PALUBA
March 29, 2024, 02:23:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Yu Supersonik ili projekat Novi Avion  (Read 212913 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #240 on: October 20, 2014, 12:25:56 am »

Lakše je sada sa distance neki 25 i više godina komentarisati taj projekat.Dali bi bio dovršen ili ne,sada je iluzorno nagadjati.Ali jedno je jasno -bio je to izazovan projekt za SFRJ,jer sam NA bi bio kruna na vrhu piramide destine i više proizvođača koji usvajanjem novih tehnologija podigli tehnološki svoj,ali i državni nivo,a to znači ulaganje u mašine najnovije tech-nivoa,i što je važnije,usavršavali bi se kadrovi na svetskoj tehno-razini,što bi zančilo skok ''od sedam milja'' za zemju i industriju.Jer dan-danas ima država koje neznaju šta će sa novcem,ali nemaju školovan i iskusan kadar za bilo kakvu ozbiljniju proizvodnju.Dovoljno je pročitati postove našeg uvaženog člana Vlade 16,da bi se vidjelo koliko je bilo tada takvih kadrova i koliko su bili,ili još jesu traženi diljem svijeta.A tadašnji koncept je bio jednostavan-sa svakim novim projektom-avionom-ići korak-dva napred u tehnologiji i podizati stečena iskustva na sledeći projekt.Da se ne zavaramo-ni G1/2 nisu bili projekti od dan dva već su trajali desetak godina,jer tehnološki nivo tdašnje SFRJ /1957-67/bio nizak i za takav,kako nam sad izgleda,jednostavnim projektom.A i J22 je kasnio i uz drugo,zbog sporog osvajanja nekih tehnologija,jer dotad kod nas takvo nešto nije se radilo.Zamislite,sećam se da  su se pred tridesetak godina u ''Utvi'' pohvalili da su sa  U 75 usvojili spajanje sa ''upuštenim glavama'' zakovicima,jer pokraj ''75'' pripremali i za ''22''.A dali bi bio uspešan na stranim tržištima,samo da se podsetimo,najveći izvozan uspeh NVO je bio licencno usvojen i unapređen projekt T71,naš M84A,a za kojeg je takođe usvojeno mnogo novih tehnologija i podignuto ili usovršeno mnogo pogona i tvornica.Ali da ne dužim,svet ne spava,radi danju noću ne mareći mnogo za istoriju već gledajući naprijed 10-20-30-50 goodina,a naš Balkan me ponekad podseća na mog mladog psića kad se igra hteti dohvatiti svoj sopstveni rep i tako se vrtia sa sa sobom dok mu se ne zavrti u glavi po padne kao pokošen.Ali,da ne odem u ''0ff'' laku noć.......
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #241 on: October 20, 2014, 01:03:19 am »

Na taj avion je inace potroseno previse novca i njega je definitivno zakopala odluka da avion bude u startu sa velikim procentom kompozita. Razgovarao sam o ovome sa Milanom Milojevicem tvorcem G-4M, prvi put kada sam ga pitao zasto su doneli ovu odluku, on mi je odgovorio da je i on postavljao to pitanje, ali su to gurale fabrike i lobiji sa strane. Da su bili malo realniji uz tehnologiju primenjenu na Orlu i uz odredjen procenat kompozita do rata bi verovatno imali nekakvu prototip platformu kao sto su to Francuzi uradili sa Rafalom platforma je bio Miraz 4000, pa Rafal A.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #242 on: October 20, 2014, 07:05:27 am »

Hehe, kad si pomenuo spajanje zakovicama sa upuštenim glavama (što je neophodno u avionskoj industriji, a to je, koliko se sećam, bar prema filmu "Aviator" prvi upotrebio Howard Hughes na svom avionu H-1 Racer kojim je oborio dotadašnji brzinski rekord). Dakle tehnologija iz 1935 godine.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #243 on: October 20, 2014, 07:06:34 am »

Bolje da smo se okrenuli ruskim motorima , i prema njima krojili avione jer oni su nam biliži po tehnologiji (uslovno rečeno) u odnosu na zapadnjake.

Jos da su nam to dozvolili, bilo bi fantasticno.

I mene zanima zašto nije bilo pokušaja da se radi npr. kopija Tumanski R11 ili R25.

Jer bi tada zaradili ekonomske, vojne ili politicke sankcije od strane istocnog bloka.
Mi nismo bili Kina koja jeste bila ogromna, ali i tada ne tako vazna (za razliku od sada) jer nije bila u Evropi.

Bolje da smo se okrenuli ruskim motorima , i prema njima krojili avione jer oni su nam biliži po tehnologiji (uslovno rečeno) u odnosu na zapadnjake.

СССР је нудио СФРЈ да учествује активно у развоју Новог авиона, али је то Југославија одбила. Нудили су своје моторе за мање новца, а ми то нисмо хтели.

