PALUBA
April 20, 2024, 06:25:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Yu Supersonik ili projekat Novi Avion  (Read 216156 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #255 on: October 22, 2014, 09:43:49 am »

I još ove dve koje su već viđane, a i verovatno ih ima u samoj temi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* YUSupersonik1.jpg (110.95 KB, 1230x759 - viewed 133 times.)

* YUSupersonik3.jpg (134.04 KB, 1219x602 - viewed 144 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #256 on: October 22, 2014, 09:57:15 am »

Stavio sam ja jednu fotografiju kad su stigli na Željavu Smiley , no sve u svemu šteta što jedan ovakav projekt kao i mnogi drugi nije zaživio do kraja.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #257 on: October 22, 2014, 03:30:18 pm »

Danas me je zvao prijatelj o kojem sam juče pisao. Profesor, doktor, itd, koji je nekad radio na Novom avionu. Prave muzej o Čajevcu, a koji će biti na Elektro fakultetu u Banja Luci. Moći će se vidjeti dijelovi ovog aviona koji su ostali "u životu".

Vlado
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #258 on: October 22, 2014, 09:14:40 pm »

Čini se da su najvažniji materijali korišteni za izradu komora sagruvanje goriva i plinske turbine, nacisti u drugom svjetskom ratu su, zbog nedostatka prikladne legure, pokušavali su da ohlade komoru za sagorijevanje i turbine pomocu vode.
« Last Edit: October 23, 2014, 09:55:18 am by trpe grozni » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #259 on: December 28, 2014, 11:24:38 pm »

Supersoničnu letelicu razvijali smo od 1982, smislili smo avion bolji čak od „F-16”!
Dragan Vujičić | 28. decembar 2014. 22:00 | Komentara: 0
General Savo Pustinja: Gađanje meta na 50 kilometara, pilotiranje glasom, bili revolucionarni izumi 1990. Prekinuli zbog Hrvata i Slovenaca 1991.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

KADA je juna 1991. na Pariskoj izložbi aviona “Burže” komandant Jugoslovenskog rat­nog vazduhoplovstva, ge­­neral Zvonko Jurjević, partnerima iz Francuske avio-industrije saopštio da Jugoslavija definitivno odustaje od razvoja i proizvodnje višenamen­skog nadzvučnog aviona NA, iz oka gospođe Gold­štajn, koja je u ime Francuza vodila pregovore, krenule su suze. Ni jugoslovenskom generalu Savi Pustinji, direktoru programa „NA“, koji o tome danas svedoči za “Novosti”, nije bilo lako, iako je još ranije znao da će na projekat biti stavljena tačka.

A sve je počelo 1982. godine, odmah posle završenog posla na “orlu”. U trenutku kada je NA obustavljen na njemu je ra­dilo više stotina vrhunskih stručnjaka. Bilo je planirano da prvih pet prototipova (tri jednoseda i dva dvoseda) polete 1995, a da serijska proizvodnja počne 1999.

Za potrebe Jugoslovenskog vazduhoplovstva predviđena je nabavka 200 letelica “NA”, do 2009. godine. Vazduhoplo­vna industrija SFRJ je spremala kadrove i tehnologije za proizvodnju. Partneri iz Francuske i Engleske zbog odnosa cene i kvaliteta jednomotornog aviona smatrali su da bi bilo moguće prodati do 500 primeraka.

Troškovi celog projekta (izrada svih 200 letelica, održavanje i le­­te­nje u periodu od 20 godina) bili su procenje­ni na i tada skromnih četiri milijarde dolara. Ju­goslovenska privreda je za potrebe proizvodnje NA trebalo da otvori oko 100.000 radnih mesta.

