PALUBA
March 28, 2024, 06:16:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Down
  Print  
Author Topic: PAT 20/3 M55  (Read 69646 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #90 on: June 02, 2019, 11:06:08 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tumblr_ovzfjkbZFN1u0l55ro1_1280.jpg (405.13 KB, 1207x1159 - viewed 137 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #91 on: November 05, 2020, 02:22:07 pm »



Fotografija iz JNA, nema podataka na pozadini.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PAT M55 20x3.jpg (1641.36 KB, 2588x3494 - viewed 58 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 459



« Reply #92 on: November 05, 2020, 03:02:58 pm »

Možda je bilo na temi o ratu u Nagorno-Karabahu, ali mislim da ne mari i ovde, na "pravoj" temi.

Videli smo i ranije u vojsci tzv. Republike Arcah (Nagorno-Karabah),čak su Azeri zarobili nekoliko primeraka, ali nismo do sada postavljali ovde.
Dakle, veoma zanimljiva kombinacija Jugoslovenskog protivavionskog topa M-55 20/3 mm na šasiji sovjetske oklopne gusenične amfibije MT-LB u vojsci tzv. Republike Arcah....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MTLB 20 3 mm 2.jpg (56.7 KB, 1080x600 - viewed 16 times.)

* MTLB 20 3 mm.jpg (72 KB, 1079x626 - viewed 16 times.)

* MTLB 20 3 mm 3.jpg (171.84 KB, 850x478 - viewed 45 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #93 on: November 05, 2020, 03:37:44 pm »



Jeste zanimljiva kombinacija, ali je pitanje koliko je korisna na savremenom bojištu.  Smiley


Sam M55 je zastareo u svakom smislu, ovako montiran na MT-LB neće biti ništa bolji. Realno, kako amfibije MT-LB nemaju neku svrhu na Karabahu, nisu znali šta če sa njima pa su na njih montirali naše M55 koje su imali isto tako, a ni sa njima nisu znali šta će   laugh

Pretpostavljam da je zamišljena kombinacija namenjena za dejstvo po niskoletećim BPL ili krstarećim projektilima. Ali kad protivnik koristi BPL koje lete preko 5000 metara, ne vidim neku svrhu osim da posluže kao meta/mamac umesto nekog korisnijeg sistema koji bi jermeni mogli izgubiti pri napadu drona.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #94 on: November 05, 2020, 03:41:28 pm »



Jeste zanimljiva kombinacija, ali je pitanje koliko je korisna na savremenom bojištu.  Smiley


Sam M55 je zastareo u svakom smislu, ovako montiran na MT-LB neće biti ništa bolji. Realno, kako amfibije MT-LB nemaju neku svrhu na Karabahu, nisu znali šta če sa njima pa su na njih montirali naše M55 koje su imali isto tako, a ni sa njima nisu znali šta će   laugh

Pretpostavljam da je zamišljena kombinacija namenjena za dejstvo po niskoletećim BPL ili krstarećim projektilima. Ali kad protivnik koristi BPL koje lete preko 5000 metara, ne vidim neku svrhu osim da posluže kao meta/mamac umesto nekog korisnijeg sistema koji bi jermeni mogli izgubiti pri napadu drona.

Ili da praše po pešadiji.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #95 on: November 05, 2020, 03:49:41 pm »


Ili da praše po pešadiji.

Ili to ... podseća me na neke naše "projekte"  Smiley


Što bi profesor dr Momčilo Milinović rekao, "to su divne stvari"  Cheesy

Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #96 on: November 05, 2020, 06:05:00 pm »



Jeste zanimljiva kombinacija, ali je pitanje koliko je korisna na savremenom bojištu.  Smiley


Sam M55 je zastareo u svakom smislu, ovako montiran na MT-LB neće biti ništa bolji. Realno, kako amfibije MT-LB nemaju neku svrhu na Karabahu, nisu znali šta če sa njima pa su na njih montirali naše M55 koje su imali isto tako, a ni sa njima nisu znali šta će   laugh

Pretpostavljam da je zamišljena kombinacija namenjena za dejstvo po niskoletećim BPL ili krstarećim projektilima. Ali kad protivnik koristi BPL koje lete preko 5000 metara, ne vidim neku svrhu osim da posluže kao meta/mamac umesto nekog korisnijeg sistema koji bi jermeni mogli izgubiti pri napadu drona.

Protiv an-2 dronova je sasvim odgovarajuce oruzije
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 459



« Reply #97 on: November 05, 2020, 11:24:48 pm »

Ne samo što je zanimljivo, nego je vozilo amfibija, bolje oklopljeno nego naš BOV, stabilniji u vožnji (to bez daljnjeg), bolja prohodnost (guseničar), niža silueta...
A sa druge strane, mizeran efikasan domet od 1000 metara po visini za vazdušne ciljeve, deluje efikasno samo protiv krstarećih raketa i eventualno kamikaza dronova u završnoj fazi leta ka meti. Sve u svemu, u smislu PVO, danas potpuno prevaziđen, ali ako nemaš drugo oružje, sve se koristi što imaš.