Nudili su prodaju, isto ko i ameri, mi smo hteli licencu (barem delumicnu) sa kojom bi bili nezavisniji u opremanju.
Razvoj kosta, ali i kasnije donosi vise profita od samog kupovanja bilo cega.


Jedna od opcija u razvoju "Orla" bio je jednomotorni avion sa motorom R-13 bez NS. Mišljenje o ovom motoru bilo je visoko. Međutim, ubrzo je doneta odluka da Orao obavezno bude dvomotorni avion. Iz R-13 je kasnije razvijen R-195, koji pogoni Su-25 Grač (gačac). Bilo šta modernije od R-13, ili R-25 nešto kasnije, sa Istoka nije bilo dostupno. Viper jeste nastao 50-ih, ali je stalno usavršavan - samo je potisak od prvog serijskog Vipera 9 do Vipera 680 povećan za 2,6 puta.

Što se tiče NA , jasno je da nije bilo mogućnosti da se avion završi, teško da bi do toga došlo i da je zemlja opstala. Po meni je F-5G, tj F-20 bio odlično prelazno rešenje, ali onda ne bi bilo MiGa-29, koji je kad je uveden u službu bio superioran avion u svakom pogledu.

Kumbur, nije jeda od opcija za Orla bila jednomotorni avion, to je bila osnovna opcija. Tek kada se utvrdilo da se ne moze nabaviti jedan od zeljenih motora (licenca za njega), krenulo se u izgradnji dvomotorca sa onim sto je vec postojalo kod nas, a to je RR Viper.
Sto se R-195 tice, to ti je R-13 bez forsazne komore, nista manje, nista vise.

F-5G nam nikad nije nudjen, nudjeni su nam F-5B i F-5E. Imamo lepu temu o ovoj ponudi ovde. Cak sta vise, tada (a i sada) F-20 nije postojao.
U to vreme F-5B je bio na razini MiG-21UM, dok bi F-5E bio na razini F-5E. Mi tu ama bukvalno nista ne bi dobili, samo bi zamenili jedan avion za drugi avion iz iste klase, i bacili pare u vetar za prenamenu i preobuku na novi avion iste klase.

Na taj avion je inace potroseno previse novca i njega je definitivno zakopala odluka da avion bude u startu sa velikim procentom kompozita. Razgovarao sam o ovome sa Milanom Milojevicem tvorcem G-4M, prvi put kada sam ga pitao zasto su doneli ovu odluku, on mi je odgovorio da je i on postavljao to pitanje, ali su to gurale fabrike i lobiji sa strane. Da su bili malo realniji uz tehnologiju primenjenu na Orlu i uz odredjen procenat kompozita do rata bi verovatno imali nekakvu prototip platformu kao sto su to Francuzi uradili sa Rafalom platforma je bio Miraz 4000, pa Rafal A.

BSD druze, svi tadasnji projetki aviona (Rafal, Tajfun, Gripen) su terali jedan terk pri projektiranju, Jugoslavija se samo priduzila toj "modi", nista vise i nista manje. Tada su se kompoziti smatrali vrhuncom tehnologije, i mi smo se trudili drzati se u vrhu ili barem blizu njega.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #244 on: October 20, 2014, 12:07:49 pm »

Na taj avion je inace potroseno previse novca i njega je definitivno zakopala odluka da avion bude u startu sa velikim procentom kompozita. Razgovarao sam o ovome sa Milanom Milojevicem tvorcem G-4M, prvi put kada sam ga pitao zasto su doneli ovu odluku, on mi je odgovorio da je i on postavljao to pitanje, ali su to gurale fabrike i lobiji sa strane. Da su bili malo realniji uz tehnologiju primenjenu na Orlu i uz odredjen procenat kompozita do rata bi verovatno imali nekakvu prototip platformu kao sto su to Francuzi uradili sa Rafalom platforma je bio Miraz 4000, pa Rafal A.

BSD druze, svi tadasnji projetki aviona (Rafal, Tajfun, Gripen) su terali jedan terk pri projektiranju, Jugoslavija se samo priduzila toj "modi", nista vise i nista manje. Tada su se kompoziti smatrali vrhuncom tehnologije, i mi smo se trudili drzati se u vrhu ili barem blizu njega.

Tacno ali povecanje kompozita u strukturi aviona za 10% poskupljivalo je projekat za 30%.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #245 on: October 21, 2014, 08:15:33 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* YUSupersonik5.jpg (66.05 KB, 1024x768 - viewed 126 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #246 on: October 21, 2014, 11:55:21 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Meni je ovo bilo jako interesantno, ovde su uradili korak unazad, a pitanje je zasto kada su je imali jos od NA.