Pre desetak dana, u vreme kada se u našoj javnosti burno raspravljalo da li imamo znanja da napravimo strujomer, odnosno hardver i softver za njegovu ekspolataciju, u izdanju Generaštaba VS pojavio se dvotomni Zbornik radova o 100 godina srpskog vazduhoplovstva. U prilogu o razvoju “NA” general Sava Pustinja, čovek koji je vodio program ovog aviona, piše o stanju tehničke pameti na ovim prostorima pre skoro tri decenije.

ENGLEZI PSOVALI LONDON
RASPAD SFRJ u Žarkovu među stručnjacima nije razmatran kao opcija. Ipak, prema rečima generala Pustinje, pred kraj projekta Englezi su se povukli iz posla uz objašnjenje kako njihova vlada ne želi da nam proda tehnologiju koja je mlađa od sedam godina. Interesantno je da su engleski stručnjaci tada psovali London ni sami ne znajući da je već tada odlučeno da se SFRJ rasturi.
U Vazduhoplovnotehničkom institutu već 1987. godine postojao je lokalni “internet”, integrisan na tada napredni američki računar procesor VAKS 8.700 (jedini izvan zapadnih zemalja). Institut je umrežio optičkim kablovima svoje projektantske kapacitete i laboratorije, sva važnija radna mesta. Uspostavio je i ntegrisan sistem za projektovanje i istraživanje, ugradio savremeni i moćni softver. Bili su operativni aerotuneli.

Ispitivanje NA, koji je 1986. idejno projektovan u saradnji sa Marcel Dassaulta u Parizu i sa engleskom firmom British aerospace, pokazalo je da je naš avion u bliskoj vazdušnoj borbi bolji od američkog “F-16” u svih 10 simuliranih početnih uslova borbe.

Za dejstvo vazduh-zemlja, NA je planiran kao redak avion iz tog doba koji bi na ciljeve mogao da dejstvuje i sa distance od 50 kilometara u vazdušnom prostoru.

Francuska firma Snec­ma je razvila motor “M-88Y”, gde je Y bila oznaka za Jugoslaviju. To je tada bio najnapredniji višenamenski motor za nadzvučne jednomotorne avione, za sve režime leta.

Sedište pilota je projektovano nagnuto, tako da pilot može lakše da podnosi opterećenja u manevru. U institutskoj laboratoriji bila je u funkciji simulaciona kabina pilota, koja omogućava up­ravljanje glasom. Predvi­đena je još tada GPS i inercijalna navigacija aviona, a pilot je na viziru kacige imao sliku leta i događanja u vazduhu i zemlji.

General Pustinja je danas u 78. godini. Penzionisan je 1996. Bez čemera priča o propaloj prilici da nadzvučni višenamenski avion lansira našu zemlju u svet tehnološki srednjerazvijenih i dodaje da jugoslovenski nadzvučni avion nije bio crtež i fikcija, već program sa udarenim temeljima, koji je ubijen glupošću, zlobom i sebičnošću, kao, uostalom, i cela zemlja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Sećam se kada je 1984. u Beograd iz Pariza doputovao gospodin Žerar iz Marcel Dassaulta, koji je dugo bio njihov vodeći inženjer na razvoju naprednih letelica - priča general. - U to vreme mi smo shvatili da samostalno ne možemo da napravimo naprednu nadzvučnu letelicu 4. generacije. Obratili smo se za tehnološku podršku Francuzima i Englezima. Gospodin Žerar upravo je otišao u penziju i poslednji zadatak za francusku državu bio mu je da proceni da li Jugosloveni imaju naučni i proizvodni potencijal za ovakav posao. U Institutu i „Sokolu“ u Mostaru je bio zadovoljan viđenim potencijalom i kapacitetima sa kojima smo raspolagali, a kada smo stigli u Trstenik u “Petoletku” bio je fasciniran i zapanjen.

- Da sam juče umro, ne bih znao da na Balkanu postoji ovakva fabrika - nije krio oduševljenje.

