PALUBA
April 23, 2024, 10:17:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Obeleženo deset godina od potonuća Kurska  (Read 2180 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« on: August 12, 2010, 02:32:35 pm »

Obeleženo deset godina od potonuća Kurska

12.08.2010.

Brodovi ruske Ratne mornarice u četvrtak plove sa zastavom na pola koplja, a širom Rusije se održavaju komemoracije povodom desetogodišnjice katastrofe nuklearne podmornice "Kursk".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U "Kursku", jednoj od ruskih najnaprednijih podmornica, 12. avgusta 2000. godine tokom manevara u Barencovom moru dogodile su se dve snažne ekplozije, posle čega je potonula zajedno sa 118 članova posade.

Tela nastradalih mornara su izvađena 2001. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tužioci su kao razlog katastrofe naveli eksplozivni gas koji je procureo iz neispravnog torpeda.

Komemoracija je u četvrtak održana i u podmorničkoj bazi Viđevo na severu Rusije gde je bila baza i podmornice "Kursk".

Izvor: Beta


* 64990_kursk-godisnjica2-beta_f.jpg (25.8 KB, 470x270 - viewed 141 times.)

* 64989_kursk-godisnjica-beta_f.jpg (32.51 KB, 470x270 - viewed 146 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1 on: August 13, 2010, 12:25:54 am »

Kada sam bio u Veneciji početkom 2007., na jednoj zgradi (ne znam tačno koja je zgrada, ali ima veze sa pomorstvom) video sam spomen ploču nastradalim mornarima sa Kurska. Ne znam šta će to u Italiji i ko ju je postavio tu. Da li je to neki pomorski običaj ili je nešto drugo u pitanju? Voleo bih da ako neko zna nešto više o tome napiše koje slovo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: August 14, 2014, 05:01:01 pm »

Ovih dana je prošlo četrnaestnaest godina od neseće na "Kursku".



* jedrska-podmornica-K-141-Kursk.jpg (269.52 KB, 900x608 - viewed 91 times.)

* jedrska-podmornica-K-141-Kursk-razgradnja.jpg (364.16 KB, 900x608 - viewed 93 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: August 13, 2020, 08:30:16 am »



20 godina ...



Najtužniji dan ruske mornarice


Najveća katastrofa u istoriji pomorske flote Rusije dogodila se pre tačno 20 godina. Podmornica „Kursk“ zajedno sa posadom potonula je  u Barencovom moru. Poginula je celokupna posada od 118 članova.

„Kursk“ je 10. avgusta započeo planiranu vojnu vežbu u Barencovom moru. Ujutro 12. avgusta mornari su se spremali za vežbu avionskog „napada“ neprijatelja. Međutim, veza sa brodom je prekinuta.

U 11.30 norveška seizmološka stanica očitava 1,5 stepeni Rihtera, a posle nekoliko minuta još jači udar od 3,5 stepeni Rihtera.

Nekoliko brodova Severne flote je poslato kako bi pronašli „Kursk“. Podmornica je pronađena sledećeg dana na dubini od 108 metara.

Ispostavilo se da je pala na dno pod uglom od 40 stepeni. Podmornica se bukvalno zaglavila na dnu, prednji deo bio je probušen, a prostorije u nosnom delu potpuno potopljene, piše Sputnjik.

Započeta je akcija spasavanja u kojoj je učestvovala nuklearna krstarica „Petar Veliki“, jedna podmornica i oko 20 spasilačkih brodova.

Prvi su do podmornice stigli norveški ronioci, koji su došli do mesta katastrofe brodom „Sivej igl“ i 20. avgusta su je istražili. Uspeli su da dođu do otvora za spasavanje i otvorili ga. Video-kamere su pokazale da je sve bilo potopljeno.

Načelnik štaba Severne flote viceadmiral Mihail Mocak je 21. avgusta potvrdio da je cela posada APL K141 „Kursk“ poginula.

Prilikom istrage otkriveno je da su posle eksplozije svi preživeli mornari prešli u deveto odeljenje i čekali pomoć.

Pred smrt je potpukovnik Dmitrij Kolesnjikov zapisao da su se u odeljenju sakrila 23 mornara.

U oktobru 2001. godine „Kursk“ su podigli sa dna i odvezli u „50. remontnu fabriku“ u Rosljakovo. Ekspertiza je pokazala da je cela podmornica unutra izgorela. Temperatura u epicentru požara dostizala je 8.000 stepeni Celzijusa. Pregrade je presekao udarni talas.

Čudom je ostao neoštećen reaktor i 22 krstareće rakete, prenosi Sputnjik.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: October 05, 2020, 03:53:05 pm »



Objavljen tajni razgovor Putina i Klintona o velikoj tragediji; "Našao sam se između lošeg i još goreg izbora"


Američka digitalna biblioteka Bila Klintona skinula je oznaku tajnosti sa transkripta razgovora bivšeg američkog predsednika i ruskog lidera Vladimira Putina.

Jedan od njih ticao se tragedije podmornice „Kursk“ koja se dogodila pre 20 godina.

Prema naslovu dokumenta, sastanak Klintona i Putina održan je 6. septembra 2000. godine u predsedničkom apartmanu njujorškog hotela „Valdorf Astorija“. Kako se navodi, na početku razgovora nekadašnji američki lider je izrazio saučešće zbog gubitka „Kurska“, a Putin je priznao da u toj situaciji nije imao dobar izbor.

„Našao sam se između lošeg izbora i još goreg. Neki su mi govorili da bi mi se, da sam odmah poslao podmornicu i bar pokušao da spasim ljude, povećao rejting. Takve stvari ne smeju da se vezuju za propagandu. Prioritet treba dati stvarnom spasenju ljudi“, rekao je on.

U avgustu 2000. godine nuklearna podmornica Kursk napustila je luku iznad ruskog Arktičkog kruga zbog mornaričkih vežbi na Barencovom moru.

Nedugo nakon polaska, jedno od torpeda na brodu eksplodiralo je u cevi, usmrtivši većinu od 118 članova posade i poslalo olupinu, zajedno s 23 preživela, na morsko dno.

U olupini podmornice 23 muškarca su se zabarikadirala u poplavljenom prednjem delu i čekali spas koji nikad nije stigao. Tek devet dana nakon incidenta, 21. avgusta, tim britanskih i norveških ronilaca pristupio je plovilu i pronašao celu posadu mrtvu. Dve decenije kasnije, katastrofa koja je izmenila ruski politički sistem i dalje je obavijena misterijom i posledicama zataškavanja koje je usledilo.

izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.