PALUBA
March 28, 2024, 12:55:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Benzinski motori  (Read 80544 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #30 on: January 03, 2014, 11:06:20 pm »

Sa moje tacke gledista benzinski motori su na samom kraju i iz njih se vise nemoze mnogo izvuci snage,zasto! zato sto su dosli na 90 do 95% iskoriscenosti goriva dok su dizeli na 70 do 75% i era dizel motora je tek pocela sto ce te videti u narednim godinama po pitanju same potrosnje bilo auta kamiona ili neceg drugog.

Po meni najsavrsenije benzinske motore imaju Japanci jer malo ljudi zna da oko 50% snage motora nosi sama glava motora a Japanci su tu pravi majstori zanata prvi su  ugradili jos 90-e varijabilne bregaste osovine na Hondi crx V-tec i iz motora koji je imao 1600 ccm izvukli bez problema 170 ks i pritom prelazio 150 000 km dok su Evropljani sad dosli tek na 160 ks i to uz pomoc varijabilnog turbo kompresora ,koliko ce uspeti da predju km videcemo uskoro.

Znam da je stara tema, ali jer mi je zanimljiva, ajde da je obudim.

Iskoriščenost energije je daleko ispod onog što si napisao. U jednoj staroj reviji sam pročitao (za benzinski 4T), odprilike po sečanju, trečina ide prema točkovima, trečina na termičke gubitke, trečina na unutrašnje (trenje na slovenačkom). U jednoj drugoj verziji/magazinu, je bilo napisano nekde osamdesetih, da ima najbolju iskorištenu energije Porsche turbo za 24 sata Le Mans. Dosta više od diesela, a več tad su bili turbo diesel motori.

Dobro, sad se menja situacija, jedna i druga strana imaju prednosti. Prednost diesela je u velikoj kompresiji, koja mu daje dobra termička iskorištenja. Ali sada moderni benzinski motori mogu da imaju sa turbo kompresorom (besplatna snaga) dosta velike kompresije i kod malih zapremnina. Recimo sada je trend malih motora sa relativno velikom snagom. Naravno to omugočava napredna elektronika. A največi problem diesela je sporo sagorevanje, to se sa nikakvom tehnologijom ne može rešiti.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #31 on: January 03, 2014, 11:16:12 pm »

Sad je u modi taj famozni "downsizing" ,Renault je izbacija Clia ,tri cilindra, 0,9 motor , Alfa ide još dalje nova "Mito" dva cilindra također 0,9 motor ,no na to ide turbina pa imaju oko sto konja itd. ugl zanimljivo je pratit taj razvoj ,danas skoro da i nema razlika u perfomansama između dizelskih i benzinskih motora kod osobnih automobila sve je stvar potreba odnosno afiniteta Smiley
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/-Ej8Fe5UE7A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #32 on: January 04, 2014, 12:17:31 am »

Taj downsizing ima več dugi staž. Več odavno se znalo da je manji i lakši motor ekonomičniji, ali... Ajde da ne ulazim u detalje, osim ako neko nebi želeo.

tek sa razvojem novih ulja, čistih benzina, elektronike, novih materiala, kvaliteta izdade...ted tad je došao razvoj. Mnogi se verovatno još sečate menjanje ulja na 3000-5000 km, svečice na 5000 km,  platine, prlavog ulja, prljavih auspuha, itd. Sada idem na servis da mi potvrde servisnu knjigu (zapravo i zbog menjanja ulja, ipak se nakupe kiseline zbog kratkih vožnji).
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #33 on: January 04, 2014, 02:15:21 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба


* 1995maserati.jpg (246.93 KB, 1242x1329 - viewed 329 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.