STRUČNjACI U EGZILU
KADA je postalo jasno da od nadzvučnog jugoslovenskog aviona nema ništa, armija stručnjaka ostala je bez posla. Krenuli su po svetu, ostale su samo legende. Kada se preko dvadeset naših avio-inžinjera pojavilo 1992.u Kanadi u jednom gradu sa izrazito bogatom avio- industrijom, gradonačelnik je priredio svečanu večeru: - Vi ste došli da unapredite našu civilizaciju - rekao je. Dugo su u Kanadi svake nedelje dva kompletna fudbalska tima naših avio-inženjera igrali utakmice jedni protiv drugih.
Kako dalje priča general Pustinja, 1986. u biroima u Parizu i Beogradu stručnjaci iz naše zemlje i Francuske, odnosno Engleske, radili su zajedno. Idejnim projektom je obuhvaćeno devet varijanti za avion jednosed i dve za dvosed, napredne četvrte generacije. Ranije, Francuzi su razvili svoj avion “rafal”, na kojem su verifikovali najnaprednije tehnologije, a NA se naslanjao na njega, te je rizik bio sveden na minimum.

- Saradnja između naših stručnjaka sa Francuzima i Englezima bila je na vrhunskom nivou - nastavlja general. - Šef razvoja Marcel Dassaulta, gospodin Bone, dolazio je u Beograd, bio je ubeđen da smo na odličnom putu. Hvalio je naše inženjere koji su radili u Parizu. Koliko nam je verovao svedoči podatak da sam ja bio jedan od nekoliko ljudi iz celog sveta kome je omogućeno da uđe u laboratorije gde su se ispitivale svemirske letelice. U Beogradu, Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Trsteniku, Pančevu... osvajana je proizvodnja svega što je istraživano i projektovano u našem Žarkovu. A onda se desio slom.

Ugovor o na­­s­­tavku sa­ra­­­­­­d­nje na ra­z­­voju i pro­­izvodnji sa Francuzima bio je usaglašen i napisan i samo je ostalo da Predsedništvo SFRJ 1989. da saglasnost za potpis.

- Bio je jul te godine, strašna vrućina - seća se naš sagovornik. - U Žarkovu smo čekali dolazak članova Predsedništva SFRJ uvereni da je sve pod kontrolom. Na naše zaprepašćenje Stane Dolanc pri obilasku nije hteo ni da se popne na sprat pri obilasku institutskih kapaciteta. Josipa Vrhovca i Staneta Dolanca NA uopšte nije interesovao, što nisu ni prikrivali.

General Pustinja se seća i detalja 1991. kada je Hrvatska izvršila secesiju. Josip Vrhovec, čestitajući Hrvatima “podvig”, is­takao je svoje zasluge za njihovu nezavinost. Rekao je: “Da nije bilo mene i Dolanca, četnici bi napravili nadzučni avion i šta bismo onda...”

Avion je trebalo da se finalno proizvodi u mostarskom “Sokolu”, uz saradnju velikog broja jugoslovenskih firmi.


* savo-pustinj2.jpg (87.24 KB, 620x312 - viewed 125 times.)

* savo-pustinja_620x0.jpg (85.38 KB, 620x422 - viewed 130 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #260 on: December 29, 2014, 12:03:10 am »

Stane Dolanc je bio član Predsjedništva SFRJ do 15. maja 1989, te dakle jula iste godine nije mogao biti ni u kakvoj delegaciji u svojstvu člana Predsjedništva SFRJ. Jednako važi za Josipa Vrhovca.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #261 on: December 29, 2014, 12:37:59 am »


Tekstovi kao ovaj gornji bude gordost na našu nekadašnju zemlju. Ipak, mislim da bi, čak i da je Jugoslavija opstala, bilo vanredno teško, a svakako izuzetno skupo realno izneti ovaj program do kraja.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #262 on: December 29, 2014, 08:57:06 am »

