PALUBA
April 16, 2024, 09:35:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Yu Supersonik ili projekat Novi Avion  (Read 215232 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #60 on: August 23, 2010, 10:30:56 am »

Da bi ti se isplatio razvoj borbenog aviona, 80-ih godina prošlog veka izračunato je da bi RV i PVO moralo da nabavi oko 150 ovih letelica. Sve ostalo preko bi bio profit. Računalo se da konstruisanje i razvoj do faze prototipa košta koliko 50 serijskih letelica, a da gradnja prototipa, njegovo ispitivanje, konstruisanje potrebnih alata i instrumenata, te početak serijske proizvodnje, koliko 100 serijskih letelica.
« Last Edit: August 23, 2010, 11:48:13 am by MOTORISTA » Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #61 on: August 23, 2010, 12:52:44 pm »

@MOTORISTA Objavio si samo prvi dio clanka sa Generalom Tusom. To je dio clanka koji se vrti na wikipediji, medjutim nedostaje jedna stranica.Evo prva i druga stranica. @BSD Postovao sam ovde isjecke tih emisija ih beyond 2000 on VTI i NA, ali zbog nekih krsenja prava kopirajta i sl su obrisani, ako niisi gledao to javi se da ti na pp posaljem link.


* YUsupersonikClanak.jpg (101.18 KB, 600x859 - viewed 382 times.)

* YUsupersonikClanak2.jpg (141.88 KB, 600x840 - viewed 291 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #62 on: August 23, 2010, 01:12:04 pm »

Evo dve fotografije koje sigurno nisu bile na internetu do sada  Smiley

Svojevremeno je VTI pravio izložbu u Muzeju Vazduhoplovstva pa sam tada uslikao ove dve ... Tu su obe verzije za vazdušni tunel.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* na.jpg (124.64 KB, 1141x691 - viewed 419 times.)

* na1.jpg (150.41 KB, 1192x814 - viewed 490 times.)
« Last Edit: September 16, 2010, 04:27:32 pm by dreadnought » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #63 on: August 23, 2010, 02:04:24 pm »

Interesantno je da je onaj drugi model sa usisnikom ispod trupa izradjen 1992 godine, sto potvrdjuje moje misljenje da se na oba modela radilo paralelno.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #64 on: August 23, 2010, 03:05:50 pm »

Obe varijante su bile u igri-amerikanci sa svojim motorima i advancedF16,i francuzi sa svijm Snecma M88 i miniRafalle,jer najveci rat se vodio oko pogonske grupe-ko dobije taj posao,taj dobija skoro sve!
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #65 on: August 23, 2010, 04:13:45 pm »

Pa znate li koliko ljudi radi u Vinci sto kao istrazivaci sto kao saradnici i sta su uradili za zadnjih dvadeset godina. Pa sa tim brojem spejs-satl da pravimo i coveka na mesec da saljemo, a ne neki NA i problem nam je ST kod Orla. Mi nemamo veze o kompozitima osim par ljudi u VTI-u sto rade nesto. Evo u ovoj Vinci rade stari i nezainteresovani kadrovi, a ovi mladji koji i odu tamo gledaju svoju karijeru koju sticu ovde pisajuci neku teoriju i posle odu u inostranstvo. Sve je to na budzetu,a nista ne rade. Kada dodje do nekog problema cimaju profesore koji su po deset godina u penziji jer nemaju iskustva ni sa cim zivim. Nama trebaju mladi hrabri i spremni da se uhvate u kostac sa necim novim, a mi kao drzava treba da im pruzimo sansu bio to neki novi NA ili projektovanje elektrane na Drini apsolutno je isto. Pa ljudi moji npr. oni su iscimali profesora Nikolu Hajdina za sanaciju mosta Slobode u Novom Sada koji je do duse on i projektovao, a ovi mladji nisu znali odakle da pocnu. Pa sta bi bilo da covek nije bio ziv tada oni bi ga srusili ili platili nekome to da odradi, zato je potreban kontinuitet u svemu. Postepeno malo po malo sto kaze nas narod sa kolena na koleno. Izvinjavam se za komentarisanje van teme.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #66 on: August 23, 2010, 04:37:35 pm »

Koliko se sjećam ovdje je bilo puno Francuza. Stalno su se muvali. Dosta opreme je došlo na čudne   načine. Preko izvjesnih službi. Oprema bez dokumentacije ili dokumentacija bez opreme, bez opisa. papira. Čudna oprema, polovno, maznuto i slično. Amerikanaca nije bilo puno. Energoinvest  IRCA Sarajevo je razvijao veliki dio opreme. Uglavnom oko stabilizatora leta. Tu su bili uglavnom Francuzi. Na elektronici koju smo   dobili uglavnom je pisalo Thompson. I tu je bilo slično. Elektroniku za smanjenje težine kablaže je napravio Kecman Vlado, Keca. Juče ili preključe o njemu sam već pisao. To je komplet uređaja u kojeg uđe velika količina kablova, izlazi jedna žica iz njega i ide do repa aviona u isti takav iz kojeg izlaze isti kablovi. 100% domaća pamet. Intervalometar EI 32/50 je napravio pokojni Vlatko Ševarac. Poginuo je kad je išao na more u sudaru, u kanjonu Morače. Novija verzija sa mikroprocesorom je napravljena kasnije. Napravila je moja prijateljica Anđa. Sada radi u Telekomu na projektovanju telefonske kanalizacije. Sjećam se da je intervalometar izdržao više od 100000 otpuštanja bombarderske brave B3-500, a i brava je izdržala sva otpuštanja (bombe). Radarski indentifikator (svoj-tuđ) je napravio Petar Međedović. On još radi u istoj firmi, ali nije primio platu više od pola godine.