* modernizacija G-4.jpg (17.35 KB, 314x102 - viewed 341 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #247 on: October 21, 2014, 02:00:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мотористо ова и претходна фотографија су приказ из симулације борбених авиона Flanker 2.0/2.5. Неко је направио модел НА и убацио га у игру. Не знам где си пронашао фотографије, а живо ме интересује да ли је програмер тј. дизајнер урадио и пилотску кабину за исти авион.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #248 on: October 21, 2014, 04:12:02 pm »

Kolko se secam, isti ovaj crtez je izasao u nekoliko strucnih i opstih casopisa sirom stare nam Juge jos negde 1987-88 godine, tako da ne verujem da je radjena na bazi doticne igre. Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #249 on: October 21, 2014, 04:35:48 pm »

Kolko se secam, isti ovaj crtez je izasao u nekoliko strucnih i opstih casopisa sirom stare nam Juge jos negde 1987-88 godine, tako da ne verujem da je radjena na bazi doticne igre. Wink

Avion sa ove slike je iz ranije faze razvoja, pre opredeljenja za "jednomotorni Rafal", uvodnik je mešavina konfiguracije F-16 i Eurofajtera,a motor je mogao biti F-404/EJ-200/pojačani RB-199
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #250 on: October 21, 2014, 06:10:40 pm »

Kolko se secam, isti ovaj crtez je izasao u nekoliko strucnih i opstih casopisa sirom stare nam Juge jos negde 1987-88 godine, tako da ne verujem da je radjena na bazi doticne igre. Wink

Ја знам за тај цртеж. Тачно је да потиче из СФРЈ. Програмер је на основу њега моделовао НА и убацио га у игру Flanker 2.5. Погледај како изгледа копно на слици коју прилажем. Исто као и на оној коју је поставио Моториста. На претходној фотографији где се види оборени Ф-18 одмах сам схватио да се ради о видео игри јер је траг дима индентичан оном у симулацији.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* image.jpg (139.79 KB, 1024x768 - viewed 109 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #251 on: October 21, 2014, 06:12:54 pm »

Ако ми идаље не верујеш скини мотористин скроншот у пуној величини и видећеш да у доњем левом углу пише миг-31 ситним словима.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #252 on: October 21, 2014, 09:50:45 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мотористо ова и претходна фотографија су приказ из симулације борбених авиона Flanker 2.0/2.5. Неко је направио модел НА и убацио га у игру. Не знам где си пронашао фотографије, а живо ме интересује да ли је програмер тј. дизајнер урадио и пилотску кабину за исти авион.

Fotke sam iskopao pre par meseci, ali nije bila urađena kabina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* YUSupersonik4.jpg (36.12 KB, 800x541 - viewed 104 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #253 on: October 21, 2014, 10:53:24 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мотористо ова и претходна фотографија су приказ из симулације борбених авиона Flanker 2.0/2.5. Неко је направио модел НА и убацио га у игру. Не знам где си пронашао фотографије, а живо ме интересује да ли је програмер тј. дизајнер урадио и пилотску кабину за исти авион.

Fotke sam iskopao pre par meseci, ali nije bila urađena kabina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Моториста ова ти је добра.

Иначе Flanker 2.0/2.5 је симулација авиона СУ-27. Битке се одвијају изнад Крима у фиктивном сценарију где Русија ратује против Украјине, Турске и САД. Игра је направљена негде почетком 2000-тих и изгледа да је прорекла данашње догађаје у Украјини. Поред СУ-27 играч може да лети и на СУ-33 и МИГ-29К. Од авиона којима управља компјутер постоје готово сви они који се налазе у наоружању САД и Русије.

Поред ваздушног ратишта акценат је дат и на поморско где учествују бродови попут Кузњецова, Москве, Тајкандероге, Адмирала Винсона, Спајренса итд. Мени су пажњу привукли РЧ ОСА који се такође појављују у игри на страни Руса. П-15 термит је веома слаб у игри и свака противракетна одбрана, било АК-630 или ракете, га лако неутрализује. Вешт програмер и дизајнер би могао да направи РТОП-401 или РФ-33 Котор па и њих да укључи.

Извињавам се за скретање са теме, али мислим да није било на одмет.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #254 on: October 22, 2014, 06:00:59 am »

Čovjek koji je napravio zemaljsku radio stanicu, a i avio verziju iste radio stanice za Novi avion radi na istom, odnosno veoma sličnom poslu u Kanadi. Zajedno smo radili na nekoj radio opremi u Pakistanu prije puno godina.

Čovjek koji je napravio kripto zaštitu za ovu radio stanicu je prof, dr, i predaje na Elektro fakultetu u Banja Luci.

Čovjek koji je napravio stabilizator leta za Novi avion predaje u Elektro školi u Banja Luci.

Gospođa koja je napravila nišanski sistem za ovaj avion radi na nišanskim sistemima za američke avione u Americi.

Njen muž, a koji je napravio dosta elektronike za Novi avion, radi na stabilizaciji leta (na Pitoovim cijevima i grijanju istih cijevi) za Boing.

Druga gospođa koja je radila na nišansko navigacionom sistemu je jedna od glavnih inžinjera u zagrebačkom Končaru.

E Čajavec moj.  :'( :'( :'(

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.