Par zanimljivih podataka no s obzirom na ostatak teksta koji je ništa drugo nego trećerazredni politički pamflet za pospješivanje probave i ovo što bi trebalo biti bitno mi onda pada u vodu a mislim na vodu u WC školjci. Sve u svemu projekt koji bi Jugoslavija teško mogla izgurati a što se tiče partnera ne znam da li su mogli naći dvije gore zemlje od gore navedenih Engleske i Francuske, da se mene pita trebalo je ići u kooperaciju sa Šveđanima ukoliko bi isti to i htjeli a vidimo da oni to mogu i sami pa eto imaju "Gripena" koji je po meni najsličniji ideji "NA", al budimo realni i "Super Galeb" i "Orao" su ostali "nedovršeni" a kakvi tek problemi bi očekivali "NA"?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #263 on: December 29, 2014, 12:04:10 pm »

Pa problemi su nešto što se podrazumeva.  Wink

Ni Šveđani nisu sami radili Gripena nego uz pomoć Britanaca (BAe), pa i SAD, a s obzirom na lošu "podelu posla" bilo je mnogo više problema, uključujući i padove "89. i "93. Nacrt ugovora Jugoslavije i Dasoa je podrazumevao da Francuzi obezbeđuju opremu i snose odgovornost, a mi ako nešto razvijemo super, ako ne, nikom ništa.

NA u "francuskoj" verziji bio bi, u suštini, jednomotorni Rafal i na tržištu bi konurisao upravo Gripenu, posebno u zemljama koje nemaju novca (a takvih je velika većina) za avione poput Rafala, tako da bi Francuzi imali višestruku korist od toga.

Inače, u računarskim simulacijama konfiguracije NA je bio bolji od Gripena.

E sad, šbbkbb. Mislim da bi projekat nekako izgurali ali uz daleko veće troškove, kašnjenja svake vrste, smanjenje planirane nabavke... u odnosu na te planove. Možda bi se odustalo i od nekih TTZ, možda bi bilo smanjeno učešće kompozita itd.

Što se tiče komentara u vezi Orla i G-4. Nisu oni ostali nedovršeni nego nije nastavljen njihov razvoj nakon puštanja osnovne verzije u proizvodnju.  Proizvodnja je prekinuta kako je prekinuta, a ni do tada proizvedeni avioni nisu modernizovani i ostali su takvi kakvi su izašli sa trake.

Inače, ako bi gledali sa stanovišta razvoja vazduhoplovne industrije, onda je Orao "matura" - ulazak u domen transoničnog opsega brzina, koja se morala uraditi, dobio se upotrebljiv borbeni avion ili ne. A, uz sve nedostatke, ipak je dobijen solidan borbeni avion koji je značio kvalitativni skok za LBA.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #264 on: December 29, 2014, 06:22:29 pm »

Sve stoji, al kako si i rekao dosta toga spada u šbbkbb a unatoč svemu i G-4 i J-22 su sviju zadaću ispunili i više nego je potrebno. No sve u svemu nekad bilo sad se spominje  Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #265 on: December 29, 2014, 08:16:40 pm »

Svima nama starijima ono što je nekada bilo izgleda lepše i bolje, a neke teške stvari lake ili lako dostižne. Tako i generalu Pustinji. Čak i da je projekat NA završen, čak i da je SFRJ opastala, ekonomska situacija pre svega (problemi u privredi i dr.) bi uslovili da ne bi ni mogli naručiti onih 200 pedviđenih NA za potrebe JRV i PVO. Onih 100000 radnih mesta koje se pominju u tekstu su i tada bile bajka (ako je to uopšte tako bilo predviđano). Da li bi tih "novih" 100000 radnih mesta opastalo? Zna li general Pustinja šta je to tržišna utakmica? Mislim da je morao malo i kritički da preispita realnost tog projekta i zabluda u koje su imali, a ne sve da svodi u kontekst raspada države.

Projektovanje aviona nije samo inžinjersko pitanje. To je i ekonomsko i političko, šta više jednako vredno kao i ono inžinjersko. Eto, "Rafal" je završen i koliko je aviona proizvedeno a koliko se očekivalo da će biti? Koliko je prodato u inostranstvu?