Uređaji su se ispitivali na temperaturi od -70 stepeni celzijusa do +105 stepeni celzijusa. Sa povećanom vlagom 100%, tzv kuvanje, Uređaji su morali da izdrže ubrzanje do 11g, a morali su da rade na ubrzanju 9g. Vibracije u velikom frekventnom opsegu sa brzom promjenom frekvencije i amplitude. Ispitivanje je bilo i na povećanom pritisku vazduha i na smanjenom pritisku. Znao je da var na spoju pukne kao staklo kod ispitivanja. Na ispitivanju kod smanjenog pritiska moglo se je vidjeti kako mjehurić vazduha izlazi kroz porozno kućište i probija se ispod farbe na uređaju, ide lijevo desno ispod farbe i na kraju nađe izlaz vani. Ispitivanja su se vršila po Jugoslavenskom armijskom standardu JAS 4703, koji je kasnije preimenovan u Standard narodne odbrane SNO. Sve komponente su morale da zadovolje standard MIL-STD-883c, a i JUS.N.A5.700 do JUS.NA5.730. Ispitivanja na centrifugu, tj na ubrzanje, rađena su u VTI Žarkovo. Moglo se je vidjeti kako se raspadaju uređaji na djeliće. Težina uređaja je bila jako bitna. Nije se smjelo otežati uređaj, a morao je da radi pod ogromnim klimo-mehaničkim naprezanjima, temperatura, pritisak, vibracije, ubrzanje, udari itd. Pod naponskim opterećenjima itd. Uređaji su morali da izdrže naponske špiceve u napajanju od napona 56 volti u trajanju od 100 ms. I kratki spoj na svim izlazima.

Možda ovo moje pisanje nekome izgleda čudno, ali o ovome nisam razmišljao godinama, a i na ovome sam dosta davno radio. Ponekad sam uskakao u proizvodnju, ako zapne. Kad se samo sjetim isporuke za Burmu. Za G4. Lova do krova.

Nekad bilo, sad se spominjalo. Veliki broj inžinjera koji su na ovome radili (npr, osam u jednom danu) je dobilo otkaz od novog vlasnika firme, bivšeg potpukovnika, vjenčanog kuma sadašnjeg premijera, jer nije htjelo da mu proda dionice po mizernoj cijeni koju je on ponudio. Kasnije se je sitna boranija uplašila za posao pa mu je prodala dionice po mizernoj ucjenjivačkoj cijeni, te je postao 100% vlasnik firme. Da ne govorim o drugim krađama koje su se ovdje događale.

O nekim stvarima je bolje ne razmišljati. Avion se neće napraviti, para za kupovinu nema, fabrika nema, nema stručnjaka, nema države, nema vojske,  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

* Ovdje sam radio nekada davno.kmz (0.68 KB - downloaded 189 times.)
Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #67 on: August 23, 2010, 08:31:57 pm »

Ja fino rekoh da cemo pisanjem isprovocirat nekog da napise nesto Smiley
Nego Vlado ovaj link sto si stavio za Google Earth, ne mogu da skontam sta je ovo i zasto pise Hemofarm, pa jel ovo dio Cajevca gdje su se kasnije pravila el. brojila? Ah da i da pitam, da li je istina da je naka oprema za NA (Snecma M88 motori???) bila na pocetku rata dovezena u Split pa da su ih francuski komandosi unistili, zato sto su se bojali da ce zbog rata doc u pogresne ruke. Da su bili motori malo vjerujem posto je francuska delegacija koja je osamdesetih bila u mostaru i nudila jos neke helikoptere (super puma) za licencnu proizvodnju govorila o m88 motoru koji je tad jos bio u razvoju. Ev trazim taj clanak, al ne ide... Uh ev ga Smiley


* 113795_69712135_Rafalov-motor-u-YU-supersonic-u.jpg (586.55 KB, 1143x1618 - viewed 248 times.)
« Last Edit: August 23, 2010, 08:58:47 pm by majsta » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #68 on: August 23, 2010, 08:55:48 pm »

M88 teško da su mogli biti motori M88, oni su poleteli na prototipu rafala tek 1989., nešto mi je malo verovatno da su ih slali nama u tako ranoj fazi razvoja, ako je i bilo francuskih motora ovde, verovatnije je da su to bili M53. Oni su za prototip Rafala koristili američke General Electric F404-GE-400.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #69 on: August 23, 2010, 09:22:16 pm »