Tokom rata 1999-te, jedinice 20/3 mm iz sastava RV i PVO imale uspeha samo kod gađanja krstarećih raketa. Kod mornarice nisu ništa pogodili (za razliku od PAT 40 mm L-70 Bofors koji je sasvim solidno odradio posao), dok kod ARJ PVO Kopnene vojske nema takve vrste podataka po oruđima i sistemima.

Što se tiče borbe protiv pešadije i lako oklopljenih vozila, može se i dalje efikasno koristiti. I tu je problem mali domet i potreba vođenja bliske borbe. S obzirom da je bolje oklopljen od našeg BOV-a, ima nižu siluetu i bolju prohodnost (guseničar) može se taktički bolje i raznovrsnije upotrebiti.

Velika brzina paljbe, često se srednji automat ne puni radi brže popune, kod gađanja ciljeva u VaP-u, a kod gađanja ciljeva na zemlji (lako oklopljenih pojediniačnih) ponekad se SAMO srednji automat puni radi veće preciznosti iz srednjeg automata i bržeg punjenja.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #98 on: November 06, 2020, 10:16:57 am »

Ima li možda neko nacrte (3 plana) i dimenzije ovog topa? Možda bih se pozabavio samogradnjom makete Smiley

Evo i ja ću biti dosadan... Grin
jel netko ima ili može uputiti na nacrte topa i postolja, ne zanima me čak ni donji dio, "kotači" već trocijevni komplet, za montirati na brod ili recimo bov  Cool

Koliko sam shvatio to je zapravo HS 804?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #99 on: November 06, 2020, 10:38:37 am »


M-55, M-171 i M-75 sve su varijante HSS-804, koji je malo usavršena verzija još predratnog HSS-404. Naše verzije razlikuju se po lafetu, broju automata, načinu ugradnje na podvozje, na palubu ili na vozilo.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #100 on: December 16, 2021, 03:05:31 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* a123480251f7831944da76d90355c7de.jpg (62.92 KB, 535x720 - viewed 18 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #101 on: December 16, 2021, 05:17:49 pm »

Jedan put sam tražio malo više o ovom nišanskom sistemu J-171 i ništa nisam uspio naći.
Kako to uopće radi, vidio sam dosta slika pa topova gdje operater gleda dolje u nekakvu optiku.

Ima li netko da to malo bolje objasni, princip rada i to.

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 459



« Reply #102 on: December 16, 2021, 05:33:08 pm »

Jedan put sam tražio malo više o ovom nišanskom sistemu J-171 i ništa nisam uspio naći.
Kako to uopće radi, vidio sam dosta slika pa topova gdje operater gleda dolje u nekakvu optiku.

Ima li netko da to malo bolje objasni, princip rada i to.

poz.

PAT 30/2 mm "Praga V3S" je imala prstenastu rešetku kao "pomoćnu" nišansku spravu za početno usmeravanje ka vazdušnom cilju (posle su i to skinuli) PAMNS (protivavionska mehanička nišanska sprava). Kada se završi usmeravanje, nišandžija spušta glavu na okular hidraulične nišanske sprave, postavlja obe ruke oko upravljačke palice i naslanja kolena na poluge za blokiranje kursora. Tada počinje nišanjenje cilja tako što se palica (džojstik) koja se nalazi između ruku nišandžije pomera tako da se krst končića poklopi sa ciljem. Istovremeno sa tim, pomera se i spirala preticanja, koja se pomera napred ili nazad u zavisnosti od brzine cilje, odnosno od brzine pomeranja upravljačke palice od strane nišandžije, radi praćenja cilja. Presek spirale preticanja i prave linije kretanja cilja odnosno prividnog kursa je tačka u koju će dvocevni top gađati.

Kada se cilj nanišani i postoji stabilan odraz krsta končića na cilju i kada je vreme da se cilj izvede u tačku preseka prividnog kursa i spirale, nišandžija kolenom pritiska polugu ka unutra čime blokira prividni kurs- kursor. Tada je nišan zabravljen i nišandžija otvara vatru. Nakon otvaranja vatre, ponovo odblokira prividni kurs - kursor kolenom na polugu i ponovo nišani da gađa, ako nije pogodio ili ako još ima vremena da dejstvuje na taj cilj...

Prilog skica (mojih ruku delo, iz sećanja za vreme školovanja)...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Praga Skica nišanjenja.jpg (19.99 KB, 683x384 - viewed 8 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #103 on: December 16, 2021, 06:22:50 pm »

Na koji način se određuje brzina cilja, odokativno?

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 459



« Reply #104 on: December 16, 2021, 06:40:38 pm »

Na koji način se određuje brzina cilja, odokativno?

poz.

Pa brzinu faktički određuje sama nišanska sprava, spirala preticanja. U smislu određivanja tačke preticanja, naravno.
A kako se određuje kojom brzinom leti avion - odokativno, ali su rešetkaste (prstenaste) nišanske sprave pružale određene opcije za procenu brzine cilja...Već sam zaboravio detalje. Te sprave su kasnije ionako skinute....
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.