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #266 on: December 29, 2014, 09:25:43 pm »

Radilo se na ovome. Uradilo se dosta. Kad se vidi šta smo sve od aviona i opreme prodali Indoneziji, ovo je mogao biti dobar izvozni posao. Nesvrstani su dosta toga kupovali. Raspadom SFRJ sve je to propalo. Ljetos su u Banja Luci bili neki glavni inžinjeri sa ovoga projekta. Rade veoma sličan posao u Americi. Skoro pa isti.

Uskakao sam nekoliko puta u ovaj posao. Na ispomoć. Tako da znam neke detalje oko razvoja elektronike.

O čemu se ovdje radi.

U Čajevcu je prije dvadeset godina napravljena odlična radio stanica. Sa hopingom. Ne bih išao u detalje, jer je "još nije vrijeme da se o tome govori". Data je u TOC, u Beograd, na ispitivanje. Svi komadi. Nakon "reorganizacije" TOC-a, sve ove radio stanice koje se ne mogu prisluškivati su nestale. Na čudan način. Nakon izvjesnog vremena su pronađene na otpadu u Pančevu. Djelomično oštećene. Igrom slučaja vraćene su u Banja Luku u prave ruke i ponovo rade. Prepoznali su ih stručnjaci. U sav posao su bile uključene neke službe  iz inostranstva. Sa Bliskog istoka. Da se uništi napredna vojna tehnika u SFRJ.

Šta se sad dešava. Izvjesni gospodin, čije se porijeklo može dovesti sa Bliskim istokom, sa istom ovom zemljom maloprije spomenutom, je ugledni biznismen u Srbiji. Zapošljava u svojim firmama veliki broj radnika, a među tim radnicima je dvanaest poslanika Narodne skupštine Srbije. Iz različitih stranaka. Oni glasaju i odlučuju. Postavljaju generale, ...


Mislim da sam već puno rekao.


Pozdrav

Vlado
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #267 on: December 29, 2014, 09:37:40 pm »

Jevrejin neki?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #268 on: December 29, 2014, 10:03:33 pm »

@ dzumba,

U Dasou su računali da će skup dvomotorac kakav je Rafal teško naći inostrane kupce i zato su ušli u posao sa Jugoslavijom. Nacrt je predviđao i opciju NA za francuske OS. Interes je bio da kroz prodaju tehnologije i proizvodnju komponenti za NA Jugoslaviji, koliko-toliko smanje cenu programa Rafal. Sa druge strane, indijska narudžbina od 126 aparata koju je upravo Rafal izborio (makar i kroz sklapanje većeg dela u HAL-u) je najveća pojedinačna strana narudžbina aviona u toj generaciji.

Kao što rekoh, narudžbina JRV bi se sigurno smanjila, ali imajući u vidu potrebu prenaoružavanja lovačke avijacije, konačni broj opet ne bi bio manji od 96 serijskih aparata (tri lap-a sa po dve lae od po četiri lao).
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #269 on: December 29, 2014, 10:12:09 pm »

To bi mozda bila pocetna transa, po opisu koji je dat bas u ovom tekstu, NA bi trebalo da zameni i J/IJ-22 Orao u dogledno vreme, sto bi znacilo da bi kompletna proizvodjna opet bila u granicama od oko 200 letilica (tacno 212 letilica, ne racunajuci izvoz).

Sa druge strane, francuzi jos niti dan-danas nisu zavrsili sa razvojom Snecma M-88Y, mozda bas zato sto su izgubili pazar za koji bi bio primarno namenjen taj motor.

Saradnja sa francuzima je takodje otvarala vrata za nabavku barem jednog puka Rafala kao teskog lovca koji bi zamenio MiG-29, barem teoretski gledano (moja spekulacija). Smiley
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.