Jeste Igore. Ta hala i ti pogoni su napravljeni od para projekta Kapela. Pare su od tenka. i za tenk. Tu je nekad bio OOUR Računarsko radarska tehnika RO Profesionalna elektronika SOUR Rudi Čajavec. Promjenama u organizaciji Profesionalne elektronike OOUR RRT se dijeli na Sisteme upravljanja i Radarsku tehniku. Sistemi upravljanja su nastavili da prave dijelove za tenkove, sistem upravljanja Orkan, Oganj, dijelove za avione, balističke računare, PVO sisteme. sistem Sonic i još neku opremu o kojoj se ne priča. Kasnije su političkim i stranačkim marvelzacijama fabriku poklonili Hemofarmu. Zadnji direktor Čajevca zato ima kuću od ..... kvadrata, a primao je i platu Čajevca i pare od Hemofarma ....   itd. Neću o ovome da dalje pišem, jer nećemo politiku na forumu. Ja se vratio iz Kuvajta, a u moju kancelariju i sekretaricu zauzeo direktor Hemofarma.

Radarska tehnika je radila brzinomjere, policijske, radar Žirafa, radila na razvoju jednog raketnog sistema o kojem se ne priča, analizirala avionske radare jedne super sile o kojoj se ne priča i preuzimala licencu za proizvodnju radara Žirafa. Radili su servis radara Žirafa za bivšu SFRJ. Dobili su veliku količinu rezervnih dijelova za održavanje radara Žirafa, a radili su i prepravke elektronike u Žirafi jer su nam Šveđani uvalili najgoru i najlošiju moguću varijantu Žirafe. U tom poslu sve se je radilo u smd tehnologiji koju je imalo preduzeće Mikroelektronika. U tom zajedničkom poslu te su se dvije firme ujedinile i postale preduzeće Mikroelektronika. Direktor firme je postao potpukovnik Dragan Praštalo. Političkim i privrednim kriminalom on postaje vlasnik firme. Preduzeće je prodalo dijelove radara Žirafa u SRJ (tadašnju) i dobilo milione dolara, međutim pare nisu došle u Banja Luku. Počeli su praviti električna brojila dok su još bili državna firma, međutim Praštalo je otvorio svoje fime u Vojvodini i na Kosovu i tamo prebacio proizvodnju, a uništio ovu u Banja Luci. Kasnije se bavio fiskalnim kasama, a kao kum od ....

Otiđi u Novu ulicu u Novoj Varoši, vidjećeš kuću od nekoliko milona maraka. Pogodi čija je. Kad se pravila bila je tabla ispred nje. Investitor Mikroelektronika. Bazen u podrumu je 10x10 metara.

Neću dalje da pišem jer bi to nebi bilo u skladu sa Palubom.

Žao mi je Čajevca. U najboljim godinama je imao 11800 radnika. Bio sam u vrhu plate u firmi. Godinama.

U bivšem preduzeću Štampane veze sad je Bel televizija, u dijelu gdje su se pravili mikrorocesori i čipovi sad se uzgajaju kaktusi, Mikroliv je prodat u Hrvatsku i tamo zarađuje milione, Mašinska je prodata ispod cijene jedne nove CNC mašine, a tamo su bile četiri ne raspakovane.

Pogoni kripto uređjaja, radio stanica, raketne tehnike, ABHO tehnike, diverzantske opreme, upaljača za granate, avio opreme, tenkovske opreme, elektro opreme za sva vojna vozila, avione i brodove. proizvodnja smd dijelova, mikroprocesora .....

Teško mi je dok ovo pišem.

Bolje da nisam ni pisao.

Laku noć

Vlado

Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #70 on: August 23, 2010, 09:39:32 pm »

Eee Vladimire,izgleda da ovi inzenjeri sto su dobili otkaz ne slusaju Boru Drljacu i onu pesmu kum nije dugme,donesi pecenje a glavu pred kuma.Nego,da ostavim sad kuma imas li kakav info o karakteristikama radarskog identifikatora od Petra?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #71 on: August 23, 2010, 09:45:55 pm »

Naveo sam u tekstovima neke uređaje o kojima se ne priča. U radarski identifikator je ugrađena šifra o kojoj se ne priča. Žao mi je. O tome ne pričam.   

Bez obzira što ne postoji ni država ni oprema, postoji ideja na kojoj je to napravljeno. 

Kad se provali ideja sve je kasnije lako.

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #72 on: August 23, 2010, 09:50:29 pm »

Postoji li nada da neke od tih ideja budu iskorišćene, makar i ne kod nas, jer pretpostavljam da su ti ljudi zaslužni za te ideje negde po belom svetu?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #73 on: August 23, 2010, 09:52:51 pm »

no comment 

o ovome se ne priča

 
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #74 on: August 23, 2010, 10:06:36 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/_vuD4ym3DX8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/vIxhH6KH3QY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.