koliko se sječam iz nekih knjiga vidio sam da su mornarički oficiri KRM na rukavima imali slično kao Austro-Ugarski
jednu debelu crtu i odgovarajući broj tanjih već od čina kapetana korvete, a admirali su imali tu debelu puno deblju ili širu.

Slika nije jako oštra, a na šapki mi se čini da ima samo jednostruki zlatni oplet-vjenac, admirali obično imaju dvostruki. Zato sam i bio
pretpostavio da se radi o kbb, ali nisam siguran sto posto.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1135 on: November 23, 2014, 08:36:23 am »

Jedna zanimljiva fotografija postrojenog pješadijskog puka, jedan dio ima šljemove, a drugi dio više u pozadini bih rekao da imaju samo kape
na glavama. Smotru pored pješadijskih oficira vrši i jedan mornarički, čini mi se da je po činu kapetan bojnog broda. Oficir u prvom planu bi
mogao biti možda i general jer čini mi se da na rukavima ima zvjezdice, ali je slaba oštrina za točno tvrditi.

Mislim da se ipak radi o nekom admiralu. Kad se uveća slika, čin tako djeluje... Wink
Nisam najsigurniji u to, koliko se sječam iz nekih knjiga vidio sam da su mornarički oficiri KRM na rukavima imali slično kao Austro-Ugarski
jednu debelu crtu i odgovarajući broj tanjih već od čina kapetana korvete, a admirali su imali tu debelu puno deblju ili širu.

Slika nije jako oštra, a na šapki mi se čini da ima samo jednostruki zlatni oplet-vjenac, admirali obično imaju dvostruki. Zato sam i bio
pretpostavio da se radi o kbb, ali nisam siguran sto posto.
U nastavku gornjeg pronašao sam taj isječak o činovima u Vojsci Kraljevine Jugoslavie, pa se tu vide i mornarički činovi. Mislim da "naš"
mornarički oficir ima čin koji je na slici označen brojem 29, a to bi trebao biti kapetan bojnog broda. Prilažem sken.


* Jugoslovenska kraljevska vojska - oznake činova.jpg (248.18 KB, 870x1016 - viewed 475 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1136 on: November 23, 2014, 08:46:57 am »


Nebitno da li sam u pravu.  Wink

Dopuna je sjajna....
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1137 on: November 23, 2014, 09:47:38 am »

Jedna zanimljiva fotografija postrojenog pješadijskog puka, jedan dio ima šljemove, a drugi dio više u pozadini bih rekao da imaju samo kape
na glavama. Smotru pored pješadijskih oficira vrši i jedan mornarički, čini mi se da je po činu kapetan bojnog broda. Oficir u prvom planu bi
mogao biti možda i general jer čini mi se da na rukavima ima zvjezdice, ali je slaba oštrina za točno tvrditi.

Pronašao sam i ovu staru fotografiju koja prikazuje počasnu jedinicu jednog od pukova vojske Kraljevine Jugoslavije. Vidi se u prvom planu
armijski general vojske Jugoslavije i osoba u admiralskoj uniformi ali za nju nisam siguran da se radi o Jugoslavenskom admiralu ili je to neki
stranac u posjeti.

Zastava puka mi se čini da je prošla kroz neke bitke pa bih zato pretpostavio da se radi o ratnoj zastavi puka. Na žalost u godinu snimanja
nisam siguran, bilo je uz jedan upitnik navedena 1930?

Ipak fotografija je zanimljiva.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1138 on: November 23, 2014, 10:03:03 am »

I još jedna smotra, ali samo oficira. general D. Simović tada Načelnik Generalštaba  se rukuje s oficirima u bijelim svečanim uniformama.
Pretpostavljam da se radi o mornaričkim oficirima, imaju svečane oficirske bodeže (a ne sablje) ali me malo zbunjuju amblemi na šapkama
koji se nedovoljno oštro vide. Možda su tu i mornarički piloti. Čini mi se da neki oficiri imaju malo drugačije ambleme ili je to samo optička
varka? Ipak mislim da je fotografija zanimljiva za pogledati.


* General D. Simović vrši smotru oficira 1940.jpg (209.33 KB, 1042x763 - viewed 286 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1139 on: November 23, 2014, 10:07:11 am »

Da ne zanemarim i obične mornare iz vremena Mornarice Kraljevine Jugoslavije evo dvije fotografije. Troje mornara u bijelim uniformama su
mornari s podmornice Nebojša koja je 1941. prebjegla saveznicima izbjegavši tako predaju Italijanima. Oni su zakasnil pa su ostali na kopnu
i kasnije su se pridružili NOP-u.


* Mornari Jugoslavenska Kraljevska Mornarica 1933.jpg (133.75 KB, 1122x753 - viewed 172 times.)

* Mornari KRM članovi posade podmornice Nebojša.jpg (51.82 KB, 750x465 - viewed 246 times.)
Logged
Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.